fbpx
Słowniczek

Źródła energii w kształtowaniu wytrzymałości

Wytrzymałość ogólną rozwija się w zasadzie przez wysiłki, w czasie których organizm czerpie energię z procesów tlenowych.

Wytrzymałość ogólną rozwija się w zasadzie przez wysiłki, w czasie których organizm czerpie energię z procesów tlenowych.

W wyniku procesów utleniania, odbywających się przy udziale tlenu znajdującego się we wdychanym powietrzu, pokarm (głównie węglowodany i tłuszcze) podlega utlenieniu aż do powstania dwutlenku węgla, wody i energii poruszającej mięśnie. Odzwierciedleniem tych procesów jest zużycie tlenu podczas pracy. Ponieważ przy procesach utleniania nie gromadzą się w organizmie żadne związki hamujące ten proces (dwutlenek węgla jest wydychany, woda wydalana w postaci potu), może więc on przebiegać bardzo długo i określany jest mianem równowagi czynnościowej.

Innym źródłem energii organizmu człowieka są procesy beztlenowe, które odbywają się bez udziału tlenu znajdującego się w powietrzu. Z tego rodzaju źródeł energii bardzo często korzysta się podczas wyrabiania wytrzymałości specjalnej. Do procesów beztlenowych należą:

  • rozpad fosfokreatyny, to jest związku fosforowego znajdującego się w mięśniach,
  • glikoliza – fermentacyjny rozkład węglowodanów, zakończony powstaniem kwasu mlekowego.

W trakcie reakcji beztlenowej gromadzą się w organizmie produkty niepełnego rozpadu. Te produkty usuwa się w okresie odpoczynku, po wykonaniu pracy, na co zużywa się znacznie więcej tlenu niż normalnie w spoczynku. Tlen zużyty podczas odnowy stanowi dług tlenowy organizmu. Likwidacja długu tlenowego po intensywnej pracy mięśniowej przebiega w dwóch fazach:

  • w pierwszej fazie, trwającej od 4 do 6 minut, zachodzi odnowa organicznych związków fosforowych,
  • w drugiej fazie, powolniejszej, następuje usuwanie zakwaszenia wywołanego powstawaniem kwasu mlekowego.

W wysiłkach typowo wytrzymałościowych przewagę zyskują procesy tlenowe. Dochodzimy do wniosku, że przy rozbudowie wytrzymałości należy rozwijać tzw. Możliwości oddechowe sportowca. Terminem tym przyjęto określać całokształt funkcjonalnych właściwości organizmu, które związane są z dopływem tlenu i jego zużyciem w tkankach. Dotyczy to głównie wydolności aparatu oddychania, wydolności serca, zdolności krwi do wiązania tlenu (w zależności od zawartości hemoglobiny) oraz regularności działania narządów odpowiedzialnych za transport tlenu do pracujących tkanek.

Środków pobudzających rozwój możliwości oddechowych należy szukać przede wszystkim wśród tych ćwiczeń, w których możliwe jest osiągnięcie maksymalnych wielkości wydolności serca i płuc oraz utrzymanie na wysokim poziomie zużycia tlenu przez dłuższy okres czasu. Do takich ćwiczeń należą biegi na przełaj wykonywane w formie ciągłej i różne rodzaje biegów na dłuższych odcinkach stosowanych w formie zmiennej lub powtórzeniowej. Szczególnie podkreślić należy korzystną rolę biegów w urozmaiconym terenie w procesie doskonalenia wytrzymałości. Miękkie, elastyczne podłoże chroniące stawy nóg przed uszkodzeniem i stwarzające mięśniom korzystne warunki do pracy, świeże, bogate w tlen powietrze, dużo emocjonalnych doznań – to wszystko wpływa pobudzająco na przebieg procesów utleniających w tkankach.

Choć może to wydawać się paradoksem, to jednak duży skutek w rozwoju wytrzymałości wywołuje także praca stosunkowo intensywna w warunkach beztlenowych, wykonywana w postaci kolejno po sobie następujących krótko trwałych porcji biegu przedzielonych przerwami odpoczynkowymi. Mocnym bodźcem dla procesów oddechowych właśnie wówczas są produkty rozpadu beztlenowego, powstające przy tego rodzaju pracy. Przez pierwsze 10 – 20 sekund po wykonaniu takiego wysiłku zużycie tlenu nadal się zwiększa i rosną wskaźniki wydolności serca. Jeżeli kolejny odcinek biegu wypadnie w tym momencie, w którym te wskaźniki są jeszcze dostatecznie wysokie, a oddech wraca do normy, to między jednym a drugim powtórzeniem stwierdza się wzrost zużycia tlenu i zwiększenie skuteczności pracy serca. Główny problem tego rodzaju treningu polega na tym, żeby ustalić taki stosunek między pracą, a wypoczynkiem, który doprowadziłby do wzrostu funkcjonalnych możliwości organizmu.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Wytrzymałość
Następny wpis
Wytrzymałość ogólna

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu