fbpx
Słowniczek

Metody kształtowania wytrzymałości do biegów krótkich

Kształtowanie wytrzymałości do biegów krótkich odbywa się najczęściej metodą przerywaną.
default thumbnail

Kształtowanie wytrzymałości do biegów krótkich odbywa się najczęściej metodą przerywaną. W praktyce ten rodzaj wytrzymałości biegowej realizuje się kilkoma sposobami, w zależności od specyfiki uprawianej specjalności ruchowej.

Jeden ze sposobów przyjmuje za podstawę szybkie przebieganie odcinków dłuższych od stosowanych w trakcie rywalizacji sportowej. Taki rodzaj pracy wprawdzie wyraźnie akcentuje element wytrzymałości, obniża jednak efekty szybkościowe. Ta jak gdyby „nadwyżka” wytrzymałościowa nie jest więc skuteczna z punktu widzenia rozwoju typowej wytrzymałości szybkościowej. Szczególnie niekorzystna okazała się w odniesieniu do potrzeb sprintera.

Inny sposób praktycznego rozwoju wytrzymałości szybkościowej uwzględnia wielokrotne przebieganie odcinków z możliwie największą szybkością. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z faktu, że wykonywanie takiej pracy biegowej przy stosowaniu optymalnych przerw między poszczególnymi ćwiczeniami biegowymi wpływa wybitnie tylko na rozwój wartości szybkościowych, przy stosowaniu natomiast przerw zdecydowanie krótkich – nie kształtuje szybkości, a tylko w nieznacznym stopniu wytrzymałość szybkościową.

Najbardziej wartościowe efekty pracy nad rozwojem wytrzymałości szybkościowej w biegach osiąga się przebiegając podczas treningu krótkie odcinki w maksymalnej szybkości oraz dłuższe przy zachowaniu jednak dość wysokiego stopnia szybkości. Chodzi bowiem o to, by przez pokonywanie krótkich odcinków rozwijać szybkość i podtrzymywać wytrzymałość, przez bieganie zaś odcinków odpowiednio dłuższych – rozwijać wytrzymałość przy zachowaniu wysokiej szybkości.

Kształtowanie wytrzymałości szybkościowej w odniesieniu do konkurencji, w których dominuje wyraźny akcent wytrzymałościowy, natomiast elementy wyraźnej szybkości biegowej występują jedynie w czasie stosowanych „zrywów szybkościowych”, może odbywać się przy zastosowaniu tzw. Formy zmiennej. Ta forma treningowa charakteryzuje się zmienną intensywnością biegów, których duże natężenie szybkościowe na krótkim odcinku przechodzi w natężenie małe, realizowane na odcinku dłuższym i spełniające tym samym rolę czynnego odpoczynku.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Kros pasywny
Następny wpis
Metody treningowe
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu