Nie-ulotne postanowienia noworoczne

Nowy Rok, podobnie jak poniedziałki, to doskonały czas na wdrażanie w życie przełomowych postanowień. Jak sobie poradzić, gdy takim celem jest zrzucenie kilku kilogramów na zawsze, a nie na chwilę?

Bardzo często walka z nadmiarem kilogramów przeraża już przed samym jej rozpoczęciem. Mnóstwo wyrzeczeń, logistyka zakupowa, nieustanny głód – chęci przerastają możliwości. Jeżeli naprawdę chcesz zadbać o swój wygląd i samopoczucie, nabierz przekonania, że efekt ma towarzyszyć Ci przez całe życie. Nie da się go osiągnąć stosując dietę cud przez kilka tygodni, bez późniejszych zmian w nawykach żywieniowych. Realizacja takiego postanowienia powinna być poprzedzona zaprojektowaniem szczegółowego planu działania, który wesprze nawet najsłabszą wolę i motywację. Osiąganie kolejnych etapów dodawać będzie Ci siły, niezbędnej do pokonania dotychczasowych, złych przyzwyczajeń.

Etap 1. Jedz to, co jadłeś

Realizację noworocznego postanowienia zacznij od ponownego nastawienia swojego zegara biologicznego. Bez zmian w dotychczasowym jadłospisie ustal mniej więcej stałe godziny posiłków, a dzienne porcje żywności podziel na 5 posiłków. Naucz swój organizm pór, w których gromadzi i zużywa energię.

Etap 2. Notuj i wyciągaj wnioski

Etap drugi rozpocznij dopiero w momencie, w którym poczujesz, że 5 posiłków spożywanych o stałych porach stało się Twoim nawykiem. Codziennie i na bieżąco notuj to, co zjadłeś, w jakiej ilości i o której godzinie. Wyciągaj wnioski na bieżąco, które elementy są sprzeczne z zasadami zdrowego odżywiania bądź oddalają Cię od realizacji wyznaczonego celu.

Etap 3. Bądź ze sobą szczery

Nie bądź dla siebie okrutny. Jeżeli masz ochotę na kawałek ciasta czy hamburgera – zjedz je. Miej jednak świadomość, że takie codzienne zachowania będą tylko zwiększać wynik na wadze. Jeżeli z góry wiesz, że całkowite wyeliminowanie słodyczy czy fast food’ów jest niemożliwe, ustal jeden dzień w tygodniu, w którym będziesz mógł bez wyrzutów sumienia zjeść coś pysznego.

Etap 4. Nie ilość, a jakość

Pamiętaj, że w diecie nie liczy się tylko ilość, ale również jakość spożywanego pokarmu. Zwróć uwagę na zawartość składników odżywczych w poszczególnych posiłkach w ciągu dnia (węglowodany, białko, tłuszcz). Dieta powinna być zbilansowana, co oznacza, że śniadanie, obiad i kolacja powinny składać się ze wszystkich trzech rodzajów. Dostosuj ilość składników odżywczych do swoich potrzeb!

Etap 5. Doceń swoją indywidualność

Tylko ujemny bilans energetyczny gwarantuje zmniejszanie masy ciała. Ilość kalorii w diecie redukcyjnej biegacza będzie zawsze większa od diety kanapowca. Wszystko to dzięki aktywności fizycznej, dodatkowo wspomagającej spalanie nagromadzonej energii. Oznacza to, że korzystanie z gotowych diet koleżanki bądź popularnych jadłospisów z Internetu może przynieść więcej szkody niż pożytku. Chcąc dokładnie ustalić, jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie idealna, udaj się do dietetyka specjalizującego się w żywieniu sportowców. Po dokładnie przeprowadzonym wywiadzie żywieniowo-klinicznym wspólnie ustalicie wartości oraz strategie, które pozwolą Ci osiągać więcej podczas treningów i zawodów.