fbpx
Porady dietetyczne

Nie-ulotne postanowienia noworoczne

Nowy Rok, podobnie jak poniedziałki, to doskonały czas na wdrażanie w życie przełomowych postanowień. Jak sobie poradzić, gdy takim celem jest zrzucenie kilku kilogramów na zawsze, a nie na chwilę?
nie ulotne postanowienia noworoczne

Nowy Rok, podobnie jak poniedziałki, to doskonały czas na wdrażanie w życie przełomowych postanowień. Jak sobie poradzić, gdy takim celem jest zrzucenie kilku kilogramów na zawsze, a nie na chwilę?

Bardzo często walka z nadmiarem kilogramów przeraża już przed samym jej rozpoczęciem. Mnóstwo wyrzeczeń, logistyka zakupowa, nieustanny głód – chęci przerastają możliwości. Jeżeli naprawdę chcesz zadbać o swój wygląd i samopoczucie, nabierz przekonania, że efekt ma towarzyszyć Ci przez całe życie. Nie da się go osiągnąć stosując dietę cud przez kilka tygodni, bez późniejszych zmian w nawykach żywieniowych. Realizacja takiego postanowienia powinna być poprzedzona zaprojektowaniem szczegółowego planu działania, który wesprze nawet najsłabszą wolę i motywację. Osiąganie kolejnych etapów dodawać będzie Ci siły, niezbędnej do pokonania dotychczasowych, złych przyzwyczajeń.

Etap 1. Jedz to, co jadłeś

Realizację noworocznego postanowienia zacznij od ponownego nastawienia swojego zegara biologicznego. Bez zmian w dotychczasowym jadłospisie ustal mniej więcej stałe godziny posiłków, a dzienne porcje żywności podziel na 5 posiłków. Naucz swój organizm pór, w których gromadzi i zużywa energię.

Etap 2. Notuj i wyciągaj wnioski

Etap drugi rozpocznij dopiero w momencie, w którym poczujesz, że 5 posiłków spożywanych o stałych porach stało się Twoim nawykiem. Codziennie i na bieżąco notuj to, co zjadłeś, w jakiej ilości i o której godzinie. Wyciągaj wnioski na bieżąco, które elementy są sprzeczne z zasadami zdrowego odżywiania bądź oddalają Cię od realizacji wyznaczonego celu.

Etap 3. Bądź ze sobą szczery

Nie bądź dla siebie okrutny. Jeżeli masz ochotę na kawałek ciasta czy hamburgera – zjedz je. Miej jednak świadomość, że takie codzienne zachowania będą tylko zwiększać wynik na wadze. Jeżeli z góry wiesz, że całkowite wyeliminowanie słodyczy czy fast food’ów jest niemożliwe, ustal jeden dzień w tygodniu, w którym będziesz mógł bez wyrzutów sumienia zjeść coś pysznego.

Etap 4. Nie ilość, a jakość

Pamiętaj, że w diecie nie liczy się tylko ilość, ale również jakość spożywanego pokarmu. Zwróć uwagę na zawartość składników odżywczych w poszczególnych posiłkach w ciągu dnia (węglowodany, białko, tłuszcz). Dieta powinna być zbilansowana, co oznacza, że śniadanie, obiad i kolacja powinny składać się ze wszystkich trzech rodzajów. Dostosuj ilość składników odżywczych do swoich potrzeb!

Etap 5. Doceń swoją indywidualność

Tylko ujemny bilans energetyczny gwarantuje zmniejszanie masy ciała. Ilość kalorii w diecie redukcyjnej biegacza będzie zawsze większa od diety kanapowca. Wszystko to dzięki aktywności fizycznej, dodatkowo wspomagającej spalanie nagromadzonej energii. Oznacza to, że korzystanie z gotowych diet koleżanki bądź popularnych jadłospisów z Internetu może przynieść więcej szkody niż pożytku. Chcąc dokładnie ustalić, jaka ilość kalorii będzie dla Ciebie idealna, udaj się do dietetyka specjalizującego się w żywieniu sportowców. Po dokładnie przeprowadzonym wywiadzie żywieniowo-klinicznym wspólnie ustalicie wartości oraz strategie, które pozwolą Ci osiągać więcej podczas treningów i zawodów.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
II Bieg po moczkę i makówki
Następny wpis
Problem bolących piszczeli w trakcie biegania - poradnia biegacza
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu