fbpx
dieta Dieta

Jak żyć, aby po utracie wagi, nie wywołać efektu jo-jo

Redukcja masy ciała to element życia każdego z nas. Zarówno osoby z nadwagą czy otyłością, lecz także osoby…
Czy efektu jo-jo można uniknąć?

Redukcja masy ciała to element życia każdego z nas. Zarówno osoby z nadwagą czy otyłością, lecz także osoby o względnie prawidłowej wadze przynajmniej raz próbowały zmniejszyć masę ciała. Czasami przy pomocy dietetyka czy trenera, czasem wspólnie z koleżanką, czasem stwierdzamy, że sięgniemy po modny detoks. Redukcja jest obecna w naszym życiu, nawet jeśli to nie my aktualnie się odchudzamy, na pewno znamy osobę, która właśnie próbuje swoich sił w tym zakresie. 

Autorką tekstu jest Marta Pawelec – rekomendowana przez serwis TreningBiegacza.pl dietetyczka kliniczna i sportowa.

W Internecie, prasie czy w książkach lub e-bookach znajdziemy wiele informacji na temat redukcji masy ciała. Wiemy, jaka dieta jest najlepsza, by schudnąć, jak odchudzają się gwiazdy, jakich produktów unikać. Ale co zrobić, gdy już jest po redukcji? Bardzo często osoby, które ten etap mają już za sobą, nie do końca wiedzą, co robić dalej. Nie mają skąd czerpać informacji na temat wyjścia z diety (zwłaszcza jeśli były to diety silnie niedoborowe) i efekt jo-jo jest gwarantowany. 

Jeśli nie wiesz, co zrobić, by wyjść z diety i nie zwiększyć ponownie masy ciała, ten artykuł jest dla Ciebie. 

Ale po kolei…

Czym właściwie jest redukcja i jak ją zastosować w praktyce? 

To ważne, gdyż źle zaplanowana redukcja zagwarantuje Ci powrót kilogramów.

Redukcja to okres, w którym obniżamy masę naszego ciała. Następuje to poprzez zastosowanie deficytu kalorycznego. Czym jest deficyt? To zmniejszenie naszego całkowitego zapotrzebowanie na energię o maksymalnie 20%. Jeśli nie wiesz, ile wynosi Twoje całkowite zapotrzebowanie energetyczne, możesz posłużyć się kalkulatorami dostępnymi w Internecie. Warto pamiętać, że nie będzie to jednak odzwierciedlało w 100% naszego zapotrzebowania. Należy metodą prób i błędów znaleźć swoje zero kaloryczne. Najbezpieczniejsza opcją jest skorzystanie z porady dietetyka, który weźmie pod uwagę wiele czynników, takich jak: płeć, wiek, wagę czy aktywność w ciągu dnia. 

Pamiętaj, że redukcja musi trwać i być zaplanowana w czasie. Zdrowy ubytek to około 1% naszej masy ciała na tydzień, czyli jest to zazwyczaj od 0,5 do 1 kg. Osoby otyłe mogą zauważyć szybszy jej spadek. 

Jeśli nad Twoją redukcją czuwa dietetyk lub trener, w trakcie redukcji zastosuje tzw. periodyzację diety redukcyjnej (na ten temat pojawi się kolejny artykuł).

A teraz pytanie najważniejsze. Jak wyjść z redukcji?

1. Zwiększaj kaloryczność – nie możesz zaraz po skończonej redukcji zacząć żyć jak dawniej. Dobre 4 zasady żywieniowe powinny towarzyszyć Ci do końca życia. W każdym tygodniu po zakończonej redukcji dodawaj 100-150 kcal i sprawdzaj jak zachowuje się Twój organizm. Jeśli waga nie wzrasta, możesz spokojnie co tydzień zwiększać kalorie, aż dojdziesz do swojego CPM (całkowita przemiana materii, a inaczej dzienne zapotrzebowanie energetyczne).

2. Nie rezygnuj – poprzez dodanie kalorii czy zmniejszenie aktywności fizycznej możemy zauważyć wzrost masy ciała. To także normalne zjawisko. Jeśli waga wzrasta, zmniejsz kaloryczność o kilka kcal. Nie musisz też rezygnować z aktywności. Treningi powinny być stałym elementem Twojego życia, nie tylko chwilową modą. 

3. Nie popadaj w paranoje – nie oglądaj się cały czas w lustrze, nie sprawdzaj ciągle wagi. Często możemy sobie wmawiać, że przytyliśmy albo że będzie nam potrzebna dalsza redukcja. 

4. Ćwicz – nie rezygnuj całkowicie z aktywności fizycznej, gdyż wpływa ona również na aspekt zdrowotny.

5. Nie objadaj się – jeśli zaraz po zakończonej redukcji rzucisz się na wszystko, czego unikałeś, będą to słodycze czy żywność przetworzona (a do tego wysokokaloryczna), to na pewno masa ciała może się zwiększyć. Nie musisz rezygnować ze wszystkiego, ale musisz pilnować kalorii. Jeśli zaczniesz jeść więcej niż Twoje CPM, ostatecznie odbije się to na Twojej masie ciała, przez co znowu będziesz musiał planować redukcję. 

6. Pilnuj nawyków – w dalszym ciągu jedz zdrowo, pilnuj regularności.

7. Zadbaj o sen – higiena życia ma istotne znaczenie w kontekście utrzymania masy ciała. Sen to regeneracja, bez niej Twój organizm jest w stanie wiecznej walki. Może to upośledzać pracę hormonów, które potrafią wpływać na zwiększenie masy ciała. 

8. Licz kalorie – tutaj możemy się cofnąć do punktu 5. Pamiętaj, że jeśli będziesz spożywać zbyt dużą ilość kalorii w stosunku do swojego zapotrzebowania – przytyjesz. Możesz jeść zdrowo, ale jeśli będziesz w nadwyżce kalorycznej, może to spowodować zwiększenie masy ciała. 

9. Nie zapominaj o wodzie – nawodniony organizm to zdrowy organizm. Woda oczyszcza, zapobiega tworzeniu się zastojów limfatycznych, reguluje temperaturę wewnątrzustrojową. 

10. Badaj się  – sprawdzaj hormony, lipidogram, morfologię. Bądź świadomy tego, co dzieje się wewnątrz Ciebie i reaguj, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Pamietaj, że zdrowe nawyki to styl naszego życia. Bez względu na to czy jesteś w trakcie redukcji, czy świeżo po niej, a może wcale nie chcesz się odchudzać  – zdrowie to zawsze jednostka nadrzędna. 

Twoje ciało to najlepsze miejsce, jakie masz do życia – dbaj o nie. 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Jak ścigać się po górach? Test The North Face Flight VECTIV
Następny wpis
ASICS METASPEED - mocny start w Maladze

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu