fbpx
Buty do biegania

ASICS METASPEED – mocny start w Maladze

Wiosną zeszłego roku ASICS spektakularnie włączył się w piankowo-karbonową rewolucję w projektowaniu butów startowych, wypuszczając model MetaSpeed. Kilka…
ASICS MetaSpeed zosatały zaprezentowane w trakcie zawodów elity.

Wiosną zeszłego roku ASICS spektakularnie włączył się w piankowo-karbonową rewolucję w projektowaniu butów startowych, wypuszczając model MetaSpeed. Kilka dni po premierze brytyjska triathlonistka Beth Potter pobiła w nich rekord świata w biegu na dystansie 5 kilometrów, osiągając czas 14:41. Wynik ten ostatecznie nie został zatwierdzony, bo ani organizatorzy biegu, ani sama zawodniczka nie byli przygotowani na tak spektakularny czas i nie zapewnili odpowiedniej procedury antydopingowej, bez której rekordy nie są ratyfikowane. Mimo wszystko dla ASICSa był to wymarzony start modelu MetaSpeed na rynku biegowym.

W tym roku japońska marka wypuściła następcę MetaSpeed i już celowo postanowiła uderzyć mocno wynikowo. Premiera butów miała miejsce w hiszpańskiej Maladze i była połączona z elitarnymi, rozprowadzanymi przez “zająców” biegami na dystansie 5 i 10 kilometrów oraz półmaratonem. Rekord świata nie padł, uzyskano jednak kilka rekordów krajowych oraz 27 życiówek wśród 70 zawodników i zawodniczek ściągniętych z całego świata. Jednym z nich był Polak, Adam Nowicki, który przebiegł 10 kilometrów w czasie 28 minut i 44 sekund. Jedna z największych gwiazd w stajni ASICSa, Brytyjka Eilish McColgan, pobiła rekord Wielkiej Brytanii na 5 km, uzyskując czas 14 minut i 45 sekund.

Eilish McColgan wywalczyła nowy rekord Wielkiej Brytanii.
Eilish McColgan wywalczyła nowy rekord Wielkiej Brytanii.

ASICS bardzo dobrze przygotował się do premiery, która okazuje się znakomitym podsumowaniem ostatnich dwóch pandemicznych sezonów światowej lekkiej atletyki. Biegi elitarne były mocno obsadzone, ale nieliczne, co przypominało o tym, jak wyglądały największe imprezy ostatnich dwóch lat – w tym mistrzostwa świata w półmaratonie, które odbyły się w Gdyni. Popularność w pandemii zyskały z konieczności małe, elitarne zawody, bez wielkich biegów masowych. W Maladze odbył się, co prawda, bieg masowy na 5 km – i nawet zwyciężyła w nim Polka, Monika Kaczmarek – ale nie był to start dla wielotysięcznej rzeszy, tylko dość mały bieg lokalny. Nowe buty MetaSpeed okazały się piekielnie szybkie, ale opóźnienia w łańcucach dostaw, nadal związane z pandemicznymi ograniczeniami, sprawiają, że na rynku pojawią się dopiero w czerwcu. I, co ważne dla Polaków – będą wyraźnie droższe niż poprzednie MetaSpeedy. Ma to jednak związek nie z polityką firmy, ale z dramatycznym osłabieniem złotego na rynku międzynarodowym.

ASICS MetaSpeed zostały sprawdzone w boju!
ASICS MetaSpeed zostały sprawdzone w boju!

Ciekawostką jest, że ASICS jako jedyna marka na świecie kontynuuje produkcję dwóch linii karbonowych startówek. MetaSpeed Sky jest przeznaczony dla biegaczy i biegaczek, którzy przyspieszają, wydłużając krok, natomiast MetaSpeed Edge to propozycja dla zawodników i zawodniczek skupiających się w większym stopniu na kadencji. Miałem okazję przetestować nowe ASICSy i wydają się niesamowicie szybkie. Japońska firma zmieniła kształt oraz położenie karbonowej płytki w obu modelach, przez co buty stały się agresywniejsze i w większym stopniu wypychające stopę do przodu. Projektancji dali także radę upchnąć w podeszwie 33% pianki więcej, nadal mieszcząc się w wytycznych światowej organizacji World Athletics, która ogranicza grubość podeszwy butów dla celów regulaminowych.

Inne ciekawe wyniki, które padły w Maladze? Hiszpanowi Mohamedowi Katirowi tylko dwóch sekund zabrakło na dystansie 5 kilometrów do pobicia rekordu Europy, na trasie uzyskał wynik 13:20. Na 10 km Etiopczyk Tsegay Kidanu Reda pobiegł 27:14, a w półmaratonie Marokańczyk Mohamed Reda el Aaraby ograł Kenijczyków z czasem 59:54. Wśród kobiet na 5 km w biegu elity wygrała McColgan (14:45), a na 10 kilometrów Kenijka Vicoty Chepngeno – 31:39. Za plecami Kenijki bardzo mocno pobiegła Finka Sarah Lahti – 31:55 na dychę to czas, który robi wrażenie. W półmaratonie najszybszą kobieta była Etiopka Yeshi Kalayu – 1:07:30. W grudniu w Maladze odbywa się maraton i jest to jedno z miejsc w Europie, które można polecić na życiówkę. Tereny są płaskie, a jedynym utrudnieniem potrafi być dość dokuczliwy czasami wiatr. W terminie maratonu nowe ASICSy będą już dostępne dla wszystkich, a japońska impreza w Hiszpanii udowodniła, że w ASICSach można w Maladze biegać bardzo mocno!

Nasz test najnowszych ASCIS Metaspeed+ wkrótce!

asics 2
ASICS MetaSpeed

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Jak żyć, aby po utracie wagi, nie wywołać efektu jo-jo
Następny wpis
PRZEŁAJOWA TRIADA BIEGOWA
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu