fbpx
Medal 19. Cracovia Maratonu

Już w najbliższy weekend 19. Cracovia Maraton i imprezy towarzyszące!

W niedzielę, 24 kwietnia 2022 roku – po trzech latach od poprzedniej edycji imprezy w 2019 roku – odbędzie się 19. Cracovia Maraton. Pandemia koronawirusa sprawiła, że z organizacją najważniejszego wydarzenia biegowego w Krakowie w tradycyjnej formule trzeba było poczekać aż do tego roku. Dzień wcześniej, w sobotę, 23 kwietnia 2022 roku odbędą się Cracovia Maraton na Rolkach, 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego i Bieg Nocny na 10 km. W czwartek, 21 kwietnia 2022 roku w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie zorganizowana została konferencja prasowa, podczas której mówiono o nadchodzącym święcie biegania w stolicy Małopolski.

W konferencji udział wzięli: Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i 19. Cracovia Maraton Krzysztof Kowal, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób z Niepełnosprawnościami Bogdan Dąsal, Zastępca Dyrektora Departamentu Sportu i Igrzysk Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Michał Główka – jednocześnie uczestnik 19. Cracovia Maraton, Zastępca Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie ds. Marketingu i Organizacji Imprez Sportowych Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk, Koordynator ds. bezpieczeństwa i zabezpieczenia trasy biegów Andrzej Batko,Community Manager ASICS FrontRunner Poland Zuzanna Bieńczak – jednocześnie uczestniczka Biegu Nocnego na 10 km i Koordynator treningów w ramach cyklu Biegaj w Krakowie, olimpijczyk, medalista mistrzostw świata i Europy Grzegorz Sudoł. Obecni byli również przedstawiciele pozostałych Sponsorów i Partnerów, bez których nie byłoby możliwe zorganizowanie takiego przedsięwzięcia.

Konferencja była transmitowana „na żywo” na profilu Cracovia Maraton na Facebooku. Zapis relacji można obejrzeć TUTAJ.

W trakcie konferencji zaprezentowana została oficjalna koszulka techniczna marki ASICS, jaką otrzymają uczestnicy19. Cracovia Maraton oraz medale, jakie za linią mety zawisną na szyjach uczestników wszystkich imprez wchodzących w skład dwudniowego święta biegania w Krakowie.

Medale Biegu Nocnego na 10 km, 15. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego i Cracovia Maratonu na Rolkach.
Medale Biegu Nocnego na 10 km, 15. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego i Cracovia Maratonu na Rolkach.

Podczas konferencji premierę miał film również film „Biegam w Krakowie!”, opowiadający o przygotowaniach do 19. Cracovia Maraton i Biegu Nocnego na 10 km.

19. Cracovia Maraton będzie zwieńczeniem dwudniowego święta sportu, które rozpocznie się 
w sobotę, 23 kwietnia na Błoniach Krakowskich. O godz. 9:00 odbędzie się tam Cracovia Maraton na Rolkach (42 km i 195 m), a następnie o godz. 12:30 wystartuje 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego (4,2 km). Oba te wydarzenia organizowane są przy okazji Cracovia Maraton nieprzerwanie od 2006 roku. W wieczór poprzedzający 19. Cracovia Maraton, o godz. 21:30 po raz siódmy odbędzie się Bieg Nocny na 10 km. Po raz trzeci z rzędu uczestnicy wystartują i zafiniszują tam, gdzie maratończycy – na Rynku Głównym. Widok oświetlonych zabytków i uliczek Starego Miasta z perspektywy biegacza to niepowtarzalne doznanie, o czym zgodnie zaświadczają zawodnicy mający za sobą udział w tej imprezie.

W krakowskim maratonie zawsze rywalizują też osoby z niepełnosprawnościami. Wśród nich są sportowcy na wózkach. Zanim 24 kwietnia o godz. 9:00 na trasę ruszą biegacze, wcześniej wystartuje blisko setka zawodników w kategoriach handbike, rim push i active wheelchair. 

Trasa maratonu składa się z jednej pętli wiodącej w znacznej mierze poprzez najstarszą  i najpiękniejszą część miasta. Maratończycy będą mieć w zasięgu wzroku jednak nie tylko najważniejsze krakowskie zabytki – jak Wawel, Sukiennice czy historyczne budowle sakralne, ale także nowoczesne, charakterystyczne dla naszego miasta obiekty – jak TAURON Arena Kraków czy Centrum Kongresowe ICE Kraków. Uczestnicy imprezy zawitają też do Nowej Huty, gdzie po raz pierwszy pojawili się podczas czwartej odsłony Cracovia Maraton (w 2005 roku), a w 2018 roku powrócili tam po pięciu latach przerwy. W trakcie pokonywania trasy 19. Cracovia Maraton zawodnicy przebiegną m.in. przez najbardziej rozpoznawalne miejsce w tej dzielnicy – Plac Centralny im. Ronalda Reagana.

Wszystko to sprawia, że nasze imprezy są doskonałą okazją do zwiedzania przez bieganie. Niezmiennie przyciągają największą w Polsce liczbę zagranicznych zawodników, których do samego maratonu zgłosiło się blisko siedmiuset. Kraków stał się atrakcyjną destynacją nie tylko dla turystyki w klasycznym tego słowa rozumieniu, ale również dla sportowej, w tym właśnie biegowej. Najlepszym tego dowodem jest to, że wprowadzony tym razem ze względów bezpieczeństwa limit 5000 uczestników 19. Cracovia Maraton wyczerpał się na długo przed imprezą.

Biuro Zawodów 19. Cracovia Maraton i wszystkich pozostałych imprez będzie się mieścić na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana, tam też – w piątek i w sobotę – zorganizowane zostaną targi Expo. 

W sobotę, przy stadionie zaplanowane jest dodatkowo m.in. Pasta Party dla maratończyków i rolkarzy. Nie zabraknie innych atrakcji dla zawodników i mieszkańców – stref aktywności i strefy EKO (od strony ul. Reymana i al. 3 Maja), gdzie będą czekać atrakcje i niespodzianki przygotowane przez naszych Partnerów.

Przy okazji organizacji 19. Cracovia Maraton podjęte zostaną działania wpisujące się w kampanię „Kraków w dobrym klimacie” oraz mające na celu podkreślenie solidarności naszego miasta i społeczności biegowej z Ukrainą.

Trasę 19. Cracovia Maraton będzie zabezpieczać ponad 1100 osób. O zmianach w organizacji ruchu drogowego i w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, które będą obowiązywać 23 i 24 kwietnia 2022 można przeczytać w osobnym komunikacie.

Zachęcamy do zapoznania się z INFORMATOREM.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
META : Time : Trials – ASICS odkrywa karty

Wysokooktanowy wyścig połączony z globalną premierą modelu METASPEED+

Następne
adobestock 281349014

Czy warto biegać w lesie?

Powiązane artykuły