fbpx
Pulsometry

Zegarek dla początkującego biegacza Garmin Forerunner 165 – recenzja

Jest jedna wspólna cecha wszystkich ludzi na świecie, dzięki której stali się milionerami, olimpijczykami i mistrzami w swoim…
garmin forerunner 165

Jest jedna wspólna cecha wszystkich ludzi na świecie, dzięki której stali się milionerami, olimpijczykami i mistrzami w swoim fachu. Im nie pomógł zegarek, ale tobie może. No może nie stać się milionerem, ale aktywną osobą na pewno. Zapraszam cię do recenzji nowego Garmin Forerunner 165, który może sprawić, że wstaniesz z kanapy i zaczniesz się więcej ruszać.

Czego się dowiesz z tego artykułu?

Jako wielki fan raczej wielkich busol, sceptycznie podchodziłem do testu nowego Garmin Forerunner 165. Taki jakiś lekki, niezbyt duży, na pierwszy rzut oka delikatny. Byłem jednak ciekawy, co nowego wymyślił Garmin, aby sprawić, że dotychczasowi użytkownicy Forerunner z serii xx lub 1xx zechcieli skorzystać z tej oferty.

Skoro czytasz ten test, zapewne stoisz przed wyborem nowego zegarka do biegania lub zastanawiasz się, co Garmin nowego wsadził do kolejnej odsłony Forerunner i czy warto w ogóle zastanawiać się nad zmianą. Postaram się na te pytania odpowiedzieć plus rozjaśnić nieco, co oznacza numeracja stosowana przez Garmina. 

Czym się różnią poszczególne modele Forerunner?

Ciężko w to uwierzyć, ale seria Garmin Forerunner ma już ponad 20 lat. Została opatentowana w 2001 roku i od tej pory powstało kilkanaście modeli, dość enigmatycznie oznaczonych cyferkami, które niewiele mówią potencjalnemu nabywcy.

Seria Garmin Forerunner xx

Seria oznaczona dwoma cyferkami, obecnie model będący w sprzedaży to Forerunner 55. Zegarek, przy pomocy którego zmierzysz zarówno trening biegowy, rowerowy jak i pływacki. Dostępnych ma około 15 różnych trybów treningowych.

  • Funkcjonalności — podstawowe parametry pomiaru tempa, tętna, sugestie treningowe
  • Czas pracy — do 2 tygodni w trybie zegarka i około 20 godzin na treningu
  • Masa – 37 g
  • Tętno — pomiar nadgarstkowy
  • Dotykowy ekran — nie
  • Kolorowy wyświetlacz — tak, ale nie AMOLED

Seria Garmin Forerunner 1xx

To bohater dzisiejszego testu Garmin Forerunner 165. Poniżej znajdziesz jego zdecydowanie bogatszą specyfikację.

  • Czas pracy — do 11 dni w trybie zegarka, tryb treningu z włączonymi wszystkimi systemami pomiaru do 17 godzin, a z muzyką do 7 godzin
  • Masa – 39 gramów
  • Tętno — nadgarstkowy pomiar tętna + taśma do pomiaru tętna (do kupienia osobno)
  • Dotykowy ekran — tak
  • Kolorowy wyświetlacz — AMOLED
  • Pulsoksymetr — tak
Garmin Forerunner 165

Seria Garmin Forerunner 2xx

Tu dostępne mamy dwa modele Forerunner 265 oraz Forerunner 265s. Różnią się tylko i wyłącznie rozmiarem. Eska jest odrobinę mniejsza. Dostępnych około 50 profili aktywności, w tym m.in. trening na maszynie eliptycznej, bieg na bieżni mechanicznej, joga i pływanie na basenie. To już prawdziwy kombajn stworzony dla biegaczy i triathlonistów, którzy chcą jednym przyciskiem zmienić dyscyplinę.

W sprzedaży dostępne są nadal modele 245 i 245 music, znalazłem również 255, ale daruj je sobie przy wyborze. To starsze modele, które zostały zastąpione przez 265.

  • Funkcjonalności — zaawansowane funkcje treningowe
  • Czas pracy — do 13 dni w trybie zegarka, do 14 godzin w trybie pomiaru GPS + wszystkie pasma, do 7 godzin w trybie pomiaru treningu z muzyką
  • Masa – 47 gramów
  • Tętno — nadgarstkowy pomiar tętna + możliwość sparowania z czujnikiem
  • Dotykowy ekran — tak
  • Kolorowy wyświetlacz — amoled
  • Pulsoksymetr — tak 
  • Kursy — tak

Seria Garmin Forerunner 6xx

Model 645 i 645 music zadebiutowały w 2018 roku. Jako pierwsze z serii zegarków Forerunner zostały wyposażone w funkcję Garmin Pay. I to tyle dobrego, co można o nich powiedzieć. Obecnie nie ma w sprzedaży następcy tego modelu.

Seria Garmin Forerunner 7xx

Najnowszy Forerunner z serii 7xx to 745, ale nie jest to nic wartego obecnie uwagi. Model 745 zadebiutował w 2020 roku i jest to mix dostępnej jeszcze w sprzedaży 245 oraz niedostępnej już 945. Zegarek dedykowany biegaczom i triathlonistom, ale z bardzo słabą baterią i bez dostępu do map.

Seria Garmin Forerunner 9xx

Flagowiec Garmina stworzony z myślą o biegaczach i triathlonistach.

  • Funkcjonalności — wszystko, czego może pragnąć biegacz
  • Czas pracy — w trybie zegarka do 23 dni, 19 godzin ze wszystkimi trybami pomiaru, a 8,5 godziny z muzyką
  • Masa – 53 gramy
  • Tętno — nadgarstkowy pomiar tętna + możliwość sparowania z czujnikiem
  • Dotykowy ekran — tak
  • Kolorowy wyświetlacz — AMOLED
Garmin Forerunner 965

Dla kogo Garmin Forerunner 165?

Nie mam wątpliwości, Garmin Forerunner 165 idealnie sprawdzi się w treningu początkujących biegaczy. Funkcji treningowych jest wprawdzie dość sporo, ale nie na tyle, by być przytłoczonym. Ot takie podstawowe wyposażenie, które będzie adekwatne do tego, aby zdobyć pierwsze szlify. Wszak jak wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia i z czasem chcemy więcej. Na tę chwilę jednak gwarantuję, że model Forerunner 165, będzie w zupełności wystarczający.

Co tam mamy pod maską?

165-ka występuje w czterech kolorach: turkusowym, czarnym, białym i liliowo-fioletowym — dotyczy to wersji Garmin Forerunner 165 Music. Z kolei wersja bez wbudowanej muzyki Garmin Forerunner 165 Czarny i Biały — nic z dodatkowych kolorów.

Cała seria ma chemicznie wzmocnione szkło, dotykowy ekran i wyświetlacz AMOLED. Dzięki czemu kolory wreszcie mają swoje nasycenie i barwę.

Za pomiar pokonanej odległości odpowiada GPS, Glonass i Galileo (masz możliwość łączyć się z wieloma systemami satelitarnymi, ale nie znajdziesz tutaj pomiaru szerokopasmowego). Z kolei za tętno odpowiada nadgarstkowy pomiar tętna Garmin Elevate znany również z flagowych modeli Garmina. Z wartych odnotowania dodatkowych rozwiązań warto wspomnieć o wysokościomierzu barometrycznym, pulsoksymetrze do monitorowania stopnia aklimatyzacji oraz akcelerometrze. Ten ostatni wydaje się bardzo wrażliwy. Podczas zwykłego krzątania się po domu i choćby odkurzania, kroki zliczane są dosyć szybko, ale wydaje mi się, iż adekwatnie do włożonego wysiłku. Czego z kolei nie mogę powiedzieć o Epix 2 (moim obecnym zegarku), który po jednej z ostatnich aktualizacji ma z tym duży problem. Przykładowo podczas pracy na stojąco i chodzeniu w tym czasie na bieżni mechanicznej, chowam Epixa do kieszeni i zdarza mu się, że zatrzymuje pomiar kroków. Trzeba go wyjąć, dać mu się pobujać wraz z ciałem, wtedy dopiero rusza. Nie odnotowałem tego problemu w Forerunner 165. Ale to tylko taka dygresja.

Pewnie zastanawiasz się, czemu chowam go do kieszeni? W momencie pracy trzymam dłonie na klawiaturze, te się nie ruszają, więc i nie działa pomiar kroków.

Garmin Forerunner 165 a łączność z telefonem

Oczywiście zegarek Garmin Forerunner 165 możesz połączyć z telefonem, odbierać na nim wszystkie powiadomienia z tym związane, ale jest dość mocno upośledzony pod kątem obsługi iPhone. Zresztą nie tylko ten model. Możesz odrzucić połączenie telefoniczne, ale już nie wyślesz wiadomości tekstowej z tym związanej, podobnie będzie z wyświetlaniem obrazków z powiadomień. Nie działa z iPhone i nie zanosi się w najbliższym czasie, aby coś miało ulec zmianie.

Funkcje śledzenia aktywności

Mam taki cel, aby utrzymać minimum 10.000 kroków każdego dnia bez przerwy przez 365 dni z rzędu. Kroki oczywiście liczy mi mój zegarek i naturalnie znajdziesz tę funkcjonalność również w Garmin Forerunner 165. Pozostałe funkcje śledzenia aktywności dostępne w Garmin Forerunner 165:

  • alert ruchu — ten przypomina ci o konieczności ruszenia się, gdy zbyt długo siedzisz przy biurku lub leżysz na kanapie, a po kilku minutach spaceru resetuje się,
  • cel — zegarek wyznacza dzienny cel kroków na podstawie średniej lub możesz określić ją na sztywno ręcznie, a następnie śledzić, a zegarek zasygnalizuje ci, kiedy osiągniesz swoją zakładaną ilość kroków,
  • spalone kalorie,
  • piętra w górę,
  • przebyty dystans,
  • minuty intensywnej aktywności.

Jak już jesteśmy przy funkcjach śledzenia aktywności, nie można nie wspomnieć o monitorowaniu zdrowia i samopoczucia. Tu Garmin Forerunner 165 ma wiele do zaoferowania, aczkolwiek wymienię tylko te najważniejsze:

  • nadgarstkowy pomiar tętna,
  • monitor energii Body Battery,
  • całodzienne obciążenie stresem,
  • zaawansowana analiza snu — temat wpływu snu na cały proces treningowy jest zagadnieniem bardzo złożonym, aczkolwiek wskazania zegarka bardzo je upraszczają,
  • wykrywanie drzemek,
  • monitorowanie cyklu menstruacyjnego.

Funkcje treningowe Garmin Forerunner 165

Tu pozwól, że zatrzymam się na chwilę dłużej. Te funkcjonalności mogą być bardzo użyteczne, aby sprawdzać aktualny poziom sprawności fizycznej no i oczywiście ich wzrost w miarę robienia postępów w realizacji jakiegoś określonego planu  np. stąd lub ewentualnie skorzystania z Garmin Coach i adaptacyjnych planów treningowych. Dzięki codziennym spersonalizowanym sugestiom treningowym trening dopasowany jest do twoich aktualnych możliwości psychofizycznych. Zegarek poprzez nadgarstkowy czujnik tętna przez całą dobę monitoruje twoje tętno i na jego podstawie określa intensywność następnej jednostki treningowej.

Status zmienności tętna

Nazywany również jako HRV. Parametr, który precyzyjniej niż sam pomiar tętna pokazuje nam poziom zmęczenia. Wpływają na niego takie parametry jak intensywność treningu, jakość snu, czy choćby zjedzone przed spaniem ciężkie jedzenie lub wypity alkohol. Mierzony jest w nocy, w tracie snu. W odróżnieniu od tętna lepszy jest wyższy niż niższy wynik. Mówi on nam o tym, ile czasu upływa pomiędzy dwoma uderzeniami serca.

Status zmienności tętna to system wczesnego ostrzegania. Warto go analizować każdego poranka po przebudzeniu. Bardzo często jego niezrównoważenie lub niski poziom mogą wskazywać na zbliżającą się chorobę, której symptomów jeszcze nie widać i nie czuć. Nie bez znaczenia będzie tu również śledzenie aktywności czy też wskazania ogólnego poziomu stresu, które to mierzone są całą dobę. Trzeba być tego świadomym, że takie zachowania jak siedzenie na tyłku przez 12h, a następnie wyjście na 60 minut na trening będą miały swoje odzwierciedlenie we wszystkich wskaźnikach. I bynajmniej nie mam na myśli nic pozytywnego. 

Śledzenie aktywności odbywa się przez cały czas i wyobraź sobie, że przez cały dzień poprzez każdy ruch zbierasz punkty. Trochę jak w grze. Ja ustawiam ich sobie za cel 750 tygodniowo, a następnie poprzez różne aktywności staram się dojść do tego pułapu.

HcdRm4GlMZVFPFHYvGvpgE5ADYv44 8JA e z9cPMtOrn7ZYnAPCVRdSBjmYGExHTxf8Hf6oeLLronbXS1RfqhJiCSdfKuKtxCHgOQipnjxFK3Cuj69vF6GdUaDQVzLPlJC4BDpoMDHrLNb NsY0dg0
Minuty intensywnej aktywności

Ważna informacja dla ciebie!

Odkąd regularnie codziennie z rana w trakcie pracy wykonuję 10.000 kroków, nie mam problemu z osiągnięciem tego wskaźnika 750 pkt. I co jeszcze ważniejsze, czuję niebywały wzrost możliwości biegowych. Uzbieranie 750 punktów poprzez tylko sam trening jest możliwe, ale musisz robić minimum 4 treningi tygodniowo, w tym weekendowy bieg musi być dłuższy niż standardowe treningi.

Adaptacyjne plany treningowe

Adaptacyjne plany treningowe działają na podstawie wgranego do kalendarza profilu trasy lub zawodów, do których chcesz się przygotować. Codziennie wraz z raportem porannym otrzymasz sugestię, jak powinien wyglądać twój dzisiejszy trening. Co ciekawe, system rozpoznaje poziom aktywności użytkownika zegarka, przez co te plany naprawdę zachęcają do ich realizacji, aczkolwiek nie pokrywają się z tym, co rozpisuje mi mój trener. Pamiętaj jednak, że im twój poziom biegowy będzie wyższy, tym trudniej takiej AI spersonalizować trening pod ciebie. I to się raczej nigdy nie zmieni. Jest zbyt wiele zmiennych, aby sztuczna inteligencja sobie z tym poradziła. I jeśli jesteś taką osobą, która potrzebuje trenera, zapraszam do nas.

Efekt treningu

Nie wiem, czy to przypadkiem nie jest jedna z najważniejszych funkcjonalności do analizy wykonanego treningu. Efekt treningu bazuje na EPOC:

  • Excess
  • Post-Excercise
  • Oxygen
  • Consumption

Parametr ten związany jest ze zwiększonym zużyciem tlenu po wysiłku fizycznym. Co ciekawe wartość Efektu Treningu rośnie w trakcie trwania treningu, możesz go analizować na bieżąco i podejmować decyzję na żywo, co i jak wykonać, aby oddziaływać na poszczególne składowe formy.

Efekt treningu składa się z dwóch składowych:

  1. Wartości liczbowej oznaczającej wpływ treningu na formę:
    1. 5.0 – ponad siły
    2. 4.0 – 4.9 – duża poprawa
    3. 3.0 – 3.9 – poprawa
    4. 2.0 – 2.9 – utrzymanie
    5. 1.0 – 1.9 – niewielka korzyść
    6. 0.0 – 0.9 – brak korzyści
  2. Korzyści z aktywności — etykiety efektu treningu:
    1. Beztlenowa: sprint, wydolność beztlenowa
    2. Intensywne aerobowe: pułap tlenowy, próg, tempo
    3. Spokojne aerobowe: baza, regeneracja

Bardzo często łączę ten parametr ze stanem wytrenowania, który określa mi bieżący charakter obciążenia i podpowiada, nad czym obecnie powinienem popracować. Aby to zobrazować, popatrz na poniższy zrzut ekranu:

Garmin Forerunner 165 - obciążenie
Garmin Forerunner 165 – obciążenie

Z obrazka wynika, że powinienem wykonać długi, spokojny bieg „ładujący baterie”.

Garmin Forerunner 165 - obciążenie
Garmin Forerunner 165 – obciążenie

A powyższy zrzut to już po treningu: wykonałem 30 kilometrów spokojnego tlenowego biegu na tętno – „Baza”. Jak widzisz, parametr spokojne aerobowe wzrósł znacząco, dzięki czemu na podstawie ostatniego treningu mogę trafniej planować kolejne jednostki. Musisz pamiętać, że treningi wpływają na twoją formę, ale to ty musisz zadbać, aby w jego trakcie robić właściwe rzeczy.

Czas regeneracji

Każda jednostka treningowa wpływa na twój poziom zmęczenia. Jeżeli dzisiejszy trening był o niskiej intensywności, nie trwał zbyt długo i poradziłeś sobie z nim bez problemu, czas regeneracji będzie krótki i z reguły nie wynosić będzie więcej niż 24 godziny (to zależy od poziomu wytrenowania oraz twojego wieku).

Natomiast gdy dołożyłeś do pieca i trening kończyłeś na tzw. „ostatnich nogach”, to z dużym prawdopodobieństwem zegarek pokaże czas odpoczynku w okolicach 72 godzin.

Pozostałe przydatne funkcje Garmin Forerunner 165

  • Płatności zbliżeniowe Garmin Pay — dzięki tej funkcjonalności umożliwiającej dokonywanie bezdotykowych płatności, nie musisz już nosić karty i telefonu przy sobie. Nie wyobrażam sobie teraz nie mieć tej funkcjonalności w zegarku. Częstokroć w lecie, gdy przeszacuję swoje możliwości i nie wezmę picia ze sobą, płatności zbliżeniowe Garmin Pay ratują mnie z opresji. I nie tylko wtedy, bo jednak tak już się do tego przyzwyczaiłem, że częściej sięgam po zegarek w trakcie płacenia niż telefon czy kartę, której nigdy nie mam przy sobie.
  • Pomiar dynamiki biegu — to bardziej zaawansowana funkcjonalność, dzięki której możesz doskonalić swoją technikę. Dzięki niej możesz mierzyć czas kontaktu z podłożem, bilans czasu kontaktu z podłożem (prawa i lewa noga), rytm biegu (czyli tzw. kadencja), długość kroku, odchylenie pionowe (aby eliminować poruszanie się ku górze), odchylenie od długości, moc biegowa, ocena formy na podbiegach.
  • Body Battery — to nic innego jak poziom energii organizmu pokazany w bardzo przystępny sposób na wykresie. Aczkolwiek w przypadku tej funkcji mam mieszane uczucia. Nieraz bywało tak, że czułem się fantastycznie, body battery szorowało po dnie, a trening wyszedł kapitalnie. A bywało też zupełnie na odwrót. Body battery w szczycie, samopoczucie dobre, a trening padaczka. To pokazuje, jak wiele innych parametrów trzeba wziąć pod uwagę i nie ma się co sugerować tylko wskazaniami zegarka.
  • Kursy — oczywiście w Garmin Forerunner 165 możesz tworzyć własne kursy. To niebywale wartościowa funkcjonalność. Wyznaczasz sobie na mapie kurs, a następnie otrzymujesz podpowiedzi jak biec, aby nie zabłądzić. Możesz śledzić trasę biegu, a przy włączonej funkcjonalności Pace Pro dodatkowo zaplanować strategię na jej pokonanie.
  • Planowanie treningów — ta funkcjonalność bardzo pomaga w monitorowaniu wykonania codziennej aktywności. Przykładowo masz wykonać rozbieganie w określonym tempie plus na koniec 10 rytmów po 100 m. Ustawiasz sobie taki trening, uruchamiasz go i lecisz jak po sznurku.
  • Symulator wyścigu — dzięki przewidywaniom czasu ukończenia zawodów masz możliwość zaplanowania strategii na zbliżające się zawody.
  • Nadgarstkowy pomiar mocy biegowej — moc biegowa to mierzona w czasie rzeczywistym ilość pracy wykonywanej w trakcie biegu. Jest to wypadkowa tempa, rytmu, odchylenia pionowego, czasu kontaktu z podłożem, a także ilości pokonanych wznosów lub zbiegów. Moc biegowa bierze również pod uwagę kierunek i siłę wiatru, ale przed treningiem musisz zaktualizować wskazania pogodowe zegarka ze swoim telefonem.
  • Ocena jakości snu — to wskaźnik oceniający twój sen w skali 1-100. Jeszcze nigdy nie udało mi się uzyskać pełnej setki, choć kilka razy miałem 94. Poniższy wykres pokazuje jak od listopada, odkąd zacząłem bardziej dbać o mój sen, podniosła się jego średnia jakość.
Garmin Forerunner 165 - ocena jakości snu
Garmin Forerunner 165 – ocena jakości snu
  • Trening funkcjonalny — Garmin Forerunner 165 oferuje wbudowane funkcje treningu funkcjonalnego, które są dostosowywane do użytkownika. Treningi funkcjonalne mają na celu poprawę ogólnej sprawności fizycznej poprzez różnorodne aktywności, które angażują wiele grup mięśniowych i wymagają pracy całego ciała.

Co odpowiada za twój sukces?

I wreszcie na koniec odpowiedzmy sobie na pytanie, jaka jedna cecha odpowiada za sukces?

Dotarłem do badań przeprowadzonych przez firmę Ramsey Solutions na grupie 10.000 milionerów. Badacze bardzo chcieli się dowiedzieć, co takiego łączy wszystkich milionerów, że dotarli do tego miejsca, gdzie są.

Myślę, że podobne wnioski wyciągnięto by, gdyby przebadano grupę 10.000 wybitnych sportowców i olimpijczyków. Jak myślisz, co by to było?

Otóż okazało się, że nie jest to tak popularne jak myślą wszyscy — wstawanie o świcie, bo wielu z tych milionerów wprawdzie wstawało o świcie, ale wielu również wstawało bardzo późno. Nie było to również czytanie niebotycznych ilości książek, bo jedni czytali dużo, a drudzy wcale. Jedni całe życie oszczędzali, a inni chcieli żyć tu i teraz.

Co zatem było taką jedną wspólną cechą?

Samodyscyplina. W 98% wszyscy stwierdzali, że nie zostawiają niedokończonych rzeczy i praktycznie zawsze kończą to, co zaczęli, a 97% z nich zawsze dotrzymuje postanowień, które sobie stawia.

Pewnie się zastanawiasz, dlaczego ci o tym piszę w artykule poświęconemu zegarkowi?

Potrzebujesz punktu odniesienia. W przypadku milionerów jest to, w uproszczeniu rzecz ujmując stan konta, a w twoim to rosnąca forma. Garmin Forerunner 165, który dzisiaj jest obiektem naszych badań, w zupełności ci to zapewnia. 

Zacznij biegać w 3 prostych krokach:

  1. KROK 1 – wybierz spośród setek biegów dostępnych w Garmin Connect jeden bieg, do którego chcesz się przygotować.
  2. KROK 2 – ustaw go jako swój cel.
  3. KROK 3 – wykorzystaj adaptacyjne plany treningowe, aby przygotować się do tego biegu. Gwarantuję, że wykorzystywane w Forerunner 165 adaptacyjne plany treningowe dostarczą ci codziennej motywacji, aby twoja samodyscyplina wzbiła się na poziom, jakiego do tej pory nie doświadczyłeś.

Daj w komentarzu poniżej znać, czy faktycznie miałem rację.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Medale tegorocznego Maratonu Sztafet zaprezentowane
Następny wpis
32. Bieg Konstytucji 3 Maja startuje już niebawem!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu