Spis treści
- Ewolucja serii M
- Polar Vantage M3 – podstawowe informacje
- Czego w najbliższej przyszłości możesz się spodziewać?
- Polar Vantage M3 w praktycznym użyciu
- Analiza danych
- Dla kogo Polar Vantage M3
- Jak trenować z użyciem Polar Vantage M3?
- Dodatkowe funkcjonalności Polar Vantage M3
- Minusy Polar Vantage M3
- Pas piersiowy Polar H10
- Mój faworyt — Polar Verity Sense
Gdy myślę o zegarku dla początkującego biegacza, który bym polecił z czystym sumieniem, to w myślach mam coś, co będzie łatwe w użyciu, dostarczy wartościowych danych, które będzie można zinterpretować i użyć z korzyścią dla budowania formy, a wszystko to zamknięte w kompaktowej obudowie. Czy taki właśnie jest Polar Vantage M3 recenzja poniżej.
Polar Vantage M3 recenzja w skrócie
Chciałbym, aby ten artykuł był faktyczną odpowiedzią na potrzeby początkujących biegaczy. Nie będę zatem skupiał się na zawiłej analizie testu biegowego, który można przeprowadzić z użyciem Polar Vantage M3, tylko raczej wskażę ci drogi czytelniku kierunki eksploracji. Zegarek ten, pomimo wydawać by się mogło na pierwszy rzut oka niebywałej prostoty, kryje „pod spodem” wiele atrakcji, których nie powstydziłby się żaden flagowiec. I to m.in. będę chciał ci pokazać.
- Jak analizować wskaźniki snu?
- Jak analizować wskaźniki obciążenia treningowego?
- Dla kogo jest Polar Vantage M3?
- Czy Polar Vantage M3 wykryje migotanie przedsionków?
Ewolucja serii M
Seria M ma już trochę latek. Biegałem z większością z nich, część nawet testowałem. M-trójka jest następcą M2, choć niektórzy myślą, iż to V3 był protoplastą. I generalnie nie są w błędzie. V3 miał swoją inaugurację w październiku 2023, a więc na rok przed premierą M3. I mylące może być to, że M3 to wierna kopia V3, tyle że mniejsza, znacznie tańsza i bez kilku militarnych certyfikatów wytrzymałości, które uzyskał V3.
Rozwój serii M na przestrzeni lat:
- Polar M400 – 10.2014
- Polar M430 – 04.2017
- Polar Vantage M – 09.2018
- Polar Vantage M2 – 03.2021 — głównym problemem M2 było to, że był to jeden z najciemniejszych wyświetlaczy, jakie dostępne były na rynku — nawet z włączonym podświetleniem ledwo co było na nim widać — w M3 to się zmieniło: wyświetlacz amoled zmienił wszystko — mapy, liczby, tarcze na ekranie zegarka są doskonale widoczne pod każdym kątem w dowolnym oświetleniu — nawet przy bardzo słonecznej pogodzie.
- Polar Vantage M3 – 10.2024
Polar Vantage M3 – podstawowe informacje
Nie będę się tu rozpisywać o walorach estetycznych, rodzaju gumy, z jakiej zrobiony jest pasek, bo to rzecz względna. Jednemu podobają się zegarki kwadratowe, drugiemu okrągłe, a trzeciemu prostokątne. Nijak nie pomoże ci to jednak biegać szybciej, dalej, lepiej. Skupmy się zatem, z reporterskiego obowiązku, na przekazaniu garści technicznych aspektów i przejdźmy do tego, jak używać tej maszyny.
- rozmiar wyświetlacza — 1.28 cala
- wyświetlacz AMOLED (w M2 do czynienia mieliśmy z MiP – Memory in pixel)
- rozdzielczość — 416 x 416 px
- dotykowy ekran — tak + 5 funkcjonalnych przycisków
- waga — 53 gramów
- wodoszczelność — WR50
- szkło ekranu — Gorilla Glass 3
- bezel — wykonany jest ze stali nierdzewnej
- wysokościomierz — barometryczny
- czujnik tętna — 4. generacji Polar Elixir (dokładnie ten sam co w V3 i Grit)
- dwuzakresowy GPS — zapewnia większą precyzję pomiaru
- kolor — dostępny w 2 kolorach czarnym i szaro-złotym
- noszenie zegarka — prawa lub lewa ręka (dostępne specjalne ustawienie)
- czas pracy na pojedynczym ładowaniu — to 7 dni w trybie smartwatcha (w trybie zawsze wyłączony ekran) i 30 godzin w dowolnym trybie treningowym z funkcją GPS. Jednak testy pokazują, że w trybie ciągle włączonego wyświetlacza + codziennej aktywności o czasie trwania 1-3 godziny ładowanie jest konieczne po około 3-4 dniach.
Czego w najbliższej przyszłości możesz się spodziewać?
Jeszcze zdążę dojść i opisać to, co mnie w tym zegarku irytuje, tu tylko nadmienię, że toporność tarcz w trybie zegarka jest zatrważająca. Nie mogę wyjść z podziwu dla projektantów Polara, którzy wypuścili coś tak brzydkiego. Zwłaszcza, biorąc pod uwagę, że to ekran amoled, było można pokusić się o zaprojektowanie naprawdę ładnego designu widoku zegarka i wrzucenia ładnie pasujących widgetów zliczających aktywność, kroki czy też pokazujących wschód, czy zachód słońca. Zamiast tego dostaliśmy coś projektowanego przez człowieka, który chyba opuścił wszystkie zajęcia poczucia estetyki i dobrego smaku. Ale dobra, już nie będę się pastwił nad tym, bo Polar zapowiedział 5 dużych zmian na pierwszy kwartał 2025 roku:
- Nowe, odświeżone tarcze zegarka — to, o czym piszę powyżej.
- Nowy interfejs uruchamiania aktywności — obecny jest mega niewygodny — w zegarku mamy dostępnych 150 różnego rodzaju aktywności i przewijanie po jednej i znalezienie tej właściwej zabiera mnóstwo czasu.
- Znajdź mój telefon.
- Nawigowanie do punktów POI — będzie można na mapie wybrać dowolny punkt POI (źródło wody, schronisko, pole namiotowe) i nawigować do niego z użyciem mapy.
- Integracja z TrainingPeaks — aplikacji, której m.in. używamy do rozpisywania plantów treningowych dla naszych zawodników.
Może nie jest to dużo, ale z pewnością dwie z tych funkcjonalności są przeze mnie długo oczekiwane. Tak więc czekamy.
Polar Vantage M3 w praktycznym użyciu
Nawigowanie w Polar Vantage M3
Vantage M3 posiada wbudowane mapy, które można pobrać ze strony producenta i umieścić w zegarku za pomocą Polar Flow. Mapy można używać w trybie offline. Szczegółowość map jest bardzo dobra, znajdziesz tu ścieżki, informacje o budynkach, zbiornikach wodnych, a niebawem również POI wraz z nowymi funkcjami.
Dwuzakresowy GPS pozwala jeszcze dokładniej umiejscowić twoją pozycję na mapie, co może okazać się bardzo pomocne podczas:
- Planowania tras — te możesz zaimportować do zegarka w formacie .gpx korzystając z zewnętrznych serwisów.
- Nawigacji zwrotnej — gdybyś przypadkiem się zgubił, wybierz „Back to start”, by powrócić do punktu startu.
- Śledzenia trasy — wyświetlanie aktualnej pozycji na mapie w trakcie treningu lub zawodów.
- Wskazówki głosowe — tylko w trybie pracy ze słuchawkami i telefonem
Przygotowanie ekranów aktywności
Każdy w trakcie treningu lubi obserwować różne parametry. U mnie od lat wygląda to tak samo, aczkolwiek w M3 nie byłem w stanie zrobić tego tak jak lubię, ale o tym za chwilę.
Ta funkcjonalność rozwiązana jest w Polarze jak nigdzie indziej. No mega intuicyjne i praktyczne rozwiązanie. Pod warunkiem że korzystasz z komputera.
Działa to na zasadzie wyboru pustego ekranu.
A następnie wrzuceniu takich parametrów, na których ci zależy.
A oto mój zestaw dla aktywności Bieganie
Jedyny mankament, jakiego się tu dopatruję w przypadku Polar Vantage M3 to jednak to, że na pojedynczym ekranie można zmieścić zaledwie 4 różne parametry.
Analiza danych
Raport poranny
To, od czego zaczynam każdy dzień, to przejrzenie raportu porannego, a dostajemy tu naprawdę sporo ciekawostek, które mogą nam dużo powiedzieć o charakterze naszego treningu, bieżącym obciążeniu i potrzebach organizmu.
Analiza snu — to jedna z kluczowych funkcji tego zegarka
Ta została podzielona na Status AUN oraz Status snu.
Status AUN informuje o tym, jak bardzo autonomiczny układ nerwowy uspokoił się podczas wczesnych faz snu. Opiera się on na następujących parametrach:
- tętno,
- zmienność tętna,
- częstotliwość oddychania.
Te parametry są mierzone podczas pierwszych czterech godzin snu. Status AUN wykorzystuje skalę od -10 do +10, gdzie okolice zera oznaczają zwykły poziom. Wyższy wynik wskazuje na większą dominację części AUN odpowiedzialnej za odpoczynek i trawienie.
Status snu
Status snu koncentruje się na jakości i ilości snu. Uwzględnia on:
- ilość snu,
- stabilność snu,
- jakość regeneracji.
Status snu wyrażany jest liczbowo w skali od 1 do 100 (przeciętna wartość mieści się w przedziale 70-85).
Różnice i znaczenie
- Zakres pomiaru: status AUN skupia się głównie na pierwszych godzinach snu, podczas gdy status snu analizuje cały okres odpoczynku.
- Mierzone parametry: status AUN bada funkcje autonomicznego układu nerwowego, natomiast status snu koncentruje się na ogólnej jakości i ilości snu.
- Skala oceny: status AUN używa skali od -10 do +10, podczas gdy status snu wykorzystuje skalę od 1 do 100.
- Cel analizy: status AUN pokazuje, jak szybko organizm przechodzi w stan regeneracji, natomiast status snu ocenia ogólną efektywność odpoczynku.
Połączenie tych dwóch wskaźników daje pełny obraz regeneracji organizmu, uwzględniając zarówno fizjologiczne aspekty odpoczynku, jak i subiektywną jakość snu.
No dobra, ale pewnie jesteś ciekawy/a jak to faktycznie działa.
Mój test zegarka Polar trwał na tyle długo, że był czas, aby zegarek się mnie nauczył. Potrzebne są pewne ilości danych, obciążenie treningowe, częstotliwość treningów no i monitorowanie treningów, aby uzyskać wiarygodny obraz obecnej sytuacji. I począwszy od omawianych parametrów snu wszystko naprawdę bardzo dobrze działa.
Sleep Plus Stages i Nightly Recharge zapewniają ci kompleksową informację o stanie energetycznym twojego organizmu i podpowiadają w codziennym użytkowaniu, czy jesteś gotowy na kolejną jednostkę na świeżym powietrzu. Stałe monitorowanie HRV z kolei daje ci wiedzę, czy twój dzienny poziom aktywności nie jest na zbyt wysokim poziomie. Przemęczenie, zbyt późne zjedzenie kolacji, spożycie alkoholu, a nawet siedzenie do późna z nosem w komórce, to wszystko będzie miało wpływ na twoje HRV. Ten parametr dla aktywnych osób będzie idealnym bodźcem do podejmowania świadomych decyzji dotyczących kultury zdrowotnej.
Smart coaching
To kolejny element porannego raportu, z którym możesz się zapoznać, ale będzie jeszcze o nim odrobinę więcej w części praktycznej. Oprogramowanie analizuje twoje wskaźniki obciążenia treningowego i na ich podstawie co rano otrzymujesz podpowiedź, na czym powinieneś się skupić plus informację o statusie obciążenia kardio. Jest to o tyle ważne, że jeśli biegasz z jakimś planem treningowym gotowym z internetu np. jeden z tych, czasami możesz mieć błędne wyobrażenie o tym, jak twoje ciało reaguje na obciążenie treningowe. A ten wskaźnik czarno na białym pokazuje jak ma być.
Kolejny element związany z podpowiedziami treningowymi to sugestia na dziś, gdzie masz jasno wskazane, czy dziś powinieneś zrobić trening siłowy, kardio czy też uzupełniający. I ponownie, o czym już wspominałem wcześniej, Polar Vantage M3 to bardzo niepozorne, wydawać by się mogło prostackie narzędzie, ale cała magia kryje się pod spodem. Wybranie sugestii na dziś, a następnie np. treningu siłowego dostarczy ci nie tylko informacji, że musisz skupić się na budowaniu siły, ale da ci do wyboru kilka różnych treningów, o różnym poziomie zaawansowania i opisami wykonania. Automatyczne uruchomienie treningu z poziomu sugestii odpali odpowiedni tryb w zegarku, zrobi ci rozgrzewkę, a następnie przeprowadzi przez zestaw ćwiczeń siłowych, rozdzielając je odpowiednio długo trwającymi przerwami.
Dla kogo Polar Vantage M3
Zacznijmy od tego, czy obecnie jesteś użytkownikiem M2 i czy zastanawiasz się nad zmianą zegarka, bo jeśli tak, to warto to rozważyć. Różnice pomiędzy 2-ką a 3-ką są ogromne. Pomijam już wspomniany wyraźny wyświetlacz amoled, ale oprócz niego dodano:
- Hill Splitter — podsumowuje po treningu ile wzniesień i spadków zaliczyliśmy w trakcie treningu.
- Śledzenie natlenowania krwi — pomiar SPO2.
- Śledzenie nocnej temperatury skóry.
- GPS/GNSS o dwóch częstotliwościach/dwóch pasmach.
- Mapy offline.
- Śledzenie trasy, co dla biegaczy trailowych jest po prostu funkcjonalnością must have.
- Wskazówki głosowe — dostępne tylko ze słuchawkami.
- Widżety, które można osadzać na tarczy zegarka.
- Recovery Pro — funkcja pozwala na ocenę stanu regeneracji organizmu po treningu. Na podstawie danych o treningach, pulsie i poziomie stresu Recovery Pro sugeruje, czy organizm jest gotowy na intensywny wysiłek, czy potrzebuje więcej czasu na odpoczynek.
- Test ortostatyczny
- SleepWise — analizuje jakość i ilość snu oraz jego wpływ na twoją zdolność do regeneracji i efektywność w ciągu dnia. Dzięki temu możesz lepiej zrozumieć, jak sen wpływa na twoją wydajność treningową i ogólne samopoczucie.
- FuelWise — pomaga optymalnie zarządzać dostarczaniem energii podczas długich treningów lub zawodów. Funkcja podpowiada, kiedy i w jakiej ilości należy spożyć węglowodany i wodę, aby uniknąć wyczerpania energetycznego.
- Test marszowy, biegania i kolarski test wydolnościowy — o testach więcej poniżej.
- 3D Speed — funkcja umożliwia dokładniejszy pomiar prędkości, uwzględniając ruch w trzech wymiarach (poziomy, pionowy i na wzniesieniach). Jest szczególnie przydatna podczas biegania w terenie lub na szlakach górskich.
- Latarka — wprawdzie nie są to ledy wbudowane w kopertę, ale może być pomocne.
Jak trenować z użyciem Polar Vantage M3?
Zakładam, że rozważasz zakup lub zmianę zegarka Polar starego na nowy z jakiegoś powodu. Jeśli jesteś początkującą osobą, to poniżej przedstawiam ci sposób, jak wykorzystać taki zegarek sportowy z korzyścią dla budowania formy. Zanim jednak przejdziemy do budowania, trzeba określić miejsce, w którym jesteśmy.
Pulsometr, bo tak się nazywa zegarek sportowy, który mierzy tętno, może zostać wykorzystany do wsparcia procesu treningowego. Jednak, aby wykorzystywać go poprawnie, należy określić strefy treningowe, które następnie pomogą biegać z odpowiednimi prędkościami, po to, aby odpowiednio rozwijać układ sercowo naczyniowy.
Test Żołądzia
To popularny test wydolnościowy opracowany przez polskiego fizjologa, profesora Jerzego Żołądzia. Służy on do określenia progów wytrzymałości tlenowej i beztlenowej oraz wyznaczenia optymalnych stref treningowych. Wprawdzie nie jest on wbudowany w sam zegarek, ale poniżej przedstawiam ci instrukcję, jak go przeprowadzić.
Test składa się z 5 odcinków biegowych, każdy trwa 6 minut, oddzielone są 2-minutowymi przerwami. Odcinki biegane są z rosnącą intensywnością określaną na podstawie tętna:
- HRmax – 50 uderzeń/min
- HRmax – 40 uderzeń/min
- HRmax – 30 uderzeń/min
- HRmax – 20 uderzeń/min
- HRmax – 10 uderzeń/min
Przystępując do testu musisz znać swoje HRmax. W jego określeniu pomoże Ci ten artykuł.
Twoje zadanie polega na podstawieniu do wzoru swojego HRmax i odjęciu w poszczególnych odcinkach określonej ilości uderzeń serca np. moje tętno maksymalne wynosi 186 — 50 = 136 z takim tętnem mam biec przez pierwsze 6 minut. Następnie 2 minuty przerwy i kolejne 6 minut z tętnem 146 etc.
Dzięki przeprowadzeniu testu określisz:
- Próg mleczanowy — LT — Lactate Threshold.
- Strefy treningowe.
- Szacunkowe tempo maratońskie.
- Postępy w treningu — przy regularnym wykonywaniu testu.
Test Biegowy
Ten przeprowadzisz bezpośrednio według instrukcji wydawanych przez zegarek. Znany również jest pod nazwą biegowy test wydolnościowy. Czas trwania testu zależy od twojej aktualnej kondycji oraz intensywności, jaką jesteś w stanie utrzymać, ponieważ test polega na biegu o narastającym tempie. Standardowo trwa od 20 do 30 minut wraz z rozgrzewką i schłodzeniem.
Test biegowy jest mocno ustrukturyzowany. Zaczyna się od krótkiej rozgrzewki, fazy testowej, która stanowi główny etap testu. To właśnie tutaj tempo stopniowo wzrasta, aż do momentu, gdy osiągniesz maksymalny wysiłek lub przestaniesz być w stanie utrzymywać zalecane tempo. Na koniec jest faza schłodzenia.
Dzięki testowi:
- ocenisz poziom kondycji,
- uzyskasz spersonalizowane strefy tętna i tempa, które to będą ci potrzebne w kolejnym kroku,
- zaplanujesz odpowiednie obciążenie treningowe,
- dowiesz się ile wynosi twoja wydolność tlenowa — VO2max.
Wybór planu treningowego
Jaki by ten plan nie był, lepszy, gorszy i tak będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, aniżeli bieganie bez planu. Dlatego przejrzyj nasze darmowe plany i wybierz coś dla siebie.
Drugim, zdecydowanie łatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z Programów.
To funkcjonalność, która przygotuje plan specjalnie pod ciebie, uwzględniając stan obecnej formy i dystans, na jaki chcesz się przygotować. Wiem, że strzelam sobie teraz w kolano, bo w końcu utrzymujemy serwis z tego, że trenujemy ludzi, ale to naprawdę działa dobrze. Wprawdzie nie przeszedłem pełnych przygotowań do zawodów według tego programu, ale znam jedną osobę, która trenuje tylko i wyłącznie według tego i osiąga bardzo dobre rezultaty. Dla większości osób, które nie potrzebują wsparcia drugiej osoby, pogadania z trenerem i bliższego kontaktu, będzie to doskonałe rozwiązanie.
Polar Running Program | How to use
Program na podstawie Running Index wylicza czas, w jakim osiągniesz metę zawodów, aczkolwiek w moim przypadku jest to bardzo, ale to bardzo niedoszacowane.
Tydzień temu biegłem Zimowy Górski Maraton Ślężański i pokonałem go w 4:08 przy 1000 metrach przewyższenia. Nie sądzę zatem, że miałbym problem z płaskim maratonem w okolicach 3:15, a tu dodaje mi sporo minutek.
Z tym że jak to w przypadku każdego programu, dopóki nie zaczniesz biegać, zegarek nie zacznie aktualizować algorytmu na podstawie danych płynących z treningu.
Dodatkowo możesz zaplanować swój cały sezon, wpisać zawody i zrobić piękną periodyzację, panować na tym i obserwować jak forma rośnie.
Naprawdę jestem pod wrażeniem, bo tego typu rozwiązania spotkałem jedynie w TrainingPeaks, który służy głównie do układania planów komuś.
Interpretacja wyników
Do tego możesz użyć aplikacji Polar Flow, o którym trochę opowiedziałem w poprzednim kroku. To bardzo zaawansowane, ale niezwykle przyjemne w odbiorze narzędzie, które pomoże ci zinterpretować bardzo szeroki zakres parametrów treningowych i uniknąć przetrenowania. Dodatkowo Polar Vantage M3 wyposażony jest w zestaw funkcji Smart Coaching, które obejmują:
- Training Load Pro — monitoruje obciążenie treningowe
- Recovery Pro — śledzi regenerację organizmu
- Orthostatic Test — ocenia równowagę między treningiem a odpoczynkiem
- Walking Test — mierzy wydolność aerobową
- Leg Recovery Test — sprawdza stan regeneracji nóg.
Powyższe zaawansowane funkcje mogą być pomocne każdorazowo, gdy masz wątpliwości, czy dobrany plan treningowy odpowiednio wpływa na układ sercowo naczyniowy i wzmocnienie układu mięśniowego.
Z pewnością korzystanie z tych funkcji doprowadzi cię do doskonałej wydajności nie tylko na treningach, ale i na zawodach.
Analiza sesji treningowej
Witam w świecie cyferek, wykresów, kolorów i wielu danych. Miejscu, gdzie możesz przeanalizować swoją sesję treningową lub zawody i wyciągnąć wnioski na podstawie twardych danych. Tu niczego nie ukryjesz. Jak brakuje wytrzymałości, to zobaczysz to na wykresie, jak brakuje wytrzymałości mięśniowej, będzie to miało odzwierciedlenie w tempie biegu pod górę.
Taka analiza w skali mikro dużo ci powie o pojedynczej jednostce, z kolei skorzystanie z Running Index da ci globalne spojrzenie na twoje postępy.
Dodatkowe funkcjonalności Polar Vantage M3
- Odczyt EKG — wprawdzie pomiar EKG nie wykryje migotania przedsionków, ale z pewnością przyczyni się do lepszego doboru obciążeń treningowych.
- Mapy offline.
- 150 dyscyplin sportowych — sprawdzam to w każdym testowanym zegarku — w przypadku Polara możn nawet znaleźć coś takiego jak rozgrzewka dynamiczna, ale nadal nikt nie wpadł na pomysł dodania Rolowania jako aktywności, którą wykonują miliony ludzi na całym świecie i zmuszani są do używania aktywności typu Yoga.
- Pomiar saturacji krwi.
- Dwa niezależne stopery — dla mnie osobiście to naprawdę gamechanger, który podnosi analizę treningową na zupełnie inny poziom. Oprócz autolapów np. co 1 kilometr możesz dodatkowo mierzyć określone odcinki co 5km lub podczas zawodów na każdym pomiarze czasu.
- Funkcje smartwatcha — czyli wszystko, co związane jest ze sparowaniem zegarka z twoim telefonem:
- Powiadomienia, informacje o przychodzących połączeniach, wiadomości.
- Sterowanie muzyką.
- Informacje pogodowe.
- Synchronizacja danych — automatyczna co godzinę lub po naciśnięciu lewego dolnego przycisku (z tym że musisz również uruchomić aplikację Polar Flow, aby to nastąpiło).
Minusy Polar Vantage M3
Nie ma ich zbyt wiele. O części wspomniałem zaraz na początku artykułu, poniżej uzupełniam o zaledwie dwa mankamenty, które stanowią niedostatek.
- Płatności zbliżeniowe — brak. To spory mankament jak dla mnie.
- Żywotność baterii — co 4-5 dni trzeba ładować.
Pas piersiowy Polar H10
Ten element wyposażenia dodatkowego wymaga osobnego omówienia. Przy okazji jednak podzielę się pewnym porównaniem, które przeprowadziłem w trakcie testów Vantage M3.
Wykorzystując inny zegarek z pasem piersiowym zrobiłem długi trening po górach, a następnie zestawiłem informacje o tętnie z Polara i pomiaru nadgarstkowego.
Różnica wyniosła 2 uderzenia na średnim tętnie, co wydaje mi się wynikiem absolutnie rewelacyjnym.
Ale wróćmy do H10.
To wyjątkowy pas tętna, którego cechuje:
- kompatybilny z urządzeniami Bluetooth oraz ANT+
- możliwość połączenia na raz z dwoma urządzeniami Bluetooth,
- współpraca z wieloma aplikacjami zewnętrznymi np. Strava i urządzeniami na siłowni,
- wbudowana pamięć — możesz wykonać trening bez zegarka czy aplikacji, a następnie ją zgrać do Polar Flow,
- możliwość użycia w trakcie pływania,
- możliwość aktualizacji poprzez zgodne Polar Flow,
- czujnik może działać do 400 godzin bez wymiany baterii.
Jak można wykorzystać niektóre z tych funkcji w praktyce?
Przykładowo gdybyś trenował z trenerem, który chce mieć wgląd w twoje tętno podczas treningu. Ty biegasz z zegarkiem i pasem, a trener widzi twoje tętno na ekranie komórki i albo pogania, albo wrzeszczy, abyś zwolnił 😜
Mój faworyt — Polar Verity Sense
To kolejny dodatek, którego możesz używać ze swoim zegarkiem. Z tym że w tym przypadku to pas pomiaru tętna na ramię.
Naramienny pas pomiaru tętna będzie w szczególności zbawieniem dla kobiet, którym pas piersiowy z uwagi na obecność stanika mocno utrudnia życie. Jego kompaktowa budowa oraz możliwości dorównują pasowi piersiowemu:
- wodoodporność do 50 metrów,
- obsługa ANT+ i jednocześnie dwóch urządzeń Bluetooth,
- kompatybilność z aplikacjami i sprzętem na siłowni,
- do 30 godzin treningu na jednym ładowaniu,
- możliwość użycia bez zegarka i aplikacji.
Oczywiście zakup pasa pomiaru tętna nie jest obligatoryjny. Polar Vantage M3 ma dość dobrze sobie radzący pomiar nadgarstkowy i dla początkujących biegaczy będzie to wystarczające, jednak musisz wiedzieć, że pas piersiowy i naramienny:
- zapewniają dokładniejszy pomiar tętna — szczególnie podczas intensywnego wysiłku,
- szybciej reagują na zmiany — w przypadku treningów interwałowych i treningów o zmiennej intensywności ma to istotne znaczenie,
- są niezawodne w różnych warunkach — pasy są mniej podatne na zakłócenia spowodowane ruchem rąk czy napięciem mięśni — uzyskujesz ponownie bardziej precyzyjny wynik,
- mają wbudowane dodatkowe funkcjonalności — pomiar zmienności rytmu serca (tylko H10), akcelerometr (aczkolwiek na chwilę obecną Polar nie wykorzystuje tej funkcjonalności).
Od zawsze jestem wielkim fanem wykorzystania pulsometrów w treningu wytrzymałości. Takie dane jak samopoczucie, subiektywna ocena zmęczenia w skali RPE są ok, ale mimo wszystko są to tylko subiektywne odczucia. Z zegarka otrzymujesz twarde, matematyczne dane, które jasno mówią ci, gdzie jesteś i dokąd powinieneś zmierzać. A jeśli zderzymy to z faktem, że pomiary tętna, dystansu, przewyższeń i tempa są tak dokładne jak w zegarkach za 5000-6000 złotych (wiem, bo przetestowałem to), to masz odpowiedź czy warto wybrać Polar Vantage M3.
Ale mimo wszystko, dokup jeden z prezentowanych pasów.