fbpx
Pulsometry

Najnowszy zegarek outdoorowy Polar Grit X Pro

Fiński producent elektroniki dla sportowców, działający pod marką Polar uzupełni niedawno swój katalog zegarków do biegania o nowy…
Zegarek Polar Grit X Pro to godny następca modelu Grit X.

Fiński producent elektroniki dla sportowców, działający pod marką Polar uzupełni niedawno swój katalog zegarków do biegania o nowy model. Tym razem to następca terenowego Grit X, czyli Grit X Pro. Zegarek występuje w dwóch odmianach – zwykłej oraz w obudowie tytanowej. Czym wyróżnia się ten pulsometr i kto skorzysta z jego możliwości?

Tekst przygotowany przez rekomendowanego partnera serwisu TreningBiegacza.pl – sklep abcGPS.

Obudowa i wytrzymałość

Nowy Grit X Pro to zegarek dla turystów, podróżników i sportowców, którzy uprawiają dyscypliny związane z aktywnością w wymagającym terenie i surowych warunkach atmosferycznych. Przede wszystkim musi być więc solidny.

Zegarek waży 79 lub 53 g (w wersji tytanowej). Kolorowy ekran dotykowy z funkcją Always-On to transreflektywny Memory-In Pixel (MIP), o przekątnej 1,2 cala i rozdzielczości 240 x 240 pikseli. Wykorzystanie matrycy MIP oznacza dwie rzeczy – urządzenie zużywa mało energii, a obraz jest w pełni czytelny nawet w pełnym słońcu.

Bezel w wersji klasycznej został wykonany ze stali nierdzewnej (alternatywnie pokrytej diamentopodobną powłoką DLC) oraz polimeru wzmacnianego włóknem szklanym w tylnej części. Ekran chroni szkło szafirowe pokryte laminowaną warstwą zapobiegającą powstawaniu odcisków palców. Dzięki temu urządzenie wygląda estetycznie i nie brudzi się tak mocno podczas używania.

W wersji tytanowej przednia stalową część koperty zastępuje lekki i wytrzymały tytan.

W obu wariantach producent zastosował mechanizm szybkiego odłączania pasków. Można go łatwo zamienić na inny w standardzie 22 mm.

Outdoorowy charakter zegarka podkreśla wysoka tolerancja na skrajne temperatury. Sprzęt pracuje w zakresie od -20 do +50°C. Może też pochwalić się wojskowym certyfikatem wytrzymałości MIL-STD-810G. Gwarantuje on zwiększoną odporność na zalanie, wstrząsy, czy zapylenie.

Polar Grit X Pro spełnia standardy wodoszczelności 10 ATM. Oznacza to, że sprzęt jest w pełni wodoodporny do głębokości 100 m. Docenią to przede wszystkim triathloniści, biegacze górscy i miłośnicy trekkingu.

Polar Grit X Pro cechuje się wysoką tolerancją na skrajne temperatury.
Polar Grit X Pro cechuje się wysoką tolerancją na skrajne temperatury.

Ile wytrzymuje bateria w nowym Grit X Pro?

W nowym zegarku producent zastosował wydajny akumulator litowo-polimerowy o pojemności 346 mAh. Bateria pozwala na działanie pulsometru:

  • do 40 godzin z włączonym śledzeniem GPS i pomiarem tętna z nadgarstka,
  • do 100 godzin w trybie treningu z włączonym trybem oszczędzania energii,
  • do 7 dni w trybie zegarka z włączonym monitorowaniem aktywności i tętna.
Znakomity i wytrzymały towarzysz wycieczek i przygód.
Znakomity i wytrzymały towarzysz wycieczek i przygód.

Nawigacja w Polar Grit X Pro

Rozwijając koncepcje znane z poprzedniego modelu, firma Polar nie tylko zastosowała tutaj znane już wcześniej rozwiązania, ale też dodała nowe, które ułatwiają poruszanie się w nieznanym terenie. Wbudowany moduł GNSS obsługuje kilka systemów (GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, Assisted GPS).

Im więcej sieci łączy się z zegarkiem w tym samym czasie, tym dokładniejszy i bardziej stabilny będzie zapis śladu oraz odczyt odległości i tempa przemieszczania się. Oprócz bazowej nawigacji użytkownik może skorzystać ze współpracy z serwisem do planowania tras Komoot, wyznaczyć trasę do punktu początkowego oraz zapoznać się z dokładnym profilem przewyższeń na całej trasie.

Nawigacja GPS jest uzupełniona o specjalnie zaprojektowane ekrany, na których znajdują się:

  • aktualne współrzędne,
  • kompas,
  • wysokościomierz.

Najważniejsze informacje pomogą lepiej zaplanować strategię biegu lub marszu oraz znaleźć optymalną drogę, a w razie potrzeby, także wezwać pomoc.

Możliwości sportowe Grit X Pro

Jako zegarek dla sportowców, nowy Polar Grit X Pro obsługuje ponad 130 zróżnicowanych profili sportowych. Każdy z nich można zmodyfikować tak, aby pola danych pokazywały dokładnie te wartości, które w danym momencie są potrzebne. Wśród wielu popularnych form aktywności znajduje się także tryb multisportowy, stworzony z myślą o triathlonistach, duathlonistach, czy swimrunnerach.

Wśród opcji treningowych warto wymienić m.in. Hill Splitter. To tryb, który pozwala dokładnie analizować wszystkie zbiegi i podbiegi na trasie, sprawdzać kąt ich nachylenia, prędkość i czas pokonania każdej krzywizny, a także planować trasę z uwzględnieniem tych wartości.

Grit X Pro otrzymał też znany z innych zegarków Polar przewodnik treningowy FitSpark, służący do spontanicznej organizacji aktywności fizycznej bez przygotowanego wcześniej planu treningowego.

Polar Grit X Pro pełen jest przydatnych funkcji.
Polar Grit X Pro pełen jest przydatnych funkcji.

Kolejną ciekawą opcją jest Fuelwise, czyli system, którego zadaniem jest przypominanie podczas wysiłku o konieczności uzupełnienia energii oraz nawodnienia organizmu. Fuelwise automatycznie wylicza szacunkową ilość wody oraz kalorii, jaka będzie potrzebna na danej trasie z uwzględnieniem jej poziomu trudności. W ten sposób sportowiec może zabrać ze sobą dokładnie tyle żeli, izotoników i żywności, ile potrzebuje, aby nie dźwigać zbędnego balastu.

Podobnie jak poprzedni model, także GritX Pro mierzy moc biegową bezpośrednio z nadgarstka. Eliminuje to potrzebę korzystania z zewnętrznych akcesoriów treningowych i pozwala ukierunkować aktywność pod kątem rozwoju tego parametru.

Znany z innych topowych zegarków moduł Training Load Pro służy do oceny obciążenia organizmu i ustalenia, czy wykonywane treningi wywołują pożądany efekt w postaci adaptacji, czy też wręcz przeciwnie, prowadzą do przetrenowania. Training Load Pro rozróżnia obciążenie cardio, obciążenie mięśniowe oraz subiektywne odczucie po treningu (w skali RPE).

Polar Grit X Pro został uzupełniony również o rozwiązania znane z modelu Vantage V2. Mowa o teście:

  • tętna maksymalnego dla biegaczy,
  • FTP dla kolarzy,
  • regeneracji nóg.

Ich regularne wykonywanie przyczyni się do poprawy wyników w uprawianych dyscyplinach wytrzymałościowych.

Po ukończonym treningu użytkownik może oczywiście zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi aktywności. Obejmują one m.in. intensywność wysiłku, czas spędzony w stefach treningowych, kadencję, pułap tlenowy czy tętno średnie i maksymalne.

Monitoring zdrowia z Grit X Pro

Smartwatch Polar Grit X Pro sprawdzi się również jako codzienny monitor zdrowia i aktywności. Wbudowany sensor Polar Precision Prime mierzy tętno w czasie rzeczywistym zarówno podczas wysiłku (w tym pod wodą), jak i spoczynku.

Pomaga także śledzić stan obciążenia organizmu oraz zapotrzebowanie na odpoczynek i regenerację. Służą do tego dwie funkcje – Nightly Recharge oraz Sleep Plus Stages. Z ich pomocą można ocenić jakość i ilość snu, stopień wypoczęcia układu nerwowego oraz uzyskać wartościowe informacje zwrotne dotyczące trybu życia.

Z kolei moduł Serene to program świadomego oddychania. Trwa tylko kilka minut, a pomoże skutecznie rozładować napięcie przed zawodami, czy wyciszyć się przed snem.

W ramach monitoringu zdrowia Polar Grit X Pro oferuje także testy ortostatyczne (z pasem piersiowym do pomiaru tętna). Dostarczają one wiarygodnych i wartościowych informacji dotyczących tętna spoczynkowego i regeneracji organizmu.

Polar Grit X Pro jako smartwatch

Nowość z oferty Polar można też wykorzystać jako smartwatcha do używania na co dzień. Wśród najważniejszych opcji warto zwłaszcza wskazać:

  • odbieranie z telefonu komórkowego wiadomości, e-maili i powiadomień z aplikacji,
  • prognozę pogody na kilka dni do przodu,
  • możliwość sterowania muzyką zgromadzoną w pamięci smartfona.

Zegarek Polar Grit X Pro to godny następca modelu Grit X. Nie tylko utrzymuje on wysoki poziom prezentowany przez poprzednika, ale również ulepsza wiele rozwiązań, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom ambitnych miłośników aktywności fizycznej.

Zegarek można obejrzeć i zakupić na stronie sklepu abcGPS:  https://www.abcgps.pl/polar

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Biegasz w terenie? Zwróć uwagę na te imprezy
Następny wpis
Genowy doping
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu