fbpx
Pulsometry

Garmin Fenix 7x Sapphire Solar – przegląd nowości

Długo wyczekiwany Garmin Fenix 7x Sapphire Solar wreszcie stał się faktem. 18 stycznia AD 2022 miał swoją premierę…
Garmin Fenix 7x Sapphire Solar

Długo wyczekiwany Garmin Fenix 7x Sapphire Solar wreszcie stał się faktem. 18 stycznia AD 2022 miał swoją premierę na całym świecie, a trzy dni później dotarł pod naszą redakcyjną strzechę. Zapraszam zatem do lektury o nowościach, zmianach i wszystkim tym, co trafiło do tego zegarka.

Zanim zaczniemy

Kilka tygodni temu pokusiliśmy się o poczynienie pewnych założeń na temat tego, co pojawi się w nowej odsłonie Fenixa 7x. Część udało się przewidzieć, część to zwykłe mrzonki, na które przyjdzie nam jeszcze poczekać. Niemniej jednak możesz sprawdzić, co przyniesie przyszłość.

Pamiętaj! To nie jest test stricte w rozumieniu jak robimy to zawsze, gdy bierzemy sprzęt na tapetę, katujemy go kilka tygodni i zbieramy to do kupy. W tym artykule zbieramy jedynie to, co zostało dodane, bez jakieś głębszej analizy poprawności pomiarów czy też użyteczności. Choć pewnych złośliwości się nie wystrzegę.

#01 – Nowy sposób łączności z satelitami

To najbardziej przeze mnie wyczekiwana opcja, która wreszcie mam nadzieję wyeliminuje błędy pomiarów, spowodowane wbiegnięciem w “krzaki”, nie mówiąc już o drzewach, lesie, czy czymś bardziej gęstym. Wzorem Corosa wprowadzono równoczesną łączność wszystkich systemów GPS (Galileo, Glonass) + łączność wielopasmową.

Dostępne w Garmin Fenix 7 systemy GPS.
Dostępne w Garmin Fenix 7 systemy GPS.

Tu ważna informacja.

Opcja wszystkie systemy + wielopasmowe dostępne są tylko w wersjach Sapphire. Jeżeli zależy Ci właśnie na tym elemencie, zwróć na to uwagę. Łączność przez wszystkie satelity + wielopasmowe nie odbywa się jednak bez kosztów, bo w trybie “wszystkie systemy” nasz Fenix 7x wytrzyma około 63 godzin, z kolei przy włączonych wszystkich systemach i wielopasmowych ten czas skraca się do 38 godzin. To jednak powinno wystarczyć na naprawdę długie bieganie, o ile nie dorzucisz w trakcie biegu odtwarzania muzyki, bo to skróci czas działania baterii do 16 godzin i nie będzie działać wersja wielopasmowa.

#02 – Dotykowy ekran

Wiedząc, jak to działa w innych zegarkach, nie byłem zachwycony tym rozwiązaniem, ale widać, że deweloperzy Garmina odrobili zadanie domowe i przejrzeli uwagi użytkowników innych producentów. Dzięki temu mamy możliwość włączenia dotykowego ekranu tam, gdzie trzeba, a wyłączenia go w miejscach, gdzie jest kompletnie zbędny (np. w trakcie treningu). To zdecydowanie uprzyjemnia korzystanie z tego rozwiązania, w szczególności w opcjach przeglądu danych codziennych pochodzących z widgetów oraz w trybie nawigacji, gdzie klikanie plusików i minusików u wielu osób powodowało nerwowe palpitacje serca.

#03 – Latarka

Tak. Dobrze przeczytałeś, latarka. Pomyślałem niedorzeczność, bo de facto zawsze mam ze sobą telefon, a w nim wbudowaną latarkę, po co mi zatem ta w zegarku?

Nie chcę jakoś na siłę racjonalizować tego dodatku, ale mogę sobie wyobrazić sytuację, kiedy mogę potrzebować tego rozwiązania. Bieg po zmierzchu, gdy zastanie nas noc na trasie, po której jeżdżą samochody, a my nie wzięliśmy czołówki (zdarzyło mi się kilka razy). Latarkę można włączyć w trybie stroboskopu, czyli błyskającego światła, co będzie widoczne dla kierowców z daleka.

Możliwości konfiguracyjne latarki
Możliwości konfiguracyjne latarki

#04 – Menedżer map

Niewielka to zmiana, ale zmiana. W 7-ce możesz instalować mapy bezpośrednio z zegarka. To trwa bardzo długo – nawet kilka godzin i co ważne, zajmuje w zegarku bardzo dużo miejsca, a to jest ograniczone. Jeśli dużo podróżujesz pomiędzy kontynentami i lubisz biegać z pomocą map, zwróć uwagę, że tylko wersja Sapphire ma kość pamięci o wielkości 32 GB, pozostałe mają tylko 16. Dla przykładu, mapa Europy waży niemal 9 GB.

#05 – Stamina

Przewidywanie twojej wytrzymałości/wytrwałości w trakcie wysiłku w krótkiej perspektywie (np. w trakcie interwałów) oraz długiej perspektywie – całym treningu. Na razie jestem po jednym treningu i nie wiem czy będzie to element, z którego będę jakoś szczególnie korzystać. Natomiast jestem pewien, że zegarek nie będzie mi mówić, czy dobrze się czuję, aby zrobić dziś taki trening, jaki sobie założyłem.

#06 – Konfiguracja zegarka przez telefon

Chciałoby się powiedzieć – WRESZCIE. Z tym, że to nie działa. Straciłem około 6h na próbę przekonania aplikacji Garmin, że obecna wersja Garmina, z jakiej korzystam to już 7, a nie nadal 6. Z tym, że ten z uporem maniaka wyświetla w wielu miejscach aplikacji takie niedorzeczności, jak na zrzucie poniżej. Dodam, że oczywiście usunąłem starego Garmina 6 z systemu.

Chciałbym móc zmienić ustawienia zegarka - tarcze zegarka widziane w trakcie treningu, poprzez telefon. No, ale się nie da.
Chciałbym móc zmienić ustawienia zegarka – tarcze zegarka widziane w trakcie treningu, poprzez telefon. No, ale się nie da.

Taki sam komunikat widzę, gdy:

  • próbuję zresetować aplikację do stanu zerowego,
  • próbuję skorzystać z menedżera map.

Niestety, nie pomagają usuwanie i ponowne instalowanie aplikacji, wylogowywanie i ponowne logowanie.

#07 – Nowy sensor pomiaru tętna z nadgarstka

Sensor czwartej już generacji, rzekomo jeszcze lepszy niż poprzedni, choć ten jeśli chodzi o pomiar tętna był do niczego (w trakcie treningów), więc może ten coś zmieni, choć w to wątpię, bo przepływ krwi w zimie przez nadgarstek jest tak znikomy, że w naszych warunkach atmosferycznych nie jest możliwe wykonanie poprawnego pomiaru. To raz. Dwa. Szybkość reakcji sensora była zbyt długa, aby móc na tym polegać. Niemniej jednak sprawdzę, czy choćby w tej mierze coś uległo poprawie. Sensor w nowym Fenixie odpowiada również za pomiar natlenowania i częstotliwości oddechów.

#08 – Dane zdrowia

Na podstawie pomiarów wykonywanych każdego poranka o podobnej porze, możemy wyciągnąć wnioski na temat obecnego poziomu zmęczenia. Podczas 2-minutowego pomiaru mierzone są: tętno, najwyższe tętno, zmienność tętna (aczkolwiek nie wiem, dlaczego u mnie to nie jest mierzone), natlenowanie, częstotliwość oddechu i poziom stresu. Wszystko prezentowane jest w formie widgetu na stronie Garmin Connect oraz ładnie zebranych informacji w samym zegarku.

Rysunek 3. Widget prezentujący dane zdrowie

#09 – Nowe profile sportowe

Z 90% tych profili nikt nie skorzysta, ale jeżeli przekona to kolejne 10% osób do zakupu zegarka, to deweloperzy Garmina pomyśleli, że warto to dołożyć. Więc dołożyli takie tryby jak Kiteboard czy Winsurfing. No spoko. Dzięki temu nasza lista wydłuża się o jeden element, ale raczej nie jest to nic, co będzie języczkiem u wagi wśród szerszego grona odbiorców.

#10 – Poprawa elementów wizualnych

Nie do końca byłem pewien, czy to się nadaje jako kolejny element do naszej układanki, ale muszę przyznać, że teraz dane prezentowane są zdecydowanie ładniej. Zarówno te po ukończonym treningu, jak i te przewidujące nasze czasy na różnych dystansach. Pokazuje to progres i daje przekonanie o fajnie wykonanej pracy w minionych tygodniach.

Z kolei zmianom uległy tarcze po ukończonym treningu. Bardzo fajna ewolucja poprzednich widoków, z tym, że należy dodać, to tylko dodatek uzupełniający, bo to wszystko masz dostępne w 6, tylko, że nie widoczne tuż po zakończonym treningu na ekranie zegarka, a w aplikacji.

Przewidywany czas na mecie maratonu.
Przewidywany czas na mecie maratonu.
Przewidywany czas na trasie 5km.
Przewidywany czas na trasie 5km.
Tarcza podsumowująca widoczna po zakończeniu treningu 01.
Tarcza podsumowująca widoczna po zakończeniu treningu 01.
Tarcza podsumowująca widoczna po zakończeniu treningu 02.
Tarcza podsumowująca widoczna po zakończeniu treningu 02.
Tarcza podsumowująca widoczna po zakończeniu treningu 03.
Tarcza podsumowująca widoczna po zakończeniu treningu 03.

#11 – Zwiększenie powierzchni solarnej

Jak twierdzą materiały źródłowe producenta, zwiększona została powierzchnia tarczy, poprzez którą zegarek dokonuje ładowania baterii. Ma to zdecydowanie wpłynąć na poprawę jakości ładowania oraz żywotność baterii. Czas pokaże. Postaram się to zweryfikować w trakcie testu.

#12 – Connect IQ store bezpośrednio w zegarku

Do tej pory, jak chciałeś zainstalować dodatkowy widget lub nową tarczę zegarka, robiłeś to poprzez komputer lub aplikację. Teraz to samo możesz zrobić bezpośrednio w zegarku. W dniu premiery tych aplikacji jest raptem kilka, ale to pewnie będzie się mocno zmieniać z tygodnia na tydzień.

#13 – Choroby wieku dziecięcego

Kilka udało mi się ich namierzyć, pozostałe wyjdą w praniu. Z pewnością każda straszliwie irytująca, bo umówmy się, w zegarku za 4.500 zł takie rzeczy nie powinny się zdarzać. No ale się zdarzają. Codziennie. Pozostaje mieć nadzieję, że zostaną usunięte bardzo szybko, bo niechybnie niweluje to radość z testowania zegarka, na który tak długo się czekało, a który to miał być wielkim WOW, a summa summarum na razie okazał się kapiszonem. Coby była jasność. Nie spodziewałem się jakiegoś wielkiego, szokującego postępu technologicznego. Fenix w 6 odsłonie już był sam w sobie rewolucją względem poprzednika. Nie można było zatem zakładać, że i 7 będzie takim przełomem, ale mimo wszystko czuję niedosyt.

Mam jednak nadzieję, że te elementy, na których mi straszliwie zależało – jak m.in. trzymanie jakości sygnału w lesie, poprawny pomiar wysokości w górach, spełnią moje oczekiwania i dzięki nim po teście końcowym napiszę. No, wreszcie jestem usatysfakcjonowany jakością pomiarów. Tego sobie życzę i już teraz zapraszam do testu weryfikacyjnego nowego Fenix 7x Sapphire Solar.

P.S.

A jaka była Twoja reakcja na to, co pokazał Garmin? Co Cię zaskoczyło, który element z 12 wymienionych zrobił na Tobie największe wrażenie? Koniecznie zostaw komentarz poniżej bądź zajrzyj na nasze forum: https://forum.treningbiegacza.pl/topic/4-garmin-fenix-7/.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Leki przeciwbólowe na linii startu
Następny wpis
Rusza cykl warsztatów edukacyjnych „Wybiegaj w Przyszłość”
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu