Spis treści
Amerykańska firma Coros jest obecna na rynku elektroniki sportowej od kilku lat. W stosunkowo krótkim czasie zdążyła zaprezentować zegarki sportowe przeznaczone dla różnego rodzaju odbiorców – lekkoatletów, sportowców trenujących w terenie oraz podróżników. Czym charakteryzują się flagowe pulsometry producenta – Apex, Vertix 2 i Pace 2?
Coros Pace 2
Seria zegarków Pace od samego początku jest przeznaczona dla biegaczy i lekkoatletów. Model Pace 2 waży zaledwie 29 g z nylonowym paskiem i jest wyposażony w kolorowy wyświetlacz „Always-On” o przekątnej 1,2 cala i rozdzielczości 240×240 pikseli chronionego szkłem Corning. Smartwatch pracuje sprawnie w temperaturze od -20 do +60°C.
Bateria i wydajność w Coros Pace 2
Bateria starcza na 30 godzin treningu z włączonym GPS (60 godzin w trybie ultra) oraz do 20 dni w trybie zegarka. Lekka obudowa została wykonana z polimeru wzmocnionego włóknem szklanym. Producent zastosował tutaj klasę wodoszczelności 5 ATM (do 50 metrów).
W stosunku do poprzedniej wersji Pace 2 zapewnia aż cztery razy więcej pamięci na plany treningowe i trasy oraz o 30% szybszy procesor. Przekłada się to na płynne działanie całego interfejsu. Dzięki wykorzystaniu pokrętła Digital Dial nawigacja w menu oraz wybór aktywności są intuicyjne.
Komunikacja z czujnikami Bluetooth i ANT+ pozwala na obsługę zewnętrznych czujników prędkości, mocy, tętna lub kadencji.
Funkcje treningowe w Coros Pace 2
Pace 2 został wyposażony w opcję planowania treningów biegowych, ale także fitness i siłowych. W pamięci znajduje się ponad 200 ćwiczeń na wszystkie partie ciała, które urządzenie wykryje automatycznie i zwizualizuje na nowej mapie mięśniowej. Oprócz tego użytkownik może wybrać jeden z wielu rodzajów obsługiwanych dyscyplin jak pływanie, kolarstwo, a także szereg dyscyplin wodnych. Nowy tryb biegu na bieżni lekkoatletycznej poprawia sprawność GPS podczas biegania kolejnych okrążeń (to częsta bolączka nawet wśród zegarków klasy premium).
Urządzenie obsługuje podstawowe sieci GNSS – GPS, GLONASS, BEIDOU. Dzięki temu pomiar pokonanego dystansu, prędkości oraz zapisany ślad jest dokładny. Oczywiście urządzenie mierzy tętno z nadgarstka za pomocą czujnika OHR, także podczas ćwiczeń w wodzie.
Analiza potreningowa w Coros Pace 2
Pace 2 zapewnia obsługę kilku rodzajów treningów – interwałowy, multisportowy, triathlonowy. Zegarki Coros z tej serii dostarczają informacje zwrotne pozwalające na kompleksową analizę potreningową obejmującą m.in.:
- VO2 max (pułap tlenowy),
- efekt treningu,
- obciążenie treningowe,
- tempo progowe,
- mocy biegowej
- czas regeneracji.
Zegarek został też wyposażony w śledzenie jakości i ilości snu. Dzięki temu łatwiej znaleźć balans między treningiem a odpoczynkiem.
Coros Apex
Seria pulsometrów Apex to modele przeznaczone dla użytkowników, którzy poszukują sprawdzonego zegarka sportowego, który posłuży im podczas wypraw lub treningów w terenie. Linia Apex składa się z trzech modeli:
- Coros Apex 42 mm
- Coros Apex 46 mm
- Coros Apex Pro.
Czym wyróżniają się te modele w stosunku do zegarka Pace 2?
Budowa i wytrzymałość baterii
Pierwsze dwa modele różnią się wyłącznie wymiarami bezela, wyświetlacza, masą i pojemnością baterii. Wersja o średnicy 42 mm wystarcza na:
- do 25 godzin treningu z pełnym GPS (i do 80 godzin w trybie Ultra),
- do 24 dni w trybie zegarka.
Producent zastosował tutaj wyświetlacz o średnicy 1,1 cala i rozdzielczości 218 x 218 pikseli. Zegarek, w zależności od materiału paska, waży 38 lub 49 g. Obudowa została wykonana ze stali nierdzewnej (przód) i aluminium (tył).
Większa wersja – z kopertą 46 mm ma wyświetlacz 1,2 cala o rozdzielczości 240 x 240 pikseli i waży 45 lub 55,3 g. W tym modelu bateria wytrzymuje:
- do 35 godzin w trybie treningu z pełnym GPS (do 100 godzin w trybie Ultra),
- do 30 dni w trybie zegarka.
Coros Apex Pro ma wymiary i ciężar bardzo zbliżony do tych ze standardowej wersji 46 mm. Czas działania baterii w trybie treningu przy pełnym GPS uległ jednak wydłużeniu do 40 godzin, a ekran zmieniono na dotykowy.
Zarówno w wersji o średnicy 46 mm, jak i tutaj wykorzystano obudowę wykonaną z lekkiego stopu tytanu klasy V (przód) oraz aluminium (tył).
We wszystkim modelach z serii Apex producent zastosował wytrzymałe szkło szafirowe. Jest ono niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne (9 na 10 puntów w skali twardości Mohsa). Pulsometry są wodoszczelne do głębokości 100 m i mogą sprawnie pracować w temperaturze od -10 do +60°C.
Możliwości treningowe
Zegarki Apex to zaawansowane pulsometry sportowe, które sprawdzą się podczas każdej terenowej aktywności. Nieważne, czy chodzi o górską wycieczkę, trailowe bieganie czy triathlon, oferują wiele przydatnych rozwiązań.
W stosunku do Pace 2, opcje nawigacyjne zostały poszerzone o dodatkowe opcje:
- nawigację po trasie,
- powrót do punktu startowego.
Dzięki temu dotarcie do punktu docelowego oraz powrót do domu będą łatwiejsze. Wszystkie zegarki Apex są wyposażone w komplet czujników, które pozwalają na dokładne określenie położenia i warunków atmosferycznych (kompas, termometr, wysokościomierz barometryczny). W modelu Apex Pro zastosowano także pulsoksymetr z trybem śledzenia całodobowego.
Za jego pomocą można łatwo i szybko sprawdzić pozio saturacji krwi. To przydatne rozwiązanie nie tylko ze względu na monitorowanie zdrowia. Doskonale sprawdzi się także do sprawdzenia przygotowania wydolnościowego do wysiłku na wysokości.
Dodatkowe rozwiązania
W wersji Apex Pro pojawił się dedykowany przycisk podświetlenia. Dzięki temu jednym dotykiem można rozjaśnić wyświetlacz tak, aby dane można było wygodnie odczytać nawet w nocy.
Poza znanymi w prostszego modelu aktywnościami zegarki Apex otrzymały także kilka dodatkowych trybów sportowych – bieg terenowy, turystyka piesza, sporty zimowe i wspinaczkę górską. Zakres wersji Pro poszerzono także o nowe dyscypliny wodne (windsurfing, speedsurfing i whitewater).
Modele z tej serii oferują pełną analizę potreningową i możliwość śledzenie kondycji i przygotowania wydolnościowego podobnie, jak Pace 2.
Coros Vertix 2
Zegarek Vertix 2 to najbardziej zaawansowany pulsometr sportowy z oferty amerykańskiego producenta. Jest przeznaczony do używania w ekstremalnych warunkach. Oferuje pełną funkcjonalność znaną z Apex Pro, poszerzoną o szereg dodatkowych rozwiązań.
Budowa zegarka i czas działania baterii
W tym modelu zastosowano w pełni tytanową obudowę z powloką PVD oraz wyświetlacz o średnicy 1,4 cala i rozdzielczości 280 x 280 pikseli przykryty szkłem szafirowym. Zegarek waży 89 g z silikonowym paskiem. Dopuszczalna temperatura pracy waha się od -30 do +50°C.
Czas działania baterii jest znacznie dłuższy, niż oferowała pierwsza generacja modelu Vertix i wynosi:
- do 140 godzin w pełnym trybie treningowym (i 240 godzin w trybie Ultra),
- do 60 dni w trybie zegarka.
Najważniejsze funkcje
Producent zastosował tutaj zupełnie nowy chipset GPS, a także opcję podwójnej częstotliwości, która dodatkowo poprawia dokładność zapisu śladu.
Z nowości warto wymienić przede wszystkim:
- czujnik EKG z nadgarstka,
- obsługę kamer przygodowych Insta 360°,
- możliwość słuchania muzyki zgromadzonej w pamięci urządzenia (32 Gb pamięci).
Po raz pierwszy pojawiły się tutaj topograficzne, interaktywne mapy terenu dostępne bezpośrednio z zegarka. Ułatwiają poruszanie się zarówno w terenie poza miastem, jak i w sieci ulic. Wykorzystanie szybszego procesora (o 20% względem Coros Vertix) pozwala na płynne działanie wszystkich aplikacji.
Wsparcie dla aktywności poszerzono o wspinaczkę wielopunktową (wraz z dedykowanym pomiarem danych). Poza tym zakres dyscyplin jest taki sam jak w Coros Apex Pro i Coros Vertix.
Zegarki Coros są przeznaczone dla sportowców trenujących na każdym poziomie – od osób początkujących po wyczynowców. Wysoka jakość komponentów idzie w parze z długim czasem działania baterii oraz szerokim zakresem funkcji treningowych.