fbpx
Gadżety biegacza

Apex, Vertix 2, Pace 2 – poznaj kluczowe zegarki Coros

Amerykańska firma Coros jest obecna na rynku elektroniki sportowej od kilku lat. W stosunkowo krótkim czasie zdążyła zaprezentować…
Coros Pace 2 - seria zegarków Pace od samego początku jest przeznaczona dla biegaczy i lekkoatletów

Amerykańska firma Coros jest obecna na rynku elektroniki sportowej od kilku lat. W stosunkowo krótkim czasie zdążyła zaprezentować zegarki sportowe przeznaczone dla różnego rodzaju odbiorców – lekkoatletów, sportowców trenujących w terenie oraz podróżników. Czym charakteryzują się flagowe pulsometry producenta – Apex, Vertix 2 i Pace 2?

Coros Pace 2

Seria zegarków Pace od samego początku jest przeznaczona dla biegaczy i lekkoatletów. Model Pace 2 waży zaledwie 29 g z nylonowym paskiem i jest wyposażony w kolorowy wyświetlacz „Always-On” o przekątnej 1,2 cala i rozdzielczości 240×240 pikseli chronionego szkłem Corning. Smartwatch pracuje sprawnie w temperaturze od -20 do +60°C.

Bateria i wydajność w Coros Pace 2

Bateria starcza na 30 godzin treningu z włączonym GPS (60 godzin w trybie ultra) oraz do 20 dni w trybie zegarka. Lekka obudowa została wykonana z polimeru wzmocnionego włóknem szklanym. Producent zastosował tutaj klasę wodoszczelności 5 ATM (do 50 metrów).

W stosunku do poprzedniej wersji Pace 2 zapewnia aż cztery razy więcej pamięci na plany treningowe i trasy oraz o 30% szybszy procesor. Przekłada się to na płynne działanie całego interfejsu. Dzięki wykorzystaniu pokrętła Digital Dial nawigacja w menu oraz wybór aktywności są intuicyjne.

Komunikacja z czujnikami Bluetooth i ANT+ pozwala na obsługę zewnętrznych czujników prędkości, mocy, tętna lub kadencji.

Bateria Coros Pace 2 wytrzyma nawet 20 dni w trybie zegarka.
Bateria Coros Pace 2 wytrzyma nawet 20 dni w trybie zegarka.

Funkcje treningowe w Coros Pace 2

Pace 2 został wyposażony w opcję planowania treningów biegowych, ale także fitness i siłowych. W pamięci znajduje się ponad 200 ćwiczeń na wszystkie partie ciała, które urządzenie wykryje automatycznie i zwizualizuje na nowej mapie mięśniowej. Oprócz tego użytkownik może wybrać jeden z wielu rodzajów obsługiwanych dyscyplin jak pływanie, kolarstwo, a także szereg dyscyplin wodnych. Nowy tryb biegu na bieżni lekkoatletycznej poprawia sprawność GPS podczas biegania kolejnych okrążeń (to częsta bolączka nawet wśród zegarków klasy premium).

Urządzenie obsługuje podstawowe sieci GNSS – GPS, GLONASS, BEIDOU. Dzięki temu pomiar pokonanego dystansu, prędkości oraz zapisany ślad jest dokładny. Oczywiście urządzenie mierzy tętno z nadgarstka za pomocą czujnika OHR, także podczas ćwiczeń w wodzie.

Analiza potreningowa w Coros Pace 2

Pace 2 zapewnia obsługę kilku rodzajów treningów – interwałowy, multisportowy, triathlonowy. Zegarki Coros z tej serii dostarczają informacje zwrotne pozwalające na kompleksową analizę potreningową obejmującą m.in.:

  • VO2 max (pułap tlenowy),
  • efekt treningu,
  • obciążenie treningowe,
  • tempo progowe,
  • mocy biegowej
  • czas regeneracji.

Zegarek został też wyposażony w śledzenie jakości i ilości snu. Dzięki temu łatwiej znaleźć balans między treningiem a odpoczynkiem.

Coros Pace 2.
Coros Pace 2.

Coros Apex

Seria pulsometrów Apex to modele przeznaczone dla użytkowników, którzy poszukują sprawdzonego zegarka sportowego, który posłuży im podczas wypraw lub treningów w terenie. Linia Apex składa się z trzech modeli:

  • Coros Apex 42 mm
  • Coros Apex 46 mm
  • Coros Apex Pro.

Czym wyróżniają się te modele w stosunku do zegarka Pace 2?

Seria Apex przeznaczona jest dla miłośników wypraw i treningów w terenie.
Seria Apex przeznaczona jest dla miłośników wypraw i treningów w terenie.

Budowa i wytrzymałość baterii

Pierwsze dwa modele różnią się wyłącznie wymiarami bezela, wyświetlacza, masą i pojemnością baterii. Wersja o średnicy 42 mm wystarcza na:

  • do 25 godzin treningu z pełnym GPS (i do 80 godzin w trybie Ultra),
  • do 24 dni w trybie zegarka.

Producent zastosował tutaj wyświetlacz o średnicy 1,1 cala i rozdzielczości 218 x 218 pikseli. Zegarek, w zależności od materiału paska, waży 38 lub 49 g. Obudowa została wykonana ze stali nierdzewnej (przód) i aluminium (tył).

Większa wersja – z kopertą 46 mm ma wyświetlacz 1,2 cala o rozdzielczości 240 x 240 pikseli i waży 45 lub 55,3 g. W tym modelu bateria wytrzymuje:

  • do 35 godzin w trybie treningu z pełnym GPS (do 100 godzin w trybie Ultra),
  • do 30 dni w trybie zegarka.

Coros Apex Pro ma wymiary i ciężar bardzo zbliżony do tych ze standardowej wersji 46 mm. Czas działania baterii w trybie treningu przy pełnym GPS uległ jednak wydłużeniu do 40 godzin, a ekran zmieniono na dotykowy.

Zarówno w wersji o średnicy 46 mm, jak i tutaj wykorzystano obudowę wykonaną z lekkiego stopu tytanu klasy V (przód) oraz aluminium (tył).

We wszystkim modelach z serii Apex producent zastosował wytrzymałe szkło szafirowe. Jest ono niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne (9 na 10 puntów w skali twardości Mohsa). Pulsometry są wodoszczelne do głębokości 100 m i mogą sprawnie pracować w temperaturze od -10 do +60°C.

Coros Apex Pro.
Coros Apex Pro.

Możliwości treningowe

Zegarki Apex to zaawansowane pulsometry sportowe, które sprawdzą się podczas każdej terenowej aktywności. Nieważne, czy chodzi o górską wycieczkę, trailowe bieganie czy triathlon, oferują wiele przydatnych rozwiązań.

W stosunku do Pace 2, opcje nawigacyjne zostały poszerzone o dodatkowe opcje:

  • nawigację po trasie,
  • powrót do punktu startowego.

Dzięki temu dotarcie do punktu docelowego oraz powrót do domu będą łatwiejsze. Wszystkie zegarki Apex są wyposażone w komplet czujników, które pozwalają na dokładne określenie położenia i warunków atmosferycznych (kompas, termometr, wysokościomierz barometryczny). W modelu Apex Pro zastosowano także pulsoksymetr z trybem śledzenia całodobowego.

Za jego pomocą można łatwo i szybko sprawdzić pozio saturacji krwi. To przydatne rozwiązanie nie tylko ze względu na monitorowanie zdrowia. Doskonale sprawdzi się także do sprawdzenia przygotowania wydolnościowego do wysiłku na wysokości.

Coros Apex Pro.
Coros Apex Pro.

Dodatkowe rozwiązania

W wersji Apex Pro pojawił się dedykowany przycisk podświetlenia. Dzięki temu jednym dotykiem można rozjaśnić wyświetlacz tak, aby dane można było wygodnie odczytać nawet w nocy.

Poza znanymi w prostszego modelu aktywnościami zegarki Apex otrzymały także kilka dodatkowych trybów sportowych – bieg terenowy, turystyka piesza, sporty zimowe i wspinaczkę górską. Zakres wersji Pro poszerzono także o nowe dyscypliny wodne (windsurfing, speedsurfing i whitewater).

Modele z tej serii oferują pełną analizę potreningową i możliwość śledzenie kondycji i przygotowania wydolnościowego podobnie, jak Pace 2.

Coros Vertix 2

Zegarek Vertix 2 to najbardziej zaawansowany pulsometr sportowy z oferty amerykańskiego producenta. Jest przeznaczony do używania w ekstremalnych warunkach. Oferuje pełną funkcjonalność znaną z Apex Pro, poszerzoną o szereg dodatkowych rozwiązań.

Coros Vertix 2 to najbardziej zaawansowany model w portfolio producenta.
Coros Vertix 2 to najbardziej zaawansowany model w portfolio producenta.

Budowa zegarka i czas działania baterii

W tym modelu zastosowano w pełni tytanową obudowę z powloką PVD oraz wyświetlacz o średnicy 1,4 cala i rozdzielczości 280 x 280 pikseli przykryty szkłem szafirowym. Zegarek waży 89 g z silikonowym paskiem. Dopuszczalna temperatura pracy waha się od -30 do +50°C.

Czas działania baterii jest znacznie dłuższy, niż oferowała pierwsza generacja modelu Vertix i wynosi:

  • do 140 godzin w pełnym trybie treningowym (i 240 godzin w trybie Ultra),
  • do 60 dni w trybie zegarka.
Coros Vertix 2.
Coros Vertix 2.

Najważniejsze funkcje

Producent zastosował tutaj zupełnie nowy chipset GPS, a także opcję podwójnej częstotliwości, która dodatkowo poprawia dokładność zapisu śladu.

Z nowości warto wymienić przede wszystkim:

  • czujnik EKG z nadgarstka,
  • obsługę kamer przygodowych Insta 360°,
  • możliwość słuchania muzyki zgromadzonej w pamięci urządzenia (32 Gb pamięci).

Po raz pierwszy pojawiły się tutaj topograficzne, interaktywne mapy terenu dostępne bezpośrednio z zegarka. Ułatwiają poruszanie się zarówno w terenie poza miastem, jak i w sieci ulic. Wykorzystanie szybszego procesora (o 20% względem Coros Vertix) pozwala na płynne działanie wszystkich aplikacji.

Wsparcie dla aktywności poszerzono o wspinaczkę wielopunktową (wraz z dedykowanym pomiarem danych). Poza tym zakres dyscyplin jest taki sam jak w Coros Apex Pro i Coros Vertix.

Zegarki Coros są przeznaczone dla sportowców trenujących na każdym poziomie – od osób początkujących po wyczynowców. Wysoka jakość komponentów idzie w parze z długim czasem działania baterii oraz szerokim zakresem funkcji treningowych.

Coros Vertix 2.
Coros Vertix 2.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
19. Cracovia Maraton – zapisy wznowione!
Następny wpis
Każdy kilometr doskonale znany biegaczom!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu