Lider w produkcji elektroniki dla sportowców, amerykańska firma Garmin, wprowadziła niedawno do sprzedaży odświeżone wersje swoich dwóch znanych linii – Fenix i Epix. Ich następcy to odpowiednio Garmin Fenix 7 oraz Garmin Epix 2. Rzut oka na specyfikację techniczną może sugerować, że oba modele są bardzo podobne, a jednak różnic jest całkiem sporo. Który zegarek warto wybrać?
Tekst przygotowany przez rekomendowanego partnera serwisu TreningBiegacza.pl – sklepu abcGPS, autoryzowanego partnera firmy Garmin.
Dane techniczne
Outdoorowy zegarek Garmin Fenix 7 występuje w trzech rozmiarach koperty:
- najmniejsza jest wersja S – zegarek ma 42 milimetry i ekran o przekątnej 1,2 cala,
- wersja średnia — koperta o średnicy 47 milimetrów i ekran o przekątnej 1,3 cala,
- największa wersja X – koperta o średnicy 52 milimetry i ekran o przekątnej 1,4 cala.
Dla porównania zegarek Garmin Epix 2 jest dostępny tylko w jednym rozmiarze, który odpowiada średniej wersji Fenixa (47 milimetrów i ekran 1,3 cala). Oba zegarki są wodoodporne do głębokości 100 metrów, a Garmin Fenix 7 może dodatkowo pochwalić się certyfikatem wojskowej wytrzymałości MIL-STD810G.
Jeżeli chodzi o wykorzystane do konstrukcji materiały, to w serii Fenix 7 wykorzystano stal nierdzewną lub tytan oraz polimer wzmocniony włóknem szklanym. Zegarki Epix 2 to stal nierdzewna lub pasywowana albo tytan oraz wytrzymały polimer.
Wyświetlacz chroni, w zależności od wersji:
- w serii Fenix – szkło Gorilla Glass lub szkło szafirowe (to drugie dostępne tylko jako Power Glass),
- w serii Epix – szkło Gorilla Glass lub szkło szafirowe.
Jakie wersje zegarków można kupić?
W przypadku zegarka Fenix 7 do wyboru użytkowników oddano trzy, różne modele:
- Base – 16 Gb pamięci, wszystkie opcje i funkcje, brak ładowania solarnego,
- Solar – te same opcje, co wersja Base, ale z ładowaniem solarnym,
- Sapphire Solar – 32 Gb pamięci, nawigacja dwuzakresowa, mapy wgrane do pamięci, tytanowa obudowa, pozostałe funkcje te same, co w wersji Solar.
Wszystkie warianty obsługują mapy topograficzne, płatności Garmin Pay, Wi-Fi i aktualizację map z nadgarstka.
W przypadku Garmin Epix 2 wybór jest prostszy, ponieważ do wyboru są dwie wersje zegarka – zwykła i Sapphire. Pierwsza ma analogiczne funkcje, jak Garmin Fenix 7 Base, druga odpowiada Garmin Fenix 7 Solar Sapphire. Zasadnicza różnica dotyczy paneli solarnych – nie ma ich w żadnej wersji modelu Epix 2.
Wyświetlacz
Różnica, która widoczna jest już na pierwszy rzut oka, dotyczy typu zastosowanego ekranu. W serii Fenix 7 producent zdecydował się na klasyczny Memory-In-Pixel. W praktyce oznacza to, że czytelność wyświetlacza jest dobra (nawet w pełnym słońcu), a bateria wystarcza na bardzo długo. Z drugiej strony kolory są przytłumione i mało atrakcyjne.
Zegarek Garmin Epix 2 otrzymał matrycę AMOLED. Oferuje ona bardzo jasny i czytelny obraz, żywe kolory i głęboki kontrast. Ekran wygląda zjawiskowo nie tylko podczas treningów, ale także na co dzień. Wadą tego rozwiązania jest znacznie krótszy czas działania baterii.
Oba zegarki obsługują funkcję dotyku, która jest dostępna domyślnie w menu oraz widżetach i po włączeniu podczas aktywności sportowej. Jednocześnie pięć fizycznych przycisków pozwala na precyzyjne sterowanie manualne.
Smartwatch Garmin Fenix 7 ma ekran włączony przez cały czas, choć można regulować jego jasność. W przypadku zegarka Epix 2 dostępne są dwa warianty działania wyświetlacza:
- zawsze włączony (Always On) – w tym trybie ekran jest cały czas zapalony,
- wyłącznie na gest (Gesture Based) – w tym trybie matryca rozpala się wyłącznie po przekręceniu nadgarstka.
W kontekście wyświetlacza warto wspomnieć, że seria Fenix w rozmiarze X została wyposażona w LED-ową latarkę, która może funkcjonować w jednym z kilku dostępnych trybów:
- standardowym ciągłym,
- SOS,
- biegowym (powiązanym z kadencją biegu i ruchem nadgarstka),
- sportowym.
Dla odmiany model Garmin Epix 2 w żądnej wersji nie otrzymał latarki LED, ale ma za to „Tryb Latarki”. Po jego włączeniu wyświetlacz rozpala się, emitując jednolite jasne światło, które będzie wystarczające do rozświetlenia półmroku ciemnego pomieszczenia.
Bateria w Garmin Fenix 7 i Garmin Epix 2
Wytrzymałość ogniwa w obu modelach znacząco się różni. Dotyczy to każdego z trybów i wynika z zastosowania innego rodzaju matrycy, a także rezygnacji z ładowania solarnego dla serii Epix 2. Jak wygląda czas działania Garmin Fenix 7 w rozmiarze Standard (bez szkła solarnego) w porównaniu do Garmin Epix 2 (dla trybu Always On i Gesture Based)?
Tryb | Garmin Fenix 7 | Garmin Epix 2 |
Smartwatch | 18 dni | 6 dni (16 dni) |
Smartwatch z oszczędzaniem energii | 57 dni | 21 dni w trybie gestów |
Tylko GPS | 57 godzin | 30 godzin (42 godziny) |
Wszystkie GNSS | 40 godzin | 24 godziny (32 godziny) |
Wszystkie GNSS+Multiband | 23 godziny | 15 godzin (20 godzin) |
Wszystkie GNSS+muzyka | 10 godzin | 9 godzin (10 godzin) |
Tylko GPS z oszczędzaniem energii | 136 godzin | 75 godzin |
Tryb wędrówki | 40 dni | 14 dni w trybie gestów |
Jednocześnie warto pamiętać, ze żywotność Garmin Fenix 7 w wersji Solar lub Sapphire Solar wzrośnie nawet o 30% w zależności od trybu, po uruchomieniu ładowania solarnego. Aby ogniwo fotowoltaiczne mogło skutecznie uzupełniać energię, konieczna jest ekspozycja na słońce minimum 3 godziny dziennie przy natężeniu światła 50 tysięcy luksów (umiarkowanie słoneczna pogoda, bez upału).
Funkcje sportowe i nawigacyjne
Zarówno smartwatch Garmin Epix 2, jak i zegarek Fenix 7 posiadają dokładnie ten sam pakiet funkcji sportowych i nawigacyjnych. Oznacza to, że użytkownicy mogą korzystać z takich rozwiązań, jak:
- Climb Pro,
- Pace Pro,
- Up Ahead,
- RealTime Stamina,
- dynamika biegu
- planowanie trasy, wybór trasy powrotnej alternatywnej lub według popularności.
Oba zegarki obsługują wiele różnych trybów aktywności,w tym także multisport stworzony z myślą o triathlonistach, duathlonistach i swimrunnerach. Dla każdej dyscypliny można indywidualnie skonfigurować pola danych tak, aby pokazywały potrzebne informacje.
W wersji Sapphire zarówno Garmin Fenix 7, jak i Garmin Epix 2 mają dostęp do nawigacji dwuzakresowej. Co to za rozwiązanie?
Nawigacja dwuzakresowa
Funkcja nawigacji dwuzakresowej polega na zwiększeniu częstotliwości odbierania sygnału z satelitów wykrywanych przez zegarek. W podstawowym trybie jedno zakresowym, pulsometry z GPS wykrywają sygnał L1.
Po uruchomieniu Dual Band GNSS moduł odczytuje także sygnał L5 (z tych samych satelitów). W efekcie zegarek dostaje nawet 10-krotnie więcej informacji o położeniu użytkownika, a zapisywany ślad jest znacznie dokładniejszy.
Nawigację dwuzakresową można wykorzystać wszędzie tam, gdzie wcześniej smartwatch gubił sygnał lub wyświetlał go nieprawidłowo. W szczególności warto włączyć ją:
- w terenie zalesionym,
- na obszarze pagórkowatym,
- w mieście, gdzie wysokie budynki powodują obniżenie jakości GPS.
Warto pamiętać, że uruchomienie nawigacji dwuzakresowej znacząco skraca żywotność baterii.
Który model zegarka wybrać?
Zegarek Garmin Fenix 7 i modeli Epix 2 są do siebie podobne. Oba urządzenia to zaawansowane multisportowe pulsometry, które obsługują wiele różnych dyscyplin i funkcji sportowych, a także zaawansowane opcji typowe dla smartwatcha (muzyka, płatności NFC, powiadomienia).
Zegarek Garmin Epix 2 wyróżnia się pięknym, jasnym i czytelnym wyświetlaczem, a także eleganckim wyglądem. Sprawdzi się nie tylko podczas codziennych treningów, oraz w pracy, czy podczas spotkania z przyjaciółmi.
Z kolei Garmin Fenix 7 to typowy zegarek outdoorowy. Jego główne zalety to niezwykle pojemna bateria, możliwość ładowania solarnego i podwyższona wytrzymałość na wstrząsy i uderzenia. To idealny wybór dla sportowców, którzy dużo czasu spędzają w terenie. Przyda się podczas górskiej wycieczki, trailowych biegów i wszystkich tych aktywności, kiedy potrzeba naprawdę odpornego sprzętu.