fbpx
Relacje

Przez żołądek do serca uczestników IV Maratonu Wigry

O tym, jak biegać, by na pewno nie schudnąć przekonali się w ubiegłą niedzielę uczestnicy IV Maratonu Wigry oraz 13-kilometrowego biegu towarzyszącego „Pogoń za Bobrem”. Kilkanaście blach babki ziemniaczanej i sękaczy, hektolitry litewskiego chłodnika i niemal tysiąc soczewiaków to tylko główne składniki menu na punktach i mecie tego niezwykłego biegu
przez zoladek do serca uczestnikow iv maratonu wigry 04

O tym, jak biegać, by na pewno nie schudnąć przekonali się w ubiegłą niedzielę uczestnicy IV Maratonu Wigry oraz 13-kilometrowego biegu towarzyszącego „Pogoń za Bobrem”. Kilkanaście blach babki ziemniaczanej i sękaczy, hektolitry litewskiego chłodnika i niemal tysiąc soczewiaków to tylko główne składniki menu na punktach i mecie tego niezwykłego biegu.

Tegoroczna, rekordowa edycja przyciągnęła do Starego Folwarku na Suwalszczyźnie niemal 500 zawodników z sześciu krajów Europy. Zawodników głodnych pięknych widoków i regionalnych specjałów. Nieco ponad 230 osób wystartowało na obiegającej dookoła Jezioro Wigry trasie maratońskiej, która wiodła od Klasztoru Kamedułów w Wigrach do Muzeum Wigier w Starym Folwarku. Koleje losu na trasie były zmienne, ale finalnie zwyciężył Bartek Olszewski z czasem 2:59:09, przed Andrzejem Godlewskim i Bartłomiejem Matysiakiem. Wśród pań tryumfowała po raz trzeci z rzędu Patrycja Bereznowska przed Magdą Ziółek i Eweliną Puchałą.

przez-zoladek-do-serca-uczestnikow-iv-maratonu-wigry-03

Krótszą trasę Pogoni za Bobrem, w której udział wzięło niemal 260 osób  zdominowali zawodnicy z Litwy, którzy zajęli pierwsze dwa miejsca wśród panów i drugie miejsce wśród kobiet.

Zadziwiający jest fakt, że większość uczestników, to stali bywalcy. Wśród tegorocznych zawodników nie brakuje takich, którzy wystartowali we wszystkich dotychczasowych edycjach. Co przyciąga biegaczy nad Wigry? W rozmowach pojawiają się przede wszystkim walory trasy wytyczonej często tuż nad taflą jeziora, między najpiękniejszymi ostępami Wigierskiego Parku Narodowego. Innych z kolei urzeka lokalna kuchnia, która sprawia, że aby wyjść z punktu odżywczego, trzeba mieć naprawdę silną wolę. Nie każdy jest się w stanie oprzeć świeżym, wykonanym wg tradycyjnych receptur, regionalnym daniom. Babka ziemniaczana, soczewiaki, sękacze i podpiwek robią swoje. A chłodnik litewski i kartacze serwowane na mecie skłaniają do puenty, że nie ma szczęśliwszego biegacza nad najedzonego biegacza!

przez-zoladek-do-serca-uczestnikow-iv-maratonu-wigry-02

A zatem jeśli lubisz przełajowe ścieżki pośród pięknych okoliczności przyrody, a przy tym nie odmawiasz sobie smaków życia, to już dziś zapisz sobie datę 19 sierpnia 2017r.

Wyniki tegorocznej edycji

Maraton Wigry

Kobiety:

  1. Patrycja Bereznowska – 3:27:48
  1. Magdalena Ziółek – 3:31:13
  1. Ewelina Puchała – 3:48:17

Mężczyźni:

  1. Bartosz Olszewski – 2:59:09
  1. Andrzej Godlewski – 3:01:13
  1. Bartłomiej Matysiak – 3:12:54
Pogoń za Bobrem

Kobiety:

  1. Anna Gosk 55:52
  1. Giedrė Kubiliūtė – 57:30
  1. Renata Połubok – 1:01:31

Mężczyźni:

  1. Simas Bertašius – 43:26
  1. Paulius Bieliunas – 45:01
  1. Paweł Olszewski –  47:21

Pełne wyniki oraz więcej informacji na stronie: www.maratonwigry.pl

przez-zoladek-do-serca-uczestnikow-iv-maratonu-wigry-03
 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Mamy finał! Kobieca i męska sztafeta w finałach 4x400 m IO Rio de Janeiro 2016!
Następny wpis
II RAFAKO Półmaraton Racibórz - kompendium wiedzy dla uczestików
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu