fbpx
raciborz 01

II RAFAKO Półmaraton Racibórz – kompendium wiedzy dla uczestików

W niedzielę, 28 sierpnia 2016 roku odbędzie się II RAFAKO Półmaraton Racibórz. Zawodnicy do pokonania będą mieli dokładnie 21 097,5 m ulicami Raciborza. Trasa posiada atest PZLA. Organizatorami przedsięwzięcia jest Miasto Racibórz, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu, a sponsorem głównym firma RAFAKO S.A. W ramach imprezy odbędą się II Mistrzostwa Polski Energetyków.

W niedzielę, 28 sierpnia 2016 roku odbędzie się II RAFAKO Półmaraton Racibórz. Zawodnicy do pokonania będą mieli dokładnie 21 097,5 m ulicami Raciborza. Trasa posiada atest PZLA. Organizatorami przedsięwzięcia jest Miasto Racibórz, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu, a sponsorem głównym firma RAFAKO S.A. W ramach imprezy odbędą się II Mistrzostwa Polski Energetyków.

Debiutujący latem ubiegłego roku RAFAKO Półmaraton Racibórz zakończył się sukcesem zarówno pod kątem sportowym jak i organizacyjnym. Był to jak dotąd największy bieg organizowany w Raciborzu, który przyciągnął biegaczy z całej Polski, Europy, a nawet odległej Afryki. Organizatorzy postanowili kontynuować przedsięwzięcie. W ubiegłym roku limit miejsc wynosił 750 osób, w tym roku zwiększono go do 800. Na chwilę obecną zapisanych jest już 785 biegaczy, z czego 648 opłaconych pakietów startowych. Zapisy trwają pod adresem tutaj. 

Pakiet Startowy

W pakiecie startowym znajduje się m.in. profesjonalna koszulka techniczna, nr startowy, agrafki, kupon na posiłek regeneracyjny i pasta party oraz wiele niespodzianek. Dodatkowo dla zawodników na trasie przewidziano, m.in.: opiekę medyczną, punkty żywieniowe i odświeżenia oraz napoje izotoniczne. Po dotarciu do mety półmaratończycy będą mogli skorzystać z darmowych masaży oraz porad dietetyka.

Na uwagę zasługuje aplikacja na koszulce startowej. Zaprojektowała ją Wiktoria Sinszek, 14-letnia dziewczynka, m.in. dla niej podczas półmaratonu będą zbierane pieniądze. Wiktoria jest już po operacji nóg, ma duże szanse, aby samodzielnie chodzić, jednak potrzebuje kosztowne ortezy i intensywną rehabilitację. Dziewczyna interesuje się kosmetykami. W przyszłości chciałaby zostać kosmetyczką. Najbardziej lubi malować i zdobić paznokcie, dlatego aplikacja na koszulce przedstawia kolorowe dłonie. Ponadto na przodzie koszulki umieszczony został znaczek przyznanego wyróżnienia „Złoty Bieg”. Na odwrocie koszulki znajduje się nadruk przedstawiający logo półmaratonu. Na rękawach zaś logo sponsora tytularnego- RAFAKO oraz symbol Raciborza-  zabytkowa Baszta.

Nagrody dla najlepszych biegaczy

Dla najlepszych biegaczy przewidziano atrakcyjne nagrody. Zwycięzca półmaratonu otrzyma czek o wartości 2 tys. zł i puchar. Za zajęcie drugiego miejsca – puchar oraz 1,5 tys. zł. Za trzecie miejsce- 1 tys. zł i puchar. Zdobywca czwartego miejsca otrzyma 600 zł i puchar. Zawodnik, który uplasuje się na 5 pozycji – 500 zł i puchar. Za szóste miejsce wręczony zostanie puchar oraz 400 zł. Dodatkowo każdy z zawodników, który ukończy bieg w regulaminowym czasie otrzyma pamiątkowy medal.

Ponadto będą przyznawane nagrody w klasyfikacji najszybsza raciborzanka i najszybszy raciborzanin w ramach Mistrzostw Raciborza w Półmaratonie. 50-litrową beczkę piwa z Raciborskiego Browaru otrzymają biegacze najliczniejszej grupy, która pobiegnie w raciborskich zawodach. Osobne nagrody otrzymają również przedstawiciele szeroko pojętej branży energetycznej, ponieważ równolegle odbywać się będą  Mistrzostwa Polski Energetyków w Półmaratonie oraz Zawody o Puchar Prezes RAFAKO S. A., firmy, która jest sponsorem tytularnym wydarzenia.

Quiz wiedzy o Raciborzu

Dla zawodników, którzy pomyślnie ukończą bieg, w zakładanym przedziale czasowym przygotowano Quiz wiedzy o Raciborzu. Kupon z pytaniem uczestnik otrzyma w trakcie odbioru pakietu startowego. Do wygrania cenne nagrody, tj.: zakrzywiony telewizor 55- calowy Panasonic, zegarek sportowy Garmin Fenix 3 oraz rower cruiser z zębatką stylizowaną na herb Raciborza. Nagrody losowane będą po inauguracji wręczenia nagród.

Medale na finisz

Nie będzie to, jak w ubiegłym roku tradycyjny krążek, a  medal składający się z dwóch części. Pierwszą z nich już otrzymali zawodnicy, którzy ukończyli majowy IX Bieg bez Granic. Drugą jego część będzie można zdobyć finiszując w półmaratonie. Ukończenie obu biegów pozwoli skompletować oryginalny, pamiątkowy medal przedstawiający herb Raciborza. Organizatorzy zdają sobie sprawę, że nie wszyscy, którzy pokonali 10 km, wystartują w półmaratonie. Dlatego dają szansę w inny sposób skomponować medal.

ii-rafako-polmaraton-raciborz-kompendium-wiedzy-dla-uczestikow-01

Oto kilka sposobów na skompletowanie unikalnego medalu:

  • Osoby, które otrzymały pierwszą połowę w maju, drugą otrzymają finiszując w sierpniowym półmaratonie.
  • W dniu półmaratonu, o godz. 9.00 odbędzie się bieg charytatywny Mini RAFAKO Półmaraton Racibórz na dystansie 2,1 kilometra. Osoby, które nie biegły w majowych zawodach, mogą potraktować start w tym biegu jak rozgrzewkę i zdobyć brakującą część medalu,
  • Dla tych zawodników, którzy w maju ukończyli 10 km w Biegu bez Branic, a nie czują się na sile przebiec całej połówki, proponujemy również mini półmaraton. W zgłoszeniu należy zaznaczyć odpowiednią część medalu, którą chce się dostać na mecie,
  • Dla tych, co nie biegali w maju i nie mogą/nie chcą biec półmaratonu – wystarczy, że zapiszą się w dwójkę z dziewczyną/żoną (mężem/chłopakiem) na start mini półmaratonu i zaznaczą odpowiednio różne połówki medalu, a na ścianie w domu będą mogli się cieszyć skompletowanym medalem.

Mini RAFAKO Półmaraton Racibórz

Wzorem ubiegłego roku imprezie towarzyszyć będzie akcent charytatywny. W I edycji RAFAKO Półmaraton Racibórz był to Bieg dla Magdy, tym razem odbędzie się  Mini RAFAKO Półmaraton Racibórz na 2,109 km ulicami miasta: Wojska Polskiego, Opawską, Bukową, Warszawską, Wileńską. Na tym dystansie może wystartować każdy, kto biega lub uprawia nordic walking i ukończył 10 rok życia. W tym biegu nie ma limitu liczby startujących. Im więcej osób pobiegnie, tym większą sumę pieniędzy uda się zebrać dla niepełnosprawnych raciborzan – Wiktorii i Jurka, bowiem cała uzbierana kwota z zapisów zostanie przekazana Towarzystwu Pomocy Dzieciom Upośledzonym w Raciborzu. Stowarzyszenie z kolei uzbierane środki przekaże swoim podopiecznym na zakup specjalistycznego sprzętu oraz intensywną rehabilitację.

Zapisy wciąż trwają, zapraszamy do wzięcia udziału tutaj.

Wiktoria i Jurek

14-letnia Wiktoria Sinszek od najmłodszych lat marzyła, aby w przyszłości zostać kosmetyczką. Jednak niepełnosprawność ogranicza nastolatkę w wielu najprostszych życiowych czynnościach. Dziewczynka urodziła się z przepukliną rdzeniowo – oponową i wodogłowiem. Dzięki intensywnej rehabilitacji i troskliwej opiece najbliższych dziewczynka w wieku 5 lat stanęła na nogi. Radość nie trwała długo, okazało się, że Wiki ma zakotwiczony rdzeń kręgowy i tylko operacja i dalsza rehabilitacja mogą sprawić, że dziewczynka z powrotem stanie na nogi. Aby móc chodzić o własnych siłach, nastolatka potrzebuje ortezy, które kosztują 10 tys. zł oraz intensywną rehabilitację.

Jurek Luka to 23- letni chłopak przykuty do wózka inwalidzkiego. Urodził się w 6 miesiącu ciąży z porażeniem mózgowym. Intensywna rehabilitacja sprawiła, że chłopiec potrafił chodzić trzymając się wózka. Jednak po kolejnych zabiegach w szpitalu, przestał samodzielnie się poruszać. Bardzo trudna sytuacja rodzinna i materialna spowodowały, że nie był odpowiednio rehabilitowany. Kiedy trafił do Zespołu Szkół Specjalnych na Ostrogu, poproszony o konsultacje specjalista stwierdził, że Jurek ma ogromne szanse stanąć na nogi. Potrzebne są jednak środki finansowe na sprzęt i regularną rehabilitację. Jego największym marzeniem jest usamodzielnienie się i chodzenie na własnych nogach. Aktualnie Jurek czeka na konsultacje ze specjalistą, który ma skierować go na operację. Zabieg, to jedyna szansa, na jego usamodzielnienie się.

Wiktoria i Jurek, właśnie dla nich będę zbierane datki podczas półmaratonu.

Licytacja startowej „Jedynki”

W portalu Allegro.pl odbywa się licytacja pakietu startowego nr 1. na II RAFAKO Półmaraton Racibórz. Prowadzi ją Towarzystwo Pomocy Dzieciom Upośledzonym w Raciborzu. Całkowity dochód uzyskany z aukcji przeznaczony zostanie na leczenie i rehabilitacje podopiecznym stowarzyszenia- Wiktorii i Jurka. Licytację można znaleźć pod adresem numer startowy – licytacja. Potrwa do 23 sierpnia do godz. 11.53.

ii-rafako-polmaraton-raciborz-kompendium-wiedzy-dla-uczestikow-02

Piknik rodzinny w miasteczku biegacza

Półmaraton, to nie tylko zawody dla biegaczy długodystansowych, to również wspaniała impreza dla całej rodziny. Piknik rodzinny rozpocznie się już w sobotę popołudniu (27.08). Dla Zawodników przewidziano Pasta Party, a dla pozostałych osób, lubiący aktywny wypoczynek Fitness dla Zdrowia z Akademią Fitness. Zajęcia na świeżym powietrzu (teren SP 4) rozpoczną się o godz. 17.00 Treningiem Prozdrowotnym. Następnie o godz. 18.00 instruktorki AF zachęcają do udziału w Treningu Metabolicznym. Zakończenie odbędzie się tanecznymi krokami w rytmach Latino. Podczas zajęć najmłodszym czas umilać będą animatorki z Crazy Clubu. W niedzielę z samego rana, organizatorzy zaserwują kolejną dawkę atrakcji. Na najmłodszych czekać będzie dmuchany plac zabaw i konkursy z nagrodami. Ponadto gry i zabawy z Lilu Play, mini gra terenowa z dr Clownem. Na scenie występować będą młodzi artyści Raciborskiego Centrum Kultury. Na godz. 13.30 zaplanowano wręczenie nagród. Godzinę później na scenie pojawi się znany z programu telewizyjnego Mali Giganci, raciborzanin Jonatan Koczy wraz z koleżanką Kasią z Katowic. Po ich występnie dla publiczności zagra m.in. Trio Appassionato, Perspektywa, Because Reasons.

Biuro Zawodów

Biuro Zawodów będzie się mieściło w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Raciborzu przy ul. Klasztornej 9. Tam już w sobotę (27 sierpnia) od godz. 16.00 do 20.00 odbędzie się weryfikacja zawodników, wydawanie będą pakiety zawodnicze wraz z numerami startowymi oraz zapisy (w przypadku wolnych miejsc). Natomiast dalsza weryfikacja i wydawanie numerów startowych odbywać się będzie w niedzielę (28 sierpnia) w godz. 7.00 – 9.00.   

II Mistrzostwa Polski Energetyków w Półmaratonie

W ramach II RAFAKO Półmaraton Racibórz odbędą się II Mistrzostwa Polski Energetyków. W zmaganiach wezmą udział amatorzy biegów długodystansowych z szeroko pojętej branży energetycznej, w tym spora grupa reprezentantów RAFAKO S.A. Uczestnicy będą dodatkowo klasyfikowani w kategoriach:  kobiet, mężczyzn i drużynowej. Ponadto biegacze z firmy RAFAKO S.A. powalczą o Puchar Prezes RAFAKO w Półmaratonie.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
przez zoladek do serca uczestnikow iv maratonu wigry 04

Przez żołądek do serca uczestników IV Maratonu Wigry

Następne
ile wart jest kilometr ultramaratonu 03

Ile wart jest kilometr ultramaratonu? Bywa, że czyjeś życie

Powiązane artykuły