fbpx
Relacje

To był największy bieg w Polsce!

34. Bieg Niepodległości po raz kolejny połączył kilkanaście tysięcy biegaczy i kibiców w wyjątkowym dniu – 11 listopada.…
1200x628 Bieg Niepodleglosci

34. Bieg Niepodległości po raz kolejny połączył kilkanaście tysięcy biegaczy i kibiców w wyjątkowym dniu – 11 listopada. W sportowej rywalizacji w patriotycznym duchu wzięło udział ponad 16 tysięcy biegaczy, co jest najlepszym wynikiem frekwencyjnym w tym roku w Polsce! Masa sportowych i pozasportowych atrakcji, patriotyczne symbole i wspaniałe wyniki – Warszawa w biegowym rytmie upamiętniła obchody Święta Niepodległości.

Niepokonany Szemerei 

Wśród mężczyzn w biegu na 10 km doszło do powtórki rywalizacjiz wrześniowego Wielkiego Biegu – Maratonu Warszawskiego. Levente Szemerei z Węgier i Mateusz Kaczor zmierzyli się ponownie. Węgier obronił tytuł warszawskiego zwycięzcy – na metę wbiegł z czasem 29:10 i ustanowił tym samym swoją nową życiówkę na tym dystansie. Drugi był Aaron Decloedt z Belgi (29:17), trzeci Mateusz Kaczor (29:41). Również ci dwaj panowie podczas dzisiejszego biegu ustanowili swoje nowe rekordy życiowe.

34. Bieg Niepodległości
34. Bieg Niepodległości

Faworytką tegorocznych zmagań była Sabina Jarząbek. Polka finalnie bieg ukończyła na drugim miejscu przekraczając linię mety z czasem 33:08 – osiem sekund po zwyciężczyni – Marii Mazurenko z Ukrainy (33:00). Podium wśród pań uzupełniła Elżbieta Glinka (33:32). 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wyniki online dostępne są na: https://live.sts-timing.pl/wbn2024

34. Bieg Niepodległości – klasyfikacja generalna mężczyzn (czasy brutto)

1. Levente Szemerei (Węgry) 00:29:10

2. Aaron Decloedt (Belgia) 00:29:17

3. Mateusz Kaczor (Polska) 00:29:41

34. Bieg Niepodległości – klasyfikacja generalna kobiet (czasy brutto)

1. Marii Mazurenko (Ukraina) 00:33:00

2. Sabina Jarząbek (Polska) 00:33:08

3. Elżbieta Glinka (Polska) 00:33:34

Rekordową frekwencję trzeba dokładnie POLiczyć 

Ostatni akord Warszawskiej Triady Biegowej odniósł frekwencyjny sukces, podobnie jak dwa wcześniejsze wydarzenia tego cyklu: Bieg Konstytucji 3 Maja i Bieg Powstania Warszawskiego. 11 listopada w Warszawie na trasy biegów wyruszyło ponad 16 tysięcy biegaczy!

34 bieg niepodleglosci warszawa 2
34. Bieg Niepodległości

Liczba osób, które postanowiły połączyć obchody 11 listopada z rywalizacją sportową jest także sygnałem, że biegi o charakterze patriotycznym mają się w Polsce bardzo dobrze. Przy okazji biegu organizowana jest akcja „POLiczmy się”, której celem jest zebranie danych o oficjalnych i nieoficjalnych biegach z całej Polski, które odbyły się w ramach Święta Niepodległości.

W całej Polsce wsie, gminy i miasta, instytucje, kluby organizują mniejsze lub większe biegi z okazji 11 listopada. Wiemy o kilkudziesięciu oficjalnych, choć należy pamiętać, że niepodległość można przecież świętować na własnych warunkach, np. w gronie swojej lokalnej biegowej społeczności. Zachęcamy wszystkich tych, którzy na biegowo świętowali niepodległość o przesłanie nam informacji o samym biegu i liczbie uczestników, abyśmy mogli na konkretnych danych pokazać ogromną skalę kultury biegowej w kraju, która wyraża się w idei promowania świętowania niepodległości przez sport – mówi Magda Skrocka, dyrektor 34. Biegu Niepodległości. 

To nie jedyna inicjatywa, do której wciąż można dołączyć. Cały czas trwa bowiem wirtualna odsłona 34. Biegu Niepodległości. Do 17 listopada wszyscy zainteresowani mogą zarejestrować swój udział w wirtualnej edycji, przebiec dystans 10 km i otrzymać pamiątkowy medal.

A jak 11 listopada obchodzili kibice?

34. Bieg Niepodległości przyciągnął nie tylko biegaczy, ale również kibiców, którzy skorzystali z wielu wyjątkowych atrakcji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zdjęcia z odtwórcą postaci Józefa Piłsudskiego, co pozwoliło najmłodszym – i nie tylko – zanurzyć się w atmosferę  historycznego święta. Wyjątkowego klimatu całej imprezie dodała Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”, której członkowie w stylizowanych strojach prowadzili biegaczy na start. Nie zabrakło także akcentów muzycznych – Chór Politechniki dostarczył niezapomnianych wrażeń, wykonując pieśni patriotyczne, które poruszyły serca zgromadzonych. 

W Miasteczku Biegowym na wszystkich czekały stoiska zaprzyjaźnionych fundacji i partnerów, w tym PKO Banku Polskiego – sponsora głównego biegu. Tam najmłodsi i nie tylko mogli skorzystać przygotowanych atrakcji, zdobyć gadżety w narodowych barwach i wykonać pamiątkowe zdjęcia. Punkty kibicowania wzdłuż trasy dodawały energii biegaczom, a całej imprezie nieustannie towarzyszyła atmosfera radości i wspólnego świętowania. 

Dziękujemy, że byliście z nami! 

Kolejna udana edycja Biegu Niepodległości, a jednocześnie zakończenie tegorocznej Triady „Zabiegaj o Pamięć” utwierdza w przekonaniu, że świętowanie ważnych rocznic dla kraju na sportowo jest trendem, który będzie się rozwijać coraz prężniej. 

Cieszy również fakt, że coraz więcej młodych osób decyduje się taką formę celebracji. W tegorocznej Mili Niepodległości dla dzieci i młodzieży w wieku 10-14 lat udział wzięło pół tysiąca najmłodszych biegaczy. Zarówno kreowanie patriotycznej postawy, jak i miłość do biegania to wartości przechodzące z pokolenia na pokolenie. To proste – dzieci naśladują dorosłych, więc jeśli opiekunowie prowadzą aktywny styl życia, w efekcie dzieci również rozwijają zamiłowanie do sportu. 

34 bieg niepodleglosci warszawa 3
34. Bieg Niepodległości

– Mimowolnie uśmiecham się, widząc rodziców z dziećmi w lekkich, sportowych strojach, którzy wspólnie rozgrzewają się przed startem. Na mecie również się wyróżniają – choć mają zmarznięte, czerwone policzki, to na ich twarzach widać szczerą radość. Mila Niepodległości doskonale wpisuje się w podstawowy cel Aktywnej Warszawy, którym jest zapewnienie, że warszawianki i warszawiacy pozostają w ruchu, wspólnie i niezależnie od wieku. Na Biegu Niepodległości widać to gołym okiem. – mówi Katarzyna Łęgiewicz, p. o. Dyrektora Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa.

Do zobaczenia!

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, a biegaczom gratulujemy wyników! Dzięki Wam 34. Bieg Niepodległości stał się największym w tym roku biegiem w Polsce, który z dumą wpisuje się w tradycję biegową Warszawy. Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa i Fundacja „Maraton Warszawski” dziękują za kolejną odsłonę Triady „Zabiegaj o Pamięć”. To było piękne Święto Niepodległości i godne zakończenie tego biegowego sezonu! Sponsorem Głównym dzisiejszego biegu był PKO Bank Polski. 

Dziękujemy i do zobaczenia w 2025 roku!

Wyniki online dostępne są na: https://live.sts-timing.pl/wbn2024, oficjalna strona biegu: https://biegniepodleglosci.waw.pl

Szczegóły trwającego równolegle biegu wirtualnego znajdują się na stronie: https://biegniepodleglosci.waw.pl/odslona-wirtualna

Zapraszamy do śledzenia kanałów Fundacji „Maraton Warszawski” – tam publikowane będą fotogalerie oraz podsumowania: https://www.facebook.com/MaratonWarszawski, https://www.instagram.com/maratonwarszawski.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Ile kalorii spala bieganie?
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu