fbpx
Informacje prasowe

Raz w miesiącu Ironman przez cały rok – charytatywny projekt warszawskiego triathlonisty

Pierwszego Ironmana w ramach wymyślonego przez siebie projektu „12 x pomagam” 36-letni Radek Kokosza zrobił w nocy w październiku. Po przepłynięciu niespełna czterech kilometrów w basenie na ...
raz w miesiacu ironman przez caly rok charytatywny projekt warszawskiego triathlonisty 01

Pierwszego Ironmana w ramach wymyślonego przez siebie projektu „12 x pomagam” 36-letni Radek Kokosza zrobił w nocy w październiku. Po przepłynięciu niespełna czterech kilometrów w basenie na warszawskich Bielanach wskoczył na rower, by pokonać na nim… 180 kilometrów. Gdy zsiadał, była już czwarta rano, a temperatura sięgała zera stopni. Przez całą trasę tuż za nim samochodem jechała żona Agata, podjeżdżając co jakiś czas, by wymienić zimny bidon na.. nieco cieplejszy, a twardego od zimna batona energetycznego zastępując takim, którego przynajmniej dało się przełknąć. Maraton kończył wraz z innymi przypadkowo spotkanymi biegaczami, którzy wychodzili potruchtać w ten wyjątkowo chłodny jak na październik poranek. Dochodziła dziesiąta…

O projekcie „12 x pomagam”

raz-w-miesiacu-ironman-przez-caly-rok-charytatywny-projekt-warszawskiego-triathlonisty-03

Do września 2016 roku raz w miesiącu Radek pokona trasę triathlonu na dystansie Ironman czyli 3,8 km pływania, 180 km na rowerze i 42,195 km biegu. Razem 226 km. Bez względu na warunki atmosferyczne i porę dnia, a także nocy. Po co?

Po latach treningów i ścigania na zawodach uznałem, że nadszedł czas, by na coś ten wysiłek się przełożył. Poznaliśmy wtedy z Agatą rodziców Piotrka. Zdaliśmy sobie sprawę, jak niewiele należy zrobić, by mu pomóc. Chłopak, żeby móc w miarę samodzielnie funkcjonować, potrzebuje wózka, którego cena sięga 50 tys. złotych. Dla jego rodziców, opłacających m.in. rehabilitację, to kwota zawrotna. Doszliśmy do wniosku, że spróbujemy im pomóc. I tak to się zaczęło – opowiada Radek.

Bez względu na osiągnięty na „mecie” wynik zrealizowany zostanie charytatywny cel projektu. To wsparcie finansowe cierpiącego na dziecięce porażenie mózgowe Piotrka Kupca, z rodzicami mieszkającego w podwarszawskim Dziekanowie Leśnym. Każda minuta poniżej i każda powyżej dwunastu godzin to złotówka przeznaczana na zakup wózka. Jeżeli czas przekroczy dwanaście godzin, „karne” minutki wpłaca Radek. Jeżeli poniżej, dowolny darczyńca – osoba prywatna albo firma.

raz-w-miesiacu-ironman-przez-caly-rok-charytatywny-projekt-warszawskiego-triathlonisty-02

O Radku Kokoszy

  • rocznik 1979, mieszka w Warszawie
  • ojciec trzech synów – 8, 6 i 1 rok
  • „od zawsze” w ruchu – w szkole pływał, w technikum jeździł na rowerze, na studiach zajmował się już wszystkim razem, uprawia triathlon od 2008 roku
  • motto życiowe: „Nigdy nie rezygnuj z osiągnięcia celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie”

Więcej informacji:

  • strona internetowa wydarzenia tutaj 
  • jesteśmy na FB 
  • masz pytania, chętnie na nie odpowiem tutaj 
     

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
New Balance w gronie najlepszych butów do biegania na świecie
Następny wpis
Trening biegowy z wykorzystaniem schodów - zadbaj o swój mięśniowy balans i zmniejsz ryzyko kontuzji.
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu