fbpx
Sprawność

Trening biegowy z wykorzystaniem schodów – zadbaj o swój mięśniowy balans i zmniejsz ryzyko kontuzji.

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego co jakiś czas dotykają Cię większe lub mniejsze urazy typu zespół pasma biodrowo- piszczelowego, zapalenie ścięgna Achillesa czy też złamania ...
trening biegowy z wykorzystaniem schodow zadbaj o swoj miesniowy balans i zmniejsz ryzyko kontuzji 01

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego co jakiś czas dotykają Cię większe lub mniejsze urazy typu zespół pasma biodrowo-piszczelowego, zapalenie ścięgna Achillesa czy też złamania zmęczeniowe? Podniesienie poziomu wydolności, szybkości czy techniki biegu to główne aspekty, nad którymi skupiamy się będąc biegaczem amatorem czy półamatorem,  zapominając zarazem o pracy nad naszym układem  kostno-stawowym i mięśniowym.

Kluczem do utrzymania w dobrej formie naszego układu mięśniowego bez ryzyka kontuzji jest między innymi utrzymanie balansu mięśniowego. Polega on na utrzymaniu równowagi generowanej przez mięsień lub grupy mięśni działających antagonistycznie (np. mięsień czworogłowy i mięsień dwugłowy uda). Jeżeli któryś z mięśni jest znacznie silniejszy od jego antagonisty dochodzi do nadciągnięcia, naderwania bądź nawet zerwania mięśnia, który działa znacznie słabiej niż jego antagonista. Natomiast podstawą do utrzymania i do poprawy prawidłowego poziomu naszego układu kostno-stawowego jest  działanie skierowane na mobilność i stabilność głównie w stawie biodrowym, kolanowym czy skokowym. Jednakże nie można zapominać również o górnej części naszego ciała bo przecież przykurczony, mało mobilny np. staw ramienny powoduje złą, pochyloną sylwetkę podczas biegu.

Jaki trening zastosować żeby to wszystko poprawić? Jest kilka opcji – wybrałem, według mnie, jedną z bardziej ciekawych i kompleksowych form jaką jest trening na schodach, który jednocześnie pomoże poprawić siłę statyczną i dynamiczną mięśni, stabilizację stawu skokowego, kolanowego czy biodrowego oraz poprawi kondycję.

Wyjdź i zacznij ćwiczyć. Do treningu potrzebujesz tylko nieco przestrzeni i schody.

Poniżej przedstawiam video z przykładową jednostką treningową, którą można wykonywać raz do dwóch razy w tygodniu w zależności od ilości treningów, które wykonujesz w ciągu tygodnia. Cały trening trwa około 30-40 min. w zależności od ilości schodów  i poziomu wytrenowania.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń z wykorzystaniem schodów pamiętaj by zrobić rozgrzewkę w postaci truchtu oraz stretchingu dynamicznego.

  1. Przebieżki- 5 serii , przerwa między seriami 5-10 s

Dzięki przebieżkom pobudzisz układ krążeniowo-oddechowy do cięższej pracy jak również pozwoli Ci to wyczuć i zaadoptować się do ćwiczeń na schodach.

  1. Wchodzenie z naprzemianstronnym odwodzeniem nóg w bok- 4 serie, przerwa 5-10s

To doskonałe ćwiczenie nie tylko na rozciągnięcie wewnętrznej części ud (przywodziciel krótki, przywodziciel długi, przywodziciel wielki, mięsień smukły, mięsień grzebieniowy), ale również na stabilizację całej nogi. Nogę jednocześnie unosisz w górę i odwodzisz obszernie w bok. Plecy trzymasz cały czas w pozycji wyprostowanej.

  1. Wykroki – 4 serie, przerwa 30s

Świetnie wzmacnia mięśnie kończyn dolnych, mięśnie pośladkowe (wielki, mały, średni) przy wymuszonej odpowiedniej pozycji tułowia, ale także mięśnie brzucha oraz te odpowiedzialne za stabilizację odcinka lędźwiowego kręgosłupa (głęboki grzbietu). Zwróć uwagę na staw kolanowy, który nie może przekroczyć linii palców u stopy. Najlepiej gdy podczas zejścia w dół, znajduje się dokładnie nad stawem skokowym. Nie pochylaj się do przodu, cały czas staraj się zachować prostą postawę.

  1. Wchodzenie rozkroczne, 4 serie, przerwa 30s

To ćwiczenie rozciąga mięśnie wewnętrzne uda oraz zginacze bioder, które będą mocno pracowały w kolejnym ćwiczeniu. Dłonie w tym elemencie trzymaj pomiędzy udami, ręce powinny być cały czas wyprostowane, kolano skierowane w tą samą stronę jak linia stopy.

  1. Wskoki rozkroczne, 4 serie, przerwa 30s- 45s

Ten rodzaj ćwiczenia jest doskonałym sposobem na rozwijanie szybkości, siły i zwinności dzięki mięśniom, które są w stanie wygenerować w ten sposób ogromne ilości siły podczas aktywności plyometrycznych. Stopy kierowane są w stronę linii stopy. W ostatniej fazie ruchu prostuj plecy.

  1. Skoki obunóż z przysiadem, 4 serie , przerwa 30s-1min

Jest to kolejna forma wskoków plyometrycznych. Zaletami tego ćwiczenia jest m.in. poprawa mocy oraz wzrost siły kończyn dolnych jak i rekrutacja dodatkowych jednostek motorycznych. Pierwszy ruch wsteczny przy naskoku powinno wykonać biodro, następnie zgięcie kolana ale tak aby nie wyprzedziło dużego palca u stopy. Ciężar utrzymany na śródstopiu i pięcie.

  1. Sprinty- starty,
  • pompki, 5-10 powtórzeń, 3 serie , przerwa 30s-1min
  • wyrzuty nóg w tył, 5-10 powtórzeń, 3 serie, przerwa 30s-1min
  • naprzemienne wyrzuty nóg w tył , 5-10 powtórzeń, 3 serie, przerwa 30s-1min
Mają za zadanie wzmocnić układ ruchu, podnieść moc maksymalną i zwiększyć dynamikę. Spełniają podobną rolę jak przysiady ze sztangą, ale angażują dużo większe grupy mięśni. Wykonując tę część treningu, uczysz angażować nowe jednostki ruchowe (to zespoły komórek mięśniowych unerwionych przy pomocy takiego samego neuronu), które dotąd uruchamiane były rzadko lub w ogóle.

Powyższy trening jest dobrą alternatywą dla tych, którym znudziły się treningi w zamkniętych pomieszczeniach siłowni, którzy chcą wzmocnić mięśnie nóg jak i poprawić wydolność, a przy okazji zgubić nieco tkanki tłuszczowej. Do dzieła, teraz nie pozostaje Ci już nic innego jak tylko ćwiczyć. Powodzenia!

Autorem artykułu jest Kasjan Pracki – trener personalny, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego, instruktor pływania i kulturystyki.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Raz w miesiącu Ironman przez cały rok - charytatywny projekt warszawskiego triathlonisty
Następny wpis
New Balance wypuszcza pierwsze buty biegowe wyprodukowane w technologii druku 3D
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu