fbpx
Sprawność

Trening siłowy dla biegacza – ćwiczenia + film instruktażowy

W naszym serwisie znajdziecie już kilka materiałów dotyczących treningu siłowego, dlatego dzisiaj pójdziemy o krok dalej i zamiast zwykłej prezentacji ćwiczeń, zajmiemy się ich techniką, która pozwoli Wam osiągnąć jeszcze lepsze efekty w treningach uzupełniających, co z kolei z czasem przekształci się w efektywniejsze i bezpieczniejsze treningi biegowe oraz lepsze wyniki na zawodach.
1220x535 poprawione

W naszym serwisie znajdziecie już kilka materiałów dotyczących treningu siłowego, dlatego dzisiaj pójdziemy o krok dalej i zamiast zwykłej prezentacji ćwiczeń, zajmiemy się ich techniką, która pozwoli Wam osiągnąć jeszcze lepsze efekty w treningach uzupełniających, co z kolei z czasem przekształci się w efektywniejsze i bezpieczniejsze treningi biegowe oraz lepsze wyniki na zawodach.

Na wstępie pozwólmy sobie jednak na poruszenie kwestii logistyczno-teoretycznych, czyli parę słów o tym, czy faktycznie potrzebujemy sprzętu dostępnego na siłowniach oraz dlaczego biegacze powinni koncentrować się na ekscentrycznej fazie ćwiczeń.

Trening siłowy – w domu czy na siłowni?

Trening siłowy zazwyczaj kojarzy nam się z siłownią. Nie ma jednak wyraźnej potrzeby, by każdy biegacz na najbliższym treningu obrał sobie za cel centrum fitness, gdzie nabędzie odpowiedni karnet. W przypadku początkujących takie działanie wydaje się w ogóle bezcelowe, gdyż przez pierwszy okres treningów wystarczy im praca z ciężarem własnego ciała. Średniozaawansowani mogą nadal ćwiczyć w domu, powiększając jedynie swój arsenał o dodatkowy sprzęt oporowy, jak np. gumy, hantle czy taśmy TRX. Dopiero zaawansowani mogą (choć – co warto podkreślić – nie muszą) udać się na siłownię.

Dopisać jednak trzeba, że mam na myśli osoby początkujące, średniozaawansowane i zaawansowane w treningu siłowym, a nie biegowym. Bardzo bowiem często spotka się osoby na niezłym poziomie biegowym, które z treningiem siłowym miały niewiele wspólnego i są w związku z tym zupełnie począkującymi w tej dziedzinie, jak i przypadki odwrotne, gdy doświadczenie w treningu z ciężarami przekracza to biegowe.

Nie widzę jednak przeszkód by w przypadku początkujących od razu zaczynać od treningów na siłowni. Powodem może być np. lepsza motywacja do treningu w takim miejscu, w porównaniu z tą w domu bądź obecność trenera, który pomoże nam wyłapać podstawowe błędy. Nie znaczy to jednak, że początkujący powinni rzucić się bezpośrednio na ciężkie sztangi i udziwnione maszyny – niezależnie od miejsca treningu, polecam zacząć od nauki techniki z obciążeniem własnego ciała.

Najważniejsze partie mięśniowe dla biegaczy

Na sposób, w jaki biegamy, mogą mieć wpływ grupy mięśniowe, których na pierwszy rzut oka nie skojarzylibyśmy z bieganiem. W tym poradniku skupimy się jednak przede wszystkim na naszym – jako biegaczy – bezpieczeństwie i za pierwszy cel przyjmiemy te partie, które odpowiadają za stabilizację naszych kończyn dolnych i ciała w biegu w ogóle. W dalszej kolejności powinniśmy kształtować wytrzymałość siłową, a następnie moc mięśni napędzających.

Idąc zatem od góry ku dołowi i nie zagłębiając się zbytnio w anatomiczne szczegóły, zajmiemy się mięśniami szeroko rozumianego core, które odpowiadają za ustawienie klatki piersiowej i kręgosłupa względem miednicy; pośladkami, będącymi m.in. prostownikami bioder; mięśniami czworogłowymi ud, które w dużej mierze stabilizują staw kolanowy; mięśniami dwugłowymi, częściowo odpowiadającymi za nasz “napęd” oraz mięśniami łydek, które nie tylko nas napędzają, ale i stabilizują staw skokowy.

Technika ćwiczeń siłowych dla biegaczy

W tym poradniku położymy największy nacisk na tzw. ekscentryczną fazę ruchów w trakcie ćwiczeń, którą czasami nazywa się także fazą negatywną. Zachodzi ona, gdy przyczepy głównych mięśni biorących udział w pracy, oddalają się od siebie. Można tu w cudzysłowiu mówić o rozciąganiu czy wydłużaniu mięśni, choć to nieprecyzyjne terminy. Obok wspomnianej fazy występuje także faza koncentryczna, gdy przyczepy pracujących mięśni zbliżają się do siebie oraz faza izometrii, gdy pozostają one w stałym stosunku wobec siebie, choć mięśnie są napięte.

Faza ekscentryczna jest dla nas interesująca przynajmniej z dwóch powodów:

  1. W ruchach ekscentrycznych jesteśmy relatywnie najsilniejsi, co pozwala na znacznie lepszą kontrolę ruchu. Spróbujemy wykorzystać ten fakt, by efektywniej uczyć się techniki ćwiczeń.
  2. Faza ekscentryczna jest charakterystyczna dla momentów przyjmowania obciążeń i następuje np. podczas lądowania. Poprawa stabilności w trakcie biegu jest zatem przynajmniej po części związana z siłą ekscentryczną mięśni.

Izometryczne napięcie mięśni będziemy z kolei wykorzystywali głównie w ćwiczeniach core, czyli wszelkiego rodzaju deskach/podporach.

Technika poszczególnych ćwiczeń omówiona będzie bezpośrednio w dołączonym nagraniu.

Jak łączyć ćwiczenia w treningu?

Schematów można by tu wymienić mnóstwo, a zatem spróbujemy obejść kwestię “jednej słusznej strategii” i podać zasadę, na podstawie której możecie ułożyć swoje plany treningowe. Zasadą tą będzie ćwiczenie na relatywnie niewielkim zmęczeniu. Mam przez to na myśli unikanie rozpoczynania kolejnych serii, gdy mamy jeszcze wyraźną zadyszkę i nie jesteśmy w stanie w pełni skoncentrować się na odpowiednim wykonaniu ruchów. Dajmy sobie szansę na tyle regeneracji pomiędzy ćwiczeniami, by faktycznie się wzmacniać, zamiast po prostu odliczać kolejne – marnej jakości – powtórzenia.

Może to oznaczać, że osoby początkujące (czyt. pracujące nad odpowiednią techniką) będą trenowały w schematach “kilka serii po kilka-kilkanaście powtórzeń” z wyraźnymi przerwami pomiędzy nimi, z kolei bardziej zaawansowani (czyt. dysponujący dużą wydolnością i bardzo dobrą techniką) będą mogli pozwolić sobie np. na trening obwodowy, który pozwoli też znacząco skrócić całą jednostkę.

Dobrym zwyczajem zarówno u początkujących, jak i zaawansowanych, będzie nagrywanie przynajmniej części swoich treningów telefonem lub aparatem. Wówczas – dysponując wglądem “z zewnątrz” – łatwiej nam będzie ocenić i kontrolować technikę ćwiczeń.

Zestaw ćwiczeń na nagraniu:

  • FFE Split squat
  • DB Single leg deadlift
  • Single leg Hip thrust
  • Cyclist squat
  • Unoszenie kończyn w podporze przodem
  • Podpór bokiem na podwyższeniu

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
5
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Core stability dla biegacza
Następny wpis
Znamy trasę! Jubileuszowy 40. PZU Maraton Warszawski w samym sercu Warszawy !
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu