fbpx
Sprawność

Co to są ćwiczenia plyometryczne i jak wpleść je w trening?

Koncepcja plyometrii została opracowana przez dr Yuri Verkhoshansky, który jako pierwszy zastosował ją w treningu sportowców, natomiast sam…
Ćwiczenia plyometryczne są bardzo ważny dla biegaczy.

Koncepcja plyometrii została opracowana przez dr Yuri Verkhoshansky, który jako pierwszy zastosował ją w treningu sportowców, natomiast sam termin został wymyślony przez byłego amerykańskiego trenera lekkiej atletyki – Freda Wilta. 

Ćwiczenia plyometryczne, wykorzystują pracę mięśni w cyklu rozciągnięcie-skurcz (z ang. Stretch-Shortening Cycle – SSC), polegającym na gwałtownym rozciągnięciu mięśnia, po którym następuje natychmiastowe jego skrócenie. Mechanizm ten jest bardzo ważny dla sportowców i biegacze wytrzymałościowi nie są wyjątkiem.

Podczas każdego kroku biegowego, w momencie kontaktu stopy z podłożem – następuje wydłużenie mięśni (skurcz ekscentryczny). Następnie mamy do czynienia z tzw. fazą amortyzacji, w której mięśnie zachowują swoją długość (skurcz izometryczny), by następnie uległy skróceniu w fazie odbicia (skurcz koncentryczny).Trzeba w tym miejscu, wspomnieć również o ścięgnie Achillesa, które wspomaga ten proces, gromadząc energię w kontakcie z podłożem i szybko uwalniając ją podczas odbicia. Ścięgno Achillesa składa się z ciasno splecionej struktury włókien kolagenowych i jego głównym zadaniem jest przenoszenie sił z mięśni na kości. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością i niewielką elastycznością.

Benefity z wykonywania ćwiczeń plyometrycznych 

Podsumowując teorie i łącząc wszystko w całość – ścięgno Achillesa zachowuje się jak sprężyna. Trening plyometryczny poprawi ilość energii sprężystej, która może być zmagazynowana i uwalniana w ścięgnie Achillesa podczas biegania. Oznacza to, że będziesz biegać szybciej przy tym samym poziomie wysiłku. Poza poprawą ekonomii biegu, warto wspomnieć, że kolejnymi korzyściami, jakie biegacz odniesie stosując trening plyometryczny, będzie prewencja urazów czy poprawa funkcji układu nerwowego, głównie pod kątem reakcji mięśni. 

Baza ćwiczeń

Teraz, pewnie drogi czytelniku możesz stwierdzić, że jeśli każdy krok biegowy można uznać za „trening plyometryczny”, bo występuje w nim ruch z cyklu SSC, to po co to trenować, jeśli to samoistnie się rozwija w czasie naszej ulubionej czynności. Niestety, tak to nie działa i żeby rozwinąć zdolność ścięgna Achillesa do magazynowania i zwracania elastycznej energii, należy wybierać ćwiczenia, które “obciążają” biegacza na wyższym poziomie siły ekscentrycznej niż podczas biegania, przy jednoczesnym zachowaniu krótkiego czasu kontaktu z podłożem.

Zaczynamy od nauki lądowania i odbijania się do ziemi, a następnie przechodzimy do ćwiczeń bardziej złożonych. 

Kategoria ćwiczeń Poziom IPoziom IIPoziom III
Technika lądowaniaObunóżJednonóżObunóż/jednonóż z podwyższenia 
Poprawa sztywności oraz elastyczności ścięgna AchillesaPogoSkakanka
Skok na skrzynieSkok dosiężny(CMJ)Skok na skrzynieSkok na skrzyniejednonóż
Zeskoki ze skrzynki Lądowanie z podwyższenia + odbicieSkok w głąb na skrzynie 
Skoki przez płotkiSkoki przez płotki z zatrzymaniem Skoki przez płotki z odbiciemSkoki przez płotki (ruchy ciągłe)
Podskoki przez płotki Podskok przez płotki z zatrzymaniem Podskok przez płotki z odbiciem  Podskok przez płotki (ruchy ciągłe)
PrzeskokiPrzeskok z zatrzymaniemPower SkipWieloskok 

Ćwiczenie plyometryczne – przykłady:

Uwagi techniczne

  • “Dobra plyometryka to cicha plyometryka”– drogi biegaczu, zapamiętaj ten cytat. Postronny widz, który będzie Cię obserwował podczas treningu, ma widzieć eksplozywność, a nie ją słyszeć. Jeśli jest inaczej, prawdopodobnie brakuje Ci siły ekscentrycznej i aktualne ćwiczenie nie jest optymalnie dobrane do Twoich zdolności i należy je zmienić.
  • Typowe błędy plyometrii to przede wszystkim zbyt długi kontakt stopy z podłożem oraz załamanie przy lądowaniu linii prostej przebiegającej przez kostka-kolano-biodro.
Ćwiczenia plyometryczne. Załamanie linii kostka-kolano-biodro.
Załamanie linii kostka-kolano-biodro
  • Pogo/skakanka:
    • zgięcie w stawie kolanowym,
    • tułów pionowy,
    • skup się na jak najwyższym skoku oraz jak najkrótszym kontakcie stopy z podłożem.
Ćwiczenia plyometryczne: Tułów pionowo (po lewej stronie), minimalny kąt zgięcia w stawie kolanowym podczas odbicia (po prawej stronie)
Tułów pionowo (po lewej stronie), minimalny kąt zgięcia w stawie kolanowym podczas odbicia (po prawej stronie).
  • Skok na skrzynię:
    • wysokość skrzyni od 10 do 60cm, w zależności od umiejętności sportowca,
    • zawodnik musi wylądować w tej samej pozycji, w której się wybijał. Jeśli zgięcie kolan przy lądowaniu jest znacząco większe niż podczas wyskoku, skrzynia jest za wysoka. Natomiast jeśli zawodnik ląduje “na sztywno”, w pozycji prawie wyprostowanej, musi się liczyć w przyszłości z urazami wokół stawu kolanowego,
    • zawodnik musi zawsze wylądować na środku skrzyni,
Ćwiczenia plyometryczne: Skok na skrzynię obunóż.
Skok na skrzynię obunóż.
  • Skoki przez płotki:
    • progresuj wysokością płotków,
    • regresuj wysokością płotków, na początku nawet możesz przeskakiwać przez taśmę czy rurki pcv.

Programowanie, czyli jak wpleść w trening i w jakiej ilości

Trening plyometryczny jest dosyć “kosztowny” dla naszego układu nerwowego, dlatego nie można z nim przesadzać, a progresować poszczególne ćwiczenia powinniśmy dosyć ostrożnie. Należy też w tym miejscu wspomnieć, że wielu trenerów sugeruje wręcz, że sportowcy wymagają dużej siły, zanim będą mogli uczestniczyć w programie treningu plyometrycznego (minimum 1x BW Back Squat). Chociaż prawdą jest, że silniejsi biegacze prawdopodobnie odnoszą większe korzyści z plyometrii, ponieważ prawdopodobnie będą w stanie rozpocząć od bardziej zaawansowanych ćwiczeń. Dla biegaczy, którzy dopiero rozpoczynają trening plyometryczny, zakres i intensywność ćwiczeń powinny zaczynać się od niskiego i koncentrować się na poprawnej technice.

Ćwiczenia plyometryczne najlepiej połączyć z treningiem oporowym (Schemat 1) albo z mocniejszym treningiem biegowym (Schemat 2), a nie jako oddzielną jednostkę czy jako element biegania spokojnego. W samym schemacie treningu, wykonujemy je po rozgrzewce, a przed głównymi ćwiczeniami. 

ćwiczenia plyometryczne
Schemat 1. Umiejscowienie ćwiczeń plyometrycznych w treningu siłowym
ćwiczenia plyometryczne
Schemat 2. Umiejscowienie ćwiczeń plyometrycznych w treningu biegowym
Początkujący Średnio-zaawansowany (3-18 miesięcy)*  Zaawansowany(>18 miesięcy)*
Częstotliwość treningów plyometrycznych na tydzień 22-33
Ilość ćwiczeń na sesję treningową 2-33-44-5
Objętość (liczba kontaktów stopy z podłożem na sesję) 30-5050-100 100+
Liczba serii każdego ćwiczenia 2-43-53-5
Liczba powtórzeń w secie 4-64-66-8
Odpoczynek pomiędzy kolejnymi ćwiczeniami (min)2-32-32-3
Odpoczynek pomiędzy kolejnymi treningami (dni)2-32-32-3
*doświadczenie w treningu siłowym nie biegowym

Bibliografia:

  1. Strenght and Conditioning for endurance running – R. Blagrove
  2. Explosive Plyometrics – Michael Yessis
  3. Materiały własne 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

(1) Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
STRYD - czy warto biegać z czujnikiem mocy?
Następny wpis
Skręcenie kostki okiem osteopaty
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu