fbpx
trener biegania nie tylko dla zawodowcow 01

Trener biegania – nie tylko dla zawodowców

Dzisiejsza moda na bieganie przybiera formę, o której nie śniło się trenerom biegania w latach 80-tych i 90-tych. Bieganie jest tak powszechne, że już nikogo nie dziwią kolorowe sylwetki biegaczy przemykające pulicach i parkach o różnych porach dnia i nocy. Czy to tylko moda, czy potrzeba? Zdecydowanie potrzeba! Potrzeba sprawdzania się, potrzeba wysiłku, który daje przyjemność (endorfiny!), potrzeba przeżycia emocji związanych z wysiłkiem fizycznym, w końcu potrzeba przynależności do grupy.

Dzisiejsza moda na bieganie przybiera formę, o której nie śniło się trenerom biegania w latach 80-tych i 90-tych. Bieganie jest tak powszechne, że już nikogo nie dziwią kolorowe sylwetki biegaczy przemykające pulicach i parkach o różnych porach dnia i nocy. Czy to tylko moda, czy potrzeba? Zdecydowanie potrzeba! Potrzeba sprawdzania się, potrzeba wysiłku, który daje przyjemność (endorfiny!), potrzeba przeżycia emocji związanych z wysiłkiem fizycznym, w końcu potrzeba przynależności do grupy.

Dodatkowo społeczeństwo przekonało się, że uprawianie umiarkowanego wysiłku fizycznego wpływa pozytywnie na organizm: na jego zdrowie, dobre samopoczucie, piękny, zdrowy wygląd oraz opóźnia starzenie. Rzesze ludzi, w większości takich, którzy nigdy nie uprawiali żadnej dyscypliny sportu, podejmują się prób biegania. Ba! Robią spore ilości kilometrów, startują w niezliczonej ilości zawodów biegowych (nawet co tydzień!). Niestety, wielu z nich nabawia się kontuzji. Dlaczego? Bo zaczynają zbyt szybko realizować zbyt dużą objętość treningową bez tzw. przygotowania motorycznego i sprawnościowego, które powinny być ważnymi elementami treningu biegacza.

Trening motoryczny i sprawnościowy biegacza uwzględnia:

Trener biegania – po co?

Początkujący zawodnik nie jest w stanie zrozumieć i wykonać wszystkich ww elementów, które są ze sobą powiązane i współzależne. Złe nawyki mechaniki biegania, które kształtują się z powodu słabości mięśni oraz niewiedzy, czy braku możliwości kontroli własnego ciała, powodują kontuzje, brak postępu w treningach i często prowadzą do zaprzestania biegania. I tu właśnie jest potrzebny trener, który pokaże, wytłumaczy, dopilnuje dokładnego wykonania ćwiczeń i nie dopuści do nabycia złych nawyków ruchowych. A jeśli już takie występują, to postara się je zlikwidować.

Wielu biegaczy korzysta z gotowych planów i porad, które w dużej ilości można znaleźć internecie. Ale nie wszystkie plany i porady są dobre, trafione akurat dla tej czy innej osoby. Wielu początkujących biegaczy zastanawia się, czy da radę samodzielnie przygotować się do biegu w oparciu o plany z internetu, czy lepiej zwrócić się do trenera? Jakiego trenera – personalnego z siłowni czy trenera biegania? Którego wybrać? Czy trener jest potrzebny na początku drogi w treningu biegowym? Zdecydowanie tak, dla osób, które nigdy nie uprawiały żadnej dyscypliny sportowej ale również dla tych, którzy trenowali np. sporty walki, gry zespołowe i inne sporty niezwiązane bezpośrednio z bieganiem, a chcą trenować, poprawiać swoje osiągnięcia i robić “życiówki”.

Trener biegania wyeliminuje podstawowe błędy, jakie popełniają początkujący, czy nawet zaawansowani biegacze amatorzy, a które wynikają z:

 • braku przygotowania mięśniowego (słabe nogi, pas biodrowo-lędźwiowy, plecy, brzuch)
 • złej mechaniki biegu
 • źle dobranego planu (za duży kilometraż, za duże obciążenia)
 • zbyt monotonnego biegania (wszystkie treningi w podobnej strefie wysiłkowej)
 • słabej motywacji do wysiłku i braku systematyczności oraz regularności treningów
 • braku odpoczynku, odnowy
 • braku stopniowania wysiłku i obciążeń stosownie do poziomu wyjściowego, wieku, masy ciała, stylu życia (dom, praca, dzieci)

To wszystko może zapewnić trener, który na początku współpracy przeprowadza wywiad z kandydatem na zawodnika, uwzględniając:

 • wiek, płeć, wagę,
 • ocenę sylwetki, aktualne przygotowanie motoryczne (stan mięśniowy oraz koordynację nerwowo-mięśniową, analizę mechaniki biegu, sprawność ogólną itp.),
 • zaawansowanie w bieganiu (staż w miesiącach/latach, znajomość i dotychczasowa realizacja różnych środków treningowych itp.),
 • styl życia (praca, dom, dzieci itp.),
 • warunki wykonania treningu (rano, wieczorem, las, asfalt, ilość treningów w tygodniu itp.),
 • realne oczekiwania zawodnika,
 • cechy wolicjonalne zawodnika,
 • możliwości odnowy, regeneracji po treningach,
 • dotychczasowy trening (kilometraż, intensywność itp.).

Po przeprowadzeniu wywiadu z zawodnikiem/kandydatem na zawodnika trener biegania:

 1. tworzy plan długofalowy (planowanie rocznych obciążeń)
 2. określa środki treningowe dla podniesienia sprawności motorycznej oraz cech motorycznych (siły, szybkości, wytrzymałości) na poszczególne okresy treningowe
 3. określa aktualne zakresy biegania
 4. prognozuje postęp w skali roku, kilku lat
 5. ustala plan startów głównych i treningowych|

Fachowy trener biegania, wykształcony w Akademii Wychowania Fizycznego zna i stosuje:

 1. cztery podstawowe zasady treningu: wszechstronności, systematyczności, progresywności, praktycznej użyteczności
 2. czynniki warunkujące wyniki w biegach
 3. środki kształtowania cech motorycznych (m.in.wytrzymałości)
 4. podział roku na okresy treningowe
 5. zakresy biegania
 6. wskaźniki obciążeń treningowych
 7. metody kontroli i motywacji

Jak znaleźć dobrego trenera?

Tak jak dobrego lekarza! Należy pytać w swoim środowisku, obserwować wyniki innych zawodników, zasięgać ich opinii.

Spotkać się z trenerem, wypytać o kwalifikacje, doświadczenie, podejście do zawodnika. Ustalić priorytety, założenia, cele i…. spróbować. Jak widać, zdecydowanie korzystna jest współpraca z trenerem biegania, nawet jeśli chcemy tylko biegać bez nastawienia na robienie życiówek, dla radości z dobiegnięcia do mety.

Współpraca trener – zawodnik daje obu stronom satysfakcję wtedy, gdy istnieje obopólne zaufanie. Trener wyznacza plan do wykonania i wierzy, że zawodnik sumiennie go wykona. Bo trener nie zapewni postępu, jeśli zawodnik będzie oszukiwał siebie i jego. Trener daje zawodnikowi wsparcie psychiczne. Już sama jego obecność na treningu podnosi mu rangę i motywuje zawodnika do lepszej pracy. Wsparcie trenera jest również bardzo ważne w momentach kontuzji czy gorszej formy u zawodnika.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
6 pko bialystok polmaraton najwieksza impreza biegowa wschodniej polski 02

6. PKO Białystok Półmaraton – największa impreza biegowa wschodniej Polski

Następne
orlen warsaw marathon po raz pierwszy z oficjalnym rytmem 01

ORLEN Warsaw Marathon po raz pierwszy z oficjalnym rytmem

Powiązane artykuły

sila biegowa 1
Czytaj dalej

Siła biegowa [wideo]

Jak poprawić czas na trasie? Dla każdego świeżo zakochanego w bieganiu amatora to pytanie jest bardzo nurtujące. Sama początkowo myślałam, że to kwestia czasu.
plank klucz do sukcesu kazdego biegacza 11
Czytaj dalej

Siła z mięśni brzucha. Plank – klucz do sukcesu każdego biegacza

Kluczem do sukcesu każdego biegacza, oprócz mądrych treningów biegowych, są też mocne mięśnie głębokie. Ich rola w treningu biegacza jest bardzo ważna, gdyż pełnią one funkcję stabilizacyjną. Stanowią tym samym fundament stabilności naszego ciała, przez co pozwalają budować siłę i zapobiegają kontuzjom. Warto o nie zadbać poprzez włączenie do cyklu treningowego kilku pozornie prostych ćwiczeń, które możesz wykonać w domu.
podbiegi twoja sila biegowa 01
Czytaj dalej

Podbiegi – Twoja siła biegowa

Jak ważne są podbiegi w treningu każdego biegacza, nie tylko amatora, wie chyba każdy, kto kiedykolwiek zainteresował się teorią biegania lub próbował dostosować swój trening według wskazówek profesjonalistów lub planów treningowych dostępnych w Internecie.
5 korzysci jakie daje biegaczowi trening rowerowy 03
Czytaj dalej

5 korzyści jakie daje biegaczowi trening rowerowy

Wielu ekspertów poleca biegaczom treningi rowerowe – nie tylko tym początkującym, ale także zaawansowanym. Najnowsze teorie coraz częściej odchodzą od treningów specyficznych na rzecz ogólnorozwojowych treningów mieszanych, które dzięki równomiernemu rozwojowi pozwalają na osiąganie jeszcze lepszych wyników.