fbpx
Sprawność

Trener biegania – nie tylko dla zawodowców

Dzisiejsza moda na bieganie przybiera formę, o której nie śniło się trenerom biegania w latach 80-tych i 90-tych. Bieganie jest tak powszechne, że już nikogo nie dziwią kolorowe sylwetki biegaczy przemykające pulicach i parkach o różnych porach dnia i nocy. Czy to tylko moda, czy potrzeba? Zdecydowanie potrzeba! Potrzeba sprawdzania się, potrzeba wysiłku, który daje przyjemność (endorfiny!), potrzeba przeżycia emocji związanych z wysiłkiem fizycznym, w końcu potrzeba przynależności do grupy.
trener biegania nie tylko dla zawodowcow 01

Dzisiejsza moda na bieganie przybiera formę, o której nie śniło się trenerom biegania w latach 80-tych i 90-tych. Bieganie jest tak powszechne, że już nikogo nie dziwią kolorowe sylwetki biegaczy przemykające pulicach i parkach o różnych porach dnia i nocy. Czy to tylko moda, czy potrzeba? Zdecydowanie potrzeba! Potrzeba sprawdzania się, potrzeba wysiłku, który daje przyjemność (endorfiny!), potrzeba przeżycia emocji związanych z wysiłkiem fizycznym, w końcu potrzeba przynależności do grupy.

Dodatkowo społeczeństwo przekonało się, że uprawianie umiarkowanego wysiłku fizycznego wpływa pozytywnie na organizm: na jego zdrowie, dobre samopoczucie, piękny, zdrowy wygląd oraz opóźnia starzenie. Rzesze ludzi, w większości takich, którzy nigdy nie uprawiali żadnej dyscypliny sportu, podejmują się prób biegania. Ba! Robią spore ilości kilometrów, startują w niezliczonej ilości zawodów biegowych (nawet co tydzień!). Niestety, wielu z nich nabawia się kontuzji. Dlaczego? Bo zaczynają zbyt szybko realizować zbyt dużą objętość treningową bez tzw. przygotowania motorycznego i sprawnościowego, które powinny być ważnymi elementami treningu biegacza.

Trening motoryczny i sprawnościowy biegacza uwzględnia:

Trener biegania – po co?

Początkujący zawodnik nie jest w stanie zrozumieć i wykonać wszystkich ww elementów, które są ze sobą powiązane i współzależne. Złe nawyki mechaniki biegania, które kształtują się z powodu słabości mięśni oraz niewiedzy, czy braku możliwości kontroli własnego ciała, powodują kontuzje, brak postępu w treningach i często prowadzą do zaprzestania biegania. I tu właśnie jest potrzebny trener, który pokaże, wytłumaczy, dopilnuje dokładnego wykonania ćwiczeń i nie dopuści do nabycia złych nawyków ruchowych. A jeśli już takie występują, to postara się je zlikwidować.

Wielu biegaczy korzysta z gotowych planów i porad, które w dużej ilości można znaleźć internecie. Ale nie wszystkie plany i porady są dobre, trafione akurat dla tej czy innej osoby. Wielu początkujących biegaczy zastanawia się, czy da radę samodzielnie przygotować się do biegu w oparciu o plany z internetu, czy lepiej zwrócić się do trenera? Jakiego trenera – personalnego z siłowni czy trenera biegania? Którego wybrać? Czy trener jest potrzebny na początku drogi w treningu biegowym? Zdecydowanie tak, dla osób, które nigdy nie uprawiały żadnej dyscypliny sportowej ale również dla tych, którzy trenowali np. sporty walki, gry zespołowe i inne sporty niezwiązane bezpośrednio z bieganiem, a chcą trenować, poprawiać swoje osiągnięcia i robić „życiówki”.

Trener biegania wyeliminuje podstawowe błędy, jakie popełniają początkujący, czy nawet zaawansowani biegacze amatorzy, a które wynikają z:

  • braku przygotowania mięśniowego (słabe nogi, pas biodrowo-lędźwiowy, plecy, brzuch)
  • złej mechaniki biegu
  • źle dobranego planu (za duży kilometraż, za duże obciążenia)
  • zbyt monotonnego biegania (wszystkie treningi w podobnej strefie wysiłkowej)
  • słabej motywacji do wysiłku i braku systematyczności oraz regularności treningów
  • braku odpoczynku, odnowy
  • braku stopniowania wysiłku i obciążeń stosownie do poziomu wyjściowego, wieku, masy ciała, stylu życia (dom, praca, dzieci)

To wszystko może zapewnić trener, który na początku współpracy przeprowadza wywiad z kandydatem na zawodnika, uwzględniając:

  • wiek, płeć, wagę,
  • ocenę sylwetki, aktualne przygotowanie motoryczne (stan mięśniowy oraz koordynację nerwowo-mięśniową, analizę mechaniki biegu, sprawność ogólną itp.),
  • zaawansowanie w bieganiu (staż w miesiącach/latach, znajomość i dotychczasowa realizacja różnych środków treningowych itp.),
  • styl życia (praca, dom, dzieci itp.),
  • warunki wykonania treningu (rano, wieczorem, las, asfalt, ilość treningów w tygodniu itp.),
  • realne oczekiwania zawodnika,
  • cechy wolicjonalne zawodnika,
  • możliwości odnowy, regeneracji po treningach,
  • dotychczasowy trening (kilometraż, intensywność itp.).

Po przeprowadzeniu wywiadu z zawodnikiem/kandydatem na zawodnika trener biegania:

  1. tworzy plan długofalowy (planowanie rocznych obciążeń)
  2. określa środki treningowe dla podniesienia sprawności motorycznej oraz cech motorycznych (siły, szybkości, wytrzymałości) na poszczególne okresy treningowe
  3. określa aktualne zakresy biegania
  4. prognozuje postęp w skali roku, kilku lat
  5. ustala plan startów głównych i treningowych|

Fachowy trener biegania, wykształcony w Akademii Wychowania Fizycznego zna i stosuje:

  1. cztery podstawowe zasady treningu: wszechstronności, systematyczności, progresywności, praktycznej użyteczności
  2. czynniki warunkujące wyniki w biegach
  3. środki kształtowania cech motorycznych (m.in.wytrzymałości)
  4. podział roku na okresy treningowe
  5. zakresy biegania
  6. wskaźniki obciążeń treningowych
  7. metody kontroli i motywacji

Jak znaleźć dobrego trenera?

Tak jak dobrego lekarza! Należy pytać w swoim środowisku, obserwować wyniki innych zawodników, zasięgać ich opinii.

Spotkać się z trenerem, wypytać o kwalifikacje, doświadczenie, podejście do zawodnika. Ustalić priorytety, założenia, cele i…. spróbować. Jak widać, zdecydowanie korzystna jest współpraca z trenerem biegania, nawet jeśli chcemy tylko biegać bez nastawienia na robienie życiówek, dla radości z dobiegnięcia do mety.

Współpraca trener – zawodnik daje obu stronom satysfakcję wtedy, gdy istnieje obopólne zaufanie. Trener wyznacza plan do wykonania i wierzy, że zawodnik sumiennie go wykona. Bo trener nie zapewni postępu, jeśli zawodnik będzie oszukiwał siebie i jego. Trener daje zawodnikowi wsparcie psychiczne. Już sama jego obecność na treningu podnosi mu rangę i motywuje zawodnika do lepszej pracy. Wsparcie trenera jest również bardzo ważne w momentach kontuzji czy gorszej formy u zawodnika.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
6. PKO Białystok Półmaraton – największa impreza biegowa wschodniej Polski
Następny wpis
ORLEN Warsaw Marathon po raz pierwszy z oficjalnym rytmem
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu