6. PKO Białystok Półmaraton – największa impreza biegowa wschodniej Polski

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Już 13 maja 6. PKO Białystok Półmaraton, największa impreza biegowa wschodniej Polski, podczas której tysiące biegaczy z kraju i z zagranicy wybiegnie na ulice Białegostoku.

Rekordowa 5 edycja biegu za nami

W biegach 5 edycji wystartowało łącznie ponad 4100 uczestników (900 dzieci i 3265 dorosłych). 14 maja na starcie biegów pojawiło się aż 1080 pań, co plasuje PKO Białystok Półmaraton w czołówce półmaratonów w Polsce pod względem udziału kobiet. Wierzymy, że w tym roku będzie jeszcze lepiej!

Biegacze z całego kraju w Białymstoku

Od kilku lat PKO Białystok Półmaraton cieszy się zainteresowaniem nie tylko Białostoczan, ale także mieszkańców innych regionów kraju. W tym roku ich udział jest wyjątkowo wyraźny. Na listach startowych oprócz białostoczan największą reprezentację stanowią biegacze z Warszawy, Poznania, Krakowa, Wrocławia, Łodzi czy Gdyni.

Klasyfikacje biegowe w 2018 roku

Podczas tegorocznej edycji PKO Białystok Półmaratonu oprócz klasyfikacji generalnych kobiet i mężczyzn w poszczególnych kategoriach wiekowych prowadzone będą także klasyfikacje dodatkowe w tym m.in: Akademickie Mistrzostwa w Półmaratonie, Otwarte Mistrzostwa Służb Mundurowych w Półmaratonie oraz po raz pierwszy Mistrzostwa Przedsiębiorców i Ludzi Biznesu.

Trasa 6. PKO Białystok Półmaratonu

6-pko-bialystok-polmaraton-najwieksza-impreza-biegowa-wschodniej-polski-01

Bieg, podobnie jak przed rokiem, rozpocznie się spod Pałacu Branickich. Tam ulokowano Start biegów na obu dystansach – City Run na 5km i Półmaratonu. Całość zaplanowana została w taki sposób by możliwe było osiąganie jak najlepszych rezultatów. Pierwsze kilometry to długie, proste odcinki ulicami Legionową, Kaczorowskiego, Kopernika, Hetmańską aż do Al. Solidarności. Następnie, po raz pierwszy w historii białostockich biegów, na 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, biegacze zawładną Aleją Piłsudskiego. Dalej ulicami Branickiego, Miłosza i Zwierzyniecką do najbardziej lubianego przez biegaczy fragmentu trasy – Kampusu i Zwierzyńca,gdzie będzie można odetchnąć pełną piersią.

Meta znajdzie się na Rynku Kościuszki. Ten XVIII wieczny budynek jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Co ciekawe, ratusz nigdy nie był siedzibą miejskich władz. Początkowo pełnił funkcje handlowe, a dziś jest siedzibą Muzeum Podlaskiego.

Miejski Ratusz wizytówką miasta

To kolejna wizytówka Białegostoku (po ubiegłorocznym Pałacu Branickich), która zdobi koszulki startowe białostockiego półmaratonu. Koszulki w 100% wykonano w Polsce i zaprezentowano je podczas targów towarzyszących dwóm pierwszym biegom zaliczanym do Korony Polskich Półmaratonów – PZU Półmaratonowi  Warszawskiemu i ONICO Gdynia Półmaratonowi.

6-pko-bialystok-polmaraton-najwieksza-impreza-biegowa-wschodniej-polski-03

Kolekcja medali

Głosami biegaczy medal 6. PKO Białystok Półmaratonu ozdobi postać Bachusa. Bóg płodności, dzikiej natury, winnej winorośli i wina zwyciężył w bezpośrednim pojedynku z Apollo bogiem muzyki, zdrowia, sztuki. To on dołączy do kolekcji postaci, które do tej pory zdobiły medale biegu. Przypomnijmy, od 2016 roku na medalach białostockiego półmaratonu przedstawiane są kolejne rzeźby z ogrodów Pałacu Branickich. Biorący udział w kolejnych edycjach imprezy mają dzięki temu możliwość nie tylko wzięcia udziału w tej wyjątkowej imprezie, ale także skompletowania kolekcji medali nawiązujących bezpośrednio do miasta Białegostoku. Bachus jest już trzecim z kolei bogiem, po ubiegłorocznej Florze i Kalisto.

6-pko-bialystok-polmaraton-najwieksza-impreza-biegowa-wschodniej-polski-04

Trwają zapisy na Bieg Dziecięcy

Można jeszcze zapisywać swoje pociechy na Bieg dziecięcy – Junior City Run, który odbędzie się przeddzień półmaratonu. W sobotę 12 maja na Runku Kościuszki udział w biegach na trzech dystansach 100, 600 i 1000 metrów będzie mogło wziąć 1000 osób. To bieg, w którym limity wyczerpują się najszybciej, dlatego nie traćcie czasu i zapisujcie młodych zawodników!

PKO Białystok Półmaraton doceniony

PKO Białystok Półmaraton po raz kolejny znalazł się w Koronie Polskich Półmaratonów. To zestawienie 11 najważniejszych półmaratonów w Polsce. Aby zdobyć Koronę wystarczy wziąć udział w 5 wybranych biegach wchodzących w skład zestawienia (obok Białegostoku są to m.in. Gdynia, Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków czy Piła). PKO Białystok Półmaraton to jedyny półmaraton we wschodniej Polsce, który znalazł się w tym zestawieniu.

Akcja charytatywna

Już blisko 12 000 zł uczestnicy 6. PKO Białystok Półmaratonu zdecydowali się przekazać na zakup  nowej, niezbędnej protezy nogi dla Krzysztofa. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim biegaczom, którzy podczas rejestracji do półmaratonu zdecydowali się wesprzeć naszą akcję. Ogromne podziękowania kierujemy również do osób, które wpłacają środki na darowiznę mimo, że nie będą biegły 13 maja. Dziękujemy za Wasze wielkie serca! Dostajemy wpłaty nawet po kilkaset zł, co powoduje szybsze bicie serca, bo wiemy, że każda wpłata zbliża nas do celu – 20 000 zł! Wierzymy, że razem nam się to uda!

Już ponad 3000 biegaczy na listach startowych Tylko do końca marca najniższa opłata -70 zł.