fbpx
Sprawność

Siła ogólna w treningu biegacza

W treningu biegowym wyróżniamy 3 podstawowe cechy motoryczne: siłę, szybkość i wytrzymałość. Siła w treningu biegacza, zarówno początkującego jak i zaawansowanego, to bardzo ważny element.
sila ogolna w treningu biegacza 1 2 3

W treningu biegowym wyróżniamy 3 podstawowe cechy motoryczne: siłę, szybkość i wytrzymałość. Siła w treningu biegacza, zarówno początkującego jak i zaawansowanego, to bardzo ważny element. Wielu amatorów, którzy podejmują się treningu biegowego, nie uwzględnia jej w swoich planach, co powoduje częste kontuzje, a nawet w dalszej konsekwencji zaprzestanie biegania.

Początkujący biegacz powinien zacząć swój trening od ogólnego wzmocnienia siłowego, żeby później już jako biegacz zaawansowany, w następnym etapie, wykonywać poszczególne ćwiczenia poprawnie technicznie, w pełnym zakresie ruchu i z odpowiednią dynamiką.

Rodzaje siły w treningu biegacza

Siłę w treningu biegacza można podzielić na 3 rodzaje:

Siła ogólna: wzmacnianie  poszczególnych partii mięśniowych, szczególnie posturalnych, tzn. tych, które odpowiadają za prawidłową postawę. W bieganiu pracują nie tylko mięśnie nóg, ale całe ciało, dlatego siła ogólna jest bardzo ważna. Bez silnych mięśni tułowia zaburzona zostaje stabilizacja postawy, co powoduje różnego rodzaju przeciążenia, naciągnięcia, bóle. Braki w sile ogólnej wychodzą najczęściej pod koniec długotrwałego wysiłku. Można zaobserwować, w jakim stylu kończą bieg maratoński zawodowcy, a w jakim amatorzy bez przygotowania siłowego, którzy ledwo “dowożą” się do mety.

Siła dynamiczna: to etap pracy nad siłą, ukierunkowany na poprawę dynamiki tych mięśni, które biorą istotny udział w bieganiu. W treningu sprintera i biegacza na średnie dystanse wykonuje się ją z większym obciążeniem i intensywnością, a w treningu długodystansowca praktycznie bez obciążenia, wykorzystując ciężar własnego ciała.

Siła biegowa: dynamiczne wzmacnianie mięśni, łączy kształtowanie siły, szybkości i wytrzymałości oraz techniki biegu. Ten element treningu wprowadzamy systematycznie, zaczynając od krótkich odcinków, sukcesywnie je wydłużając oraz regulując czas przerw.

Zagadnieniami siły dynamicznej i siły biegowej zajmiemy się następnym razem, połączymy też ćwiczenia siły ogólnej z ćwiczeniami siły dynamicznej w obwodzie siłowo – sprawnościowym.

Siła ogólna biegacza

Biegacz, szczególnie długodystansowy, nie powinien siedzieć godzinami na siłowni i “pakować” mięśni na maszynach, ponieważ to go usztywni i zmniejszy efektywność mechaniki ruchu. Mięsień sztywny “zadusza” organizm, co przekłada się na gorszy wynik końcowy biegu. Biegacz ma być “luźny”, dlatego wszystkie ćwiczenia siłowe w treningu biegacza powinny być wykonywane na dużej częstotliwości i na “luzie” bez zbytniego napinania mięśni. W ten sposób poprawimy też szybkość ruchów, co w dalszej konsekwencji będzie wpływało na szybkość biegania.

W internecie jest mnogość ćwiczeń, ale ich nadmiar powoduje, że nie wiemy, które wybrać, więc wykonujemy wszystkie po trochę. W treningu ważne jest spokojne i rozważne dobieranie środków treningowych, a nie łapanie wszystkich nowości, które nie zawsze są dla nas dobre. Dlatego każdy, a przede wszystkim zaawansowany biegacz, powinien mieć swoje sprawdzone ćwiczenia, których wykonanie z czasem doprowadzi do perfekcji. Poniżej proponuję dwa sprawdzone zestawy ćwiczeń siły ogólnej, które wykonywane systematycznie, skutecznie poprawiają stan naszych mięśni i sylwetkę biegacza. 

Na początku ćwiczenia te mogą sprawiać większą lub mniejszą trudność, mogą też być dla niektórych osób niewykonalne. Z czasem jednak przy systematycznym wdrażaniu zostaną przyswojone. Gdy już każde ćwiczenie z osobna zostanie opanowane, można przystąpić do wykonywania całego zestawu sześciu ćwiczeń, z przerwą kilku lub kilkunastu sekund między każdym ćwiczeniem.

Są to ćwiczenia uniwersalne, bo każde z nich działa na kilka partii mięśniowych. Mają one za zadanie wzmocnić i przy okazji rozciągnąć mięśnie, zwiększyć obszerność ruchu w   stawach oraz w konsekwencji zwiększyć wydajność mięśni i zapobiegać kontuzjom. Kolejność nie jest przypadkowa, ćwiczenia cięższe przeplatane są lżejszymi, a przede wszystkim zachowana jest ważna w treningu zasada zmienności pracy mięśni.

Początkowo wykonujemy po 2 – 3 serie takich ćwiczeń, a wraz z zaawansowaniem 4, a nawet 6 serii.

Zestaw nr 1 (siła ogólna)

  1. Skrętoskłon (bez lub z piłką lekarską)10-15x. 
  2. Wyrzut nóg do tyłu  10-15x.
  3. Kołyska 10-15x.
  4. Zmiana nóg wykrokami  20-30x.
  5. Scyzoryk do nóg ugiętych lub do nóg prostych 10-15x.
  6. Przysiady 10-15x.

Opis ćwiczeń:

Skrętoskłon: pozycja wyjściowa w szerokim rozkroku, ręce wyprostowane nad głową, dłonie złączone (ewentualnie piłka lekarska w dłoniach). Wykonujemy ciągiem skłony boczne (w płaszczyźnie czołowej) sięgając dłońmi (piłką) do stopy.

sila-ogolna-w-treningu-biegacza-1-2-3

Wyrzut nóg do tyłu: pozycja wyjściowa w przysiadzie podpartym, wykonujemy jednoczesny wyrzut obu nóg w tył aż do ich wyprostu w kolanach (podpieramy się na palcach stóp), nie wypinamy do góry pośladków, tułów trzymamy równolegle do podłoża. Po wyrzucie w tył wracamy przeskokiem do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie wykonujemy w rytmie.

sila-ogolna-w-treningu-biegacza-4-5

Kołyska: pozycja wyjściowa w leżeniu na plecach, ręce wyprostowane nad głową, nogi wyprostowane, kolana i stopy razem. Robimy siad ze skłonem w przód, ręce dotykają stóp, następnie zamachem przenosimy wyprostowane ręce i nogi za głowę, żeby za chwilę wrócić do siadu ze skłonem.

sila-ogolna-w-treningu-biegacza-6-10

Zmiana nóg wykrokami: pozycja wyjściowa przysiad podparty jednonóż, zmieniamy nogi podskokiem przyciągając je do klatki piersiowej, zwracając uwagę na to, żeby kolana nie kierowały się na zewnątrz. 

sila-ogolna-w-treningu-biegacza-11-12

Scyzoryk do nóg ugiętych: pozycja wyjściowa w leżeniu na plecach, ręce ugięte w łokciach w tzw. świecznik, nogi wyprostowane. Jednocześnie unosimy tułów, ręce i ugięte w kolanach nogi do góry, dotykamy dłońmi do bocznej powierzchni kostek i wracamy do pozycji wyjściowej. 

sila-ogolna-w-treningu-biegacza-13-14

Scyzoryk do nóg prostych: pozycja wyjściowa w leżeniu na plecach, ręce wyprostowane nad głową, nogi wyprostowane. Unosimy jednocześnie tułów,  proste ręce i proste w kolanach nogi do góry, dotykamy dłońmi do palców stóp i wracamy do pozycji wyjściowej. 

sila-ogolna-w-treningu-biegacza-13-15

Przysiady: pozycja wyjściowa w rozkroku na szerokość bioder, ręce opuszczone wzdłuż tułowia. Wykonujemy głęboki przysiad na całych stopach, ręce wyciągamy w przód.

sila-ogolna-w-treningu-biegacz-16-19

Dodatkowo należy wykonywać kilka ćwiczeń wzmacniających bezpośrednio mięśnie brzucha i grzbietu. Intensywność tych ćwiczeń można zwiększać poprzez odpowiednio duży kąt uniesienia tułowia lub nóg oraz szybkość wykonania. Pamiętajmy zawsze o pełnym zakresie ruchu w stawach i poprawnym wykonaniu ćwiczenia, żeby nie utrwalać złych nawyków. Poniżej proponowany zestaw ćwiczeń.

Zestaw nr 2 (siła ogólna)

  1. Siady z leżenia na plecach 10-15x.
  2. W leżeniu na plecach wznosy obu wyprostowanych nóg 10-15x.
  3. W leżeniu na plecach, wznosy obu nóg z przyciągnięciem do klatki piersiowej 10-15x.
  4. W leżeniu na plecach, wznosy naprzemienne nóg do klatki piersiowej 10-20x.
  5. W leżeniu na plecach z chwytem za drabinki, wznos prostych nóg, 10-15x.
  6. W zwisie na drabinkach wznos prostych nóg do poziomu 10-15x.
  7. W zwisie na drabinkach wznos ugiętych nóg do poziomu 10-15x.
  8. W zwisie na drabinkach naprzemienne wznosy  ugiętych nóg 10-20x.

Opis ćwiczeń:

Siady z leżenia na plecach: unoszenie tułowia z rękami za głową, nogi ugięte w kolanach, stopy można zablokować np. pod fotelem; 

sila-ogolna-w-treningu-biegacza-30-31

W leżeniu na plecach wznosy obu wyprostowanych nóg: podnosimy obie, usztywnione w kolanach nogi na niewielką wysokość, ręce za głową;

sila-ogolna-w-treningu-biegacza-32

W leżeniu na plecach, wznosy obu nóg z przyciągnięciem do klatki piersiowej: podnosimy obie nogi, przyciągając kolana do klatki piersiowej, ręce za głową; 

sila-ogolna-w-treningu-biegacza-33

W leżeniu na plecach, wznosy naprzemienne nóg do klatki piersiowej: podnosimy naprzemiennie nogi ugięte w kolanie do klatki piersiowej;

sila-ogolna-w-treningu-biegacza-34

W leżeniu na plecach z chwytem za drabinki, wznos prostych nóg: podnosimy obie, usztywnione nogi, proste w kolanach; 

sila-ogolna-w-treningu-biegacza-35-36

W zwisie na drabinkach wznos prostych nóg do poziomu: podnosimy obie, usztywnione nogi, proste w kolanach do poziomu; 

sila-ogolna-w-treningu-biegacza-37

W zwisie na drabinkach wznos ugiętych nóg do poziomu: podnosimy obie, nogi, uginając je w kolanach do klatki piersiowej; 

sila-ogolna-w-treningu-biegacza-38-39

W zwisie na drabinkach naprzemienne wznosy  ugiętych nóg: podnosimy naprzemiennie do klatki piersiowej nogę ugiętą w kolanie, druga noga wyprostowana; 

sila-ogolna-w-treningu-biegacza-40

Plan treningowy – roczne przygotowanie

Całoroczny program treningu biegowego można podzielić na 3 okresy:

1. Okres przygotowawczy AKUMULACJA; XI, XII, I        

  • podokres ogólny    
  • podokres specjalny

2. Okres przedstartowy INTENSYFIKACJA; II, III, IV

  • podokres wstępny 
  • podokres bezpośredniego przygotowania startowego 

3. Okres startowy TRANSFORMACJA; V-X

  • maj – lipiec
  • sierpień – wrzesień – październik

W każdym okresie planu treningowego wykonuje się inne zadania, które tworzą wspólną nierozerwalną całość. Każdy następny okres jest kontynuacją poprzedniego. Akcenty siły, szybkości i wytrzymałości przeplatają się ze sobą w różnym wymiarze i intensywności. Ćwiczenia siły ogólnej powinno wykonywać się systematycznie przez cały rok, ale główny akcent kładzie się na ten element treningu w okresie przygotowawczym. W podokresie ogólnym wykonujemy trening siły ogólnej 2 razy w tygodniu, a w podokresie specjalnym i okresie przedstartowym 1 raz w tygodniu. W okresie startowym trenig siły ogólnej staramy się robić raz na 2 tygodnie, dla podtrzymania, a w miesiącu lipcu i aż do połowy sierpnia wracamy do ćwiczeń siły ogólnej 2 razy w tygodniu, traktując ten okres jako dodatkowe ładowanie.

Powodzenia w realizacji. Pamiętajcie, że na początku wszystko wydaje się trudne, ale z czasem, gdy nabierze się wprawy, nawet najtrudniejsze i najcięższe ćwiczenia sprawiają przyjemność i dają zadowolenie z wykonanej pracy. A przede wszystkim przybliżają do lepszych wyników w bieganiu.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
OCRA Poland - debiut organizacyjny w świecie biegów z przeszkodami
Następny wpis
9 najbardziej nietypowych imprez biegowych
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.