fbpx
Pozostałe

9 najbardziej nietypowych imprez biegowych

Myślę, że każdy, kto zaczyna swoją przygodę z bieganiem, zakłada sobie jakieś cele. A to żeby zgubić parę zbędnych kilogramów, albo by mieć lepsze samopoczucie, a może nawet dlatego, żeby pochwalić się przed znajomymi. Jednak w którymś momencie nadchodzi czas na pierwszy start w zawodach biegowych.
9 najbardziej nietypowych imprez biegowych 01

Myślę, że każdy, kto zaczyna swoją przygodę z bieganiem, zakłada sobie jakieś cele. A to żeby zgubić parę zbędnych kilogramów, albo by mieć lepsze samopoczucie, a może nawet dlatego, żeby pochwalić się przed znajomymi. Jednak w którymś momencie nadchodzi czas na pierwszy start w zawodach biegowych. Często jest to bieg na dystansie 5 lub 10 km, a może nawet krótszy. I kiedy okazuje się, że odczuwamy wielką frajdę ze swoich pierwszych osiągnięć sportowych, zaczynamy myśleć o czymś więcej.

A to więcej to: półmaraton, maraton, Korona Maratonów Polskich, ultramaraton itd. Są też tacy, którzy szukają jeszcze większego urozmaicenia, dla których samo bieganie to za mało. Właśnie dla tych, szukających innych wrażeń, przygotowałem krótki opis 10 najbardziej nietypowych – zwariowanych – oryginalnych wydarzeń biegowych w Polsce i na świecie.

EMU 6 Day Race

O tym biegu pisaliśmy niedawno na naszej stronie TUTAJ. Jak sama nazwa wskazuje, bieg trwa 6 dni. Zawodnicy w ciągu tych dni i tyluż nocy pokonują pętle o długości kilometra. Oczywiście wygrywa ten, który nabije na swoim „liczniku” największy kilometraż. Ciekawe, że ten ciągły bieg po tak krótkiej trasie, tak monotonnej pozwala najlepszym wykręcać kosmiczne wyniki! W niedawno zakończonym na Węgrzech EMU 6 Day Race wygrał Szwed Johan Steene, który pokonał 870 km. Nieoficjalny rekord świata w 6-dniowym biegu należy jednak do biegacza Yiannisa Kourosa, który w 2005 roku w miejscowości Colac zdołał przebiec bagatela… 1036 km!

Iranian Silk Road Ultramarathon

Morderczy ultramaraton na dystansie 250 oraz 150 kilometrów zadebiutował na irańskiej pustyni dwa lata temu, a początkiem jesieni odbędzie się jego trzecia edycja. Czym wyróżnia się ISRU?

Po pierwsze – podzielony jest na 6 etapów, po drugie – odbywa się w arcytrudnych warunkach atmosferycznych. Trasa biegu prowadzi przez pustynię Dasht-e Lut (w dosłownym tłumaczeniu „piaszczysta pustynia” – przyp.), na której to odnotowano najwyższą temperaturę w historii – wyniosła ona niemal 71°C! Na szczęście pierwszy start zaplanowano na maj zeszłego roku, kiedy to temperatury w Iranie wynoszą średnio około 45°C, podobnie jest we wrześniu, a właśnie w tym miesiącu odbędzie się drugi Iranian Silk Road Ultramarathon. Dziennie biegacze pokonują średnio 35-45 km, a najdłuższy etap mierzy sobie 70 km. W premierowej edycji ISRU bieg na dystansie 250 km ukończyło 16 osób, w tym cztery kobiety. Wszystkie ukończyły ultramaraton w czasie 70h:20min:00. Zwycięzcą okazał się natomiast marokański biegacz – Ahansal Mohamad, który na pokonanie całego dystansu potrzebował dokładnie 30 godzin,1 minutę i 30 sekund.

Mørketidsløpet (Polar Night Halfmarathon)

Dobra, żeby nie było nudno, to czas na jakiś krótszy dystans. Półmaraton odbywający się w Tromsø – największym mieście na północy Norwegii – odróżnia się od innych przede wszystkim tym, że start jest przewidziany na czas nocy polarnej. Mørketidsløpet swoje początki datuje na rok 2004, kiedy to w debiucie wystartowało blisko 100 biegaczy. Jeżeli chce się wystartować w tym wyjątkowym biegu – to zapisać należy się jak najszybciej. Co do samego biegu, to oprócz panujących ciemności, oczywiste wydają się być częste i strome podbiegi. Poza tym padający śnieg, a pod butami nierzadko „lodowisko”. Dlatego też, wielu startujących decyduje się na biegi z kolcami. Ciekawe, że w naprawdę skrajnych warunkach udaje się uzyskać dobre rezultaty. Rekord półmaratonu w Tromsø należy do Glenna Thomasa Martinsena i wynosi 1:10:13, a ustanowiony został w 2014 roku (w 10. rocznicę powstania Polar Night Halfmarathon – przyp.).

Jungle Marathon

Kolejny przedstawiciel biegów wieloetapowych. Biegacze mogą wystartować w biegu 6-etapowym i przebiec łącznie 254 km, albo zakończyć zmagania po 4 etapach (127 km) czy też przebiec tylko pierwszy etap liczący 42 km. Warto przed startem zaszczepić się przeciwko żółtej febrze, bowiem Jungle Marathon organizowany jest w październiku w stanie Para w północno-wschodniej Brazylii, a dokładniej rzecz ujmując we Floresta National de Tapajos. Poza dobrym przygotowaniem fizycznym w tym morderczym maratonie trzeba być odpornym na upał i blisko 90% wilgotność powietrza, a przede wszystkim pokonać strach, gdyż w wodzie lubią czaić się na biegaczy: piranie, węże i jadowite pająki. Unikania tych niebezpieczeństw utrudnia na pewno 12-kilogramowy plecak. Jednoznacznie bieg dla prawdziwych twardzieli i nie ukrywając… troszkę zakręconych ludzi.

Bieg Szlakiem Wygasłych Wulkanów

Ok, czas na coś z rodzimego ogródka. Bieg Szlakiem Wygasłych Wulkanów rozgrywany jest dwa razy w ciągu roku. Letnia edycja (w czerwcu – przyp.) swoje miejsce znalazła w Złotoryi, zaś zimowa (grudzień – przyp.) na Zamku Grodziec. Jest to swego rodzaju bieg górski połączony z biegiem z przeszkodami i atrakcjami wszelkiej maści. Od błota poprzez opony, przejście przez betonowe rury, zjazd po mokrej folii czy też podejście pod wodospad. W Złotoryi można ścigać się na dwóch dystansach: 7 oraz 13 kilometrach, dodatkowo organizowane są biegi dla dzieci. Bieg Szlakiem Wygasłych Wulkanów jest jedynym w Polsce biegiem ekstremalnym ze startu wspólnego!

12-godzinny Podziemny Bieg Sztafetowy Kopalnia Soli Bochnia

Wyjątkowość tego biegu polega na tym, że rozgrywany jest… pod ziemią. Dokładniej rzecz ujmując 212 metrów pod ziemią, pomiędzy szybami Sutoris i Campi w Kopalni Soli Bochnia. Długość jednej „podziemnej” pętli wynosi blisko 2,5 kilometra (dokładnie 2420 m – przyp.). Jest to bieg sztafetowy, w którym zmian można dokonywać w specjalnie do tego przystosowanej strefie, każdy zawodnik sztafety musi co najmniej raz pokonać jedną pętlę, a ilość zmian dokonywanych w każdej ze sztafet jest dowolna. Pierwszy bieg w Kopalni w Bochni zorganizowany został w 2005 roku z okazji obchodów Bocheńskiego Dnia Króla Kazimierza, któremu przypisuje się wiele zasług dla miasta i właśnie w okolicach jego imienin odbywa się ten bieg. Organizatorzy biegu mogą się pochwalić dwoma Światowymi Rekordami Guinessa – pierwszy uzyskano przed powstaniem 12-godzinnego Podziemnego Biegu Sztafetowego, kiedy to w 2004 roku 11 zawodników przebiegło dystans półmaratonu korytarzami podłużni August, dzięki czemu zostali uhonorowani certyfikatem za uzyskanie Rekordu Guinessa w kategorii „półmaraton przeprowadzony najgłębiej pod ziemią”. Drugi rekord odnotowano w 2007 roku, kiedy to 12-godzinny Podziemny Bieg Sztafetowy wpisano do księgi jako „najdłuższy dystans pokonany w biegu sztafetowym pod ziemią”.

Przesiecki Bieg Icemana

Przedstawiciel biegów zimowych, czyli Przesiecki Bieg Icemana rozgrywany jest w miejscowości Przesieka, koło Jeleniej Góry. Trasa prowadzi leśnymi ścieżkami i liczy sobie 10 kilometrów. Jak możemy przeczytać, celem biegu oprócz promocji: biegania, regionu turystycznego Karkonoszy, zdrowego trybu życia jest… hartowanie organizmu w niskich temperaturach. Dlatego też mężczyźni w Iceman’ie startują w samych szortach, a kobiety w szortach i „minimalnym zakryciu tułowia”, dopuszczalny jest także udział uczestników w koszulkach z krótkim rękawem. Po biegu organizatorzy zapraszają do kąpieli pod wodospadem i sauny. Wyniki osiągane przez najlepszych są warte uwagi, bo potrafią przebiec „dyszkę” na trudnej, górzystej trasie poniżej 39 minut! Może to jest spowodowane zdekompletowanym strojem… 😉

Bieg na skocznię narciarską

Co jakiś czas dla biegaczy liczących na „odskocznię” organizatorzy przygotowują biegi, które swoją formą nie do końca je przypominają. Tak też było w 2014 roku, kiedy to na słynnej słoweńskiej skoczni w Planicy rywalizowano na dystansie 400 metrów. Zawodnicy wbiegali 180-200 metrów po pionowej ścianie skoczni (właściwie wspinali – przyp.). Rok później za organizatorami z Planicy poszli Austriacy i „zmusili” zawodników do wbiegania na innego „mamuta” – Kulm w Bad Mittendorf. Również w Polsce można było sprawdzić się na skoczni. W ubiegłych latach odbywało się Kill the Devil Hill, czyli krótki, ale dający mocno w kość bieg na skocznię Orlinek w Karpaczu. Trasa liczyła sobie ledwie 300 metrów, ale zawodnicy musieli najpierw pokonać 50 metrów zbiegu, następnie tyle samo przepłynąć przez zbiornik z wodą, a potem już do góry na skocznię, przez 140 m po zeskoku i ostatnie 60 m po rozbiegu wznoszącym się ku górze.

Krispy Kreme Challenge

Na koniec mocno dziwaczny bieg. Krispy Kreme Challenge łączy ze sobą dwie pasje: bieganie i… jedzenie pączków. W zawodach wprowadzony jest limit czasowy, który wynosi 60 minut. W tym czasie zawodnik musi przebiec 3,2 kilometra (2,5 mili – przyp.), następnie zjeść 12 pysznych pączków z lukrem i po raz kolejny pokonać dystans 3,2 km. W przypadku niezjedzenia przynajmniej jednego pączka, niestety grozi dyskwalifikacja. Po takiej dawce kcal w formie pączków, dystans jest zdecydowanie za krótki, aby je spalić, ale bieg ma charakter charytatywny. Nie warto się przejmować centymetrami – warto pomagać!

Chciałbym zaznaczyć, że przygotowana przeze mnie prezentacja szalonych imprez biegowych to jedynie niewielki wycinek tego typu przedsięwzięć. Z każdym rokiem organizatorzy zawodów wymyślają coraz bardziej zaskakujące zasady rywalizacji dla wszystkich, którzy poszukują dodatkowych wrażeń. Liczę na to, że ten artykuł Was zaciekawi i być może skłoni do udziału, w którymś z omówionych biegów.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Siła ogólna w treningu biegacza
Następny wpis
Firmowa piątka podczas AmberExpo Półmaraton Gdańsk!

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu