10 maja 2017 r. zakończyły się zmagania w ramach EMU 6 Day Race na Węgrzech. Zawodnicy mieli 6 dni i 6 nocy, aby rywalizować na pętli liczącej niespełna 1000 m. Nie zabrakło polskiego akcentu – Zygmunt Łuczkowski zajął 12 miejsce pokonując ponad 726 km!
Ile kilometrów da się pokonać w ciągu 6 dni? Zwycięzca tegorocznej edycji Szwed Johan Steene przebiegł… 870 km! Trasa poprowadzona po asfaltowej pętli o długości 1000 m przyciąga co roku zawodników, którzy w swoich biegowych życiorysach mają udział w takich imprezach jak Spartathlon czy biegach 48 godzinnych. Taka formuła to najprawdziwszy wyścig z czasem – tylko od wytrzymałości i siły ludzkiego organizmu zależy, ile kilometrów będzie liczył ten ultramaraton!
Na liście startowej EMU 6 Day Race 2017 nie zabrakło w tym roku reprezentantów Polski. Dla większości z nich nie był to pierwszy występ w tych ekstremalnych zawodach. Wśród nich znaleźli się: Ryszard Kałaczyński – w 2016 r. zajął czternastą lokatę w klasyfikacji generalnej i był drugi w swojej grupie wiekowej. Zygmunt Łuczkowski, który ubiegłoroczną rywalizację zakończył na siedemnastej pozycji i ustanowił nowy rekord Polski w biegu 48-godzinnym dla swojej kategorii wiekowej (234,01 km); Bogusław Maciejewski – przed rokiem 25. zawodnik ultramaratonu. W tym roku do ekipy dołączył Bogdan Krawiec, a ze startu zrezygnował Paweł Żuk, który w 2016 r. zajął 9 miejsce w kategorii OPEN z wynikiem 712 km. Najlepszy w 2017 r. okazał się Zygmunt Łuczkowski, który zajął 12 miejsce pokonując ponad 726 km. Był numerem jeden w swojej kategorii wiekowej M65-69!
A skąd wziął się pomysł na organizowanie 6 dniowych wyścigów? Korzenie idei 6 Day Race sięgają dalej niż moglibyśmy przypuszczać, bo aż do lat 70-tych… XIX stulecia! Wszystko zaczęło się od Forestera Powella, który w 1773 r. przeszedł pieszo z Londynu do York i z powrotem (dystans ok. 637 km) w mniej więcej 6 dni. Pomysł znalazł propagatora w osobie niejakiego Edwarda Paysona Westona, dzięki któremu „walks against time” stały się popularne w różnych częściach świata (Wielka Brytania, USA, Australia). W 1876 r. odbył się pierwszy 6 Day Race dla kobiet, w którym triumfowała Mary Marshall z Chicago.
Wyścigi z czasem zyskiwały coraz większą sławę i motywowały, aby podnosić kilometrową poprzeczkę coraz wyżej. Już w 1880 r. rekord ustanowiony przez Freda Hitchborna wynosił 909 km! Obecnie formuła przyciąga zarówno wyczynowych sportowców jak i amatorów biegania ekstremalnie długich dystansów.
Więcej informacji o zawodach: www.emusport.hu