fbpx
Przepisy biegacza

Czy wiesz, jak urozmaicić smak makaronu dodatkiem warzyw? Spróbuj nowych kombinacji!

Makaron daje olbrzymie możliwości przygotowania przeróżnych dań, niezależnie od tego, czy jest głównym bohaterem, czy jednym z dodatków.…
makaron z warzywami

Makaron daje olbrzymie możliwości przygotowania przeróżnych dań, niezależnie od tego, czy jest głównym bohaterem, czy jednym z dodatków. Jest doskonały zarówno na obiad, jak i do przystawek podawanych na zimno. Tę uniwersalność można świetnie wykorzystać, urozmaicając jego smak kompozycjami warzywnymi. Niektóre z nich są oczywiste, inne mogą wywołać wyraz zdziwienia na waszych twarzach. Zanim udacie się na ryneczek, przekonajcie się, co powinno znaleźć się na zakupowej liście, żeby przyrządzić dania makaronowe, które wręcz rozpływają się w ustach!

Makaron z brokułami – pyszny przepis na prosty obiad

Brokuły to warzywa, których można użyć niemal do wszystkiego. Ich delikatny smak idealnie pasuje do makaronu. Mogą być jednym z wielu dodatków, ale jeśli szukacie inspiracji na szybkie i łatwe w przygotowaniu danie, wystarczy jedynie makaron, sos ze śmietanki i odrobina żółtego sera, żeby błyskawicznie móc zasiąść do obiadu. Przy gotowaniu brokułów warto pamiętać, żeby za bardzo ich nie rozgotować, aby nie zamieniły się w niezbyt apetyczną papkę. Brokuły świetnie nadają się także do wszelkiego rodzaju zapiekanek i sałatek. Wystarczy dodać mięso z kurczaka lub szynkę, żeby stworzyć prawdziwe kulinarne dzieło sztuki.

Szpinak – nie tylko dla koneserów

Chociaż owiany złą sławą, szpinak szturmem podbija kuchnię, znajdując swoje miejsce w wielu smacznych daniach. Czasy, kiedy kojarzony był jedynie jako mało estetyczny i mdły dodatek do obiadu, już dawno odeszły w zapomnienie. Podsmażony na masełku, z dodatkiem czosnku i śmietanki, posypany parmezanem i podany z makaronem tworzy kompletne danie, do którego chętnie będziecie wracać. Szpinak smakuje wybornie także z serami, takimi jak feta, gorgonzola lub z pozbawionym skórki serem pleśniowym. Można z niego także zrobić znakomity farsz do cannelloni – włoskiego przysmaku, z dużymi rurkami makaronowymi i doskonałym sosem, który zamieni wasz obiad w niezwykłą podróż po pełnych smaku zakątkach tego kraju.

Makaron na ostro? Oto sposób, aby dodać nieco pikanterii do obiadu!

O tym, że pomidory świetnie smakują z makaronem, nikogo nie trzeba przekonywać. To właśnie one są jednym ze składników doskonale znanego sosu bolognese. To także bardzo ważny element ostrej zapiekanki, która trafi w gust miłośników bardziej intensywnej w smaku kuchni. Dodajcie do makaronu mięso mielone, świeże pomidory i pieczarki. Resztę załatwi mielone chili, pieprz i słodka papryka. Takie połączenie gwarantuje prawdziwy ogień na talerzu! Jeśli chcecie przełamać pikantny smak zapiekanki, można zaserwować do niej proste świeże surówki. Dzięki temu zyskacie kompletne i niezwykłe w smaku danie obiadowe.

Odrobina orientu w polskiej kuchni

Jesteście entuzjastami azjatyckich przysmaków? I do takich można użyć makaronu. Będzie to jednak nieco inny niż ten wybierany do klasycznych potraw. Chiński makaron jajeczny, bo o nim mowa, gotuje się niezwykle krótko. Do wykonania tego orientalnego dania będziecie potrzebować także kurczaka, papryczki chili, kapusty pekińskiej, czerwonej papryki i grzybków mun. Warto zaopatrzyć się także w sos sojowy, który jest podstawą azjatyckich dań. Kolorowa mieszanka warzyw w połączeniu z tradycyjnymi dalekowschodnimi smakami to idealna propozycja na wieloskładnikowy, aromatyczny posiłek.

Owocowo-warzywny mix dla podkreślenia smaku makaronowych dań

Jakie owoce będą świetnie komponować się z warzywami i makaronem? Oliwki! Ich nieco gorzkawy smak nada każdej makaronowej sałatce odrobiny wyrazu. Czarne oliwki połączone z suszonymi pomidorami, świeżą bazylią i serem feta, z przypieczonym, rozgniecionym czosnkiem, a następnie wymieszane z makaronem fusili, to prawdziwa gratka dla wielbicieli bezmięsnych dań. Marzą wam się trochę inne dania niż doskonale znana carbonara i spaghetti bolognese? Propozycje na makaronowe dania na stronie przepisy.pl podpowiedzą wam, jak urozmaicić smak makaronu dodatkiem dobrze znanych warzyw w zupełnie nowych kombinacjach!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Nie spodziewałem się, że ta akcja przyniesie tak wiele kontrowersji
Następny wpis
Limit 16. PKO Poznań Półmaratonu osiągnięty!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu