🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Przepisy biegacza

Domowe odżywki białkowe dla biegaczy

Dieta sportowca powinna dostarczać odpowiedniej ilości pełnowartościowego białka. W związku z tym większość osób o zwiększonej aktywności fizycznej włącza do swoich jadłospisów specjalistyczne odżywki białkowe. Czy naprawdę jest to konieczne? Nie zawsze! Zobacz, jak zrobić domową odżywkę białkową!
domowe odzywki bialkowe dla biegaczy 01

Dieta sportowca powinna dostarczać odpowiedniej ilości pełnowartościowego białka. W związku z tym większość osób o zwiększonej aktywności fizycznej włącza do swoich jadłospisów specjalistyczne odżywki białkowe. Czy naprawdę jest to konieczne? Nie zawsze! Zobacz, jak zrobić domową odżywkę białkową!

Białka to podstawowy budulec wszystkich organizmów żywych. Są wielkocząsteczkowymi związkami zbudowanymi z aminokwasów. W zależności od roli jaką aminokwasy pełnią w organizmie człowieka, dzielone są na 2 zasadnicze grupy – aminokwasy egzogenne – czyli takie, które należy dostarczać wraz z żywnością oraz endogenne, czyli te, które organizm potrafi samodzielnie syntetyzować. O wartości odżywczej białka decyduje przede wszystkim jego skład aminokwasowy. Optymalnym składem charakteryzują się białka jaja kurzego i mleka kobiecego. Są najlepiej wykorzystywane przez organizm i uznawane są za wzorcowe.

Jak wspomniano na początku, białka to przede wszystkim substancje budulcowe. 40% wszystkich białek organizmu zlokalizowanych jest w mięśniach. Stanowią one również składnik enzymów i hormonów, wpływają na proces krzepnięcia krwi, regulują odporność i równowagę kwasowo-zasadową organizmu czy pełnią funkcje transportowe.

Ile białka potrzebuje sportowiec?

Dieta sportowców powszechnie kojarzona jest z dietą bogatobiałkową. Zapotrzebowanie na białko na osoby dorosłej o umiarkowanej aktywności fizycznej wynosi 0,8-1g/kg m.c.  U osób o zwiększonej aktywności fizycznej jest ono wyższe. Sugeruje się, że sportowcy uprawiający dyscypliny wytrzymałościowe (np. bieganie), powinny spożywać 1,2-1,4 g białka/kg m.c. W przypadku dyscyplin siłowych zapotrzebowanie jest wyższe i wynosi 1,5-1,7g/kg m.c., a niektórych dyscyplinach wynosi nawet 2,0g/kg m.c.

Gdzie go szukać?

Pokrycie zapotrzebowania na białko (nawet dla osoby o zwiększonej aktywności fizycznej) nie jest trudne. Wystarczy uwzględniać w diecie większe ilości produktów bogatobiałkowych. Jakie to produkty? Najlepszymi źródłami białka są chude gatunki mięs, ryby, jaja, mleko i przetwory mleczne. Spośród produktów roślinnych dużą zawartością tego składnika charakteryzują się nasiona roślin strączkowych, takie jak soja, soczewica, ciecierzyca, groch, fasola czy bób.  Trzeba jednak mieć na uwadze, że to białka pochodzenia zwierzęcego cechują się wyższą wartością odżywczą.

Jak zrobić odżywkę białkową?

Odżywki białkowe są powszechnie stosowanymi dodatkami w żywieniu osób o zwiększonej aktywności fizycznej. Warto zdawać sobie sprawę, że prawdziwe “bomby białkowe” można przygotować w domu, samodzielnie, wykorzystując powszechnie dostępne produkty spożywcze. Poniżej przedstawiam 3 ciekawe propozycje.

Pożywny shake bananowy

Głównym składnikiem koktajlu jest chudy ser twarogowy. To świetne źródło białka o dużej wartości odżywczej (zawiera około 18 g białka w 100 g). Produkt ten dostarcza również wapnia oraz witamin z grupy B. W połączeniu z owocami smakuje naprawdę świetnie. Koktajl przygotowany według poniższego przepisu bardzo dobrze sprawdza się w roli przekąski okołotreningowej.

Składniki:

  • 2 banany, 240 g
  • 1 kostka sera twarogowego chudego, 250 g
  • 1 i ¼ szklanki mleka 2%, 350 g
  • 1 łyżka soku z limonki, 10 g

Przygotowanie:

Do wysokiego naczynia przełożyć twaróg. Dodać mleko, pokrojone w plastry banany oraz sok z limonki. Całość zmiksować przy pomocy blendera, aż do otrzymania koktajlu o gładkiej konsystencji. Jeżeli koktajl okażę się mdławy, można dodać do niego większą porcję soku z limonki.

Wartość odżywcza i kaloryczna (całej porcji, 850 g)

Kaloryczność – 607 kcal

Białko – 60 g

Tłuszcz – 8 g

Węglowodany – 79 g

Sycący koktajl z wiórkami kokosowymi

Oto propozycja na to, jak zrobić odżywkę białkową na pożywne śniadanie, przekąskę do pracy… a nawet zdrowy deser. Dzięki zawartości płatków owsianych koktajl jest niezwykle sycący. Stanowi dobre źródło błonnika pokarmowego, czyli substancji, która m.in. poprawia pracę jelit, ma pozytywny wpływ na gospodarkę lipidową i węglowodanową. Bazą koktajlu jest chudy jogurt grecki (ok. 10 g białka w 100 g produktu).

Składniki:

  • 3 łyżki płatków owsianych, 30 g
  • 1 banan, 120 g
  • garść malin (świeżych lub mrożonych), 50 g
  • 1 łyżka wiórków kokosowych, 5 g
  • 1 szklanka jogurtu greckiego light, 250 g

Przygotowanie:

Płatki zalej zimną wodą i odstaw na 20 minut. Następnie przełóż je do wysokiego naczynia, dodaj pokrojonego w plastry banana, maliny, wiórki kokosowe oraz jogurt. Zmiksuj przy pomocy blendera.

Wartość odżywcza i kaloryczna (całej porcji, 455 g):

Kaloryczność:

Białko: 33 g

Tłuszcz: 6 g

Węglowodany: 66 g

Domowe batoniki proteinowe

Jak zrobić odżywkę białkową nie tylko w formie napoju czy koktajlu? Oto propozycja pożywnych batoników bez pieczenia. Są szybkie i łatwe w przygotowaniu. Cechują się nie tylko dużą zawartością białka, ale także błonnika pokarmowego, zdrowych tłuszczów i magnezu. Świetna zdrowa przekąska, którą można zaproponować całej rodzinie. Wysoka zawartość białka to zasługa dodatku odtłuszczonego mleka w proszku.

Składniki:

  • 100 g odtłuszczonego mleka w proszku, 100 g
  • 5 łyżek płatków owsianych, 50 g
  • 5 łyżek orzechów laskowych, 50 g
  • 50g suszonej żurawiny, 50 g
  • 1 łyżeczka miodu pszczelego, 10 g
  • 1 łyżeczka masła orzechowego, 10 g
  • 10 kostek czekolady, 50 g
  • 5 łyżek mleka 2%, 50 g

Przygotowanie:

Żurawinę oraz orzechy drobno posiekaj. Przełóż do dużego naczynia i dodaj mleko w proszku, płatki owsiane. W rondelku podgrzej mleko. Dodaj miód, masło orzechowe oraz posiekaną czekoladę. Gdy całość się rozpuści, przelej ją do naczynia z suchymi składnikami. Wymieszaj i ugniataj rękę, aż zaczną się kleić, a po kilku minutach połączą. Plastikowy pojemnik na żywności wyłóż folią aluminoową. Przełoż do niego przygotowaną masę i dokładnie ugnieć. Przełóż do zamrażalnika na 30 minut. Po tym czasie naczynie można wyciągnąć i masę pokroić na kształt podłużnych batoników.

Wartość odżywcza i kaloryczna (całej porcji, 370 g):

Kaloryczność: 1396

Białko: 54 g

Tłuszcz: 63 g

Węglowodany: 165 g

Podsumowanie

W większości przypadków zapotrzebowanie na białko można pokryć, spożywając tradycyjne produkty spożywcze. Nie zawsze konieczne jest stosowanie specjalistycznych odżywek. Wiedząc, jak zrobić odżywkę białkową, można przygotować domowe przekąski, zawierające w swoim składzie produkty o wysokiej zawartości tego składnika.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Odzież kompresyjna marki X- Bionic – Twoje ciało Ci za to podziękuje
Następny wpis
Śniadanie biegacza – 5 propozycji na pożywny początek dnia
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.