Pierwsze koty za płoty – takimi słowami ekipa stowarzyszenia OCRA Poland skomentowała swój debiut organizacyjny w świecie biegów z przeszkodami. Mowa o Finale OCR LEAGUE Poland, który miał miejsce w ubiegłą sobotę, 13 maja, w industrialnym i klimatycznym Centrum Sportu Parkowa – Stadion Korona Kraków. Impreza raczej kameralna, ale zaskoczyła oryginalnością samej formuły zawodów. 

Co wyróżniło Finał Ligi zorganizowany przez OCRA Poland? Przede wszystkim brak legendarnych burpeesów za niewykonaną przeszkodę. Wszyscy znamy kontrowersje krążące wokół słynnego padnij – powstań podczas zawodów OCR. Równe szanse oraz zasadę fair play miały zapewnić karne minuty za poszczególne niewykonane przeszkody. Dodatkowo, przy najbardziej wymagającej przeszkodzie, trafnie nazwanej Hybrydą, organizatorzy zdecydowali się na popularną za granicą zasadę Fast Line Concept. Polega na stworzeniu dwóch torów o różnych stopniach trudności. Przy łatwiejszym, który zresztą i tak do najprostszych nie należał, uczestnicy musieli pobiec karne kółko wokół stadionu. Drugi tor, pokonywany przez nielicznych, gwarantował sporą oszczędność czasu – zawodnicy mogli biec do następnej przeszkody. Hybryda okazała się strzałem w 10 i została bezapelacyjną gwiazdą zawodów. Cała trasa liczyła około 6,5 kilometrów i były to 4 kółka, które zostały wyznaczone na około stadionu.

Zapraszamy do obejrzenia FILMU- montaż filmu Julian Sobierajski

[youtube]hQ6uwhPCNdg[/youtube]

A to dopiero pierwsza część zawodów. Do kolejnej, nazwanej OCR KNOCKOUT CHALLENGE, przechodziło 32 zawodników z najlepszymi czasami. Dwójkami mierzyli się na 200 metrowym, wymagającym siłowo torze. Zwycięstwo wywalczył sobie Wojciech Sobierajski – dziesięciokrotny złoty medalista Runmageddon Games, który zgarnął nagrodę w wysokości dwóch tysięcy złotych! Co ciekawe, do drugiego etapu przeszły również dwie kobiety, które swoją wytrwałością i zaciętością nie odbiegały za wiele od przeciwników płci męskiej.

ocra-poland-debiut-organizacyjny-w-swiecie-biegow-z-przeszkodami-02

Uczestnicy Finału mieli okazję zmierzyć się z najlepszymi. Specjalnymi gośćmi zawodów byli przodownicy czeskiego OCR – Petra Veselá, Tomáš Tvrdík, Pavel Hrdina, Jaroslav Balatka oraz Mistrzyni Świata Spartan Race – Zuzana Kocumová, która zgarnęła pierwszą nagrodę wśród kobiet podczas Finału. Na drugim miejscu stanęła Petra Vesela, a na trzecim Magdalena Kołczyn z partnerskiej drużyny Stowarzyszenia, BeFit24Team. Panie po raz kolejny udowodniły, że siła jest kobietą.

ocra-poland-debiut-organizacyjny-w-swiecie-biegow-z-przeszkodami-04

Młodzi wojownicy również stoczyli swój wyścig. Rodzice coraz częściej pojawiają się na  zawodach ze swoimi dziećmi, dlatego też Organizatorzy przygotowali tor dla młodych zawodników OCR. Do pokonania były przeszkody na odcinku 200 metrów oraz kółko na około stadionu. Każdy z dzieciaków otrzymywał medal i mały pakiet startowy.

Dużym atutem imprezy były z pewności wymagające przeszkody, zainspirowane zagranicznymi wyścigami OCR. Zawodnicy musieli popisać się nie tylko dobrą kondycją, ale przede wszystkim zwinnością, siłą i przede wszystkim techniką pokonywania przeszkód. Wolontariusze skrupulatnie pilnowali poprawnego wykonywania każdej z nich.

ocra-poland-debiut-organizacyjny-w-swiecie-biegow-z-przeszkodami-03

Finał OCR League Poland był ostatnim biegiem kwalifikacyjnym, w którym uczestnicy mogli zdobyć punkty, które gromadzili przez cały sezon zimowy w lidze zorganizowanej przez Stowarzyszenie. Poza pamiątkowymi statuetkami, nagrodami finansowymi i rzeczowymi, które otrzymywali najlepsi na podium, do uzyskania była kwalifikacja do Mistrzostw Europy OCR EC w Niemczech, które odbędą się już 4 czerwca. Awans mogło otrzymać aż 100 zawodników – po 10 osób z Elite kobiet  i mężczyzn, oraz 10 najlepszych startujących z każdej dostępnej kategorii wiekowej: 13-17, 18-24, 25-29, 30-34, 35-39, 40-44, 45-49, 50+.

OCRA Poland jest stowarzyszeniem, które przede wszystkim chce skupić się na wysokiej jakości przeszkód oraz organizowanych zawodów. Mają w planach wprowadzić wiele elementów popularnych w zagranicznym OCR. Co będzie dalej? Planów jest wiele i na pewno jeszcze nie raz będzie o nich głośno. Jeśli chcecie dołączyć do rywalizacji, załóżcie konto na www.ocrapoland.pl oraz śledźcie OCRA Poland na facebooku.  

Zapisz się na newsletter i otrzymaj kalkulator zakresów tętna treningowego

>