fbpx
OCR

OCRA Poland – debiut organizacyjny w świecie biegów z przeszkodami

Pierwsze koty za płoty - takimi słowami ekipa stowarzyszenia OCRA Poland skomentowała swój debiut organizacyjny w świecie biegów z przeszkodami. Mowa o Finale OCR LEAGUE Poland, który miał miejsce w ubiegłą sobotę, 13 maja, w industrialnym i klimatycznym Centrum Sportu Parkowa - Stadion Korona Kraków. Impreza raczej kameralna, ale zaskoczyła oryginalnością samej formuły zawodów.
ocra poland debiut organizacyjny w swiecie biegow z przeszkodami 01

Pierwsze koty za płoty – takimi słowami ekipa stowarzyszenia OCRA Poland skomentowała swój debiut organizacyjny w świecie biegów z przeszkodami. Mowa o Finale OCR LEAGUE Poland, który miał miejsce w ubiegłą sobotę, 13 maja, w industrialnym i klimatycznym Centrum Sportu Parkowa – Stadion Korona Kraków. Impreza raczej kameralna, ale zaskoczyła oryginalnością samej formuły zawodów. 

Co wyróżniło Finał Ligi zorganizowany przez OCRA Poland? Przede wszystkim brak legendarnych burpeesów za niewykonaną przeszkodę. Wszyscy znamy kontrowersje krążące wokół słynnego padnij – powstań podczas zawodów OCR. Równe szanse oraz zasadę fair play miały zapewnić karne minuty za poszczególne niewykonane przeszkody. Dodatkowo, przy najbardziej wymagającej przeszkodzie, trafnie nazwanej Hybrydą, organizatorzy zdecydowali się na popularną za granicą zasadę Fast Line Concept. Polega na stworzeniu dwóch torów o różnych stopniach trudności. Przy łatwiejszym, który zresztą i tak do najprostszych nie należał, uczestnicy musieli pobiec karne kółko wokół stadionu. Drugi tor, pokonywany przez nielicznych, gwarantował sporą oszczędność czasu – zawodnicy mogli biec do następnej przeszkody. Hybryda okazała się strzałem w 10 i została bezapelacyjną gwiazdą zawodów. Cała trasa liczyła około 6,5 kilometrów i były to 4 kółka, które zostały wyznaczone na około stadionu.

Zapraszamy do obejrzenia FILMU- montaż filmu Julian Sobierajski

[youtube]hQ6uwhPCNdg[/youtube]

A to dopiero pierwsza część zawodów. Do kolejnej, nazwanej OCR KNOCKOUT CHALLENGE, przechodziło 32 zawodników z najlepszymi czasami. Dwójkami mierzyli się na 200 metrowym, wymagającym siłowo torze. Zwycięstwo wywalczył sobie Wojciech Sobierajski – dziesięciokrotny złoty medalista Runmageddon Games, który zgarnął nagrodę w wysokości dwóch tysięcy złotych! Co ciekawe, do drugiego etapu przeszły również dwie kobiety, które swoją wytrwałością i zaciętością nie odbiegały za wiele od przeciwników płci męskiej.

ocra-poland-debiut-organizacyjny-w-swiecie-biegow-z-przeszkodami-02

Uczestnicy Finału mieli okazję zmierzyć się z najlepszymi. Specjalnymi gośćmi zawodów byli przodownicy czeskiego OCR – Petra Veselá, Tomáš Tvrdík, Pavel Hrdina, Jaroslav Balatka oraz Mistrzyni Świata Spartan Race – Zuzana Kocumová, która zgarnęła pierwszą nagrodę wśród kobiet podczas Finału. Na drugim miejscu stanęła Petra Vesela, a na trzecim Magdalena Kołczyn z partnerskiej drużyny Stowarzyszenia, BeFit24Team. Panie po raz kolejny udowodniły, że siła jest kobietą.

ocra-poland-debiut-organizacyjny-w-swiecie-biegow-z-przeszkodami-04

Młodzi wojownicy również stoczyli swój wyścig. Rodzice coraz częściej pojawiają się na  zawodach ze swoimi dziećmi, dlatego też Organizatorzy przygotowali tor dla młodych zawodników OCR. Do pokonania były przeszkody na odcinku 200 metrów oraz kółko na około stadionu. Każdy z dzieciaków otrzymywał medal i mały pakiet startowy.

Dużym atutem imprezy były z pewności wymagające przeszkody, zainspirowane zagranicznymi wyścigami OCR. Zawodnicy musieli popisać się nie tylko dobrą kondycją, ale przede wszystkim zwinnością, siłą i przede wszystkim techniką pokonywania przeszkód. Wolontariusze skrupulatnie pilnowali poprawnego wykonywania każdej z nich.

ocra-poland-debiut-organizacyjny-w-swiecie-biegow-z-przeszkodami-03

Finał OCR League Poland był ostatnim biegiem kwalifikacyjnym, w którym uczestnicy mogli zdobyć punkty, które gromadzili przez cały sezon zimowy w lidze zorganizowanej przez Stowarzyszenie. Poza pamiątkowymi statuetkami, nagrodami finansowymi i rzeczowymi, które otrzymywali najlepsi na podium, do uzyskania była kwalifikacja do Mistrzostw Europy OCR EC w Niemczech, które odbędą się już 4 czerwca. Awans mogło otrzymać aż 100 zawodników – po 10 osób z Elite kobiet  i mężczyzn, oraz 10 najlepszych startujących z każdej dostępnej kategorii wiekowej: 13-17, 18-24, 25-29, 30-34, 35-39, 40-44, 45-49, 50+.

OCRA Poland jest stowarzyszeniem, które przede wszystkim chce skupić się na wysokiej jakości przeszkód oraz organizowanych zawodów. Mają w planach wprowadzić wiele elementów popularnych w zagranicznym OCR. Co będzie dalej? Planów jest wiele i na pewno jeszcze nie raz będzie o nich głośno. Jeśli chcecie dołączyć do rywalizacji, załóżcie konto na www.ocrapoland.pl oraz śledźcie OCRA Poland na facebooku.  

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Beta-alanina w sportach wytrzymałościowych - hit czy kit?
Następny wpis
Siła ogólna w treningu biegacza
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu