fbpx
News & Technologie

Małgorzata Szaruga – drobna kobieta, mama i ekstremalna biegaczka

Ekstremalne biegi stają się coraz bardziej popularne. Bieganie z przeszkodami ma, oprócz sporego grona miłośników, swoją elitę, która rywalizuje na międzynarodowym poziomie. Wśród zawodników, którzy będą reprezentować Polskę na zbliżających się Mistrzostwach Europy OCR w Holandii jest Małgorzata Szaruga – filigranowa kobieta zaskakująca swą siłą niejednego mężczyznę.
malgorzata szaruga drobna kobieta mama i ekstremalna biegaczka 01

Ekstremalne biegi stają się coraz bardziej popularne. Bieganie z przeszkodami ma, oprócz sporego grona miłośników, swoją elitę, która rywalizuje na międzynarodowym poziomie. Wśród zawodników, którzy będą reprezentować Polskę na zbliżających się Mistrzostwach Europy OCR w Holandii jest Małgorzata Szaruga – filigranowa kobieta zaskakująca swą siłą niejednego mężczyznę.

Małgorzata Szaruga to niepozorna, drobna kobieta, która podczas zawodów typu Runmageddon pokazuje pazur i zawstydza setki mężczyzn. Na 2000 startujących potrafi zająć miejsce w pierwszej dziesiątce. Niektórzy panowie dziwią się, że ich wyprzedza, jednak zmieniają zdanie, kiedy po zakończonych zawodach mają okazję uścisnąć jej dłoń. To mocny, konkretny uścisk. Biegaczka przyznaje, że w rękach potrzebna jest jej siła… dekarza. Bo w ekstremalnym bieganiu nogi to tylko część sukcesu. Wygrywają ręce, które są kluczowym elementem w pokonaniu przeszkód, takich jak 12-metrowy tor złożonego z kółek gimnastycznych (Rings of glory – przeszkoda podczas tegorocznego Barbarian Race w Wiśle). Zawody typu Runmageddon to przecież przeróżne wariacje wspinania się, „spacerowania” po drabinkach i dźwigania.

Jak wyglądają przygotowania do Mistrzostw Europy OCR (Obstacle Course Racing) w Holandii?

W swoich treningach Małgorzata Szaruga skupia się na górnych partiach ciała ze szczególnym uwzględnieniem rąk i wypracowania mocnego chwytu. Treningi biegowe to druga, bardzo ważna część przygotowań. Mimo że biegi z przeszkodami wymagają ponadprzeciętnej wytrzymałości, nasza reprezentantka nie trenuje na długich dystansach. Najczęściej są to trasy o długości 6-15 kilometrów. Doświadczenie pokazuje, że im krótsza trasa, tym trudniejszy i bardziej intensywny wysiłek. A europejska czołówka kobiet w OCR jest bezlitosna i wysoko stawia poprzeczkę naszej zawodniczce.

Jednak Szaruga nie jest nowicjuszką. W 2015 roku zdobyła brązowy medal Mistrzostw OCR, a w lokalnych Runmageddonach nie ma sobie równych. Wystarczy spojrzeć na zestawienie jej wyników z 2016 roku. Wszystkie starty w Polsce – czy to w Runmageddonie, Spartan Race czy Survival Race – kończyły się miejscami na podium. 6 listopada 2016 r. została Mistrzynią Polski na dystansie +10, mimo że nałożono na nią karę w postaci dodatkowych 20 burpees. Jest znana również na Słowacji i w Czechach, gdzie stanęła na 3. stopniu podium w Predator Race (Pilzno). Podczas Mistrzostw Świata OCR w Blue Mountain (Kanada) wywalczyła brązowy medal w rywalizacji drużynowej. Sezon 2017 to również pasmo lokalnych i międzynarodowych sukcesów. Wystarczy wspomnieć chociażby majowy Strong Viking Race w Holandii, w którym nasza mistrzyni zajęła 2. miejsce z niewielką stratą do liderki.

Tabele wyników pozwalają na duży optymizm w związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy OCR, które odbędą się w dniach 30 czerwca – 2 lipca 2017 r. w Biddinghuizen w Holandii. Co daje tej drobnej kobiecie siłę, aby uprawiać tak wymagającą – i wydawałoby się, że przeznaczoną głównie dla mężczyzn – dyscyplinę sportu? Na linii mety często czeka na Małgorzatę jej 4-letnia córeczka Emilka. A macierzyństwo to jeden z piękniejszych i najbardziej wymagających sportów ekstremalnych!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Wsparcie dla kobiety czyli dobry stanik biegowy - jak dobrać? Test Shock Absorber
Następny wpis
Trailbreaker: Dynafit i Pomoca łączą siły​
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu