fbpx
malgorzata szaruga drobna kobieta mama i ekstremalna biegaczka 01

Małgorzata Szaruga – drobna kobieta, mama i ekstremalna biegaczka

Ekstremalne biegi stają się coraz bardziej popularne. Bieganie z przeszkodami ma, oprócz sporego grona miłośników, swoją elitę, która rywalizuje na międzynarodowym poziomie. Wśród zawodników, którzy będą reprezentować Polskę na zbliżających się Mistrzostwach Europy OCR w Holandii jest Małgorzata Szaruga – filigranowa kobieta zaskakująca swą siłą niejednego mężczyznę.

Ekstremalne biegi stają się coraz bardziej popularne. Bieganie z przeszkodami ma, oprócz sporego grona miłośników, swoją elitę, która rywalizuje na międzynarodowym poziomie. Wśród zawodników, którzy będą reprezentować Polskę na zbliżających się Mistrzostwach Europy OCR w Holandii jest Małgorzata Szaruga – filigranowa kobieta zaskakująca swą siłą niejednego mężczyznę.

Małgorzata Szaruga to niepozorna, drobna kobieta, która podczas zawodów typu Runmageddon pokazuje pazur i zawstydza setki mężczyzn. Na 2000 startujących potrafi zająć miejsce w pierwszej dziesiątce. Niektórzy panowie dziwią się, że ich wyprzedza, jednak zmieniają zdanie, kiedy po zakończonych zawodach mają okazję uścisnąć jej dłoń. To mocny, konkretny uścisk. Biegaczka przyznaje, że w rękach potrzebna jest jej siła… dekarza. Bo w ekstremalnym bieganiu nogi to tylko część sukcesu. Wygrywają ręce, które są kluczowym elementem w pokonaniu przeszkód, takich jak 12-metrowy tor złożonego z kółek gimnastycznych (Rings of glory – przeszkoda podczas tegorocznego Barbarian Race w Wiśle). Zawody typu Runmageddon to przecież przeróżne wariacje wspinania się, „spacerowania” po drabinkach i dźwigania.

Jak wyglądają przygotowania do Mistrzostw Europy OCR (Obstacle Course Racing) w Holandii?

W swoich treningach Małgorzata Szaruga skupia się na górnych partiach ciała ze szczególnym uwzględnieniem rąk i wypracowania mocnego chwytu. Treningi biegowe to druga, bardzo ważna część przygotowań. Mimo że biegi z przeszkodami wymagają ponadprzeciętnej wytrzymałości, nasza reprezentantka nie trenuje na długich dystansach. Najczęściej są to trasy o długości 6-15 kilometrów. Doświadczenie pokazuje, że im krótsza trasa, tym trudniejszy i bardziej intensywny wysiłek. A europejska czołówka kobiet w OCR jest bezlitosna i wysoko stawia poprzeczkę naszej zawodniczce.

Jednak Szaruga nie jest nowicjuszką. W 2015 roku zdobyła brązowy medal Mistrzostw OCR, a w lokalnych Runmageddonach nie ma sobie równych. Wystarczy spojrzeć na zestawienie jej wyników z 2016 roku. Wszystkie starty w Polsce – czy to w Runmageddonie, Spartan Race czy Survival Race – kończyły się miejscami na podium. 6 listopada 2016 r. została Mistrzynią Polski na dystansie +10, mimo że nałożono na nią karę w postaci dodatkowych 20 burpees. Jest znana również na Słowacji i w Czechach, gdzie stanęła na 3. stopniu podium w Predator Race (Pilzno). Podczas Mistrzostw Świata OCR w Blue Mountain (Kanada) wywalczyła brązowy medal w rywalizacji drużynowej. Sezon 2017 to również pasmo lokalnych i międzynarodowych sukcesów. Wystarczy wspomnieć chociażby majowy Strong Viking Race w Holandii, w którym nasza mistrzyni zajęła 2. miejsce z niewielką stratą do liderki.

Tabele wyników pozwalają na duży optymizm w związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy OCR, które odbędą się w dniach 30 czerwca – 2 lipca 2017 r. w Biddinghuizen w Holandii. Co daje tej drobnej kobiecie siłę, aby uprawiać tak wymagającą – i wydawałoby się, że przeznaczoną głównie dla mężczyzn – dyscyplinę sportu? Na linii mety często czeka na Małgorzatę jej 4-letnia córeczka Emilka. A macierzyństwo to jeden z piękniejszych i najbardziej wymagających sportów ekstremalnych!

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
shock absorber 09

Wsparcie dla kobiety czyli dobry stanik biegowy - jak dobrać? Test Shock Absorber

Następne
trailbreaker dynafit i pomoca lacza sily 04

Trailbreaker: Dynafit i Pomoca łączą siły​

Powiązane artykuły

mlodzi zbyt zdolni 03
Czytaj dalej

Młodzi zbyt zdolni?

Zachęcamy do uprawiania sportu od najmłodszych lat. Przy większości imprez biegowych odbywają się zawody dla dzieci. I… mamy efekty! Aleksandra Piotrowska biegnie dystans 100 m w czasie 12.79 sek!
magdalena stefanowicz 01
Czytaj dalej

Magda Stefanowicz wicemistrzynią świata kadetek!

13 lipca okazał się szczęśliwym dniem dla polskiego sprintu. Niespełna 17-letnia Magdalena Stefanowicz została Wicemistrzynią Świata Kadetek w biegu na 100 m. Jest to największy sukces polskich startów podczas Mistrzostw Świata Under 18 w tej konkurencji!
bialo czerwony everest 01
Czytaj dalej

Biało – Czerwony Everest!​

Pięknie rozpoczął się tydzień dla polskich biegów górskich! W poniedziałek rano, około godziny 7:30 czasu polskiego, do mety zaczęli docierać najlepsi zawodnicy (wśród nich Polacy – przyp.) startujący w Himalajach w Tenzing Hillary Everest Marathon.