fbpx
shock absorber 09

Wsparcie dla kobiety czyli dobry stanik biegowy – jak dobrać? Test Shock Absorber

Zbyt często zapominamy o tym co dla nas – aktywnych kobiet, najważniejsze. Mowa tu o bieliźnie, na zakup której nierzadko poświęcamy zbyt mało czasu by dobrać odpowiednią, a przede wszystkim zrobić to dobrze. Okazuje się, że dobór stanika biegowego to wcale nie łatwa sztuka – postaramy się Wam, drogie biegaczki, w tym właśnie pomóc. Jaki stanik jest odpowiedni, jakie powinien mieć cechy, by odpowiednio wspomagał piersi, a równocześnie nie przeszkadzał w treningu? Przetestowaliśmy stanik do biegania marki Shock Absorber – niewątpliwie jednego z wiodących producentów biegowej bielizny.

Zadbajmy o to, co dla nas kobiet jest najważniejsze – biegowy stanik. Kobiece garderoby z reguły pękają w szwach, uwielbiamy kupować i ubierać się. Taka nasza natura. Oprócz sukienek czy szpilek, również sportowa część zakupów sprawia nam frajdę. Zazwyczaj przywiązujemy wagę do wyglądu zewnętrznego, patrzymy na wzory i kolory t-shirtów czy butów, kierujemy się trendami mody. Przy tym wszystkim zapominamy o tym, co dla nas – aktywnych kobiet, najważniejsze. Mowa tu o bieliźnie, na zakup której nierzadko poświęcamy zbyt mało czasu, by dobrać odpowiednią, a przede wszystkim zrobić to dobrze. Okazuje się, że dobór stanika biegowego to wcale nie łatwa sztuka – postaramy się Wam, drogie biegaczki, w tym właśnie pomóc. Jaki stanik jest odpowiedni, jakie powinien mieć cechy by odpowiednio wspomagał piersi, a równocześnie nie przeszkadzał w treningu? Przetestowaliśmy stanik do biegania marki Shock Absorber – niewątpliwie jednego z wiodących producentów biegowej bielizny.

Sport dla kobiecego biustu może okazać się destrukcyjny. Dlaczego? To właśnie on zostaje poddany największym obciążeniom podczas aktywności – piersi podczas biegania mogą unosić się nawet do 14 cm. Możemy sobie wyobrazić, jak wpływa to na ich stan z biegiem czasu. I nie ma tu znaczenia czy biust jest większy, czy mniejszy, starszy czy młodszy. Każdy jest  narażony na wpływ czasu i ruchu. Każdy zasługuje na taką samą dbałość i indywidualne dopasowanie. Oczywiście, musimy być świadome, że piersi kobiet uprawiających sporty, a w tym wypadku bieganie, będą jeszcze bardziej narażone. To sport, któremu poświęca się dużo czasu w regularnym cyklu treningowym, a i wykonuje sporo biegowych kroków. Pomyślmy o tym, że każdy krok-podskok wprowadza nasze piersi w ruch. Zatem przez cały trening na nasze ciało będą oddziaływały naprawdę duże obciążenia, które mają spory wpływ na kondycję piersi. Warto je wspomóc poprzez odpowiedni dobór stanika – to niewątpliwie podstawa, by w przyszłości móc cieszyć się nie tylko ładnym biustem, ale przede wszystkim zdrowym.

Kobiety górą! Historia, która zatrzymała dech w piersiach i odmieniła losy kobiet w sporcie

Dokładnie w tym roku mija 50 rocznica przełomowego zdarzenia, które na zawsze zmieniło obraz, a zarazem pozycję kobiet w świecie sportowym. W zasadzie można powiedzieć, że do 1967 roku kobiety w środowisku biegów publicznych nie istniały. Zmiany w wówczas panującym kanonie dokonała Kathrine Switzer, która jako pierwsza kobieta oficjalnie ukończyła maraton. Swoim występem w Maratonie Bostońskim doprowadziła do incydentu, którego stała się zarówno ofiarą jak i bohaterką. Dziś nie do pomyślenia jest, że zgłoszenie kobiety, a następnie jej uczestnictwo w biegu, mogłoby doprowadzić do prób ściągnięcia jej siłą z trasy czy zdarcie z niej koszulki i numeru startowego, co wówczas się stało. Na szczęście czasy się zmieniły, dziś koszulki, które kiedyś były zdzierane siłą, produkowane są ze szczególnym uwzględnieniem kobiecej budowy ciała. Niegdyś właśnie ta budowa była pretekstem do wykluczania kobiet z imprez sportowych, uważane byłyśmy za słabsze przez to, że udział mięśni u płci żeńskiej jest procentowo mniejszy niż u męskiej. Argument kuriozalny, dziś nie wykluczający nas z udziału w zawodach sportowych, a jedynie wpływający na podział kategorii ze względu na płeć. Dbałość o kobiecą anatomię, również w przypadku odzieży do biegania, to dziś podstawa. Nieustannie przybywa biegających kobiet – to dobrze! Jeszcze lepiej, że istnieją marki sportowe, takie jak m.in. Shock Absorber, dedykowane właśnie kobietom. Cieszy, że dbalość o tak ważne elementy kobiecej biegowej garderoby, jak staniki sportowe, ma dziś duże znaczenie.

Sięgnij na wyższą półkę – Twój komfort ma znaczenie

Dzisiaj na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania w odzieży sportowej – możemy dopasować rozmiar, model, wygląd, a także stopień intensywności czy rodzaj sportu. Na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć, że w sklepach pojawia się coraz więcej odzieży przeznaczonej do ćwiczeń. Sportowe kolekcje możemy znaleźć nawet w sklepach, które nie specjalizują się takim rodzajem ubrań. Czy akurat w przypadku staników do biegania to dobry wybór? Niekoniecznie. Każda kobieta – biegaczka, powinna zadbać o idealnie dobrany sportowy stanik. To czy warto po nie sięgać do zwykłego butiku, czy wolimy udać się do sklepu specjalistycznego, zależy już od nas. Warto jednak dodać, że w przypadku staników sportowych nie chodzi tylko o komfort, ale i zdrowie Twoich piersi.

shock-absorber-01

Warto zwrócić uwagę, że jest ktoś kto zadbał o nas – kobiety, ze szczególną dbałością i profesjonalizmem. Podstawy do stworzenia i opracowania projektów biustonoszy opierał na wynikach badań naukowych, a nie obecnej fali mody. Mowa o brytyjskiej firmie Shock Absorber, której specjalnością są właśnie staniki sportowe. Fakt, iż jest to jedyny produkt tej marki, w tym wypadku oznacza precyzję i profesjonalizm.

Zrozumieć ciało kobiety – inspiracja, która sięga badań naukowych

Inspiracją jest oczywiście ciało kobiety, które niegdyś było ignorowane. Lata 80. i 90. ubiegłego wieku okazały się rewolucją, która prawdopodobnie wpłynęła na bieg zdarzeń związanych z ideą kobiecych biustonoszy. Pierwsze igrzyska olimpijskie, do których oficjalnie został włączony maraton dla kobiet, odbyły się 1984 roku. Dokładnie 10 lat później, dzięki badaniom na Uniwersytecie w Edinburgh powstał pierwszy model Shock Absorber. Po 10 latach od tego zdarzenia, podczas Igrzysk Olimpijskich, mistrzyni świata Jude Johnson została twarzą tej marki. Postęp technologiczny oraz wzrost świadomości skłonił do wykonania jeszcze bardziej zaawansowanych badań dotyczących wpływu biegania na kobiecy biust. Profesor Biomechaniki Biustu dr Joanna Scurr, na specjalne zlecenie Uniwersytetu w Portsmouth wykonała badania, które przyczyniły się do zrozumienia oddziaływania ruchu na ciało, a co za tym idzie, doskonale zaprojektowanych biustonoszy.

Dopasowanie? Jest idealnie

Fakty, które powyżej przedstawiłam – w teorii zdecydowanie przekonują. Czy to jednak wystarczy? Badania naukowe są dowodem i podstawą do tego, że projekt i każdy jego szczegół został stworzony świadomie, a nie jest tylko kolejnym odtworzeniem istniejących już na rynku modeli.

shock-absorber-10
Skupmy się zatem na tej użytkowej stronie – jak Shock Absorber wypadł w teście? Jeśli chodzi o praktyczną stronę moich przekonań, oczywiście musiałam sprawidzć to na własnej skórze. Jako biegaczka zostałam zaproszona do testów jednego z modeli Shock Absorber – rzecz jasna modelu stworzonego specjalnie dla tej dyscypliny sportu. Model, który testowałam to Shock Absorber Ulitimate Run Bra. Poddałam go dokładnym i intensywnym testom. Tak, aby móc rzetelnie przedstawić swoją opinię. Przyznam szczerze, że to moje pierwsze “spotkanie” ze stanikiem marki Shock Absorber. Wcześniej nie miałam okazji biegać w tak specjalistycznym staniku biegowym. Temat biustonoszy sportowych nie jest mi jednak obcy – odkąd zaczęłam intensywniej uprawiać sporty, początkowo przechodziłam bolączkę, bo nie rozumiałam, jak dokładnie powinnam zadbać o swój biust. Rodzaj stanika, rozmiar – to odwieczny problem wielu biegaczek. Do momentu testowania Shock Absorber, nie miałam pojęcia, jakie powinnam mieć uczucie w prawidłowo dobranym staniku podczas biegu. Ale tu nie chodzi o to, żeby było “w porządku”, chodzi o to, żeby było “bardzo dobrze”, ponieważ nawet drobny szczegół, który z pozoru może nam trochę przeszkadzać, z czasem może stać się większym problemem. W przypadku stanika, który testowałam, już w teorii wiedziałam, że jest bardzo dobrze opracowany, a możliwość treningu w nim tylko utwierdziła mnie w tym przekonaniu.

Diabeł tkwi w szczegółach i mamy ich tu dużo!

Model Shock Absorber Ultimate Run Bra został wykonany z 39 elementów, zdecydowanie można to zauważyć już na pierwszy rzut oka. Nie jest to na pewno minimalistyczna konstrukcja w stylu top. Wyprofilowane miseczki zostały zbudowane na bazie kształtu INFINITY-8, czyli odwróconej ósemki, poprzecznie przeszyte są dwa szwy, które powodują, że piersi trzymane są w ryzach, nie są spłaszczone i zachowują ładny kształt. Jednocześnie nie znajdziemy tam żadnego materiału piankowego czy innego usztywniacza, dzięki czemu możemy poczuć się lekko i nieskrępowanie.

shock-absorber-08
O ile miseczki wykonane są z gładkiego materiału, tak pozostała część w większości została wykonana z materiału o innej strukturze, który zapewnia doskonałe odprowadzenie potu oraz przepływ powietrza pomiędzy ciałem, a stanikiem. Elementem, który zdecydowanie zasługuje na uwagę są zapięcia. I chwała temu, kto o tym pomyślał. Koszmar ściągania mokrego, przyklejonego do ciała stanika przez głowę został zażegnany. Z tyłu oprócz klasycznie usytuowanego oraz regulowanego zapięcia pod linią biustu, znajdziemy bardzo przydatne dodatkowe zapięcie łączące górną część ramiączek.

shock-absorber-03
Oprócz zastosowania jako ułatwienie w zakładaniu stanika, widocznie jest, że wpływa również na kształt miseczek – po zapięciu są jeszcze bardziej podniesione i usztywnione. Niestety, niesie to za sobą również minusy, ponieważ zapięcie jest w trudno dostępnym miejscu, więc na początku sprawiało mi to nieco problemu. Jednak frustracja związana z obcieraniem skóry przy ściąganiu nierozpinanego stanika, jest zdecydowanie bardziej uciążliwa, niż gimnastyka przy zapięciu, więc nie zamieniłabym tej opcji na rzecz dawnego koszmaru.

Ramiączka mają bardzo przemyślaną regulację, ponieważ nie jest to klasyczny ściągacz, tylko haczyk na zasadzie “drabinki”, dzięki temu ramiączka mimo poślizgu i siły, która je ciągnie – nie opadają. Ich kształt został tak skonstruowany, że można wykonywać swobodne ruchy rąk, bez ryzyka otarć czy odparzeń. Miejsca najbardziej narażone na otarcia to ramiona, pachy oraz linia pod biustem. O te miejsca trzeba zadbać szczególnie, gdyż zbyt cienkie elementy mogą się wżynać i powodować dyskomfort. Właśnie dlatego pod biustem wszyty jest szeroki elastyczny pas-guma, która zapewnia prawidłowe przyleganie stanika, a jednocześnie nie powoduje poczucia ściśnięcia.

shock-absorber-05
Jak wspominałam wyżej, biustonosz został wykonany z dużej ilości elementów, co oznacza, że każdy szczegół ma przypisane określone zadanie, które spełnia. Doskonale wiemy, że szwy czy inne twarde elementy, które obcierają piersi, mogą zdyskwalifikować dany model. I tutaj kolejny raz brawa dla kogoś, kto pomyślał o tym – testowany przeze mnie stanik, od strony wewnętrznej został podszyty gładkim materiałem, który zakrywa wszystkie elementy znajdujące się na zewnętrznej części. To naprawdę doskonałe uczucie – nic nie uwiera, nie gryzie, nie obciera, nawet podczas ruchu. Jeśli chodzi o wygląd, producent proponuje nam szeroką gamę kolorów. Od klasycznych, takich jak czarny, po zestawienia energetycznych kolorów, takich jak odcienie różu czy zielenie.

Rozmiar robi różnicę – dlaczego to takie ważne?

Musimy pamiętać, że przy wyborze stanika, istotny jest odpowiedni dobór rozmiaru. W innym wypadku nie będzie on spełniał swojej roli. Źle dobrany biustonosz może sprawić, że noszenie go będzie albo udręką, albo nie będzie miało po prostu sensu. Dlaczego? Ponieważ zbyt mały stanik może przyprawić nas o otarcia i deformację piersi, natomiast zbyt duży po prostu nie będzie trzymał odpowiednio biustu. Rzecz właśnie w tym, że aby wykorzystać jego potencjał, należy dopasować rozmiar idealnie. W wypadku Shock Absorber producent daje nam szeroki wybór, rozmiary dostępne są w systemie Bra-fittingczyli spokojnie możemy dobrać szerokość pod biustem od 70 do 85 i rozmiar miseczki od B do D. Tutaj muszę podkreślić, że warto dokładnie przymierzyć biustonosz w sklepie stacjonarnym, ponieważ rozmiary niestety mogą różnić się od tych, które nosimy na co dzień. W moim przypadku szerokość pod biustem była inna niż w reszcie staników, które posiadam.

shock-absorber-02

Dlaczego tak istotnie jest noszenie dobrego stanika biegowego podczas treningu?

1. Kondycja ciała – zadbajmy o siebie. Prawidłowo dobrany stanik, jest podstawą tego, by nasz biust zachował dobrą kondycję w przyszłości.
2. Wygoda – jest podstawą tego, by z przyjemnością móc biegać. Dobrze wiemy, że źle utrzymane piersi lub otarcia, mogą sprawić, że trening będzie dla nas katorgą.
3. Estetyka – każda kobieta chce się czuć dobrze we własnym ciele, wygląd piersi ma na to istotny wpływ. Ultimate Run Bra – to ukłon w stronę biegaczek.

Przechodząc od szczegółów, które dokładnie przeanalizowałam, do głównego momentu testu – czyli wykonywanej przeze mnie aktywności, muszę przyznać, że produkt spisał się doskonale. Podczas biegu nie odczuwałam żadnego dyskomfortu, biust jest dobrze podtrzymany. Czułam się pewnie – wszystko jest na swoim miejscu. Nie mam możliwości określić tego z taką dokładnością jak badania naukowe, ale zgodnie z nimi, biustonosz Shock Absorber zmniejsza ruch piersi nawet do 78%. I przyznam, że jestem w stanie się z tym zgodzić. To ważna informacja, zwłaszcza dla tych biegaczek, które posiadają bardziej obfity biust, który wymaga szczególnego wsparcia ze strony biegowego stanika. W takich przypadkach nie wystarczy biegowy top, który niestety nie zrobi tak “solidnej roboty” jak porządny biegowy stanik.

shock-absorber-06
Po biegu w końcu nie musiałam martwić się o nieprzyjemne dla skóry zdejmowanie przez głowę, nie miałam tez żadnych odgnieceń czy otarć. Mogę powiedzieć, że nie zawiódł mnie w żadnej kwestii i tak jak producent może pochwalić się profesjonalizmem w stworzeniu tego produktu, tak my możemy poczuć na własnej skórze, że Shock Absorber to bardzo dobrze dopracowana bielizna.

Model Ultimate Run Bra jak mówi sama nazwa, został stworzony z dedykacją dla biegaczek. Oczywiście jest to tylko propozycja z ukłonem w stronę biegających pań, w związku z jego zaawansowaną i dokładnie opracowaną budową pod ten rodzaj aktywności. Szczerze jednak mogę polecić go również paniom uprawiającym inne intensywne lub mniej intensywne sporty. Przetestowalam go podczas różnych warunków oraz rodzajów aktywności i za każdym razem sprawdzał się doskonale. Drogie panie, dbajcie o swój biust! Jest tego warty.

BIEGACZKO – MAMY DLA CIEBIE KONKURS! Do wygrania Shock Absorber Ultimate Run Bra

Jeśli spodobała Ci się recenzja testowa i chciałabyś biegać w powyżej recenzowanym modelu – startuj w konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: jaką rolę w Twoim życiu spełnia biegowa pasja? Odpowiedzi udzielacie w komentarzu poniżej lub pod tym postem na fanpage Trening Biegacza. Odpowiedź oznacz hasztagiem #shockabsorber. Autorkę najciekawszej odpowiedzi nagrodzimy stanikiem do biegania Shock Absorber Ultimate Run Bra. Na odpowiedzi czekamy do 15 czerwca 2017. Wyniki opublikujemy 20 czerwca. Kochasz biegać? Statuj w naszym konkursie z Shock Absorber!
 

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
niewypalek biegacze maja swojego krasnala we wroclawiu 01

„Niewypałek” – biegacze mają swojego krasnala we Wrocławiu!

Następne
malgorzata szaruga drobna kobieta mama i ekstremalna biegaczka 01

Małgorzata Szaruga – drobna kobieta, mama i ekstremalna biegaczka

Powiązane artykuły

bielizna do biegania legginsy bluzy jak skompletowac stroj 01
Czytaj dalej

Bielizna do biegania, legginsy, bluzy – jak skompletować strój?

W życiu każdego biegacza przychodzi taki moment, w którym trzeba zainwestować nie tylko w siebie, ale też w to, co na sobie. Getry, kominy, bluzy, czapki, singlety, bielizna do biegania, skarpetki, kurtki, membrany, tkaniny termoaktywne, nieznane marki, nowe kolekcje, producenckie patenty o tajemniczych nazwach… Ten galimatias nie ułatwia wyboru odpowiedniego stroju na treningi. Spróbujmy więc przyjrzeć się możliwym opcjom i wskazać, w co warto zainwestować w pierwszej kolejności.
buff 29
Czytaj dalej

Buff dla biegaczy – czapka, komin, chusta, opaska. Kilka możliwości zawsze pod ręką.

Głowa, to przez nią tracimy najwięcej ciepła. Komponując ubiór do biegania najczęściej jednak koncentrujemy się na odpowiednim doborze butów, nie zwracając już tak solidnej uwagi na to, że powinniśmy zadbać także o głowę. A przecież nie bez powodu zwykło mówić się, że bieganie zaczyna się w głowie. I choć głównie odnosimy ten zwrot do sfery mentalnej czy też zakresu motywacji, to warto zwrócić uwagę również na ochronę tej części ciała nie tylko w chłodniejsze dni, ale i wiosną czy latem – kiedy słońce daje mocno we znaki. To już nie tylko strefa komfortu, ale i bezpieczeństwa. Jeśli nie przepadasz za czapeczką z daszkiem, zacznij używać buffa – nie bez powodu przyjął się w gronie pasjonatów biegów czy górskich szlaków, a biega w nim również kultowa postać ze świata biegaczy ultra - sam Anton Krupicka.
cialu najblizsza koszula
Czytaj dalej

Ciału najbliższa koszula

Zdaje się zima dogorywa. Jej ostatnie tchnienie jeszcze odczuwamy, ale wkrótce zrzucimy zimowy bagaż. Pozbędziemy się wielu warstw odzieży, ocieplanych getrów i termoizolacyjnych barchanów.

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM