fbpx
Bieg Westerplatte

60. Bieg Westerplatte – jubileuszowa edycja historycznej imprezy

Kiedy w 1962 roku redaktor sportowy Radia Gdańsk Jerzy Gebert wyszedł z pomysłem zorganizowania Międzynarodowego Biegu Ulicznego Szlakiem Obrońców Wybrzeża ’39, z pewnością nie spodziewał się, że w ten sposób dał życie jednej z najważniejszych i najbardziej popularnych imprez sportowych powojennej Polski. 

Dziś, 60 lat później, przygotowujemy się do startu jubileuszowej edycji najdłuższej, nieprzerwanie organizowanego biegu ulicznego na dystansie 10 kilometrów w kraju! 

60. Bieg Westerplatte: niedziela, 18 września 2022

Start biegu: Westerplatte, godzina 10:10

Zapisy do dnia: piątek, 2 września 2022 roku włącznie

Link do zapisów:   https://zapisy.sts-timing.pl/861/

– Pamięć o historii oraz sport stanowią najważniejsze elementy Biegu Westerplatte, ja uważam, że wręcz z akcentem na pierwszą z tych kwestii. Organizacja tej imprezy to olbrzymia odpowiedzialność, właśnie z racji historii stojącej zarówno za samym biegiem, jak i wydarzeniami, do których bieg nawiązuje – zaznacza dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu, Leszek Paszkowski. 

Nazwa imprezy została zmieniona na Bieg Westerplatte w 2007 roku, czyli podczas jej 46. edycji. Zawody pod obydwoma szyldami pamięta Włodzimierz Machnikowski, redaktor sportowy, który od wielu lat relacjonuje przebieg rywalizacji na antenie Radia Gdańsk, kontynuujący tym samym dzieło rozpoczęte przez inicjatora zmagań, Jerzego Geberta.

– Z Biegiem Westerplatte jestem praktycznie od samego początku mojej pracy w Radiu, czyli wczesnych lat 90tych. Zawsze kontekst historyczny był podczas tej imprezy mocno eksponowany: bieg honorowy, złożenie wieńca na Cmentarzu poległych Westerplatczyków, wszelkiego rodzaju symbole nawiązujące do historii u uczestników. Na przestrzeni lat zmieniała się trasa biegu, ale początek był zawsze na Westerplatte. Raz nawet się na Westerplatte…zakończył. Bieg, pod obiema nazwami, jest niekończącą się skarbnicą anegdot i historii – podkreśla redaktor Włodzimierz Machnikowski.

Bieg Westerplatte
Bieg Westerplatte

Dziennikarz wspomina też czysto sportową stronę rywalizacji oraz zwycięstwa takich biegaczy, jak Grzegorz Gajdus, Tadeusz Zblewski czy Piotr Pobłocki. Ostatnie rozdziały historii Biegu Westerplatte pisała natomiast…pandemia, podczas której start odbył się w formie symbolicznej i honorowej, ale przede wszystkim Adam Głogowski, który stawał na najwyższym stopniu podium podczas edycji 57 i 59.

– Stając na starcie ma się świadomość, że to najstarszy bieg uliczny w Polsce. Stoi za nim długa historia, to wielka marka, a zwycięstwo to duży prestiż. Jeśli terminy pozwolą, na pewno powalczę tu o trzecią wygraną – mówi zeszłoroczny triumfator Adam Głogowski.

W zeszłorocznej edycji Adam Głogowski ze zwycięstwa cieszył się nie tylko wraz z żoną, najszybszą na mecie wśród kobiet Katarzyną Pobłocką – Głogowską, ale na podium stanął z teściem, wspomnianym już Piotrem Pobłockim. Ot, kolejna karta długiej, ciekawej historii Biegu Westerplatte. 

Kto napisze kolejny rozdział? Czy będziesz to również Ty? 

Bieg Westerplatte
Bieg Westerplatte
Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
Pekao S.A. Warszawska Dycha

„Bierz życie za rogi” – wielkimi krokami zbliża się premierowa odsłona Pekao S.A. Warszawskiej Dychy

Następne
Ultra pocztówka z Alp!

ULTRA TIPY, czyli baza wiedzy ultrasa

Powiązane artykuły

szybka i szeroka trasa orlen warsaw marathon 04
Czytaj dalej

Szybka i szeroka trasa ORLEN Warsaw Marathon

Przed nami VI edycja najważniejszej imprezy biegowej w kraju. Tegoroczna trasa królewskiego dystansu w ramach ORLEN Warsaw Marathon, będzie szybka i sprzyjająca biciu sportowych rekordów. Maratończycy będą mieli do pokonania tylko jeden podbieg, natomiast większość trasy będzie wiodła szerokimi i płaskimi ulicami!
do startu 39 pzu maratonu warszawskiego zostalo niecale 50 dni 01
Czytaj dalej

Do startu 39. PZU Maratonu Warszawskiego zostało niecałe 50 dni!

Do startu 39. PZU Maratonu Warszawskiego zostało niecałe 50 dni! Jeśli jeszcze się nie zapisałeś, warto to nadrobić. Lista startowa szybko wzbogaca się o kolejne nazwiska, obecnie chęć udziału w biegu zadeklarowało ponad 5 tysięcy biegaczy. 24 września, punktualnie o 9:00 wystartujemy z Placu Trzech Krzyży.
Odbierz Indywidualny Plan Treningowy z 53% zniżką 📣📣📣 Zostało tylko 5 miejsc❗️
Tak, chcę zniżkę na trenera