fbpx
Zapowiedzi imprez

Wings For Life – World Run

Przełomowe badanie nad paraliżem napędzane każdym krokiem postawionym w ramach WINGS FOR LIFE WORLD RUN. Wings for Life Spinal Cord Research Foundation oraz Christopher & Dana Reeve Foundation...
wings for life world run informacja prasowa

Przełomowe badanie nad paraliżem napędzane każdym krokiem postawionym w ramach WINGS FOR LIFE WORLD RUN. Wings for Life Spinal Cord Research Foundation oraz Christopher & Dana Reeve Foundation jednoczą siły w poszukiwaniu metody leczenia urazów rdzenia kręgowego.

Wszystko zaczęło się od jednego palca u nogi. Do tej pory dr Susan Harkema wspomina słowa wypowiedziane przez jednego z pacjentów: „Spójrz Susie, mogę poruszać palcem u nogi”. Pacjent ten nazywa się Rob Summers i był całkowicie sparaliżowany od szyi w dół. Po wypadku samochodowym, jakiemu uległ, usłyszał, że już nigdy nie będzie chodzić. Jednak zaledwie kilka tygodni po tym, jak Harkema wszczepiła mu elektryczny stymulator połączony z rdzeniem kręgowym, niewyobrażalne nagle stało się rzeczywistością. Powoli zaczął poruszać kończynami. Summers był pierwszym z czterech pacjentów, którzy w ramach eksperymentalnej terapii zostali poddani zewnątrzoponowej elektrostymulacji rdzenia kręgowego. W świecie, w którym urazy rdzenia kręgowego wciąż postrzegane są jako nieuleczalne, stymulacja nerwów uznanych za martwe stanowiła dosłownie medyczny cud.

Dzisiaj (tj. 5 marca 2015 roku), w ramach oświadczenia na temat postępów w badaniach nad urazami rdzenia kręgowego, organizacje Wings for Life Spinal Cord Research Foundation oraz Christopher & Dana Reeve Foundation ogłosiły, że łączą siły, aby wspólnie rozwijać postępowe prace badawcze dr Harkemy. Współpraca ta umożliwi zespołowi badawczemu przejście do testów klinicznych, które mają się rozpocząć w połowie 2015 r.

Badania angażujące 36 osób zmagających się z urazami rdzenia kręgowego mają sprawdzić hipotezę zakładającą, że stymulacja zewnątrzoponowa może przyczynić się do znacznego odzyskania kontroli nad kończynami. Pokaźna część funduszy zebranych podczas pierwszego Wings for Life World Run, który odbył się w 2014 r., zostanie przeznaczona na sfinansowanie specjalnej ośmioosobowej grupy pacjentów. Globalny bieg, w ramach którego tysiące uczestników wystartowały dokładnie w tym samym czasie w 34 różnych miejscach na całym świecie, zebrał sumę 3,2 miliona euro, która zostanie przeznaczona na obiecujące projekty badawcze związane z rdzeniem kręgowym. Kolejna edycja biegu odbędzie się 3 maja 2015 r.

Naszym celem jest dotarcie do mety; Wielu z naszych badaczy pracuje także dla Wings for Life i mamy do wykonania tę samą misję. Wierzymy, że wspólnie zdołamy zmobilizować ludzi do działania, aby wesprzeć badania i szybciej osiągnąć wyznaczony cel” powiedział Peter Wilderotter, CEO fundacji Christophera i Dany Reeve.

„Badanie dr. Harkemy jest naprawdę wyjątkowe. Opiera się na solidnych oznakach i w ciągu ostatnich 30 lat stało się czołowym badaniem, mającym na celu transformację życia pacjentów z urazami rdzenia kręgowego” – powiedział dyrektor naukowy Wings for Life, Jan Schwab.

Jednak pracy jest jeszcze naprawdę dużo: „Współpraca Wings for Life Foundation oraz Christopher & Dana Reeve Foundation to coś niesamowitego i oznacza, że możemy pójść naprzód w znacznie szybszym tempie” – powiedziała dr Susan Harkema. „Chciałabym podziękować wszystkim biegaczom i uczestnikom Wings for Life World Run oraz zachęcić ludzi do ponownego startu 3 maja 2015 r.”.

Więcej o Wings for Life oraz Wings for Life World Run

Miliony ludzi na całym świecie poruszają się wyłącznie na wózkach inwalidzkich na skutek urazów rdzenia kręgowego. Główną przyczyną są wypadki samochodowe oraz upadki. Wings for Life to organizacja typu non-profit finansująca badania nad rdzeniem kręgowym. Jej celem jest odnalezienie metody leczenia urazów rdzenia kręgowego. Od 2004 r. Wings for Life finansuje przełomowe projekty badawcze i testy kliniczne na całym świecie. Choć wciąż nie znaleziono skutecznej metody leczenia, poczyniono znaczne postępy w tej kwestii. Suma 3,2 miliona euro zebrana w trakcie inauguracyjnego biegu Wings for Life World Run oraz wszelkie przyszłe opłaty startowe i fundusze od sponsorów pomogą w osiągnięciu ostatecznego celu. Każdy krok postawiony w ramach Wings for Life World Run to krok w dobrą stronę – www.wingsforlife.com.

Wings for Life World Run 2015 odbędzie się 3 maja o godz. 11:00 czasu UTC, równocześnie w 35 różnych miejscach na całym świecie. Wejdź na www.wingsforlifeworldrun.com, aby dowiedzieć się więcej i zarejestrować. 100% opłat startowych zostanie przekazane bezpośrednio na badania nad urazami rdzenia kręgowego.

Więcej o Christopher & Dana Reeve Foundation

Christopher & Dana Reeve Foundation to fundacja skupiająca się na leczeniu urazów rdzenia kręgowego, finansująca innowacyjne badania oraz poprawiająca jakość życia osób zmagających się z paraliżem za pomocą wsparcia finansowego, informacyjnego i prawnego. Fundacja podjęła niedawno najambitniejszą dotychczas inicjatywę – „The Big Idea” – której celem jest zebranie 15 milionów dolarów na sfinansowanie kolejnej fazy badań nad stymulacją zewnątrzoponową oraz umożliwienie większej ilości osób z urazami rdzenia kręgowego skorzystania z tej rewolucyjnej terapii. Fundacja spełnia wszystkie 20 standardów Better Business Bureau odnośnie odpowiedzialności organizacji charytatywnych oraz posiada odznaczenie Charity Seal przyznawane przez BBB. Więcej informacji na stronie www.ChristopherReeve.org.

Więcej o badaniach nad stymulacją zewnątrzoponową

Stymulacja zewnątrzoponowa polega na przekazaniu impulsów elektrycznych – o zmiennej częstotliwości i intensywności – do konkretnych miejsc w obrębie dolnego odcinka rdzenia kręgowego. Wiążę się to z wszczepieniem specjalnego urządzenia nad oponą (błona ochronna dolnej części rdzenia kręgowego) odcinka lędźwiowego, gdzie znajduje się centralny generator wzorca (CGW). CGW pełni funkcję mini mózgu rdzenia kręgowego, który odbiera i przetwarza bodźce sensoryczne. Stymulacja zewnątrzoponowa wykorzystywana jest do aktywacji obwodów nerwowych w obrębie rdzenia kręgowego, mającej na celu zapewnienie sygnałów, które normalnie pochodziłyby z mózgu.

Mówiąc prościej, stymulator zostaje umieszczony wewnątrz ciała i podłączony do rdzenia kręgowego. Stymulator obsługiwany jest za pomocą pilota wielkości smartfona. Kiedy stymulator jest włączony, rezultatem komendy typu „poruszaj prawą nogą” jest ruch. W pewnym sensie impulsy elektryczne „budzą” komórki nerwowe w rdzeniu kręgowym.

Aby znaleźć materiały związane z polską odsłoną biegu należy skorzystać z wyszukiwarki lub klikając link:

https://www.redbullcontentpool.com/content/wingsforlifeworldrun/search?s=POLAND

Weź udział, zapisz się:

www.wingsforlifeworldrun.com

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Rywalizacja z obcokrajowcami
Następny wpis
Maraton 20 tyg - 3h 40min
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu