fbpx
Zapowiedzi imprez

Rozpoczynamy odliczanie do startu – WINGS FOR LIFE WORLD RUN

Już za 5 dni, 3 maja dziesiątki tysięcy biegaczy z całego świata w różnym wieku i o zróżnicowanych umiejętnościach wezmą udział w drugiej edycji biegu Wings for Life World Run. Biegacze wystartują...
neczas na rozgrzewke przed swiatowym biegiem wings for life world run 0120150415 0001

Już jutro, 3 maja dziesiątki tysięcy biegaczy z całego świata w różnym wieku i o zróżnicowanych umiejętnościach wezmą udział w drugiej edycji biegu Wings for Life World Run. Biegacze wystartują w tym samym czasie, o godzinie 13:00 czasu polskiego w 35 krajach na 6 kontynentach. 100% środków zebranych podczas tego globalnego biegu, w którym meta goni zawodników, zasili konto fundacji Wings for Life zajmującej się wspieraniem badań nad wynalezieniem skutecznej metody leczenia uszkodzonego rdzenia kręgowego. Na starcie w Poznaniu staną m.in.: Agnieszka Więdłocha, Beata Sadowska, Jerzy Skarżyński i Adam Małysz.

Inauguracyjny bieg w 2014 roku odniósł spektakularny sukces, gromadząc ponad 35 tysięcy zawodników, zbierając ponad 3 miliony euro i zmieniając oblicze wyścigów biegowych. W Polsce na starcie stanęło wówczas ok 1200 zawodników, a już w najbliższą niedzielę będzie ich co najmniej dwukrotnie wiecej! Nowością tegorocznej edycji jest to, że w zawodach udział wezmą również osoby poruszające się na wózkach. Wśród nich będzie Julia Torla – Miss Polski na wózku 2014.

Niezwykłą cechą charakteryzującą to sportowe wydarzenie jest „ruchoma linia mety”, która będzie ścigała uczestników. Bieg rozpocznie się dokładnie o 11.00 czasu UTC (13:00 w Polsce) i zakończy wtedy, kiedy ostatni biegacz i biegaczka zostaną minięci przez Samochód Pościgowy. Samochody wystartują równocześnie, na każdej z 35 tras, 30 minut po sygnale startowym. W Polsce za kierownicą „ruchomej mety” ponownie usiądzie kierowca rajdowy Michał Kościuszko, w Hiszpanii Marc Coma, a w Rumunii Felix Baumgartner. W 2014 roku, po pięciu godzinach na „globanej trasie” pozostało tylko 3 uczestnków. Ostateczna różnica pomiędzy światowym zwycięzcą Wings for Life World Run w Austrii, a uczestnikiem startującym po drugiej stronie kuli ziemskiej – w Peru, który zajął drugie miejsce, wyniosła zaledwie 90 metrów.

rozpoczynamy-odliczanie-do-startu-wings-for-life-world-run-0120140504-0003

Światowym zwycięzcą pierwszej edycji był Lemawork Ketema, Etiopczyk, który pokonał dystans 78,58 km, a wśród zawodniczek najlepsza okazała się Elise Selvikvag Molvik, Norweżka uciekająca przed Samochodem Pościgowym aż przez 54,78 km. W Polsce triumfował Grzegorz Urbańczyk z pokonanym dystansem 49,08 km oraz Agnieszka Głomb z wynikiem 38,81 km. Nasi laureaci w nagrodę za te osiągnięcia mogli wybrać dowolną trasę biegu w tym roku i oboje jednomyślnie wybrali Melbourne, gdzie już przygotowują się do rywalizacji.

W tym roku faworytem do zwycięstwa biegu w Poznaniu jest Kuba Wiśniewski – profesjonalny trener, który w 2014 roku w parze z Przemysławem Sobczykiem pobił rekord trasy jednego z najtrudniejszych górskich ultramaratonów w Polsce. Podczas Wings for Life World Run zamierza pokonać około 70 km. Jak jednak sam podkreśla, najważniejszy jest szczytny cel akcji.

rozpoczynamy-odliczanie-do-startu-wings-for-life-world-run-0120140504-0002

To niezwykłe wydarzenie, jakim z pewnością jest Wings for Life World Run, wspiera na całym świecie szereg znanych sportowców, aktorów i dziennikarzy. Wśród nich znaleźli się m.in. austriacki biegacz Christian Schiester, duńska mistrzyni Europy Ironman Camilla Pedersen, legenda narciarstwa Luc Alphand, chilijska modelka i prezenterka telewizyjna Javiera Acevedo, mistrz olimpijski Aksel Svindal, kierowca Formuły 1 Mark Webber oraz były kierowca Formuły 1 David Coulthard. W Polsce są nimi m. in. Monika Kuszyńka, Agnieszka Więdłocha, Adam Małysz, Jerzy Skarżyński, Adam Klein, Krystyna Guzik czy Monika Pyrek.

Udział w biegu Wings for Life World Run to gwarancja ogromnych emocji zarówno dla biegaczy, osób poruszających się na wózkach, ale i dla kibiców. Transmisję będzie można oglądać w Internecie i telewizji. W dniu biegu strona www.wingsforlifeworldrun.com zamieni się w interaktywne centrum umożliwiające pełne uczestnictwo w akcji. Na stronie pojawi się mnóstwo globalnych i lokalnych statystyk oraz ciekawostek! Będzie można śledzić wyniki biegaczy z całego świata, podglądać trasę, oglądać najciekawsze zdjęcia. W tym samym miejscu, przez cały czas będzie można śledzić transmisję na żywo. Przekaz telewizyjny wystartuje na godzinę przed biegiem, punktualnie o 12:00 czasu polskiego. W naszym kraju bieg będzie relacjonowany w TVN24 i TVN Meteo Active!

rozpoczynamy-odliczanie-do-startu-wings-for-life-world-run-0120140504-0001

Harmonogram WINGS FOR LIFE WORLD RUN – 3 MAJA 2015, NIEDZIELA

  • 11:30 – 12:00 – spotkanie drużyn z kapitanami (Miasteczko Wings for Life World Run, na placu przy rondzie, ul. Krańcowa)
  • 11:45 – 12:30 – wejście do oznaczonych boksów startowych, zgodnie z informacją otrzymaną w Biurze Zawodów
  • 12:30 – wspólna rozgrzewka w boksach startowych
  • 13:00 – start Wings for Life World Run

O WINGS FOR LIFE

Na całym świecie miliony ludzi uzależnionych jest od wózka inwalidzkiego po tym, jak doznali urazu rdzenia kręgowego, najczęściej w wyniku wypadku drogowego bądź upadku. Wings for Life to fundacja non-profit zajmująca się badaniami rdzenia kręgowego mającymi na celu wynalezienie terapii jego urazów. Od roku 2004 fundacja Wings for Life finansuje projekty badawcze i próby kliniczne na całym świecie. Pomimo tego, że leku nadal nie wynaleziono, wciąż odnotowujemy konsekwentne postępy. 3 miliony euro zebrane podczas inauguracyjnego Wings for Life World Run i wszystkie przyszłe dochody z wpłat wpisowych oraz sponsoringu tego globalnego wydarzenia biegowego pomogą fundacji osiągnąć ostateczny cel. Każdy krok postawiony w ramach Wings for Life World Run oraz Wings for Life World Run Selfie Run jest krokiem we właściwym kierunku – www.wingsforlife.com.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
KWAS MLEKOWY - nie jestem winowajcą zakwasów
Następny wpis
Jakie tempo biegu? czyli jaka średnia prędkość biegu idealna na zawody

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu