fbpx
Kalendarz biegowy

Polacy kochają Wings for life World Run, z wzajemnością

Po raz kolejny Poznań zagościł blisko osiem tysięcy biegaczy, gromadząc ich na starcie dziewiątej edycji Wings for Life…
Wings for Life World Run Poznań 2022. Fot.: Damian Kramski

Po raz kolejny Poznań zagościł blisko osiem tysięcy biegaczy, gromadząc ich na starcie dziewiątej edycji Wings for Life World Run. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, wszyscy byli zgłodniali niesamowitych emocji i wrażeń, jakie to wydarzenie dostarcza. Nie da się ukryć, że Wings for Life World Run to bieg, który Polacy uwielbiają i w którym osiągają niesamowite wyniki na skalę światową. Nie inaczej było w tym roku.

Poznańska edycja szykowała kibicom wiele emocji, ponieważ na starcie stanęli Bartosz Olszewski, który trzykrotnie wygrywał Wings for Life World Run, oraz Dariusz Nożyński, który wygrał polską edycję w 2021 r. ustanawiając wynik 62,2 km. Obaj panowie zapowiadali walkę o wygraną, z tym, że Bartek był niemal w szczytowej formie po maratońskim przygotowaniach, a Darek dwa tygodnie wcześniej brał udział w Mistrzostwach Polski w biegu 6-godzinnym, które zresztą wygrał ustanawiając jednocześnie nowy rekord Polski – 95,004 km (średnie tempo 3:47 min/km). Ostatecznie jednak Bartek zakończył bieg na 58,7 km, a Darek walczył już nie tylko o pierwsze miejsce w Poznaniu, ale także na całym świecie. Jednak jego konkurent, Jo Fukuda, biegł w Japonii w bardziej komfortowych warunkach i to on okazał się globalnym zwycięzcą, pokonując 64,4 km. Darek był 500 m za nim z dystansem 63,9 km (średnie tempo 3:45 min/km).

Dariusz Nożyński pierwszy w Polsce i drugi na świecie. Fot.: Damian Kramski
Dariusz Nożyński pierwszy w Polsce i drugi na świecie. Fot.: Damian Kramski, https://www.redbull.com/pl-pl/wings-for-life-world-run-2022-realcja-poznan-swiat-polacy

Wśród Pań wygrała Patrycja Talar, która brała udział w Wings for Life World Run po raz pierwszy. Co ciekawe, Patrycja jeszcze nigdy w życiu nie przebiegła maratonu, dlatego przed startem nikt nawet nie zakładał, że może okazać się czarnym koniem wyścigu. Również ona sama nie bardzo wiedziała, czego się spodziewać i początkowo celowała jedynie w 30 km, ostatecznie ukończyła bieg pokonując 53,56 km, co dało jej pierwsze miejsce wśród pań i piąte wśród wszystkich startujących w Poznaniu. Tak znakomity wynik dał jej także globalnie drugie miejsce, tuż za Niną Zariną, która przebiegła w tej edycji Wings for Life World Run aż 56 km, zgarniając palmę pierwszeństwa. 

Patrycja Talar, która nigdy wcześniej nie przebiegła nawet maratonu. Fot.: Damian Kramski
Patrycja Talar, która nigdy wcześniej nie przebiegła nawet maratonu. Fot.: Damian Kramski, https://www.redbull.com/pl-pl/wings-for-life-world-run-2022-realcja-poznan-swiat-polacy

Z Polaków należy wspomnieć również o sukcesie Tomasza Osmulskiego, który wziął udział w biegu w Chorwacji i pokonując 57,65 km, zajął w Zadarze pierwsze miejsce. Na najwyższym miejscu chorwackiego podium zameldowały się jednak aż dwie osoby z Polski, wśród Pań wygrała bowiem Wioletta Paduszyńska, pokonując 43,5 km. Dominika Stelmach wygrała natomiast bieg w Monachium meldując się na 48,2 km, a dodać należy, że dzień wcześniej wzięła udział w biegu górskim na dystansie 43 km. 

W biegu od samego początku startują osoby na wózkach, również ustanawiając niesamowite rekordy. W Polsce najszybszy na wózku był Witold Misztela (51 km), a najszybszą kobietą Anna Płoszyńska (14,2 km), która w tym roku będzie reprezentować Polskę w konkursie Miss World na wózku. 

W biegu wzięło udział wiele znanych postaci, tutaj Andrzej Bargiel. Fot.: Damian Kramski
W biegu wzięło udział wiele znanych postaci, tutaj Andrzej Bargiel. Fot.: Damian Kramski, https://www.redbull.com/pl-pl/wings-for-life-world-run-2022-realcja-poznan-swiat-polacy

Jednak w Wings for Life World Run nie liczą się tylko i wyłącznie rekordy. W tym roku na całym świecie w Wings for Life World Run wystartowało blisko 162 tysiący biegaczy w 165 krajach, tym samym na badania nad znalezieniem skutecznej metody leczenia urazów rdzenia kręgowego zebrano 4,7 milionów euro. Wśród osób, które również znalazły się na linii startu, żeby wesprzeć wspaniały cel, jaki stawia sobie fundacja Wings for Life, znaleźli się także Jerzy Skarżyński, Joanna Jóźwik, Andrzej Bargiel, Monika Pyrek czy Konrad Bukowiecki.  Kolejna edycja już 7 maja 2023 r., a będzie to jubileuszowa, więc na pewno wyjątkowa edycja. Niesamowita atmosfera wydarzenia z pewnością po raz kolejny przyciągnie wielu biegaczy. 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
RUN TORUŃ 2022 - biuro zawodów i ważne informacje przed biegiem
Następny wpis
Garmin Fenix 7 vs Epix 2 - zegarki do biegania i nie tylko...
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu