fbpx
Szczęśliwa zawodniczka na trasie Poznań Półmaratonu.

Monika Prendke, 15. Poznań Półmaraton: Chcemy wywołać efekt „wow”

W tym roku czeka nas już 15. edycja Poznań Półmaratonu. Z okazji tego małego jubileuszu organizatorzy szykują dla biegaczy sporo nowości i atrakcji. O tym, jak zmieniała się impreza przez kolejne lata, jakie nowości czekają uczestników w tym roku i dlaczego do Poznania warto przyjechać nie tylko na bieg, ale cały weekend, rozmawialiśmy z Moniką Prendke z Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

Dlaczego 16 kwietnia 2023 r. warto będzie pojawić się na 15. Poznań Półmaratonie?

Panuje powszechna opinia wśród wielu biegaczy,  że w Poznaniu na imprezach biegowych jest niesamowita atmosfera. Mamy zawsze gorący doping kibiców – wszystko zorganizowane z przysłowiową wielkopolską dobrą jakością. Myślę, że to są nasze atuty, które przekonują i przemawiają zwłaszcza do tych, którzy decydują się na swój debiutancki start i od razu wchodzą na wysokie „C”. Frekwencja pokazuje, że biegacze chętnie wybierają Poznań Półmaraton. Po Półmaratonie Warszawskim widać, że jest znów moda na bieganie.  

Fajnym aspektem, jeżeli ktoś chce powalczyć o tak zwaną życiówkę czy porównywać progres, jest to, że szybka trasa Poznań Półmaratonu nie zmieniła się od kilku edycji. Dzięki temu osoby, które startowały wcześniej, wiedzą z praktyki, gdzie w ubiegłym roku trasa sprawiła im jakieś trudności i co mogą jeszcze poprawić.

Powinnam chyba jeszcze tutaj zaważyć, że warto przyjechać do nas 16 kwietnia, tydzień po świętach, bo musimy spalać nadmierne kalorie (śmiech).

14. PKO Poznań Półmaraton już 3 kwietnia!
15. PKO Poznań Półmaraton już 16 kwietnia!

W tym roku mamy mały jubileusz – 15. edycję Poznań Półmaratonu. Co z pani perspektywy zmieniło się na przestrzeni lat, co powoduje że impreza cały czas się rozwija i cały czas przyciąga nowych biegaczy?

Wspólnie z zespołem współtworzę tę imprezę przez wszystkie jej edycje, więc rzeczywiście mamy możliwość obserwowania jej rozwoju. Jak pan wspomniał, mamy w tym roku 15. edycję i na pewno chcemy ją uczcić. Zaplanowaliśmy więc kilka nowości. Przede wszystkim coraz większy akcent kładziemy na działania związane z ekologią. Wspólnie z naszym partnerem, Wartą Poznań SA wdrażamy ciekawe rozwiązania. Dotychczas kojarzono nas z serwowanianiem zawodnikom na trasie kranówki i podawaniem  napojów w kubeczkach biodegradowalnych.

W tym roku idziemy dalej:  każdy uczestnik w swoim pakiecie startowym oprócz klasycznego numeru, z którym będzie mógł pokonać dystans półmaratonu, otrzyma drugi,  miniaturowy numer, w którym będą znajdowały się nasiona kwiatów. Już po biegu, każdy będzie mógł wziąć ten ekologiczny numer, zanieść np. do ogródka, czy pójść z rodziną na spacer, gdzieś zakopać, podlać i… obserwować jak rosną z tego kwiaty. Zachęcamy również biegaczy, by nie przyjeżdżali na bieg samochodem. Dzięki współpracy z naszymi Partnerami: Kolejami Wielkopolskimi oraz Zarządem Transportu Miejskiego możemy zaoferować uczestnikom bezpłatne przejazdy komunikacją miejską oraz darmowy powrót do domu pociągiem. 

Jak będzie wyglądał tegoroczny medal?

Medal 15. Poznań Półmaratonu ma w tym roku barwy naszego Partnera – Warty Poznań SA. Ich hasło #WartoByćZielonym wybrzmiewa na naszym krążku. Na medalu jak zawsze jest miejsce na wygrawerowanie swoich danych i osiągnięcia. Na pewno godnie będzie zdobił szyje naszych uczestników. 

poznan 2

Z tego co wiem, na tym lista atrakcji się nie kończy.

Mogę powiedzieć, że spełnia się nasze wieloletnie marzenie. Poznań nie miał dotychczas swojej kolekcji odzieży, którą zawodnicy mogliby kupować i to jest kolejna nowość, którą podejmujemy wspólnie z naszym partnerem sportowym AdRunaLine. To oczywiście będzie profesjonalna odzież, w której  można biegać czy uprawiać  inne sporty. Znajdzie się na niej  logotyp 15. Poznań Półmaratonu. Podglądaliśmy trochę największe biegi i wiele z nich też ma taką kolekcję. Cieszę się, że taką propozycję będziemy mogli zaoferować naszym zawodnikom właśnie na jubileusz. 

Konsekwentnie kładziemy mocny akcent na biegi dzieci i młodzieży. Często powtarzam, że musimy wychowywać sobie przyszłe pokolenia biegaczy. W tym roku zwiększamy limit w tych biegach do 900 osób. Dzieci będą rywalizowały na dystansach od 100 m do 800 m. Spotykamy się w dzień poprzedzający półmaraton, czyli 15 kwietnia, a dzieci będą finiszowały na tej samej mecie, przez którą dzień później przebiegną dorośli półmaratończycy. Mogę powiedzieć, że zainteresowanie jest bardzo duże, wszystkie pakiety zostały wyprzedane. 

Koszulka Poznań Półmaratonu
Koszulka Poznań Półmaratonu

Wygląda na to, że trzeba będzie w kolejnych latach zwiększać frekwencję.

Mamy nadzieję, że zaangażowanie sponsora tytularnego, którym jest Fundacja Pho3nix przełoży się na taką wysoką frekwencję. Myślę, że będziemy gotowi na większą liczbę dzieci, bo, jak wspomniałam, musimy myśleć przyszłościowo o „dorosłych” maratonach i półmaratonach, które będziemy organizować za kilka, kilkanaście lat.

Czyli 15. Poznań Półmaraton to nie tylko bieg główny rozgrywany 16 kwietnia, ale również wiele innych atrakcji.

Szykujemy ogromną strefę aktywności, która będzie dostępna przez cały weekend półmaratoński, czyli piątek, sobotę i niedzielę. Będą mogli z niej skorzystać nie tylko biegacze, ale także osoby towarzyszące, rodziny i wszyscy chętni mieszkańcy Poznania. Będzie to strefa otwarta, bezpłatna. Znajdą się tam przeróżne zajęcia dla dzieci, atrakcje dla dorosłych, np. rywalizacja na ergometrach, pokazy jogi, baletu i wiele innych. Chcemy wywołać u zawodników i gości efekt „wow”.  Cieszymy się bardzo, że nasi partnerzy, poznańskie kluby sportowe, chętnie się w te inicjatywy angażują. Pełen program tych wydarzeń udostępnimy na naszej stronie internetowej, na którą wszystkich serdecznie zapraszam!

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
krak 1

20. Cracovia Maraton: koszulki biegu głównego i wydarzeń towarzyszących oraz specjalna kolekcja ASICS

Następne
7

Vitarade® - partner imprez dla pasjonatów sportów wytrzymałościowych

Powiązane artykuły