🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Kalendarz biegowy

Bieg, który zawsze ukończysz

Nie ma drugiego takiego biegu jak Wings for Life World Run. Odbywa się on na całym świecie i…
Wings for Life World Run

Nie ma drugiego takiego biegu jak Wings for Life World Run. Odbywa się on na całym świecie i w każdym miejscu na ziemi startuje o tej samej porze. Jest to również jedyny wyścig, w którym żaden biegacz nie zmierza do mety, tylko przed nią ucieka. Niezależnie od kondycji oraz sposobu pokonywania trasy, i tak zawsze znajdzie się na mecie. Dlatego każdy może wziąć w nim udział, nawet jeśli nie jest biegaczem. Bo wszyscy startują dla tych, co nie mogą – także dosłownie, ponieważ cała opłata startowa przeznaczana jest na badania nad urazami rdzenia kręgowego. Dlatego, choć wygrana również się liczy, to dla wielu uczestników Wings for Life ważniejszy jest sam cel imprezy, idea, i dobra zabawa. 

gVHjk7hddf3zrIu8ZVlWhOCwEC4PBCn5TUE9p0eLzXEIvO33E3t4Lu8FkdCVL2ZUUfCY6cjEi5Hj IoNHipoOWhaWxcM0GTJRvC6zDIvaIHyQ69kE5XrxtAQE5u RxJGbwzXzvl1A KGkWeI
Każda forma udziału się liczy. Fot. https://www.wingsforlifeworldrun.com

Historia biegu sięga 2004 roku, kiedy Dietrich Mateschitz, jeden z założycieli Red Bulla, oraz Heinz Kinigadner, dwukrotny mistrz świata w motocrossie, powołali do życia fundację Wings for Life. Jej celem miało być wynalezienie lekarstwa na urazy rdzenia kręgowego, ponieważ rok wcześniej syn Heinza uległ wypadkowi i został sparaliżowany. Wówczas Heinz odkrył, że badania nad uszkodzeniem rdzenia kręgowego są niedofinansowane, gdy tymczasem już w latach 90 tych prof. dr Sam David i prof. dr Martin Schwab odkryli, że uszkodzone komórki nerwowe w rdzeniu kręgowym są zdolne do regeneracji. 

Kilka lat później pojawił się pomysł na bieg, który miałby odbywać się równocześnie w wielu miejscach na całym świecie i tym sposobem w 2014 roku odbyła się pierwsza edycja Wings For Life World Run. Od samego początku całe wpisowe przekazywane jest na rzecz fundacji Wings for Life, natomiast wszelkie koszty imprezy pokrywa Red Bull. Do dziś na całym świecie fundacja zebrała już ponad 35 milionów euro na swoje badania i zgromadziła na starcie blisko milion biegaczy. 

Bartosz Olszewski na Wings for Life World Run 2021. Fot. https://www.wingsforlifeworldrun.com
Bartosz Olszewski na Wings for Life World Run 2021. Fot. https://www.wingsforlifeworldrun.com

W tym roku bieg odbywa się już po raz dziewiąty i wraca do masowego formatu po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Biegacze ponownie będą mogli wspólnie stanąć na linii startu w Poznaniu, a wśród nich zobaczymy Bartka Olszewskiego, który w 2015 roku wygrał polski Wings For Life World Run, pokonując 73,46 km, a w 2017 roku przebiegł aż 88,24 km! Tak długie dystanse spowodowały, że od 2019 roku samochód pościgowy porusza się nieco szybciej. Obecnie, aby przebiec tyle kilometrów co Bartek w 2015 roku, trzeba by było biec ze stałą prędkością 3:35 min/km. Mimo to w 2021 r. na polskim Wings for Life World Run zwycięzca, Dariusz Nożyński, pokonał dystans aż 62,2 kilometry i on również pojawi się w Poznaniu na linii startu. Swój udział zapowiedział także Kamil Leśniak z teamu Hoka Garmin Team, który w 2019 roku pokonał 51,26 km, a poznacie go na pewno po różowych skrzydełkach na plecach. 

u1lCum k3tGf7 VydTfnO3M vfe8qEhf9Q PwMtHBmLeWp 1TImvZ5Nok0zZNrjZJ 2NZYbfGkgvYLJO 6isdi6AgJV1NWNr7EY0UGbaCFjuvcCBAKHiEz W1lOLRz
Kapitan Wąs. Fot. https://www.wingsforlifeworldrun.com

Trzydzieści minut po starcie, za biegaczami wyruszy samochód pościgowy, za którego kierownicą siedzi Adam Małysz, zwany czule Kapitanem Wąsem. Transmisję oglądać będzie można na stronie www.wingsforlifeworldrun.com oraz na TVN24. 

Jeśli nie udało ci się zapisać na Poznań, wciąż możesz wziąć udział w biegu Wings for Life World Run równocześnie ze wszystkimi w dowolnym miejscu na ziemi, dzięki dedykowanej aplikacji. Gonić cię będzie wirtualny samochód pościgowy, a w słuchawkach usłyszysz komunikaty od Adama Małysza, zagrzewające cię do boju. Gotowy dołączyć do globalnej społeczności i pobiec dla tych, którzy nie mogą?

yC9iwbzHYjqe b8UVEJ4t1K5y7poDQfxMLubNjg1LTYayhqv9 iCqSIVX44ffy9x9h5LFDLoNbs4o trqm5ge2pC04LocEkJkK31TWV Xz4w2J8lcYFzYzbhdwqTlJ0lrsRji 4r2OQ9j1a
Biec można również z aplikacją. Fot. https://www.wingsforlifeworldrun.com

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Strzegomska Dwunastka powraca!
Następny wpis
Pobiegnij 1MILĘ z Joanną Jóźwik!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.