fbpx
Sprawność

Siła biegowa w treningu biegacza długodystansowego

Siła biegowa służy dynamicznemu wzmacnianiu mięśni nóg i mięśni posturalnych (odpowiadających za prawidłową postawę). Oprócz tego łączy kształtowanie siły, szybkości i wytrzymałości oraz techniki biegu. Dodatkowo stanowi element przygotowania psychicznego.Wykonywana systematycznie zwiększa moc, pozwalając zawodnikowi "dowieźć się" do mety bez uczucia bezsilności i utrzymać prawidłową sylwetkę podczas całego dystansu biegu.
Siła biegowa w treningu biegacza długodystansowego

Siła biegowa  służy dynamicznemu wzmacnianiu mięśni nóg i mięśni posturalnych  (odpowiadających za prawidłową postawę). Oprócz tego łączy kształtowanie siły, szybkości i wytrzymałości oraz techniki biegu. Dodatkowo stanowi element przygotowania psychicznego.Wykonywana systematycznie zwiększa moc, pozwalając zawodnikowi “dowieźć się” do mety bez uczucia bezsilności i utrzymać prawidłową sylwetkę podczas całego dystansu biegu.

Poszczególne środki siły biegowej oprócz wzmacniania mięśni nóg, poprawiają elastyczność i technikę biegu, jak również rytm i częstotliwość oraz długość kroku biegowego. Dodatkowo podczas treningów siły biegowej uczymy się prawidłowo oddychać, na co pozwalają początkowo krótkie, a potem coraz dłuższe odcinki siły biegowej. Staramy się treningi siły biegowej wykonywać na miękkim podłożu (nie po asfalcie). Każdy element siły biegowej zawiera fazy kroku biegowego, dlatego ważne jest prawidłowe ich wykonanie, żeby nie powielać złej mechaniki ruchu.

Siła biegowa – w jakich porach roku

Siłę biegową wykonuje się praktycznie przez cały rok, tylko w różnych okresach przygotowania są to różne ilości jednostek treningowych w tygodniu, różne odcinki i różne ilości kilometrów. Początkowo trzeba nauczyć się poprawnie wykonywać każdy element siły biegowej, żeby później wykonywać go na dłuższych odcinkach, w cięższych warunkach, na przykład po śniegu, pod górkę.

Pierwsze treningi siły biegowej powinny odbywać się na krótszych odcinkach, żeby wraz z zaawansowaniem zwiększać ich długość, ilość, czas przerw między odcinkami oraz modyfikować różnego rodzaju łączenia. Przerwa między odcinkami na początku może być w marszu, ale powinno się dążyć do tego, żeby wszystkie przerwy wykonywać w truchcie, co zwiększa intensywność treningu.

W zależności od etapu przygotowań, poziomu wytrenowania i częstotliwości treningów, siłę biegową wykonuje się raz a nawet dwa razy w tygodniu – wszystko zależy od ilości treningów w tygodniu, od warsztatu trenera i możliwości zawodnika. Aplikowanie siły biegowej w zależności od okresu:

  • przygotowawczy – można aplikować siłę biegową dwa razy w tygodniu, zwiększając długość odcinków od 50m do nawet 200-300m.
  • przedstartowy – zmniejszamy ilość treningów siły biegowej do jednego razu w tygodniu
  • startowy – raz na 2 tygodnie, oprócz lipca, gdzie można wrócić do dwóch treningów siły biegowej w tygodniu.

Środki siły biegowej w treningu biegów długich to:  

  • Skipy: A,C, D,
  • wieloskoki,
  • marsze siłowe,
  • podskoki zmienne,
  • podbiegi.

Skip A

Skip A to bieg z wysokim unoszeniem kolan, prawie do kąta prostego. Trzeba zwrócić uwagę na wysokie ułożenie bioder, które wypychamy do przodu, nie zostawiając pośladków z tyłu. Dodatkowo pilnujemy żywej pracy rąk i nóg oraz wykonywania skipu na śródstopiu, oraz nie na ugiętych nogach! Można wyróżnić: półskip A: kolano podnosimy nie za wysoko, co pozwala na większą częstotliwość wykonania ćwiczenia, oraz: rytm: kolano nisko, bardzo duża częstotliwość  wykonania.

Skip A

Skip C

Skip C to bieg z naprzemianstronnym uderzaniem piętami o pośladki. Pamiętać należy o wykonywaniu tego ćwiczenia na śródstopiu, biodra wypchnięte do przodu, ręce ugięte w łokciach, żywa praca rąk i nóg.

Skip D

Skip D to bieg z wyrzucaniem wyprostowanych w kolanach nóg przed siebie, nisko nad ziemią. Pamiętać należy o wykonywaniu tego ćwiczenia na śródstopiu, ręce ugięte, żywa praca rąk i nóg. Lekkie odchylenie tułowia do tyłu wymusza spięcie pośladków i mięśni brzucha.

Skip D

Wieloskok

Wieloskoki to aktywne, naprzemianstronne skoki z nogi na nogę, kolanem w górę i w przód. Trzeba zwrócić uwagę na odbicie pod środkiem ciężkości, stawianie stopy od góry ze śródstopia i pozostawienie przez chwilę lotu – prostej w kolanie nogi z tyłu. Dodatkowo utrzymujemy żywą pracę rąk i nóg oraz spięcie brzucha.

Wieloskok

Marsz siłowy

Marsz siłowy to aktywny marsz na śródstopiu z wysokim unoszeniem kolan. Ręce ugięte w łokciach mocno pracują, nadając rytm nogom. Biodra wypchnięte do przodu, noga ląduje aktywnie na ziemi, elastycznie na śródstopiu.

Marsz siłowy

Podskoki zmienne

Podskoki zmienne w przód to aktywne przeskoki z nogi na nogę na śródstopiu, biodra wypchnięte w przód.

Podskoki zmienne

Podbieg

Podbieg – wykonuje się jak przebieżkę (RT), ręce ugięte w łokciach mocno pracują, zwracamy uwagę na nie zostawianie bioder z tyłu, na stawianie nogi ze śródstopia, a nie z pięty. Kąt nachylenia podłoża ok. 3-5%, ilość powtórzeń, czas przerwy i długość odcinka w zależności od zaawansowania. Podbiegi można wykonywać na krótszych odcinkach do 100m, lub na dłuższych odcinkach, od 100 do nawet 300m. Manipulujemy wtedy intensywnością, w zależności, jaki efekt treningu chcemy uzyskać. Trening z krótkimi podbiegami (do 100m) możemy powtórzyć po 3-4 dniach, ale podbiegi dłuższe (100-300m), powtarzamy dopiero po ok. 7 dniach.

Podbieg

Przed każdą siłą biegową należy wykonać solidną rozgrzewkę: trucht lub bieg w pierwszym zakresie intensywności, ćwiczenia dynamiczne oraz ćwiczenia rozciągające.

W pracy z początkującymi, jak również zaawansowanymi biegaczami wprowadziłam w rozgrzewkach w miejsce ćwiczeń dynamicznych tzw. Elementy Siły Biegowej (ESB). Na odcinku ok. 20-30m wykonujemy konkretne ćwiczenia, wracając na miejsce rozpoczęcia w luźnych podskokach. Za każdym razem, przed rozpoczęciem kolejnego ćwiczenia stajemy na palcach, wypychamy biodra do przodu i próbujemy wykonać ćwiczenie, “dowożąc” się do mety w takiej “wysokiej” pozycji. Kolejność ćwiczeń można zmieniać, ważne tylko, żeby jako pierwsze wykonywać ćwiczenia krążeń ramion. Każde ćwiczenie wykonujemy luźno, ale z dużą częstotliwością. ESB uczą koordynacji, biegania na śródstopiu, biegania z biodrami z przodu, dobrej mechaniki, doskonale rozgrzewają organizm i przygotowują zawodnika do intensywnego treningu. Podczas wykonywania krążeń ramion, staramy się nie krzyżować rąk, a podczas skipów, wieloskoków, marszy i podbiegów staramy się pamiętać o prowadzeniu kolan w przód, a nie na boki.

ESB (Elementy Siły Biegowej): 

  1. Krążenia ramion w przód.
  2. Krążenia ramion w tył.
  3. Naprzemianstronne krążenia ramion w przód.
  4. Naprzemianstronne krążenia ramion w tył.
  5. Rytm.
  6. Półskip A.
  7. Skip A.
  8. Marsz siłowy.
  9. Skip C.
  10. Podskoki zmienne w przód.
  11. Skip D.
  12. Wieloskok.

Poszczególne środki siły biegowej można łączyć ze sobą. Na przykład:

– skip A z wieloskokiem,

– wieloskok z przebieżką.

Ćwiczenia siły biegowej wykonywane systematycznie poprawiają znacznie podstawowe cechy motoryczne: siłę, szybkość i wytrzymałość. Zawodnik, który solidnie wykona w okresie przygotowawczym odpowiednie ilości jednostek treningowych siły biegowej, wykorzysta to w okresie przedstartowym i startowym, czując zdecydowaną poprawę wydolności, a przede wszystkim poprawę siły. Trener ma możliwość manipulowania długością odcinków, długością i charakterem przerw między odcinkami, co czyni z treningu siły biegowej doskonały środek do poprawy wszystkich elementów niezbędnych w przygotowaniu biegacza do dużych wyzwań na zawodach.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Polak bije rekord świata na dystansie podwójnego Ironmana!
Następny wpis
EARTH WIND SWEAT & FIRE ŁEBA 2017 – wyjątkowa impreza biegowa, jedne z najpiękniejszych tras w Polsce!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu