fbpx
Informacje prasowe

Od Tatr do Bałtyku – weź udział i podaj zmianę w najdłuższej charytatywnej sztafecie w Polsce

Ruszyły zapisy na najdłuższy, charytatywny bieg sztafetowy w Polsce, który rozpocznie się 4 czerwca br. na Kasprowym Wierchu, a zakończy 8 czerwca br. na Helu. Bieg Banku BNP Paribas „Podaj zmianę - razem wybiegnijmy z depresji” będzie prowadzony przez profesjonalistów, ale każdy będzie mógł dołączyć na jednym z ponad 100 punktów na trasie i pokonać dystans 5 lub 10 kilometrów. Dochód z biegu zostanie przekazany Stowarzyszeniu Aktywnie Przeciwko Depresji.
od tatr do baltyku wez udzial i podaj zmiane w najdluzszej charytatywnej sztafecie w polsce 01

Ruszyły zapisy na najdłuższy, charytatywny bieg sztafetowy w Polsce, który rozpocznie się 4 czerwca br. na Kasprowym Wierchu, a zakończy 8 czerwca br. na Helu. Bieg Banku BNP Paribas „Podaj zmianę – razem wybiegnijmy z depresji” będzie prowadzony przez profesjonalistów, ale każdy będzie mógł dołączyć na jednym z ponad 100 punktów na trasie i pokonać dystans 5 lub 10 kilometrów. Dochód z biegu zostanie przekazany Stowarzyszeniu Aktywnie Przeciwko Depresji.

Ponad 900 kilometrów z południa na północ Polski w 96 godzin. 4 czerwca z Kasprowego Wierchu wyruszy wyjątkowa sztafeta, w której pobiegnie 16 znanych lekkoatletów. Jedną z nich będzie Patrycja Bereznowska – utytułowana biegaczka długodystansowa, dla której będzie to element przygotowania do startu w najtrudniejszym ultramaratonie świata Badwater w Dolinie Śmierci.

Ten bieg ma dla mnie znaczenie symboliczne – zarówno ze względu na dystans, jak i na cel charytatywny, który mu towarzyszy. Mój start w ultramaratonie Badwater dedykuję wszystkim, którzy zmagają się z problemem depresji. Jest to jedna z najpowszechniejszych chorób, która jednocześnie pozostaje tematem tabu. Z osobistego doświadczenia wiem, jak trudno poradzić sobie, gdy cierpi na nią bliska osoba oraz jak wiele osób ukrywa lub nie chce przyjąć do wiadomości, że problem dotyczy także jej. Jednocześnie aktywność fizyczna jest bardzo dobrym antidotum na depresję. Wraz z innymi biegaczami, biorącymi udział w inicjatywie „Podaj zmianę – razem wybiegnijmy z depresji” – mamy nadzieję, że zwrócimy uwagę na ten problem – mówi Patrycja Bereznowska.

Według Światowej Organizacji Zdrowia w ciągu najbliższych lat depresja stanie się najczęstszym problemem zdrowotnym. Obecnie ponad 340 mln ludzi na świecie zmaga się z chorobą. Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce wśród 50 krajów zbadanych pod względem liczby osób dotkniętych takim obciążeniem. Szacuje się, że w Polsce problem depresji dotyczy od 4 do 10 proc. osób. Jak zwraca uwagę raport NIK – 96 proc. działań z zakresu profilaktyki i leczenia realizowane jest poza programami polityki zdrowotnej, przez podmioty niezależne. Jednym z takich ośrodków jest Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji.

od-tatr-do-baltyku-wez-udzial-i-podaj-zmiane-w-najdluzszej-charytatywnej-sztafecie-w-polsce-02

Stowarzyszenie powstało w odpowiedzi na problem społeczny jakim wciąż pozostaje stygmatyzacja i wykluczenie osób chorujących psychicznie. Nasze działania nakierowane są na przekazywanie podstawowej wiedzy z zakresu psychopatologii oraz edukacja społeczeństwa, jak radzić sobie z problemem. Niestety nadal mówi się o tym niewiele, dlatego cieszy nas inicjatywa Banku BNP Paribas „Podaj zmianę – razem wybiegnijmy z depresji. – mówi Joanna Chatizow, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji.

W Banku BNP Paribas poruszamy ważne tematy społeczne – istotne, prawdziwe, nie zawsze popularne, chociaż bliskie Polakom. Poprzez organizację najdłuższego biegu sztafetowego w Polsce, chcemy nie tylko zwrócić uwagę na problem depresji, ale podkreślić, jak ważną rolę pełni sport w profilaktyce choroby oraz jak motywować bliskich do leczenia. Chcemy inspirować wszystkich, którzy chcą zmieniać świat na lepszy i pomagać im w realizacji obranego celu – podkreśla Dariusz Maciołek, Dyrektor Zarządzający Pionu Komunikacji i Marketingu w Banku BNP Paribas.

Ostatnie badania pokazują, że bieganie i aktywność fizyczna zmniejszają ryzyko depresji oraz wspomagają jej leczenie. Sport poprawia nastrój, obniża ciśnienie, stabilizuje wagę i poprawia działanie układu krwionośnego. To najtańszy i najskuteczniejszy lek – dodaje Joanna Chatizow ze Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji.

Jak dołączyć do sztafety?

Bieg wyruszy ze szczytu Kasprowego Wierchu ok. godziny 18 we wtorek, 4 czerwca. Pierwszy punkt, w którym będzie można się dołączyć, będzie znajdował się na rondzie Kuźnickim. Następnie sztafeta ruszy na północ mijając po drodze Nowy Targ, Kraków, Radomsko, Zduńską Wolę, Łódź, Inowrocław, Solec Kujawski, Bydgoszcz, Trójmiasto, aż na Hel. Trasa została poprowadzona malowniczymi drogami, a jej szczegóły znajdują się na stronie wydarzenia www.podajzmiane.pl.

Aby się zarejestrować wystarczy wypełnić formularz na stronie www.podajzmiane.pl, wybierając przy tym punkt kontrolny na mapie i dystans 5 lub 10 kilometrów. Start wiąże się z przekazaniem datku od 20 zł do 100 zł. Pod koniec wybranego dystansu darczyńcy otrzymają pamiątkowy medal będący symbolem walki z depresją, gdyż cały dochód z biegu Bank BNP Paribas przeznaczy na działalność Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji. Sztafetę będzie można śledzić za pośrednictwem relacji live na stronie wydarzenia. Lista miejsc na każdy z etapów jest ograniczona, a rejestracja możliwa jest tylko do 31 maja br.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Sięgnij chmur z liderem komfortu - test On Running Cloudace
Następny wpis
Nowy kompaktowy zegarek multisportowy Suunto 5 z GPS – gotowy na wyzwania
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu