fbpx
Informacje prasowe

Trwają zapisy na sztafetę maratońską Electrum Ekiden w Białymstoku. Na liście startowej już 80 ekip

Dopiero co ruszyły zapisy na piątą edycję charytatywnej sztafety maratońskiej „Electrum Ekiden – Pomóżmy Razem” w Białymstoku, a na liście startowej jest już 80 ekip. Impreza odbędzie się w stolicy Podlasia w dniach 1-2 czerwca.
trwaja zapisy na sztafete maratonska electrum ekiden w bialymstoku na liscie startowej juz 80 ekip 01

Dopiero co ruszyły zapisy na piątą edycję charytatywnej sztafety maratońskiej „Electrum Ekiden – Pomóżmy Razem” w Białymstoku, a na liście startowej jest już 80 ekip. Impreza odbędzie się w stolicy Podlasia w dniach 1-2 czerwca. Pierwszy dzień imprezy zarezerwowany jest na biegi dziecięce, a w drugim dniu odbędzie się bieg główny. W ubiegłym roku w wydarzeniu wzięło udział 225 sztafet, a organizatorzy spodziewają się, że tegoroczna edycja imprezy będzie cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem biegaczy. Wszystkim uczestnikom charytatywnej sztafety przyświeca jeden cel – pomoc podopiecznym Fundacji „Pomóż im”.

W pierwszej edycji białostockich biegów sztafetowych wystartowało 139 drużyn. Rok później było ich już 181, a w 2017 roku w biegu udział wzięły 202 ekipy. W tym roku organizatorzy spodziewają się, że w zmaganiach uczestniczyć będzie 250 sześcioosobowych zespołów.

Patrząc na rosnące z roku na rok zainteresowanie sztafetą Electrum Ekiden, mamy nadzieję, że tak jak w ubiegłych latach uda nam się ten nowy limit wypełnić do ostatniego miejsca. W końcu, im więcej biegaczy, tym większe wsparcie dla Hospicjum – mówi Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega. – Jedną trzecią opłaty startowej przeznaczamy na rzecz chorych dzieci. Dlatego gorąco i z całego serca zachęcam do startu w sztafecie – podkreśla.

Każdy może pomóc Do udziału w zawodach można zapisać się przy pomocy oficjalnej strony biegu Electrum Ekiden. W poprzednich edycjach swoje ekipy wystawili m.in.: Fundacja „Pomóż Im”, Urząd Miejski w Białymstoku, lekarze z Kliniki Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, wolontariusze Fundacji prowadzącej Białostockie Hospicjum dla Dzieci, Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji, liczne firmy i instytucje oraz cała rzesza amatorów biegania, którzy połączyli swoje siły, aby razem pomóc chorym dzieciom.

Organizatorzy przypominają, że w biegu może wystartować każdy – niezależnie od formy czy poziomu wytrenowania. Drużyny rywalizujące w sztafecie Electrum Ekiden wspólnie pokonają maratoński dystans, czyli 42,195 km. Trasa została podzielona na 6 sztafetowych odcinków a członkowie drużyn przebiegną w poszczególnych zmianach odpowiednio: 7,195 km, 10 km, 10 km, 5 km, 5 km i 5 km.

Electrum Ekiden to doskonała okazja do integracji, wzmocnienia bądź budowy ducha zespołu. Świadomość, że pracuje się na całą grupę pozwala wyzwolić dodatkowe siły i energię, które później owocują w codziennym życiu osobistym i zawodowym uczestników.

Sportowa rywalizacja w wielu klasyfikacjach

Electrum Ekiden oprócz swojego charytatywnego przesłania umożliwia także sportową rywalizację na wielu płaszczyznach. Widząc rosnące zainteresowanie biegiem wśród przedsiębiorców, kobiet i społeczności akademickiej organizatorzy przygotowali dodatkowe, specjalne klasyfikacje, a co za tym idzie m.in Akademickie Mistrzostwa Sztafet w ramach Electrum Ekiden. Wystarczy, że podczas rejestracji udziału w biegu, przy nazwie drużyny biegacze określą jaką uczelnię, wydział czy instytut będą reprezentować, a następnie wystartują w sztafecie.

A na mecie…dwa medale!

Jest bardzo niewiele biegów w Polsce, na mecie których na uczestników czekają dwa medale. Jednak 2 czerwca w Białymstoku na mecie obok regularnego krążka za ukończenie biegu wręczany będzie również pamiątkowy medal przygotowany przez 8. Białostocki Pułk Rozpoznawczy, który obchodzi swoje 10-lecie.

Z tej okazji utworzyliśmy dodatkową klasyfikację Służb Mundurowych, a dodatkowy krążek otrzyma każdy z uczestników. Nie ma znaczenia czy reprezentuje służby mundurowe, czy jest cywilem – podkreśla Grzegorz Kuczyński.

Najmłodsi na start!

Dzień przed biegiem dorosłych, czyli 1 czerwca w mini sztafetach wystartują najmłodsi adepci biegania. Dziecięcy Ekiden odbywa się od 2017 roku, Fundacja Białystok Biega zorganizowała taką imprezę jako pierwsza w Polsce. Drużyny składać się będą z 4 dzieci w wieku od 4 do 15 lat. Poszczególni zawodnicy sztafety będą mieli do pokonania dystans 400 metrów (jedno stadionowe okrążenie). Oprócz biegania, na płycie stadionu z okazji Dnia Dziecka na milusińskich i ich rodziny będą czekały dodatkowe atrakcje.

W pierwszej edycji imprezy wystartował komplet 100 dziecięcych drużyn złożonych z 4 zawodników. Oznacza to, że na imprezie bawiło się 400 dzieciaków. W ubiegłym roku organizator zwiększył limit drużyn do 150, w tym roku organizator przygotuje taką samą liczbę pakietów startowych.

To będzie wspaniały Dzień Dziecka! Jak co roku na twarzy maluchów zagoszczą uśmiechy, a to dla nas wielka satysfakcja i nagroda za trud, jaki wkładamy w organizację tej imprezy – mówi Grzegorz Kuczyński. Uwielbiamy obserwować dzieci jak dzielnie biegają, jak mocno są skoncentrowani na swoim starcie. Może dorosłym trudno w to uwierzyć, ale nasze ekidenowe ekipy ze sobą nie rywalizują. Każdy stara się pobiec jak najlepiej, jest przy tym masa radości, a przecież w dziecięcym bieganiu właśnie o to chodzi – podkreśla prezes Fundacji Białystok Biega.

5. Electrum Ekiden odbędzie się w dniach 1 – 2 czerwca (1.06 – biegi dziecięce, 2.06 – bieg główny), a miasteczko zawodów zlokalizowane będzie na stadionie lekkoatletycznym BOSiR przy ul. 11 listopada 28. Współorganizatorem imprezy jest Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Japońska tradycja

Nazwa ekiden pochodzi z języka japońskiego (ekiden-kyōsō) i oznacza długodystansowy bieg sztafetowy. Biegi sztafetowe Ekiden są niezwykle popularne m.in. w: Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych, a od 2015 roku również w Białymstoku.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Złoty skład elity na ORLEN Warsaw Marathon
Następny wpis
Biegiem po zdrowie! Akcja rabatowa od Wydawnictwa Sensus.
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu