🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Buty do biegania

Lekkość, dynamika i komfort, czyli to, co w bieganiu najważniejsze – test New Balance FuelCell

Buty do biegania to podstawowy element wyprawki biegowej. Kilka lat temu, kiedy rozpoczynaliśmy przygodę z tym sportem, w pierwszej kolejności zainwestowaliśmy właśnie w buty. 6-7 lat temu rynek biegowy nie był jeszcze tak bardzo rozwinięty jak w tej chwili.
1220x535 strona glowna artykul

Buty do biegania to podstawowy element wyprawki biegowej. Kilka lat temu, kiedy rozpoczynaliśmy przygodę z tym sportem, w pierwszej kolejności zainwestowaliśmy właśnie w buty. 6-7 lat temu rynek biegowy nie był jeszcze tak bardzo rozwinięty jak w tej chwili. Edukacja stricte biegowa również była kilka poziomów niżej. Niemniej jednak już wtedy każdy początkujący biegacz wiedział, że odpowiednio dobrane obuwie to konieczność. Otarcia, odciski i problemy ze schodzącymi paznokciami mogą skutecznie zniechęcić do dalszych treningów. Dlatego tak istotne jest to, w czym biegamy.

Nowa para butów biegowych to dodatkowa motywacja do wyjścia na trening. Test butów FuelCell Impulse to dla nas ciekawa przygoda, ponieważ nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji biegać w obuwiu marki New Balance. Zaczynamy!

lekkosc-dynamika-i-komfort-czyli-to-co-w-bieganiu-najwazniejsze-test-new-balance-fuellcell-04

Specjalnie dla czytelników Treningu Biegacza mamy kod rabatowy: TBAE25 – 25% rabatu na kolekcję z zakładki SPORT. Rabat liczony od pierwszej ceny detalicznej.

Pierwsze wrażenie

Asia

Wiemy nie od dziś, że pierwsze wrażenie bywa kluczowe. Kiedy jestem w sklepie i biorę w dłoń but, już wtedy wiem, czy będzie on w ogóle warty zainteresowania. Obuwie biegowe musi być przede wszystkim lekkie. Podczas biegu nie lubię, jak coś ogranicza moje kroki, dlatego buty nie powinny w żaden sposób przypominać o swoim istnieniu. Design jest również bardzo ważny. Jak większość kobiet, lubię dobrze wyglądać. Podczas uprawiania sportu chciałabym mieć na sobie obuwie, które będzie estetyczne, zgrabne i kobiece, a w połączeniu z odzieżą, stworzy niebanalny zestaw.

lekkosc-dynamika-i-komfort-czyli-to-co-w-bieganiu-najwazniejsze-test-new-balance-fuellcell-08

Jak w te standardy wpisały się New Balance FuelCell Impulse? Waga butów w rozmiarze damskim 37,5 to 190 gramów, męskim 43 – 232,5 gramów. Jak na buty treningowe jest to rezultat bardzo dobry. Jeśli chodzi o wygląd wiadomo, że jest to dość indywidualna sprawa. Mnie szaro-czerwone New Balance przypadły do gustu. Klasyczna szarość przełamana odważną czerwienią, jestem na tak! New Balance FuelCell Impulse zrobiły na mnie bardzo dobre pierwsze wrażenie. Ciekawa byłam, jak spiszą się podczas treningu.

Damian

Testowane buty towarzyszyły mi już podczas kilkunastu treningów. Mają na liczniku trochę ponad 100 km. Muszę powiedzieć, że to całkiem udana współpraca. Jeśli miałbym opisać ją tylko w dwóch słowach, byłyby to dynamika i dopasowanie. Zabrzmi to trochę jak tanie, marketingowe hasło, ale chyba nie da się tego wyrazić lepiej. W NB FuelCell po prostu chce się biegać.

lekkosc-dynamika-i-komfort-czyli-to-co-w-bieganiu-najwazniejsze-test-new-balance-fuellcell-07

Zaczyna się niewinnie, wsuwam je na stopy, mocno dopasowana cholewka z kołnierzem niewprawnym dłoniom stawia lekki opór. Po krótkiej chwili lądują na właściwym miejscu. Wiążę sznurowadła i wstaję. W trakcie, gdy zegarek lokalizuje satelity GPS, ja stawiam swoje pierwsze kroki. Przypomina to trochę początkowy etap walki bokserskiej. Niby już się zaczęło, ale nikt nie chce odsłonić kart. Przeciwnicy wymieniają kilka ciosów, badają się wzajemnie, szukają luk w swojej obronie. Stopy nie dają żadnych sygnałów ostrzegawczych, buty leżą dobrze. Wciskam przycisk “start”, zaczynam biec – za chwile wszystko stanie się jasne.

New Balance FuelCell Impulse podczas treningu

Damian

Początek jest bardzo dynamiczny. NB Fuel Cell przecinają asfalt podobnie, jak galera rozpędzona pracą rąk setek wioślarzy tnie morskie fale. Raz, dwa, raz dwa, raz dwa! Wiosła metodycznie młócą słoną wodę. Mój czerwony oprawca nadaje szalone tempo i nie przyjmuje do wiadomości żadnych protestów, zamknij się i biegnij! Po niecałym kilometrze zmuszam się do przyhamowania. Moja obecna dyspozycja nie pozwoli mi zbyt długo poruszać się w tempie oscylującym w okolicach 4:15/km. Szkoda, bo rejs jest naprawdę świetny. Upalna aura nie pomagała, ale mimo to zrobiłem jeden z lepszych biegów od dłuższego czasu. Wpadło 15 być może km po 4:50/km. Tak właśnie wyglądał mój pierwszy trening w NB Fuel Cell, tak może wyglądać twój trening!

Marynistyczne porównania nie pojawiły się tutaj przypadkiem. Niecały tydzień po wyżej opisanym biegu miałem okazję przeżyć prawdziwie żeglarską przygodę. Po kilku upalnych dniach nad Poznań nadciągnęły burzowe chmury. Od rana na przemian lało i świeciło słońce. Podobnie jak wcześniej, w planie miałem 15 kilometrów. Około godziny 19:00 zebrałem się na trening i wszystko wskazywało na to, że trafiłem na okno pogodowe. Myślałem, że potrwa do końca mojego treningu. Gdybym wiedział co mnie czeka, nie ubrałbym czyściutkich, pachnących jeszcze nowością butów od NB.

lekkosc-dynamika-i-komfort-czyli-to-co-w-bieganiu-najwazniejsze-test-new-balance-fuellcell-03

Zaczęło się podobnie jak ostatnio. Buty zachęcały do dynamicznego biegu i podkręcania tempa. Upalne powietrze nie pozwalało jednak na zbytnie szaleństwo. Jednak już po kilku minutach sytuacja zaczęła się zmieniać. Pojedyncze krople deszczu spadające tylko gdzieniegdzie, przerodziły się w letni kapuśniaczek przyjemnie chłodzący ciało, by za chwilę stać się pełnoprawnym opadem deszczu. Super, bardzo lubię biegać w deszczu, no ale z czystych butów nici. Była to jednak dobra okazja żeby sprawdzić je w trudnych warunkach. Na mokrym asfalcie urozmaiconym kałużami radziły sobie nieźle, zachowywały przyczepność. Drobne problemy pojawiły się na wilgotnym bruku, który można spotkać na niektórych chodnikach w centrum Poznania. Płaska podeszwa NB FuelCell ślizgała przy mocniejszym odbijaniu, absorbując te kilka procent energii, które mógłbym przeznaczyć na ruch. Wybiegłem z centrum kierując się nad Jezioro Maltańskie, a w międzyczasie deszcz przekształcił się w prawdziwą nawałnicę. Asia zwróciła uwagę na dobrą cyrkulację powietrza. Zgadzam się z tym i dodam jeszczę, że woda równie dobrze w nich cyrkuluje. Podczas tego treningu kilka razy zdarzało mi się przebiegać przez istne jeziora, buty sprawnie odprowadzały wodę i nie zwiększyły znacznie swojej wagi. Deszcz zacinał ze straszliwą mocą, mimo mojej całej sympatii do tego żywiołu pod koniec miałem go już serdecznie dość. Dobiegłem do domu, zegarek pokazał 15km po 4:36/km. No nieźle, tak szybko to już dawno nie biegałem!

lekkosc-dynamika-i-komfort-czyli-to-co-w-bieganiu-najwazniejsze-test-new-balance-fuellcell-02

Asia

Jak już napisałam powyżej, NB FuelCell Impulse to lekki but, który dobrze prezentuje się na stopie. Czy to jednak nie koniec jego zalet? Kilka treningów i mogę śmiało stwierdzić, że nie. Ale zacznijmy od początku. Buty przeznaczone są do biegania na twardych powierzchniach. Las, piach i nierówny teren to na pewno nie będą odpowiednie warunki dla delikatnego bieżnika NB FuelCell.

Mój pierwszy bieg to skok na głęboka wodę, w planie treningowym miałam interwały. Podczas biegania interwałów but powinien leżeć idealnie. Musi dobrze trzymać stopę, ale jednocześnie w żadne sposób nie uwierać. I tutaj miłe zaskoczenie. Dzięki „skarpecie”, którą wykończona jest cholewka, buty dopasowują się do naszej stopy. Tak jak opisał to Damian, kołnierz podczas zakładania stawia lekki opór i „wskoczenie” w buty może trwać kilka sekund dłużej niż w przy klasycznym obuwiu. Jednak ciężko uznać to jako wadę, bardziej jest to kwestia przyzwyczajenia. Warto założyć nieco wyższe skarpetki, tak aby sięgały ponad wspomniany kołnierz.

lekkosc-dynamika-i-komfort-czyli-to-co-w-bieganiu-najwazniejsze-test-new-balance-fuellcell-09

Często pierwsze kilometry w nowych butach kończą się otarciami. Stopa musi przyzwyczaić się do nowego, jeszcze nie rozbieganego modelu. W butach NB FuelCell Impulse zadbano o najdrobniejsze detale. Nie znajdziemy w nich zbędnych przeszyć i szwów. Taka konstrukcja minimalizuje ryzyko nieprzyjemnych niespodzianek w postaci otarć i pęcherzy.

Testowane buty są idealne na lato. Cholewka wykonana jest z przewiewnego materiału z licznymi perforacjami. Dla mnie to duży plus, w połączeniu z cienkimi skarpetami można komfortowo wykonać trening, nawet przy wysokich temperaturach. Jeden z dłuższych treningów tj. 20 km, robiłam przy temperaturze około 30 stopni. W trakcie biegu nie odczuwałam żadnego dyskomfortu termicznego. Mam nadzieję, że wspomniana cholewka okaże się trwała i mocna. Niestety w wielu parach butów do biegania w okolicy dużego palca nagminnie robią mi się przetarcia.

To będzie dłuższa znajomość

Model Fuel Cell Impulse od New Balance bardzo przypadł nam do gustu, na pewno zostanie z nami na dłużej. Na nawierzchni do której został stworzony sprawdza się wyśmienicie. Stosunkowo niski drop (6 mm) zachęca do szybkiego biegania i kształtowania prawidłowej techniki biegu. Ich niewielka waga również ma pozytywny wpływ na dynamikę ruchu. Dopasowany krój zapewnia stopom dużą stabilność, cholewka wykonana w technologii bezszwowej zapobiega nieprzyjemnym otarciom.

Buty zaspokoiły również nasze potrzeby estetyczne. Wyrazisty czerwony kolor w modelu męskim oraz połączenie szarości i czerwonego w damskiej wersji, nadają im sportowego charakteru. Sprawdzą się zarówno na krótkich treningach, jak i dystansach około 20 km. Nie możemy się już doczekać, aż przetestujemy je na najbliższych zawodach!

lekkosc-dynamika-i-komfort-czyli-to-co-w-bieganiu-najwazniejsze-test-new-balance-fuellcell-05

Cecha

New Balance Asia

New Balance Damian

Parametry techniczne i odczucia

Przeznaczenie

Asfalt

Asfalt

Dla kogo

dla biegaczy bez nadwagi

dla biegaczy bez nadwagi

Drop

6 mm

6 mm

Waga buta – rozmiar 41

190 g

232,5 g

Amortyzacja

4/5

5/5

Maksymalny dystans

krótkie, średnie i długie dystanse

krótkie, średnie i długie dystanse

Wygoda

5/5

5/5

Rodzaj stopy

neutralna/supinująca

neutralna/supinująca

Rozmiarówka

standardowa

standardowa

Dynamika

5/5

5/5

Podeszwa zewnętrzna

Bieżnik

Gładki – do biegania na powierzchniach utwardzonych

Gładki – do biegania na powierzchniach utwardzonych

Przyczepność

Umiarkowana przyczepność na śliskich nawierzchniach

Umiarkowana przyczepność na śliskich nawierzchniach

Użyte technologie

Fuel Cell, REV-Lite

Fuel Cell, REV-Lite

Podeszwa środkowa

Elastyczność

5/5

5/5

Responsywność

5/5

5/5

Wsparcie łuku podłużnego

Stabilizacja

4/5

5/5

Cholewka

Dopasowanie

5/5

5/5

Przodostopie

standardowe, wystarczająca ilość miejsca na palce

duża ilość miejsca na palce

Trzymanie pięty

5/5

5/5

Elastyczność

5/5

5/5

System wiązania

tradycyjny + kołnierz

tradycyjny + kołnierz

Wentylacja

5/5

5/5

Ochrona palców

4/5

4/5

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Trening, talent, determinacja – gdzie tkwi sukces najlepszych biegaczy?
Następny wpis
Batony proteinowe i węglowodanowe – energia na słodko
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.