Każdy wie, że aktywność fizyczna doskonale wpływa na ciało. Poprawia stan naszego zdrowia, pomaga w walce z nadwagą, kształtuje piękną sylwetkę, usprawnia i uelastycznia mięśnie. Wpływ sportu na wygląd fizyczny jest niepodważalny. Lekarze zalecają aktywność fizyczną osobom nie tylko otyłym, ale i cierpiącym na różne dolegliwości zdrowotne. Regularne uprawianie sportu zmniejsza ryzyko powstawania zaburzeń sercowo – naczyniowych, obniża ciśnienie krwi, zapobiega osteoporozie, reguluje i utrzymuje na optymalnym poziomie przemianę materii, a także obniża ryzyko zachorowania na wiele chorób cywilizacyjnych. Wszyscy mówią zgodnie, że sport to zdrowie!

Sport niesie ze sobą pozytywne skutki nie tylko w sferze fizycznej. Doskonale wpływa także na stan naszego umysłu. Powszechnie wiadomo, że regularne bieganie poprawia samopoczucie, zapobiega depresji i dodaje energii. Wpływ sportu na umysł jest jednak dużo większy, niż nam się wydaje. Mało kto zdaje sobie sprawę jak aktywność fizyczna głęboko stymuluje nasz mózg i poprawia sprawność poznawczą. Wysiłek jest doskonałym lekarstwem na wiele kłopotów umysłowych. Usprawnia procesy wykonawcze, poprawia pamięć i koncentrację, zwiększa wydajność, a także zapobiega szybkiemu starzeniu się.

Biegaj dla lepszej pamięci

Aktywność fizyczna, taka jak bieganie, sprawia, że układ krążenia pracuje na pełnych obrotach, pompując tlen i glukozę do każdej komórki ciała. Jeśli trenujemy regularnie przez dłuższy czas, nasz mózg jest stale dotleniany i odżywiany. Szczególnie sprzyjają temu ćwiczenia aerobowe charakteryzujace się dużą intensywnością.

Dotleniając mózg, intensyfikujemy proces tworzenia nowych komórek nerwowych – neurogenezę. Wielu badaczy twierdzi, że największa neurogeneza widoczna jest w hipokampie – strukturze odpowiedzialnej za pamięć. Zwiększają się zatem zasoby naszej pamięci. Bieganie obniża również poziom stresu, który za pomocą kortyzolu ogranicza zdolność produkcji nowych komórek nerwowych. Tak wiec wspomaganie procesów pamięciowych odbywa się dwutorowo – dzięki zwiększonej produkcji komórek nerwowych oraz poprzez ograniczenie hormonów hamujących ich wzrost.

Lepsza pamięć oznacza łatwiejsze przyswajanie informacji. Dzieki temu szybciej i skuteczniej nabywamy nowe umiejętności, mamy mniej trudności z podjęciem skomplikowanych decyzji, łatwiej dostrzegamy także zależności skutkowo – przyczynowe. Dotleniony i dobrze odżywiony mózg funkcjonuje poznawczo o wiele wydajniej niż gdybyśmy prowadzili siedzący tryb życia.

Biegaj dla lepszej koncentracji

Aktywność fizyczna wspomaga nasze funkcje wykonawcze. Tutaj dużą rolę odgrywa koncentracja na zadaniu. Wysiłek fizyczny, dzięki skupieniu uwagi na pracy ciała i sygnałach z niego wychodzących, pomaga odtworzyć mechanizmy potrzebne do pełnej koncentracji, również podczas wykonywania innych czynności poza strefą sportu.

Dzieje się tak, gdyż regularnie ćwicząc, uczymy się wyłączać wszystkie inne bodźce, często jest to chłód, ból lub zwykły dyskomfort. Skupiając się na treningu, dajemy sobie sygnał, że można utrzymać uwagę również w niekomfortowych dla ciała warunkach.

Na lepszą koncentrację wpływa także fakt, że podczas biegania możemy się wyciszyć i „wyłączyć” świat zewnętrzny. Pozwala to na uporządkowanie natłoku myśli i chaosu, który powoduje, że trudno nam się skupić nawet na najprostszym zadaniu. W myśl tego najlepszym rozwiązaniem w przypadku problemów z koncentracją uwagi spowodowanymi chaosem myśli jest wyjście na przebieżkę.

Biegaj, by nauczyć się nowych umiejętności

Bieganie wymaga od nas wielu poświęceń, szczególnie jeśli zawsze mamy wrażenie, że doba jest za krótka, a obowiązków zbyt wiele. Bardzo często sukcesem jest zorganizowanie nawet 30 minut na trening. Najwięcej kłopotów mają początkujący biegacze, którzy dopiero „wywracają” swoje życie do góry nogami. Wprawieni sportowcy z łatwością łączą obowiązki tak, by zawsze znaleźć czas na trening. Na podstawie wieloletniego treningu sztuki ogranizacji czasu nauczyli się planować i stawiać priorytety. Tę umiejętność nabyć można tylko i wyłącznie w praktyce.

Kolejną umiejętnością, poza dobrą organizacją, która nie jest nam dana od urodzenia to samodyscyplina. Ma ona duży związek ze sztuką zarządzania sobą w czasie oraz motywacją. Bieganie jest idealnym nauczycielem dyscypliny i samozaparcia. Tutaj nikt nas nie zmusi, by wyjść na trening po zmroku lub w deszczu. Tylko wewnętrzny rozkaz pozwoli nam pokonać te trudności. Biegacze uczą się więc, że regularność i dyscyplina to klucz do sukcesu, nie tylko w sferze sportowej.

Biegaj dla dobrego nastroju

Najbardziej popularnym i najszybszym efektem aktywności fizycznej jest poprawa nastroju.  Już po 20 minutach treningu aerobowego następuje wybuch endorfin – tzw. hormonów szczęścia. Dzięki temu czujemy przypływ energii, radość, nasze napięcie się obniża, a my sami chcemy przenosić góry. Działanie to jest potwierdzone wieloma badaniami naukowymi i tłumaczy fakt, że sport uzależnia. To właśnie od tej euforii jesteśmy uzależnieni. Bieganie wzmacnia także poczucie własnej wartości i skuteczności. Dzięki temu bardziej akceptujemy siebie, gdyż wiemy, że mamy wpływ na to, jak wyglądamy i jakie wyniki osiągamy. Wszystko uzależnione jest od naszej motywacji i samodyscypliny.

Sport jest jednym z najlepszych i najbardziej naturalnych środków przeciwdepresyjnych. Nie tylko zwiększa produkcję hormonów szczęścia, ale również obniża produkcję kortyzolu – hormonu stresu. Każdy, kto czuje się przygnębiony, nadmiernie zmęczony i znudzony, powinien codziennie wyjść na lekką przebieżkę.

Jak wyżej przedstawiono, bieganie niesie ze sobą wiele korzyści dla każdej komórki naszego ciała. Z niektórych efektów nie zdajemy sobie sprawy, gdyż nie są widoczne „gołym okiem”. Spadek wagi o wiele łatwiej zauważyć, niż lepszą pamięć czy koncentrację uwagi. Dzięki aktywności fizycznej mózg pracuje wydajniej i zwiększa swoje zasoby poznawcze. Mamy zatem wpływ na to w jakim stanie jest nasz umysł i możemy ćwiczyć go, nie tylko rozwiązując łamigłówki i krzyżówki, ale również za pomocą regularnej aktywności fizycznej.

About the Author Anna Kanciurzewska


Zapisz się na newsletter i otrzymaj kalkulator zakresów tętna treningowego

>