fbpx
Psychologia

Mózg na wybiegu – biegaj, by poprawić kondycję mózgu

W świecie nauki od dawna nie jest tajemnicą ogromna rola nieświadomego umysłu w doskonaleniu osiągnięć sportowców.
mozg na wybiegu biegaj by poprawic kondycje mozgu

W świecie nauki od dawna nie jest tajemnicą ogromna rola nieświadomego umysłu w doskonaleniu osiągnięć sportowców.

Doświadczeni zawodnicy nie poświęcają niemal wcale uwagi na świadome podejmowanie decyzji, ponieważ zautomatyzowane reakcje ciała pozwalają przewidywać im, co się stanie i szybko decydować o podjęciu właściwych działań. David Eagleman w książce “Mózg incognito. Wojna domowa w twojej głowie” wyjaśnia, że świadomość utrudnia wykonywanie większości zadań, dlatego ludzki mózg dąży do automatyzacji różnych procesów, dzięki czemu oszczędza energię i pozwala osiągać lepsze rezultaty. Od niedawna wiadomo jednak, że nie tylko mózg pełni ogromną rolę w treningu sportowca, ale także sport w istotny sposób wpływa na poprawę funkcjonowania mózgu.

Zespół naukowców pod kierownictwem Justina S. Rhodesa, profesora psychologii na Uniwersytecie Illinois, odkrył, że bieganie może znacząco poprawić kondycję mózgu: sprawić, że będzie zdrowszy oraz udoskonalić jego funkcjonowanie mierzone za pomocą testów poznawczych. Badacze wyjaśniają, że mózg, tak jak wszystkie mięśnie i organy, jest tkanką i jego funkcje pogarszają się z wiekiem, ale także gdy są w niewystarczającym stopniu wykorzystywane. Zaczynamy tracić sprawność najczęściej jeszcze przed trzydziestym rokiem życia, a większość z nas traci rocznie ok. 1% wielkości hipokampu, obszaru mózgu kluczowego dla pamięci i procesu uczenia się. Przeprowadzając eksperymenty na myszach, badacze odkryli, że bieganie pozwala spowolnić lub odwrócić fizyczny rozkład mózgu. Chociaż nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób trening wpływa na mózg na poziomie molekuł, naukowcy podejrzewają, że chodzi o spowodowany treningiem wzrost stężenia neurotrofiny, białka znanego też jako BDNF (ang. brain-derived neurotrophic factor), kluczowego w strukturach mózgu i rdzenia kręgowego. Chociaż nie przeprowadzono jeszcze analogicznych badań związanych z wpływem biegania na poziom BDNF w mózgach ludzi, wiadomo już, że większość biegaczy po wysiłku wykazuje podwyższony poziom BDNF w krwioobiegu.

Chociaż dla wielu osób, może wydawać się zaskakujące, że “trenowanie mózgu” może dokonywać się poprzez wysiłek fizyczny, David Eagleman, we wspomnianej już książce, zauważa: “Niemal całe nasze życie umysłowe przebiega poza kontrolą świadomości. Co ciekawe, tak jest lepiej. Jaźń może przypisywać sobie zasługi, lecz jej rola w większości procesów decyzyjnych w naszym mózgu powinna być zminimalizowana. Kiedy świadomość miesza się do rzeczy, których nie rozumie, wszystkie procesy przebiegają mniej sprawnie”.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Kolka podczas biegu - jak sobie z nią radzić? Przyczyny powstawania kolki - Poradnia Biegacza
Następny wpis
Odwagi! Ciężki jest los początkującego biegacza...

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu