fbpx
Odnowa biologiczna

Zregeneruj się, a dopiero potem wygrywaj!

Dla tych biegaczy, którym zależy na poprawieniu formy i wyników, nie tylko trening jest istotny, ale i sam odpoczynek.
zregeneruj sie a dopiero potem wygrywaj

Dla tych biegaczy, którym zależy na poprawieniu formy i wyników, nie tylko trening jest istotny, ale i sam odpoczynek. Zregeneruj się! Jeśli chcesz jutro pobiec lepiej, to nie możesz wylegiwać się na kanapie, tylko powinieneś właściwie relaksować się i regenerować!

Przedstawiamy Wam sposoby na odbudowę sił fizycznych i psychicznych, warto wziąć sobie do serca te wskazówki!

Specjaliści twierdzą, że podczas dni, w których to odpoczynek jest dla Ciebie najważniejszy, masz okazję zmniejszyć poziom stresu związanego z bieganiem. Jednak absolutnie nie chodzi o to, żeby nic nie robić! Wyjątkiem są oczywiście kontuzje, wtedy jesteśmy zmuszeni, by leżeć na kanapie i przełączać kanały telewizyjne.

Warto pamiętać o tym, że umiarkowana i kontrolowana dawka ruchu zwiększa dopływ krwi do mięśni i sprzyja wypłukiwaniu z nich produktów przemiany metabolizmu, które doprowadzają do bólu mięśni.

Badania wykazały, że aktywny wypoczynek przyspiesza regenerację naszych mięśni. Podobno rowerzyści, którzy w dniach nieobjętych treningami pozostawali aktywni fizycznie i stosowali masaż, następnego dnia osiągali znacznie lepsze wyniki niż ci, którzy nic nie robili. Wielu biegaczy nierzadko odpoczywa po dniu, w którym pokonują najdłuższą trasę. Sporo trenerów jest jednak zdania, że lepszym rozwiązaniem jest zrobienie sobie wolnego dnia PRZED, a nie PO przebyciu najdłuższej trasy.

Zasadne jest to w sytuacji, kiedy Twój tygodniowy plan zakłada stopniowe zwiększenie obciążenia treningowego. Badania dowodzą, że przed największym wysiłkiem warto jest urozmaicić swoją aktywność fizyczną. Dzięki temu masz szansę na to, by poczuć się świeższym i osiągnąć dużo lepsze rezultaty.

Ruszaj się z głową!

Warto iść na rower, popływać, zagrać w grę zespołową, zaplanować wycieczkę po górach albo chociaż zabrać swojego psa na długi spacer. Nie należy się jednak forsować. Nasze tętno nie powinno przekraczać 50-60% tętna maksymalnego, bo przecież zależy nam na tym, żeby nie dostać zadyszki.

Jeśli jednak coś Cię boli lub doskwiera jakaś kontuzja, to najlepiej zrezygnować tego dnia z ruchu i odpocząć na kanapie.

W dni powszednie, kiedy masz na głowie dużo obowiązków, ciężko jest znaleźć czas na porządne rozciąganie. Ale pojawia się okazja, kiedy nie biegasz, wtedy możesz nadrobić zaległości.

Pamiętaj, żeby po kolei rozciągać mięśnie obręczy biodrowej, pośladkowe, czworogłowe uda, tyłu uda oraz łydek. Należy wziąć pod uwagę to, że spięte i źle rozciągnięte mięśnie ograniczają Twoje osiągi i zwiększają ryzyko kontuzji, zwłaszcza jeśli po jednej stronie są bardziej elastyczne niż po drugiej.

W takiej sytuacji na pomoc przychodzi joga! Specjaliści donoszą, że biegacze, którzy uprawiają jogę, mają lepsze wyniki od tych, którzy nie chodzą na tego typu zajęcia na macie!

Joga dla biegacza

Zaplanuj dokładnie swoją regenerację i zregeneruj się!

Kiedy masz wolny dzień od biegania, nie znaczy, że możesz opychać się chipsami i innymi „świństwami”. Zamiast tego powinieneś zjeść coś, na co w zwykły dzień nie możesz sobie pozwolić. Wielu biegaczy unika produktów zawierających dużo błonnika, gdyż obawiają się, że nagła potrzeba pokrzyżuje im plany treningowe. Warto jednak pamiętać, że błonnik jest potrzebny, dlatego w wolny dzień należy uzupełnić go bez zbędnego stresu.

Nie bez znaczenia dla naszej regeneracji jest również białko. Z uwagi na to, że w dni treningowe chętniej sięgamy po węglowodany, bowiem szybciej zaspokajają nasz głód, to w dzień wolny trzeba odwrócić proporcje! Mówiąc krótko: więcej białka, mniej węgli!

Białko przed czy po treningu? Jak przyśpieszyć regenerację rezerw glikogenu? – Poradnia Biegacza

Możesz więc sięgnąć po pełnoziarniste płatki zbożowe z chudym mlekiem i owocami na śniadanie. W Twoim menu powinien się znaleźć również szpinak z grillowanym łososiem albo kurczakiem na obiad. A co na kolację? Przyrządź sobie chudego steka z brązowym ryżem i warzywami, pamiętaj jednak o tym, by nie jeść za późno!

Jeśli następnego dnia czeka Cię długi bieg, pomyśl również o dwóch kanapkach z twarogiem. Warto pamiętać również o nawadnianiu. Pij tak długo, aż Twój mocz zrobi się słomkowy.

Wybierz się także na masaż, no i przede wszystkim wysypiaj się, dawaj swojemu organizmowi od 7 do 9 godzin nieprzerywanego snu. Tyle czasu potrzebują Twoje mięśnie i układ nerwowy, żeby zdążyć się zregenerować.

A więc do dzieła, regenerujmy się tak, jak należy!

Bibliografia:

  • sportnazdrowie.pl

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Doktor Kenzo Kase z wizytą w Warszawie
Następny wpis
Uniwersalny plan treningowy - maraton - 12 tygodni - 3 i 4 treningi w tygodniu
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu