fbpx
no arm no limits 01

No Arm No Limits – Maciek Jaraszek biega bez ręki i bez ograniczeń

W 2012 roku miał wypadek motocyklowy, w którym stracił większą część lewej ręki. Wydarzenie to stało się jednak motorem dla rozwoju. Maciej Jaraszek – bo o nim mowa – dziś biega maratony, uczestniczy w triathlonach i motywuje innych swoim hasłem: No Arm No Limits!

W 2012 roku miał wypadek motocyklowy, w którym stracił większą część lewej ręki. Wydarzenie to stało się jednak motorem dla rozwoju. Maciej Jaraszek – bo o nim mowa – dziś biega maratony, uczestniczy w triathlonach i motywuje innych swoim hasłem: No Arm No Limits!

Nieszczęśliwe wypadki dla wielu osób oznaczają koniec marzeń. Dla Maćka Jaraszka był to dopiero początek prawdziwej przygody. W wyniku wypadku motocyklowego ten młody, aktywny mężczyzna stracił większą część lewej ręki. Szybko jednak zaczął zadawać sobie pytania o nowe perspektywy i pomysły na życie po amputacji. I… odnalazł sport, a dokładniej bieganie i triathlony. Jak sam przyznaje, swoje największe sukcesy w sporcie odniósł po wypadku. A są to wyczyny, do których często nie dochodzą osoby w pełni sprawne. W kwietniu przebiegł maraton w Łodzi w czasie 3:53:55, a w czerwcu ukończył Garmin Iron Triathlon w Elblągu (1/4 Ironman) z rewelacyjnym wynikiem 2:53:24!

Maciej Jaraszek ma zamiłowanie do przekraczania granic. Nie bez powodu jego przewodnie hasło to No Arm No Limits (Brak ręki, brak ograniczeń). Jego kreatywność w podejściu do realizacji treningów również nie zna granic. Jakkolwiek bieganie nie sprawiało mu większych trudności, to do tematu treningów rowerowych i pływackich trzeba było podejść w nieszablonowy sposób. Rynek nie ma w takich przypadkach gotowych rozwiązań. O protezie, której używa podczas etapów kolarskich, przeczytał w internecie.  Pewien Węgier, mający podobne pasje i podobny problem z ręką, opisywał zaprojektowaną i opatentowaną przez siebie protezę. Maciek nie zastanawiał się zbyt długo – zakupił od chłopaka niezbędne części i złożył ją według instrukcji. Rower szosowy również przerobił sam, aby pasował do jego „zastępczej ręki”.  Praca zakończyła się sukcesem, a on skromnie przyznał: „Na szczęście wszystko się udało. Jeździ!” Najtrudniejszym punktem programu jest pływanie – na poważnie zajmuje się tym sportem dopiero od roku, a otwarte akweny wciąż są dla niego niezbadanym lądem. W planie ma jednak dystans 1/2 Ironmana w Gdyni, więc każdej dyscyplinie poświęca minimum 2 dni w tygodniu.

no-arm-no-limits-02

Jest bardzo aktywny w mediach społecznościowych. Na facebooku prowadzi fanpage No Arm No Limits, który jest źródłem motywacji i swoistym kompendium wiedzy dla osób po amputacjach, ale również solidną dawką motywacji dla zdrowych osób, które nie szukają wymówek, tylko realizują swój cel. Maciek Janaszek jest zawodnikiem, który – gdyby tylko chciał – mógłby się załamać, a zamiast tego motywuje innych:

Chcę Wam pokazać, że nie mieć nie znaczy nie móc. Potrzebny jest pomysł, plan działania i ciężka praca. Poprzeczka dla osób po amputacji zawsze jest postawiona wyżej. Natomiast granice istnieją tylko w naszych głowach.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
maraton warszawski 01

W ostatnią niedzielę września odbędzie się 39. PZU Maraton Warszawski

Następne
co miniecie na trasie amberexpo polmaraton gdansk 01

Co miniecie na trasie AmberExpo Półmaraton Gdańsk

Powiązane artykuły

reebok harmony road 01
Czytaj dalej

Reebok Harmony Road

Czyżby Reebok włączył się do walki o serca biegaczy? W tym roku brytyjska firma, a właściwie model jej obuwia Harmony Road został uznany przez Runner’s World za najlepszy debiut wiosny 2017 wśród butów przystosowanych do biegów długodystansowych.
z checklisty ultrasa wodoodporne skarpetki 01
Czytaj dalej

Z checklisty ultrasa – wodoodporne skarpetki

Biegacz ultradystansowy, preferujący starty w pięknych okolicznościach przyrody powinien być gotowy na wszystko. Stąd rozrastające się checklisty sporządzane przed zawodami, takimi jak Bieg Rzeźnika. A co będzie, jeśli czeka nas przeprawa przez strumień, a potem jeszcze ładne kilka godzin spędzimy na trasie? Otarcia i potworny ból stóp? Nic z tego! Technologia wychodzi ultrasom naprzeciw i tworzy wodoodporne skarpetki! Przyjrzyjmy się przykładowemu modelowi DexShell Ultra Flex.
swiatowy dzien orienteeringu rowniez w polsce 01
Czytaj dalej

Światowy Dzień Orienteeringu – również w Polsce!

W środę (24.05) obchodzony był Światowy Dzień Orienteeringu i z tej okazji w aż 31 miastach (32 lokalizacje – przyp.) w Polsce zorganizowano biegi na orientację. Była to akcja „Cała Polska Biega z Mapą”, a tegoroczna była już 7 edycją, która po raz pierwszy nie odbywała się w weekend. Poza polskimi miastami ŚDO świętowano w ponad 2000 biegach w różnych państwach, a najwięcej zgłosiło się w Skandynawii. Z roku na rok frekwencja rośnie, w Polsce również, i coraz to więcej miast chcę organizować biegi na orientację. W porównaniu z poprzednią edycją, liczba miast-organizatorów zwiększyła się u nas o blisko 30%.

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM