Co miniecie na trasie AmberExpo Półmaraton Gdańsk

AmberExpo Półmaraton Gdańsk to impreza, która odbędzie się już po raz czwarty. W tym roku morze biegaczy zaleje ulice Gdańska 5 listopada. Na zawodników czeka trasa licząca 21,0975 km atestowana przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Na jej pokonanie będzie aż 3 godziny oraz 30 minut. Przebieg trasy będzie taki sam jak w latach poprzednich, dzięki czemu zawodnicy będą mogli porównać osiągnięte czasy rok do roku.

  • Start tradycyjnie zlokalizowany będzie przed nowoczesnym centrum wystawienniczo-konferencyjnym AmberExpo.

Pierwsze kilometry trasy to okolice terenów dawnej Stoczni Gdańskiej. Biegacze będą mogli podziwiać między innymi zielone żurawie Kone, będące już wizytówką Gdańska. Po lewej stronie pojawi się unikatowy budynek Europejskiego Centrum Solidarności oraz stojący przy nim Pomnik Poległych Stoczniowców (Pomnik Trzech Krzyży). Każdy krzyż ma 42 metry wysokości oraz waży 32 tony!

co-miniecie-na-trasie-amberexpo-polmaraton-gdansk-03

  • Następnie zawodnicy z prawej strony miną słynny w Gdańsku biurowiec – Zieleniak.

Powstał on w nietypowy sposób: najpierw postawiono dwa filary, które połączono piętrami zaczynając od najwyższych kondygnacji do najniższych. Jest to jedyna taka konstrukcja w Polsce. Mijając Zieleniak zawodnicy wbiegną na wiadukt Błędnik, którego nazwa pochodzi o nazwy parku zlokalizowanego w tym miejscu do XIX w.

  • Za Błędnikiem trasa półmaratonu wpadnie w Aleję Zwycięstwa, zwaną niegdyś Wielką Aleją.

Jest najstarszą w Polsce zachowaną czterorzędową aleją śródmiejską. Tworząc ją, posadzono aż 1416 lip, dziś wzdłuż alei rośnie około 700 tych drzew. Aleja Zwycięstwa poprowadzi biegaczy aż do Wrzeszcza. Po drodze warto spojrzeć w lewo, gdzie pokarze się piękny gmach główny Politechniki Gdańskiej.

Sprawdź produkty w naszym sklepie!
  • Wrzeszcz to jedna z najstarszych dzielnic Gdańska.

Już w roku 1263 pojawiły się pierwsze wzmianki o niewielkiej osadzie nad potokiem Strzyża. Nazwa pochodzi ponoć od wrzosów (vriezs), które porastały okoliczne wzgórza. Trasa AmberExpo Półmaraton Gdańsk przez centrum Wrzeszcza prowadzić będzie aleją Grunwaldzką.

  • Następną dzielnicą, przez którą przebiegną uczestnicy zawodów, będzie Oliwa.

Od 1186 funkcjonował tutaj klasztor cystersów. Częścią Gdańska stała się dopiero w roku 1926. Przebiegając przez Oliwę miniecie m.in. kampus Uniwersytetu Gdańskiego, Halę Olivię czy Park Oliwski. 

co-miniecie-na-trasie-amberexpo-polmaraton-gdansk-02

  • W Oliwie biegacze skręcą w prawo w ulicę Pomorską, wzdłuż której miną dzielnicę Żabianka, położną nad Potokiem Oliwskim.

Niegdyś był tu Żabi Staw oraz Żabia Karczma. Następną dzielnicą, przez którą przebiegać będzie trasa półmaratonu to Przymorze. Pierwsze wzmianki o wsi Przymorze pochodzą aż z XI w.! Obecnie to gęsto zaludniona dzielnica, w której znajduje się m.in. najdłuższy w Polsce budynek, tzw. falowiec!

  • Na około 16 kilometrze zawodnicy wbiegną w ulicę o nazwie Czarny Dwór.

Ulica która swą nazwę wzięła z jednego z czterech dawnych dworów, należących niegdyś do wsi Zaspa. Pozostałe dwory to: Biały Dwór, Czerwony Dwór, Królewski Dwór. Następnie czekać na nich będzie Droga Zielona z wiaduktem, którego podbieg da co niektórym w kość! Po prawej stronie pojawi się bursztynowa kopuła Stadionu Energa Gdańsk, który może pomieścić aż 41 620 fanów piłki nożnej! Każda belka podtrybunowa waży blisko 20 ton i mierzy 17,5m długości. Na potrzeby Stadionu Energa Gdańsk zużyto 150 tys. ton żelbetonu Konstrukcja stalowa dachu składa się z 82 wręgów, każdy o wadze 66 ton!

co-miniecie-na-trasie-amberexpo-polmaraton-gdansk-04

  • Ostatnie kilometry i zawodnicy wbiegają do hali AmberExpo, gdzie zlokalizowana będzie meta!

Tam także znajdować się będzie strefa regeneracyjna, w której zawodnicy po zawodach będą mogli odpocząć, skorzystać z masaży celebrować swoje wyniki. Kibice będą mogli obserwować przebieg wyścigu dzięki telebimowi, a dzieci będą mogły wybawić się w strefie dziecka. Na wszystkich czekać będzie także strefa expo, w której pojawią się wystawcy prezentujący między innymi odzież sportową, sprzęt sportowy, żywność dla sportowców.

Cały czas można zapisywać się na AmberExpo Półmaraton Gdańsk. W celu rejestracji należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie zawodów www.polmaratongdansk.pl.