🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Informacje prasowe

Co miniecie na trasie AmberExpo Półmaraton Gdańsk

AmberExpo Półmaraton Gdańsk to impreza, która odbędzie się już po raz czwarty. W tym roku morze biegaczy zaleje ulice Gdańska 5 listopada. Na zawodników czeka trasa licząca 21,0975 km atestowana przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Na jej pokonanie będzie aż 3 godziny oraz 30 minut. Przebieg trasy będzie taki sam jak w latach poprzednich, dzięki czemu zawodnicy będą mogli porównać osiągnięte czasy rok do roku.
co miniecie na trasie amberexpo polmaraton gdansk 01

AmberExpo Półmaraton Gdańsk to impreza, która odbędzie się już po raz czwarty. W tym roku morze biegaczy zaleje ulice Gdańska 5 listopada. Na zawodników czeka trasa licząca 21,0975 km atestowana przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Na jej pokonanie będzie aż 3 godziny oraz 30 minut. Przebieg trasy będzie taki sam jak w latach poprzednich, dzięki czemu zawodnicy będą mogli porównać osiągnięte czasy rok do roku.

  • Start tradycyjnie zlokalizowany będzie przed nowoczesnym centrum wystawienniczo-konferencyjnym AmberExpo.

Pierwsze kilometry trasy to okolice terenów dawnej Stoczni Gdańskiej. Biegacze będą mogli podziwiać między innymi zielone żurawie Kone, będące już wizytówką Gdańska. Po lewej stronie pojawi się unikatowy budynek Europejskiego Centrum Solidarności oraz stojący przy nim Pomnik Poległych Stoczniowców (Pomnik Trzech Krzyży). Każdy krzyż ma 42 metry wysokości oraz waży 32 tony!

co-miniecie-na-trasie-amberexpo-polmaraton-gdansk-03

  • Następnie zawodnicy z prawej strony miną słynny w Gdańsku biurowiec – Zieleniak.

Powstał on w nietypowy sposób: najpierw postawiono dwa filary, które połączono piętrami zaczynając od najwyższych kondygnacji do najniższych. Jest to jedyna taka konstrukcja w Polsce. Mijając Zieleniak zawodnicy wbiegną na wiadukt Błędnik, którego nazwa pochodzi o nazwy parku zlokalizowanego w tym miejscu do XIX w.

  • Za Błędnikiem trasa półmaratonu wpadnie w Aleję Zwycięstwa, zwaną niegdyś Wielką Aleją.

Jest najstarszą w Polsce zachowaną czterorzędową aleją śródmiejską. Tworząc ją, posadzono aż 1416 lip, dziś wzdłuż alei rośnie około 700 tych drzew. Aleja Zwycięstwa poprowadzi biegaczy aż do Wrzeszcza. Po drodze warto spojrzeć w lewo, gdzie pokarze się piękny gmach główny Politechniki Gdańskiej.

  • Wrzeszcz to jedna z najstarszych dzielnic Gdańska.

Już w roku 1263 pojawiły się pierwsze wzmianki o niewielkiej osadzie nad potokiem Strzyża. Nazwa pochodzi ponoć od wrzosów (vriezs), które porastały okoliczne wzgórza. Trasa AmberExpo Półmaraton Gdańsk przez centrum Wrzeszcza prowadzić będzie aleją Grunwaldzką.

  • Następną dzielnicą, przez którą przebiegną uczestnicy zawodów, będzie Oliwa.

Od 1186 funkcjonował tutaj klasztor cystersów. Częścią Gdańska stała się dopiero w roku 1926. Przebiegając przez Oliwę miniecie m.in. kampus Uniwersytetu Gdańskiego, Halę Olivię czy Park Oliwski. 

co-miniecie-na-trasie-amberexpo-polmaraton-gdansk-02

  • W Oliwie biegacze skręcą w prawo w ulicę Pomorską, wzdłuż której miną dzielnicę Żabianka, położną nad Potokiem Oliwskim.

Niegdyś był tu Żabi Staw oraz Żabia Karczma. Następną dzielnicą, przez którą przebiegać będzie trasa półmaratonu to Przymorze. Pierwsze wzmianki o wsi Przymorze pochodzą aż z XI w.! Obecnie to gęsto zaludniona dzielnica, w której znajduje się m.in. najdłuższy w Polsce budynek, tzw. falowiec!

  • Na około 16 kilometrze zawodnicy wbiegną w ulicę o nazwie Czarny Dwór.

Ulica która swą nazwę wzięła z jednego z czterech dawnych dworów, należących niegdyś do wsi Zaspa. Pozostałe dwory to: Biały Dwór, Czerwony Dwór, Królewski Dwór. Następnie czekać na nich będzie Droga Zielona z wiaduktem, którego podbieg da co niektórym w kość! Po prawej stronie pojawi się bursztynowa kopuła Stadionu Energa Gdańsk, który może pomieścić aż 41 620 fanów piłki nożnej! Każda belka podtrybunowa waży blisko 20 ton i mierzy 17,5m długości. Na potrzeby Stadionu Energa Gdańsk zużyto 150 tys. ton żelbetonu Konstrukcja stalowa dachu składa się z 82 wręgów, każdy o wadze 66 ton!

co-miniecie-na-trasie-amberexpo-polmaraton-gdansk-04

  • Ostatnie kilometry i zawodnicy wbiegają do hali AmberExpo, gdzie zlokalizowana będzie meta!

Tam także znajdować się będzie strefa regeneracyjna, w której zawodnicy po zawodach będą mogli odpocząć, skorzystać z masaży celebrować swoje wyniki. Kibice będą mogli obserwować przebieg wyścigu dzięki telebimowi, a dzieci będą mogły wybawić się w strefie dziecka. Na wszystkich czekać będzie także strefa expo, w której pojawią się wystawcy prezentujący między innymi odzież sportową, sprzęt sportowy, żywność dla sportowców.

Cały czas można zapisywać się na AmberExpo Półmaraton Gdańsk. W celu rejestracji należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie zawodów www.polmaratongdansk.pl.                                                                                                                                   

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
No Arm No Limits – Maciek Jaraszek biega bez ręki i bez ograniczeń
Następny wpis
Bartosz Gorczyca – niepokonany w Kraju Basków!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.