Bartosz Gorczyca – niepokonany w Kraju Basków!

Bartosz Gorczyca – jeden z czołowych polskich ultramaratończyków – powraca na szczyt po nieudanym występie w Lavaredo Ultra Trail i w wielkim stylu zwycięża w Marimurumendi Maraton rozgrywanym w północnej Hiszpanii!

To był wyścig tak trudny jak jego nazwa. Marimurumendi Maraton odbył się w niedzielę 9 lipca 2017 w północnej Hiszpanii w regionie Kraju Basków. Jest to jeden z biegów w ramach Ehunmilak Ultra-Trail obok G2Haundiak Goierri Trail (88 km,  6000 m przewyższeń) i  biegu głównego Ehunmilak Ultra-Trail (168 km, 11 000 m przewyższeń). W tym roku we wszystkich imprezach wystartowało ponad 1200 zawodników z 17 krajów, w tym także z Polski.

bartosz-gorczyca-02

Nasz reprezentant zwyciężył na najkrótszym dystansie (42km, 2300 m przewyższeń). A nie było łatwo! Zmaganiom zawodników towarzyszył upał z temperaturą dochodzącą do 37 stopni Celsjusza. Mocni Hiszpanie również nie ułatwiali zadania Polakowi i utrzymywali jego czujność na najwyższym poziomie. Jeszcze na 34. kilometrze cała czołówka znajdowała się w około 100-metrowych odstępach od siebie. Różnice na mecie również były minimalne. Bartosz Gorczyca uzyskał czas 3 godziny 39 minut 19 sekund. 1,5 minuty po nim przybiegł Aleix Bautista, a trzeci w klasyfikacji Ruben Hernandez miał zaledwie 3 minuty straty do zwycięzcy.

bartosz-gorczyca-03

Dla Bartosza Gorczycy była to rehabilitacja za nieudany występ w The North Face Lavaredo Ultra Trail we Włoszech, gdzie był wymieniany wśród faworytów, a ostatecznie nie ukończył biegu. W Hiszpanii był bardzo zdeterminowany i – jak przyznał na swoim oficjalnym fanpage’u – chcąc zmazać plamę po Lavaredo, zacisnął zęby i na ostatnim podbiegu tak się postarał, że jego tętno maksymalne wyszło wyżej niż na badaniach wydolnościowych! Z pewnością nie jest to jego ostatni start w Kraju Basków. Można liczyć na to, że w kolejnych latach zobaczymy go na dłuższych dystansach Ehunmilak Ultra-Trail.

Bartosz Gorczyca – zawodnik Salco Garmin Team. Jeden z najlepszych i najbardziej utalentowanych biegaczy górskich w historii Polski. Mało kto wierzy, że w biegach górskich zadebiutował dopiero w 2012 roku. Ma na swoim koncie bardzo wiele sukcesów ogólnopolskich i zagranicznych. Jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski w Biegach Górskich, zwycięzcą takich prestiżowych biegów jak: Zimowy Ultramaraton Karkonoski, Bieg 7 Dolin, Bieg Ultra Granią Tatr czy Łemkowyna Ultra Trail na dystansie 150km.