fbpx
Odnowa biologiczna

Zimny prysznic po treningu, a może kąpiel w lodzie?

Zimny prysznic po treningu? Rola regeneracji po treningu biegowym jest nie do przecenienia. W czasie intensywnych treningów czy biegów na długich dystansach pracują dynamicznie wszystkie mięśnie, dochodzi do mikrourazów i niewielkich stanów zapalnych.
zimny prysznic po treningu a moze kapiel w lodzie 01

Zimny prysznic po treningu? Rola regeneracji po treningu biegowym jest nie do przecenienia. W czasie intensywnych treningów czy biegów na długich dystansach pracują dynamicznie wszystkie mięśnie, dochodzi do mikrourazów i niewielkich stanów zapalnych. To zupełnie normalne i dotyczy tak samo profesjonalistów, jak i biegaczy amatorów. Od wielu lat w sporcie na poziomie profesjonalnym stosuje się kąpiele lodowe, okłady z lodu po zawodach czy też lodowe masaże i kriokomory. To nie przypadek, że dzieje się tak w zarówno w sporcie profesjonalnym, jak i w tym na niższym poziomie. Regeneracja zimnem stosowana jest przez wielu czołowych sportowców.

Sposobów na regenerację wymyślono dziesiątki, a jednak ciągle jak bumerang powracają te najprostsze. Zimny prysznic po treningu jest jednym z takich sposobów na zregenerowanie swoich zmęczonych kilometrami mięśni, a przynajmniej tak twierdzi wiele osób, które go stosują. Zimno hartuje organizm i wiemy o tym od wieków.

Czy zimny prysznic po treningu pomaga?

Po treningu wracamy z mocno zmęczonymi mięśniami, napięciami, a czasami lekkimi stanami zapalnymi i początkami zakwasów. To moment na reakcję z naszej strony. Rzecz jasna,każdy bierze prysznic po bieganiu. Pytanie jednak, jaki ten prysznic być powinien? Zimny prysznic po treningu to świetna metoda na regenerację ciała. Zimna woda powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych, a to z kolei przyczynia się do wypłukiwania z ich wnętrza zbędnych produktów przemiany materii jak np. kwas mlekowy. Dodatkowo zimna woda zmniejszać będzie widoczną opuchliznę.

zimny  prysznic

A może kąpiel?

Godna polecenia jest również nieco twardsza odmiana takiej regeneracji. Kąpiel w zimnej wodzie. Powinna ona trwać do 10 minut. To również metoda wypróbowana przez wielu biegaczy i przynosząca pozytywne skutki. Niektórzy do wanny z wodą dorzucają jeszcze kostki lodu, inni korzystają ze specjalnych komór, które znajdziemy w gabinetach odnowy biologicznej. W domowych warunkach jednak również taką „przyjemność” możemy sobie z powodzeniem zafundować. Zimna woda poprawia krążenie krwi i przyspiesza tym samym regenerację naszego organizmu. Bardzo ważne, by była ona stosowana na przemian z ciepłą kąpielą. Doskonałym sposobem, jeżeli nie posiadamy wanny, a jedynie prysznic, jest wspomaganie się miską z wodą. Moczenie w niej nóg i polewanie się zimną wodą również powinno przynieść spore ukojenie.

Nie przesadzajmy oczywiście z temperaturą. Stosowanie chłodnej wody 12-15 stopni Celsjusza w upalne dni będzie na nas działało we właściwy sposób. Oczywiście w ramach indywidualnych predyspozycji możemy dorzucić na przykład kostek lodu do kąpieli, ale nie spędzajmy wtedy zbyt dużo czasu na takiej kąpieli. Nie zapomnij rozgrzać się po zimnej kąpieli lub prysznicu. Kubek gorącej herbaty, koc czy nawet owinięcie się na jakiś czas dwoma ręcznikami są również wskazane.

Zimna woda jest istotna w regeneracji powysiłkowej. Odpowiednio stosowana wraz z suplementacją i rozciąganiem po treningach może zmienić zupełnie nasze biegowe oblicze i wpłynąć bardzo pozytywnie na wiele aspektów biegu.

Co zyskamy dzięki kąpieli lub zimnemu prysznicowi po treningu?

  • zmniejszenie obrzęków, opuchlizny i stanów zapalnych,
  • uśmierzenie bólu,
  • poprawienie krążenia krwi,
  • podkręcenie metabolizmu,
  • usuwanie metabolitów nagromadzonych w czasie intensywnych ćwiczeń,
  • skrócenie czasu leczenia urazów, przeciążeń i kontuzji,
  • zapobieganie powstawaniu kontuzji.

Na temat kąpieli i zimnych pryszniców po treningu  w nauce nadal istnieje wiele kontrowersji. Naukowo udowodniono spadek siły mięśniowej na czas kilkunastu do kilkudziesięciu minut po zimnej kąpieli. Nie udowodniono również wszystkich pozytywnych aspektów. Nauka nie wykazuje jednak negatywnych skutków stosowania takich kąpieli czy prysznica. W rezultacie ich stosowanie może na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc. Jeżeli nie zahartuje ciała, to może przynajmniej ducha.

Jeżeli jesteście typowymi „zmarzluchami” i śpicie w skarpetkach przytuleni do kaloryfera, pomóc może adaptacja. Zmniejszajcie temperaturę wody, stopniowo przyzwyczajając swój organizm do zimna. Szok termiczny nie jest nam potrzebny, a taka powolna adaptacja pozwoli osiągnąć zamierzony cel.

A Wy? Macie odwagę? Jakie skutki u Was przynosi lodowata kąpiel albo zimny prysznic po treningu?

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

(2) Napisz komentarz

  1. Bardzo dobre sposoby na regenerację, ale warto się wspomóc także naturalnymi suplementami. Jeśli chodzi o sportową regenerację to polecam Ashwagandhę 600 Sport. Znacznie skraca regenerację przy regularnym stosowaniu. Dobrze też wpływa na sen, a wszyscy wiemy że sen to jeden z ważniejszych aspektów regeneracji.

    1. fajny specyfik, mężczyznom pomaga też w innych sytuacjach 🙂 ja stosuję przy regeneracji mięśni, a co do samego konkretnego suplementu o którym piszesz to zdecydowanie warto, ciesze się, ze olimp wprowadził ashwagandę 600 sport do swojej oferty, bo to wartościowy suplement

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Majowe bieganie na Podhalu - jeszcze możesz się zapisać
Następny wpis
Bieganie z nadciśnieniem​​
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu