🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Zapowiedzi imprez

Oni powalczą o zwycięstwo w 22. Poznań Maratonie, a niektórzy także o Mistrzostwo Polski!

Już tylko godziny dzielą nas od startu 22. Poznań Maratonu. Znamy pełen skład elity zarówno wśród kobiet jak…
prezentacja elity poznan fb

Już tylko godziny dzielą nas od startu 22. Poznań Maratonu. Znamy pełen skład elity zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Polscy biegacze powalczą dodatkowo w 43. PZLA Mistrzostwach Polski Kobiet w Maratonie oraz 93. PLZA Mistrzostwach Polski Mężczyzn w Maratonie. Kto należy do faworytów poszczególnych rywalizacji?

3

Po ubiegłorocznej edycji, w której zarówno w rywalizacji kobiet jak i mężczyzn padły rekordy imprezy Poznań Maratonu, organizatorzy i kibice w tym roku również liczą na emocje i wysoki poziom sportowy biegu. Elita jest dość szeroka, dzięki czemu kandydatek i kandydatów do szybkiego biegania w 22. Poznań Maratonie nie brakuje. Dodatkowego smaczku całej imprezie dodaje rywalizacja w ramach mistrzostw Polski.

Maraton Warszawski 2023 09 24 Warszawa 0767
(c) Wszelkie prawa zastrzeżone,fot: www.sportografia.pl www.nnmaratonwarszawski.com

Faworytki wśród kobiet

Warto przypomnieć, że obecny rekord imprezy kobiet w Poznań Maratonie należy do Kenijki Caroline Cheptanui Kilel, która osiągnęła przed rokiem fanstastyczny rezultat 2:27:01. W gronie faworytek 22. Poznań Maratonu tylko 1 zawodniczka legitymuje się rekordem życiowym na lepszym poziomie. Jest to Etiopka Tseginesh Mekonnin, a jej życiówka wynosząca 2:24:50 pochodzi z 2021 r. z maratonu w Maladze, który zresztą wygrała, debiutując na królewskim dystansie. W tym roku również ma na koncie 1 szybki maraton – w marcu w Barcelonie pobiegła dokładnie 2:27:00. 

Obok niej w elicie mamy jeszcze 2 Etiopki: Gelane Senbete, która ma na koncie zwycięstwa w kilku maratonach – m.in. w tym roku w Qingdao, a w poprzednich latach w marokańskim Fes czy niemieckiej Kolonii. Jej rekord życiowy pochodzi z tego roku i wynosi 2:29:54. Trzecią zawodniczką z Etiopii jest Birtukan Workineh, która w maratonie nie odnosiła dotychczas większych sukcesów. Ma jednak bardzo dobry rekord życiowy w półmaratonie, wynoszący 1:09:11 z ubiegłego sezonu.

Z koalicją Kenijek powalczą zapewne polskie biegaczki. Najmocniejsza na papierze jest Monika Jackiewicz z rekordem życiowym 2:29:51. W tym roku ma już na koncie 2 maratony: w Sewilli oraz na lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Budapeszcie, gdzie zajęła 40. miejsce. Ciekawostką jest fakt, że tegoroczny zwycięzca 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego Levente Szemerei również zajął w Budapeszcie 40. miejsce w biegu maratońskim. Oby to była dobra wróżba dla Moniki Jackiewicz.

W Poznaniu na starcie zobaczymy również tegoroczną zwyciężczynię maratonu w Warszawie – Ewę Jagielską. To zawodniczka, która z sezonu na sezon bije swoje rekordy życiowe, nie przejmując się zupełnie tym, że startuje w kategorii Masters. W Poznaniu będzie miała okazję jeszcze raz powalczyć o rekord Polski w maratonie w kategorii K40. Stawkę najmocniejszych Polek uzupełnia Emilia Mazek, której rekord życiowy wynoszący 2:39:08 pochodzi sprzed roku także z Warszawy. Oprócz tych 3 biegaczek do rywalizacji w Mistrzostwach Polski wstępnie zgłoszonych jest jeszcze 11 innych zawodniczek.

Maraton Warszawski 2021 09 26 Warszawa 0273 1
fot: www.sportografia.pl

Faworyci wśród mężczyzn

W rywalizacji panów najlepszym wynikiem w stawce legitymuje się Kenijczyk Laban Mutai. W 2019 r. wygrał maraton w Eindhoven z czasem 2:06:40. W swojej już ponad 10-letniej międzynarodowej karierze startował w wielu maratonach i zawsze prezentował przynajmniej przyzwoity poziom (wyniki w okolicach 2:15 i lepsze), a do tego wielokrotnie łamał barierę 2 godzin i 10 minut. Zobaczymy, czy ta sztuka uda mu się w Poznaniu. Poniżej 2:10 biegał już również Etiopczyk Mesfin Negus. W ubiegłym sezonie podczas maratonu w Amsterdamie pobiegł 2:09:53 i to na razie jego jedyny w karierze maratoński wynik.

W stawce nie brakuje innych mocnych zawodników z Afryki. Na liście startowej jest np. zwycięzca Maratonu Warszawskiego z 2022 r. Kenijczyk Joseph Munywoki z rekordem życiowym 2:10:07. Jest także Erytrejczyk Petru Mamu, który w wieku 38 lat w tym sezonie w maju ustanowił życiówkę maratońską 2:10:22 w Genewie. Wśród zagranicznych biegaczy elity jest jeszcze Etiopczyk Mulu Jima, biegający regularnie w polskich biegach ulicznych, który jednak wydaje się najsłabszy w tej stawce.

Z polskich faworytów na pierwszych miejscach na pewno trzeba wymienić Adama Nowickiego – 34. zawodnika tegorocznych mistrzostw świata, legitymującego się rekordem życiowym 2:09:48 (5. wynik w historii polskiej lekkoatletyki). O złoto mistrzostw Polski powalczyć powinien z wicemistrzem Europy w maratonie z 2014 r. Yaredem Shegumo (r. ż. 2:10:34), dla którego będzie to pierwszy maraton po zwycięstwie w Maratonie Warszawskim w 2021 r. 

Wśród Polaków do walki o czołowe lokaty włączyć się mogą także Tomasz Grycko (r. ż. 2:13:20) i debiutujący na królewskim dystansie Mateusz Kaczor.  Lista wstępnie zgłoszonych do startu w 93. PLZA Mistrzostwach Polski Mężczyzn w Maratonie jest znacznie dłuższa i obejmuje łącznie 38 nazwisk.

3 1

O tym, kto okaże się najlepszy w 22. Poznań Maratonie i komu przypadną medale mistrzostw Polski w rywalizacji kobiet i mężczyzn przekonamy się już w niedzielę. Start maratonu o 9:00. 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Poznań Five, czyli bieg na 5 km z gwiazdami
Następny wpis
Znamy wyniki 22. Poznań Maraton — rekord trasy, Adam Nowicki i Monika Jackiewicz z medalami mistrzostw Polski!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.