fbpx
Psychologia

Siła woli – sposoby na kształtowanie

W bieganiu, tak jak w każdym sporcie, potrzebna jest systematyczność i determinacja. Nigdy nie zauważymy efektów już po pierwszym treningu, czasami na widoczny postęp trzeba czekać miesiącami.
sila woli sposoby na ksztaltowanie

W bieganiu, tak jak w każdym sporcie, potrzebna jest systematyczność i determinacja. Nigdy nie zauważymy efektów już po pierwszym treningu, czasami na widoczny postęp trzeba czekać miesiącami. Realizując plan treningowy, do ostatniego dnia nie wiemy, czy sprawdzi się on na docelowym dystansie. Dopiero na mecie możemy ocenić postęp i pracę, którą włożyliśmy w jego realizację. Zmiany, jakie zachodzą w naszym organizmie dzięki regularnemu treningowi, są niewidoczne nawet przez lata. To wszystko sprawia, że wiele osób zniechęca się do biegania, nie widząc żadnych efektów swojej pracy. Czy bieganie jest zatem dostępne tylko dla tych najbardziej zdeterminowanych i wytrwałych sportowców? Niekoniecznie, każdy amator może kształtować w sobie silną wolę i cieszyć się bieganiem, nawet jeśli miesiącami nie widzi postępów. Wszystko zależy od nastawienia i zmiany oczekiwań.

Silna wola, cecha ludzi sukcesu

Ludzie, którzy osiągnęli sukces w sporcie, posiadają jedną współną cechę – silną wolę. Nie zniechęcają się po pierwszej porażce, nie poddają złej pogodzie i niekomfortowym warunkom, nie ulegają wpływom otoczenia i nie uzależniają działania od swojego nastroju. Te wszystkie cechy są składnikiem silnej woli i kształtują coś najważniejszego – charakter w sporcie.  Jeśli więc chcemy cieszyć się bieganiem dłużej, niż jeden sezon, musimy nieustannie pracować nad swoją determinacją. Silna wola jest jak mięsień, im mocniej go trenujemy i skupiamy na nim uwagę, tym jest potężniejszy i sprawniejszy. Potraktujmy więc nasz umysł tak samo jak ciało i dbajmy o silną wolę każdego dnia. Zaprzyjaźnij się z przedstawionymi sposobami i bądź wytrwałym biegaczem.

Określ swój cel

Nie bez powodu znalezienie celu znalazło się na pierwszym miejscu. To podstawa w działaniu, nie tylko w sporcie. Każda czynność musi mieć swój cel, kierunek, którym podąża. Bez celu nie zajdziemy daleko i pierwsza napotkana przeszkoda przerwie nasze działanie.

Biegacze mają bardzo zróżnicowane cele. Jedni dążą do mistrzostwa i zdobycia podium, inni mierzą się z własnymi rekordami i dystansem. Spora liczba osób biega także dla lepszej kondycji, poprawy samopoczucia lub zrzucenia nadwagi. Każdy cel jest dobry, jeśli jest on dostatecznie  ważny. Celu nie należy tylko ustalić, trzeba go zapisać! Będziemy wtedy mieć jasno sprecyzowaną drogę, którą chcemy podążać. Najlepiej powiesić sobie kartkę z celem w widocznym miejscu, aby towarzyszył nam każdego dnia. Ustal swój własny cel, zapisz go i powieś na lodówce. Czytaj go codziennie, wyobrażaj sobie siebie po jego osiągnięciu, wizualizuj. To najważniejszy czynnik kształtowania silnej woli!

Mierz  postępy

Nic tak nie pobudza motywacji, jak efekty działań. Niestety w bieganiu efety te nie przychodzą szybko i łatwo się zniechęcić. Jest na to prosty sposób. Mierz nawet najdrobniejsze, pozornie niezauważalne postępy. Wejście na 5 piętro bez zadyszki, zgubienie centymetra w talii, biegnięcie jednostajnym tempem dłużej o kilka minut – to wszystko dzięki regularnemu treningowi. Jeśli nie widać jeszcze dużych postępów, takich jak bicie rekordów, to skup się przede wszystkim na mniejszych rzeczach. W tym przypadku również dobrym rozwiązaniem jest zapisywanie postępów, dzięki temu łatwiej będzie je mierzyć i porównywać.

Stwórz plan

W internecie można znaleźć mnóstwo [training-plan-link alias=”index”]planów treningowych[/training-plan-link] na każdy dystans i każdą kondycję. Są one bardzo przydatne w kształtowaniu silnej woli, przede wszystkim dlatego, że pomagają stworzyć nawyk. Według psychologów na stworzenie nawyku potrzebne jest 21 dni. Po tym czasie regularnie wykonywana czynność staje się dla nas naturalna. Jeśli uda nam się stworzyć nawyk, silna wola nie będzie odgrywała już pierwszej roli w motywacji. Zaczniemy działać nawykowo i nie będziemy zastanawiać się nad tym, czy pogoda jest odpowiednia, czy nastrój mamy dobry lub czy mamy czas na trening. Bieganie będziemy traktować jak standardową czynność dnia, tak samo jak spanie czy jedzenie. Nikt się przecież nie zastanawia, czy jest w nastroju do spania?!

Plany terningowe mają jeszcze jedną zaletę. Odpowiednio dobrany trening przyniesie nam szybsze postępy i lepszą kondycję. Dzięki temu osiągniemy nie tylko lepsze rezultaty na zawodach, ale będziemy widzieć, że nasz wysiłek przynosi zamierzony efekt.

Ustal priorytety

Bycie biegaczem to nie tylko trenowanie na bieżni. Zmianie ulega całe życie. Aby być dobrym i spełniać się w tym sporcie, trzeba wziąć pod uwagę również inne aspekty treningu, takie jak odżywianie, trening siłowy, sen i regeneracja. W odstawkę idzie śmieciowe jedzenie, zarwane nocki czy imprezy zakrapiane alkoholem. Powoduje to małą rewolucję w życiu każdego biegacza.

Aby to wszystko wytrzymać, należy ustalić swoje priorytety. Kiedy znajomi kuszą nas kolejną imprezą, musimy wiedzieć, co jest dla nas ważniejsze – świetna zabawa do białego rana, czy trening o świcie? W ustaleniu priorytetów pomoże jasno sprecyzowany cel oraz plan treningowy. Dzięki temu będziemy skupieni na działaniu, które jest dla nas ważne.

Dopasuj trening

Ważnym czynnikiem w kształtowaniu silnej woli jest dopasowanie czynności do naszych zainteresowań, dyspozycyjności i możliwości. Trudno zmotywować się do biegania, jeśli koliduje ono z życiem rodzinnym, pogłębia uczucie samotności lub uniemożliwia wieczorne pracowanie. Nie uda nam się też długo trenować, jeśli na samą myśl o bieganiu będziemy dostawać mdłości! Dlatego ważne jest, abyśmy dopasowali trening do swoich zainteresowań i temperamentu.

Zastanów się, co najbardziej lubisz w bieganiu, jak chcesz spędzać ten czas i co sprawia Ci największą frajdę. Osoby towarzyskie na pewno polubią treningi grupowe. W każdym mieście można znaleźć grupy biegowe na różnym stopniu zaawansowania. Do wspólnego uprawiania sportu zaprosić można również przyjaciół czy rodzinę. Jeśli wolisz samotność, a bieganie kojarzy ci się z wyciszeniem i przemyśleniem codziennych problemów, nie zmuszaj się do uczestniczenia w treningach grupowych. Musisz ustalić, jaką dodatkową korzyść bedziesz mieć z biegania. Nowi znajomi, dodatkowy czas tylko dla siebie, zwiedzanie okolicy, lepszy kontakt z naturą, to tylko niektóre z dodatkowych gratyfikacji tego sportu.

Zwróć uwagę również na swoją dyspozycyjność czasową. Jeśli w tygodniu masz więcej pracy, zaplanuj na weekend długie wybiegania i mocniejsze treningi. Jeśli wolisz trenować późnym wieczorem, nie zmuszaj się do wczesnego wstawania. W systematycznym uprawianiu sportu potrzebna jest elastyczność. Należy wziąć pod uwagę naszą dyspozycyjność, nieoczekiwane zmiany i wypadki losowe. Bieganie za wszelką cenę szybko spowoduje, że organizm zacznie się buntować, a wtedy nie pomoże nam nawet silna wola!

Nad silną wolą musimy nieustannie pracować. Tylko systematyczność i determinacja wzniesie nas na wyższy poziom biegania i pozwoli osiągnąć zamierzone cele. Na szczęście jest wiele sposobów na zwiększenie motywacji, a przedstawione metody to podstawa w kształtowaniu silnej woli. Jeśli wykorzystasz większość porad, na pewno odczujesz różnicę w podejściu do biegania i będziesz czerpać z tego większą przyjemność. W sporcie nie ma dróg na skróty, efekty nie przychodzą odrazu, a żaden plan treningowy nie jest szybki i prosty. Bieganie kształtuje nasz charakter, uczy wytrwałości, pokory i pokonywania własnych słabości, a silna wola pomaga stworzyć nawyki, które potrzebne są nie tylko w bieganu, ale i w życiu codziennym.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Blackroll Standard - test rolki
Następny wpis
Jakie cechy powinny mieć buty do biegania?
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu