fbpx
Ciekawostki

Czy silna wola może się wyczerpać?

Przechodzisz na dietę, obiecujesz skończyć z wieczornym podjadaniem, postanawiasz biegać codziennie przez pół godziny, kończysz z lenistwem, kupujesz…
Czy silna wolna może się wyczerpać?

Przechodzisz na dietę, obiecujesz skończyć z wieczornym podjadaniem, postanawiasz biegać codziennie przez pół godziny, kończysz z lenistwem, kupujesz książki do nauki języka hiszpańskiego… Każdy z nas nieustannie postanawia zacząć coś robić lub przestać coś robić, ale każdy z nas prędzej czy później ulega pokusie. W końcu zjesz to ciastko ociekające śmietankowym kremem, zapomnisz o języku hiszpańskim i bieganiu. I zaczniesz się zastanawiać, jak to się mogło stać? Dlaczego przestałeś się kontrolować? Czy twoja silna wolna mogła się wyczerpać? 

Wyczerpanie ego

Samokontrola, potocznie nazywana siłą woli, określa procesy mentalne, dzięki którym możliwe jest powstrzymywanie myśli, emocji lub zachowań wchodzących w konflikt z długoterminowym celem. Samokontrola jest więc jedną z podstawowych funkcji odpowiedzialną za hamowanie dominujących, automatycznych reakcji. Związana jest z pozytywnymi efektami w codziennym życiu, z osiągnięciami zawodowymi, rzadszymi zachowaniami impulsywnymi (np. objadaniem się), lepszym zdrowiem psychicznym oraz fizycznym. Jednak nie wszyscy i nie zawsze są w stanie wytrzymać w swoich postanowieniach.

Około dwadzieścia lat temu amerykański psycholog Roy Baumeister wysunął teorię, że nasza zdolność do samokontroli ma ograniczone zasoby, które się wyczerpują. Założenie to znane jest jako wyczerpanie ego (ego depletion). Bezpośrednio po czynności angażującej siłę woli, jesteśmy podatni na gorsze radzenie sobie z kolejnymi zadaniami wymagającymi samokontroli. Kiedy nieustannie musisz się kontrolować, co przecież przychodzi z trudem, w końcu człowiek zaczyna podejmować działania niewymagające wysiłku ani kontroli. Krótko mówiąc, kiedy dopada nas zmęczenie, zatracamy umiejętność panowania nad sobą, a nasza siła woli słabnie. To dlatego będąc na diecie w końcu zaczynamy podjadać i dlatego szybko zapominamy o postanowieniach noworocznych. 

Samokontrola ma ograniczone zasoby.
Samokontrola ma ograniczone zasoby.

Wyczerpanie decyzjami

Siła woli ujmowana jest jako umiejętność działania w zgodzie z powziętymi zamiarami. Dlatego wytrwanie w swoich postanowieniach to w gruncie rzeczy nieustanne podejmowanie określonych decyzji, podczas których kontrolujemy swoje wybory i przedkładamy długoterminowe cele nad chwilowe przyjemności. Tymczasem w dzisiejszych czasach, każdego dnia podejmujemy wiele codziennych, zwykłych decyzji i zadań, które wymagają od nas zaangażowania i przeciwstawienia pokusom. Książka czy filmy na yuotube, ćwiczenia czy leżenie na kanapie, szybka przekąska z Żabki czy zdrowe jedzenie, przeglądanie facebooka w pracy czy zrobienie kolejnego zadania. Ktoś wyliczył, że codziennie podejmujemy blisko 35000 decyzji. A im więcej wymagających zadań w ciągu dnia, tym coraz trudniej jest się z nimi uporać. 

Jednym z ciekawszych badań, które wykazało zmęczenie podejmowanymi decyzjami, było badanie przeprowadzone wśród sędziów udzielających zwolnienia warunkowego. Po przeanalizowaniu ponad 1100 decyzji o zwolnieniu warunkowym, okazało się, że więźniowie, których wnioski były rozpatrywane o wcześniejszej porze dnia były częściej uwzględniane, niż wnioski słuchane o późniejszej porze, nawet jeśli sprawy były do siebie bardzo podobne. Sędziowie byli już bowiem tak wyczerpani podejmowaniem decyzji, że częściej wybierali opcję niewymagającą wysiłku, czyli odmowę udzielenia zwolnienia warunkowego. 

Na codzień podejmujemy za dużo decyzji.
Na codzień podejmujemy za dużo decyzji.

Wyczerpanie ego zachodzi także w przypadku konieczności kontroli myśli, emocji, hamowania reakcji impulsywnych czy kierowania swoim zachowaniem. Im więcej czynników występujących na raz, tym szybciej zasoby samokontroli ulegną wyczerpaniu. 

Wśród czynników, które wyczerpują nas mentalnie, wymienić można również:

  1. Nieznane otoczenie lub robienie nowych rzeczy – nowe wyzwania wymagają od nas więcej energii.
  2. Robienie lub mówienie czegoś, co jest sprzeczne z tym, w co wierzysz – tzw. dysonans poznawczy jest mentalnie męczący.
  3. Niski poziom cukru we krwii – kiedy spada poziom glukozy we krwii, jesteśmy mniej odporni na wszystkie pokusy. To dlatego dieta jest tak trudna do utrzymania.
Czy silną wolę można doładować?
Czy silną wolę można doładować?

Ładowanie siły woli

Roy Baumeister porównał samokontrolę do mięśnia, który może być zmęczony i który wówczas nie pracuje prawidłowo. A skoro siła woli jest jak mięsień, to powinna się odbudować po odpoczynku, ale można ją również wytrenować. Istnieje kilka drobnych rozwiązań, które mogą trenować samokontrolę i zminimalizować wyczerpanie jej zasobów:

  1. Jeden nawyk na raz – najczęstszy błąd postanowień noworocznych to chęć zmiany kilku nawyków jednocześnie. Lepiej zarezerwować siłę woli na jedną, najważniejszą zmianę.
  2. Przygotowanie na kryzys – skoro już wiesz, że silna wolna może się wyczerpać, warto przewidzieć, co wtedy zrobisz. Na przykład, jeśli idziesz do kogoś na urodziny i wiesz, że dostaniesz ciasto, wówczas możesz postanowić, że poprosisz wtedy o szklankę wody. Daje to szansę na przemyślenie swojego wyboru, zanim nastąpi pokusa.
  3. Wyśpij się – sen resetuje siłę woli i rano budzimy się z nowym zasobem.
  4. Opanuj stres – ile razy rzucałeś papierosy, ale w sytuacji zdenerwowania wracałeś do nawyku palenia? W stresowych sytuacjach mamy bardzo małą siłę woli, dlatego warto opanować umiejętność radzenia sobie ze stresem.
  5. Przepłucz usta słodką wodą – według niektórych badań, obniżony poziom glukozy we krwi wpływa na spadek samokontroli. Wystarczy jednak przepłukać gardło napojem zawierającym glukozę, aby znieść efekt wyczerpania ego (gargle effect). Glukoza aktywuje receptory znajdujące się w jamie ustnej i na języku, co z kolei stymuluje aktywność regionów mózgowych związanych z układem nagrody i samokontrolą. Co ciekawe, kiedy badanym podano roztwór zawierający sztuczną substancję słodzącą (bez glukozy), efekt wyczerpania nie został zredukowany.
  6. Podejmuj mniej decyzji – każda decyzja wymaga czasu i energii, dlatego, zamiast marnować ją na trywialne wybory, można uprościć mnóstwo banalnych rzeczy i skoncentrować się na ważnych działaniach. To właśnie dlatego Mark Zuckerberg codziennie zakłada zwykłą szarą koszulkę, ponieważ nie chce tracić energii na tak mało istotną rzecz, jak podjęcie decyzji, w co się ubrać. Podobnie postępował Barack Obama. Dobrym pomysłem jest również trzymanie się rutyny, pobudka czy jedzenie o stałej godzinie pozwalają uniknąć wyczerpania energii na podejmowanie zbędnych decyzji.
Ogranicz podejmowanie zbędnych decyzji
Ogranicz podejmowanie zbędnych decyzji.

Uwierz, że silna wola jest nieograniczona

Jednak w ostatnich latach zaczęły pojawiać się dane podważające istnienie samego fenomenu wyczerpania ego. 

Kiedy opisano go w 1998 roku, przeprowadzono setki badań polegających na wykonywaniu przez grupę osób jednego zadania po drugim, oceniając skupienie czy siłę woli. Ustalono na przykład, że ludzie, którzy w pierwszej fazie eksperymentu powstrzymali się od zjedzenia czekoladek, byli później bardziej sfrustrowani i mniej wytrwali podczas rozwiązywania skomplikowanej łamigłówki logicznej. 

Jednak po wielu latach zachwytu nad teorią wyczerpania ego, ktoś w końcu postanowił ponowić dwuzadaniowe badanie i okazało się, że wyniki pierwszych badań nie zostały potwierdzone. Okazało się również, że przy pierwszych testach siły woli opublikowano tylko te wyniki, które teorię wyczerpania ego potwierdzały. Wobec tego kolejna grupa podjęła się badań i ustaliła, że z samego faktu rozwiązywania takich czy innych zadań przez grono ludzi nie da się wyciągnąć jednoznacznych wniosków, czy rzeczywiście istnieje zjawisko wyczerpania ego, czy nie.

Prawdą jest to, w co wierzysz
Prawdą jest to, w co wierzysz.

Na zakończenie warto wspomnieć o jednym badaniu, które wykazało, że jeśli wierzysz, że masz ograniczoną siłę woli, to tak będzie, a jeśli wierzysz, że nie masz żadnych ograniczonych zasobów, jeśli chodzi o samokontrolę – to również tak będzie. Tak samo, gdy będziesz uważał, że twoja dieta czy codziennie bieganie to straszna katorga i milion wyzwań, realizacja postanowień przyjdzie z trudem i szybciej się zmęczysz, ale jeśli zmienisz nastawienie i stwierdzisz, że unikanie pokus wcale nie jest męczące, tylko naturalne, niewymagające wysiłku – to tak właśnie będzie. Czyli siła własnych przekonań na temat siły woli jest kluczem do sukcesu i wytrwania we wszystkich postanowieniach. Także noworocznych. 

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8134656/
https://www.psychodiagnosis.pl/psycholog-kobylka-wyczerpanie-ego/
https://pol.lifehackk.com/ego-depletion-what-it-is
https://www.researchgate.net/publication/
http://janjedrzejczyk.pl/sila-woli/
https://pl.yestherapyhelps.com/the-theory-of-ego-exhaustion-are-there-limited-mental-resources-15327

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
15. Bieg Trzech Kopców: wystartowały zapisy! 
Następny wpis
1MILA. Jedyna taka impreza w Poznaniu!

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu