fbpx
Z ostatniej chwili

Rondo Polskich Maratończyków i Aleja Sław – jedyne takie miejsca w Polsce oficjalnie otworzone! Happening Biegowy z grupą rekonstrukcyjną za nami!

W miniony weekend – w sobotę 7 września świętowaliśmy 100-lecie polskiego maratonu. Otworzyliśmy dwa wyjątkowe i pełne symboliki…
rondo polskich maratonczykow 1

W miniony weekend – w sobotę 7 września świętowaliśmy 100-lecie polskiego maratonu. Otworzyliśmy dwa wyjątkowe i pełne symboliki miejsca — Aleję Sław i Rondo Polskich Maratończyków. Uroczystości w Rembertowie, w miejscu startu pierwszego polskiego maratonu zgromadziły wybitnych gości oraz grupę aż dwustu biegaczy, którzy wzięli udział w Happeningu Biegowym.

Rondo Polskich Maratończyków i Aleja Sław
Rondo Polskich Maratończyków i Aleja Sław

Dwustu śmiałków i ośmiu rekonstruktorów

Happening Biegowy, w którym grupa chętnych pokonała 13 lub 4 kilometry, w zależności od miejsca startu był inicjatywą mającą integrować biegaczy. Wspólny trucht od Warszawy Stadion do Ronda Polskich Maratończyków i na Piknik Stulecia zgromadził aż dwustu uczestników. Peleton prowadzony był przez wyjątkową grupę – ośmiu biegaczy w strojach historycznych. To symboliczne nawiązanie do pierwszego polskiego maratonu, bowiem na trasę maratonu w 1924 roku wybiegło właśnie ośmiu mężczyzn. Odtworzyliśmy stroje biegaczy i powołaliśmy do życia grupę rekonstrukcyjną. Spotkać ich będzie można także w ostatni weekend września na Wielkim Biegu – to może być jedna okazja, by wyobraźnią przenieść się o sto lat wstecz!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć numer 1 oraz numer 2.

Rondo Polskich Maratończyków i Aleja Sław
Rondo Polskich Maratończyków i Aleja Sław

Jedyne takie miejsca w Polsce!

Sobotnie spotkanie miało swoje główne punkty – były nimi odsłonięcie tablicy Ronda Polskich Maratończyków i otwarcie Alei Sław Polskiego Maratonu. Wśród gości, którzy uświetnili to maratońskie święto byli legendarni polscy maratończycy: Jan Huruk i Wanda Panfil, Grzegorz Gajdus, Małgorzata Sobańska oraz mistrzyni Europy z 2022 roku – Aleksandra Lisowska. 

Rondo Polskich Maratończyków i Aleja Sław
Rondo Polskich Maratończyków i Aleja Sław

Od teraz każdy maratończyk ma w Warszawie swoje rondo u zbiegu ulic Strażackiej i Zesłańców Polskich. Nieopodal początek ma dębowa Aleja Sław Polskiego Maratonu. Wyróżnieni w prowadzonym w ostatnich miesiącach Plebiscycie otrzymali oficjalne certyfikaty potwierdzające uznanie!  

Rodzinny Piknik Stulecia i Maraton Pokoleń na… ponad 50 kilometrów

Po części oficjalnej przenieśliśmy się na rodzinny Piknik na terenie rekreacyjnym przy ul. Strażackiej w Rembertowie zorganizowany przez Urząd Dzielnicy i Dom Kultury Wygoda. Masę atrakcji dla dzieci uzupełnił Maraton Pokoleń, w którym chętni pokonywali okrążenia na bieżni. Na koniec dnia podliczono, że rembertowski Maraton Pokoleń liczył nie nieco ponad 42 kilometry a aż… 52! W zabawie wziąć udział mogli wszyscy chętni, a za uczestnictwo przyznawano certyfikaty podsumowujące przebiegnięty dystans.

Rondo Polskich Maratończyków i Aleja Sław
Rondo Polskich Maratończyków i Aleja Sław

Następny przystanek – 46. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski

Kolejna okazja do świętowania Stulecia Polskiego Maratonu już w ostatni weekend września. Obecność grupy rekonstrukcyjnej w odtworzonych sprzed stu lat strojach oraz urodzinowe akcenty to szansa, by wspólnie celebrować stuletnią już historię królewskiego dystansu w Polsce. Już teraz zapraszamy do kibicowania na trasie oraz odwiedzenia Marathon Fan Zone pod PKiN 28 i 29 września! Do zobaczenia!

Rondo Polskich Maratończyków i Aleja Sław
Rondo Polskich Maratończyków i Aleja Sław

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Długo i daleko? Tylko z Saucony Triumph 22
Następny wpis
Jak oddychać podczas biegania?
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu